Strony

piątek, 27 marca 2020

Wyczekiwane, kwiecień 2020

Tym razem nie mogłam się doczekać kiedy zaprezentuje wam nowości wydawnicze na kwiecień, aż przebierałam nogami. Nie są to wszystkie premiery zaplanowane na kwiecień, ale starałam się wybrać ciekawe zapowiadające się  książki z różnych gatunków.  
Wśród gwiazd 
Brandon Sanderson 
Seria: Do gwiazd #2
Tłumaczenie: Zbigniew Królicki 
Ilość stron: 550
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

,,Pasjonująca opowieść o dziewczynie skrywającej pewną tajemnicę w świecie toczącym kosmiczną wojnę z rasą okrutnych obcych, w której stawką jest przetrwanie ludzkości.

Przez całe życie Spensa marzyła o lataniu. Chciała dowieść, że jest równie dzielna jak jej ojciec. Została pilotem, ale wtedy odkryła druzgocącą prawdę o swoim ojcu. Plotki o jego tchórzostwie okazały się prawdziwe ‒ zdezerterował w trakcie bitwy z Krellami. A w zasadzie jeszcze gorzej, bo zwrócił się przeciwko swoim i zaatakował ich.

Dziewczyna jest pewna, że kryje się za tym coś więcej. Jest przekonana, że cokolwiek przydarzyło się ojcu w jego myśliwcu, może także zdarzyć się jej. Kiedy przedostała się za pierścień fortów broniących jej planetę, usłyszała gwiazdy ‒ i było to przerażające przeżycie. Spensa odkryła, że wszystko, czego uczono ją o jej świecie, jest kłamstwem. A do tego odkrywa również kilka faktów o sobie ‒ i jeśli będzie musiała, poleci na koniec galaktyki, żeby ocalić ludzkość…''


Stefan Darda 
Jedna krew 
Wydawnictwo: Videograf 
Data premiery: 08.04.2020
Ilość stron: -
Wydawnictwo: Videograf

,,Był rok 1984, gdy w niewielkiej bieszczadzkiej wiosce miały miejsce dramatyczne wydarzenia, po których nieboszczykom przed pochówkiem odcinano głowę i przebijano pierś metalowym zębem brony. Po jakimś czasie zaniechano tego zwyczaju i przez wiele lat żaden zmarły nie zakłócał spokoju tamtejszym mieszkańcom.
Wieńczysław Pskit w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku był małym chłopcem i cudem uniknął niebezpieczeństwa ze strony ukochanej siostry. Miał nadzieję, że nigdy więcej nie usłyszy o jednej krwi, która burzy się w żyłach po śmierci i każe szukać wiecznego ukojenia. Tymczasem rok 2011 niespodziewanie wskrzesza dawne koszmary...''


Skandal 
Katarzyna Nowakowska 
Wydawnictwo: Burda Książka
Ilość stron: 282
Data premiery: 15.04.2020 

,,Jako K.N. Haner rozpaliła wyobraźnię tysięcy Polek. Teraz pisze pierwszą powieść pod własnym nazwiskiem!

ONA przyzwyczaiła się do spełniania oczekiwań innych. ON zawsze dostaje, to czego chce.

ONA jest żywiołową, lubianą przez wszystkich córeczką tatusia milionera, która – gdy światła gasną – zamienia się w prawdziwą femme fatale.

ON jest wycofanym, gburowatym i nudnym angielskim arystokratą.

Na pierwszy rzut oka różni ich wszystko. Łączy? Niewytłumaczalne napięcie i… tajemnice. Ale czy wypada, żeby Julia uwiodła najważniejszego klienta swojego ojca?

Skandal wisi w powietrzu…''


Zakłamane jedzenie.Obalamy mity zdrowego odżywiania
Hanna Stolińska 
Wydawnictwo: Otwarte 
Data premiery: 15.04.2020 
Ilość stron: 328 

,,Czy wiesz, że soja to bardzo zdrowy produkt i powinniśmy ją jeść częściej?

Czy wiesz, że modny obecnie olej kokosowy jest prawie pozbawiony witamin i składników mineralnych?

Czy wiesz, że dieta bezglutenowa może zredukować twoją dobrą florę bakteryjną?

Jeśli starannie dobierasz produkty spożywcze i interesujesz się dietami, to na pewno zależy ci na zdrowym odżywianiu. A co, jeśli okaże się, że część informacji o nich to kłamstwo? Bo czy wiesz, że superfoodsy nie zawsze działają cuda? I nie wszystko, co nie ma certyfikatu jakości, jest bezwartościowe, rakotwórcze i naszprycowane chemią?

Pora dowiedzieć się, jak wygląda prawda o jedzeniu!

Ta książka to żywieniowy demaskator. Autorka wzięła pod lupę produkty spożywcze, przeanalizowała diety i postanowiła obalić najbardziej rozpowszechnione żywieniowe mity. Przekonaj się, ile naprawdę wiesz o zdrowym jedzeniu, i zacznij świadomie dokonywać właściwych wyborów.''

Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu
Carl Chinn
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 330
Tłumaczenie:  Tomasz Bieroń


,,Kim byli prawdziwi Peaky Blinders?

Serial Peaky Blinders przykuwa widzów do ekranów od 2013 roku. Ta gangsterska epopeja opowiada o dramatycznych dziejach rodziny Shelby i jej charyzmatycznego przywódcy na tle burzliwej historii początku XX wieku. Tymczasem prawdziwe gangi od pokoleń rządziły życiem w mrocznych zaułkach Birminghamu, a wielu z serialowych bohaterów miało swoje pierwowzory w rzeczywistości.

Historyk Carl Chinn spędził dziesięciolecia na badaniu słynnych Peaky Blinders, do których należał jego własny pradziadek. Owocem jego pracy jest niezwykła i porywająca opowieść o kryminalnym podziemiu Birminghamu, napisana na podstawie źródeł historycznych i wywiadów z potomkami członków Peaky Blinders i wzbogacona o rzadkie fotografie z początku zeszłego stulecia.''Przez 
Zośka  Papużanka 
Wydawnictwo: Marginesy 
Ilość stron: 296 
Data premiery: 15.04.2020 

,,Mężczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku. Nie wychodzi, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Kiedyś mieszkał naprzeciwko, a teraz aparatem poluje na żonę, którą porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego rozstali? Kim jest mężczyzna? Czy zjawia się dlatego, że chce wrócić? A może chce jej i sobie coś udowodnić?

Wyraźnie widać w nim ślady choroby psychicznej, potrzebę odizolowania się, a jednocześnie konieczność dominacji. Pragnie być zbrodniarzem doskonałym, choć nie popełnia żadnej zbrodni. Wszystko ma przemyślane i zorganizowane. Ale czy panuje nad rzeczywistością?

To książka o obsesji, o wielopłaszczyznowości ludzkiego myślenia. O fascynującym problemie linearnej koncepcji czasu. O pamięci funkcjonującej w osobowości zaburzonej.

I wreszcie bohater najważniejszy – fotografia. Amatorskie próby utrwalenia świata, by nad nim zapanować. Wiele miejsca w tej powieści poświęcono różnorodnym, starym i najnowszym, technikom fotograficznym, a autorka starała się wejść w osobowość autora zdjęć, jednocześnie zaburzoną i genialną.

Pierwsza od czerech lat powieść Zośki Papużanki, uznanej za jedną z ciekawszych polskich pisarek.''Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem
Nassim Nicholas Taleb
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 698
Tłumaczenie: Olga Siara
Data premiery: 21 KWIETNIA

,,NAJBARDZIEJ PROROCZA KSIĄŻKA XXI WIEKU!

Co łączy wynalazek wynalazek koła, zagładę Pompejów, krach na Wall Street, Harry'ego Pottera i Internet? Dlaczego wszyscy prognostycy są oszustami? Co miłośnicy Katarzyny Wielkiej mogą nam powiedzieć o prawdopodobieństwie? Dlaczego nigdy nie powinieneś gonić ruszającego pociągu ani wierzyć codziennym gazetom?

Bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.''NASZE IMIĘ LEGION, NASZE IMIĘ BOB
Dennis E. Taylor
Wydawnictwo:Mag
Ilość stron:384
Tłumaczenie:Wojciech Próchniewicz


,,Bob Johanson właśnie sprzedał swoją firmę informatyczną i już nie może się doczekać życia pełnego atrakcji - książek do przeczytania, filmów do obejrzenia i miejsc do odwiedzenia. Więc to trochę niesprawiedliwe, gdy po chwili śmiertelnie potrąca go samochód.
Budzi się sto lat później i stwierdza, że odmrożeńcy nie mają już żadnych praw, jest więc własnością państwa. Został przekopiowany do komputera i ma zostać inteligencją sterującą międzygwiezdną sondą kosmiczną, szukającą planet do zamieszkania. Stawka jest wysoka - co najmniej trzy inne państwa próbują pierwsze wystrzelić takie sondy, a nie grają czysto.
Najbezpieczniej mu będzie w kosmosie, jak najdalej od Ziemi. Ale tak mu się tylko wydaje. Bowiem wszechświat też jest pełen wrednych istot, które wcale nie lubią, gdy wkracza się na ich teren.''
Umowa
Robyn Harding
Data premiery: 02.04.2020
Liczba stron: 384
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószczyśnki i S-ka


,,Mroczna wersja "Pretty Woman". Przerażający thriller o miłosnej obsesji.

Nat, studentka nowojorskiej akademii sztuk pięknych, nie radzi sobie finansowo, a współlokatorki grożą jej eksmisją. Koleżanka ze studiów, która opływa w luksusy, podsuwa Nat pewien pomysł: znaleźć w internecie bogatego mężczyznę, który będzie płacił za jej towarzystwo, a nawet może zgodzi się na stałą, miesięczną pensję. Podobno wiele dziewczyn tak robi...

Gabe, przystojny adwokat, jest znacznie starszy od Nat. Wydaje się idealnym kandydatem. Mija miesiąc, romans kwitnie, świata poza sobą nie widzą. Nat jednak nie wie, że Gabe ma rodzinę i wcale nie zamierza rozwieść się z żoną.
Gdy mężczyzna w końcu zrywa z dziewczyną, ta wpada w obsesję: śledzi Gabe’a, nęka go SMS-ami, szantażuje zawiadomieniem żony, nawet zaprzyjaźnia się z jego córką. Gabe jest gotów na wszystko, by bronić swojego wygodnego, poukładanego życia. A czy Nat gotowa jest zabić?''Gliniaczka. Nie upilnuje mnie niikt
Izolda Kiec
Wydawnictwo: Marginesy 
Data premiery: 15.04.2020 

,,Długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki. To pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki.

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd – po donosie – do Krakowa. W 1944 roku, po kolejnym donosie, została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie.

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas wieloletnich poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech.

Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.''Siostra Słońca
Lucinda Riley 
Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska
Wydawnictwo: Albatros
Data premiery : 15 kwietnia 2020 
Ilość stron: 672

,,Mogłoby się wydawać, że Elektra D'Aplièse ma wszystko, o czym można zamarzyć. Jest olśniewająco piękną top modelką. Jest sławna na całym świecie. I bajecznie bogata…

Wszystko to jednak tylko pozory, w rzeczywistości Elektra stoi na skraju załamania. Niespodziewana śmierć adopcyjnego ojca, Pa Salta, jeszcze pogarsza jej stan. By poradzić sobie ze stratą, Elektra sięga po alkohol i narkotyki. I właśnie wtedy dostaje list od nieznajomej, która twierdzi, że jest jej… babką.

W 1939 roku Cecily Huntley-Washington przybyła z Nowego Jorku do Kenii, by leczyć złamane serce. Przebywając w towarzystwie swojej babci – członkini osławionej kompanii z Wesołej Doliny – nad brzegami jeziora Naivasha, Cecily poznała Billa Forsytha, zatwardziałego kawalera i hodowcę bydła, utrzymującego bliskie relacje z dumnym plemieniem Masajów. W obliczu nadchodzącej katastrofy, gdy wiadomo, że wojna jest już nieunikniona, Cecily decyduje się przyjąć oświadczyny Billa. Przenosi się do doliny Wanjohi, a gdy Bill wyjeżdża, zostaje całkiem sama. Do czasu, gdy w lesie nieopodal farmy znajduje… porzucone niemowlę.''


Strażnik Ognia
J.C. Cervantes
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc 
Seria: #2
Wydawnictwo: Galeria Książki 
Data premiery: 15.04.202

,,Nowe życie Zane’a Obispo na pięknej, ustronnej wyspie tropikalnej, wśród rodziny i przyjaciół, wydaje się sielanką. Chłopaka frustruje jednak to, że nie potrafi kontrolować niedawno uzyskanych mocy związanych z ogniem (odziedziczył je po ojcu, majańskim bogu Hurakanie, który przebywa teraz w więziennej celi). W dodatku między nim a jego psem zapanował bolesny dystans, odkąd Rosie stała się ogarem piekielnym. Zane nie ma też pojęcia, jak sobie poradzić z uczuciem, które żywi do zmiennokształtnej Brooks.
Chłopak odkłada jednak na bok te zmartwienia, aby skupić się na uratowaniu Hurakana. Nie jest to łatwe, bo w rzeczywistości wyspa to więzienie, z którego nie można uciec. Co gorsza, pisząc książkę o swoich niezbyt miłych przygodach z majańskimi bogami, Zane nieświadomie naraził na niebezpieczeństwo inne dzieci półboskiego pochodzenia. Jeśli nie zdąży ich odnaleźć przed bogami, zostaną schwytane i zabite. Ścigając się z czasem, Zane staje przed niemożliwym wyborem: uratować bogurodzonych czy swojego ojca, który jest w większym niebezpieczeństwie, niż się zdawało. Chłopak pragnie za wszelką cenę ocalić ich wszystkich. Czy uda mu się wykonać w sekrecie przed bogami te dwa niemożliwe zadania, czy też zostanie na zawsze mieszkańcem zaświatów?
W barwnej kontynuacji Posłańca Burzy powracają jego bohaterowie, ale pojawiają się również nowe, interesujące postacie. Mamy tu bogów azteckich, majańskich monarchów, nieprawdopodobne sojusze, zaskakujące zwroty akcji i tajemnice mroczniejsze, niż Zane mógłby sobie kiedykolwiek wyobrazić. Tajemnice, które zmienią go na zawsze.''

Rzuciło wam się coś w oczy? Ja najbardziej czekam na ,,Wśród gwiazd''. Tylko mam pewien problem, już nie mam miejsca na półce  z książkami Brandona Sandersona. Postaram się też wstawić recenzję pierwszej części przed premierą drugiej. Przeczytałam ją jeszcze w zeszłym roku. Mnie książka ,,Przez'' zaintrygowała. ,,Skandal'' ma ciekawie wyglądającą okładkę. ,,Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu'' mnie trochę ciekawi, ale myślę, że to z powodu serialu, który uwielbiam.

35 komentarzy:

 1. Trzymam kciuki, aby wszystkie te książki udało Ci się zdobyć kochana. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Na książkę Stafana Dardy chętnie bym się skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja czekam na Sandersona oraz na Ginczankę <3 I i jeszcze "Strażnika Ognia" bo czytałam część pierwszą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tych powieści ciekawi mnie Umowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tych powieści ciekawi mnie Umowa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym przeczytała powieść Papużanki, głównie ze względu na motyw fotografii. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Skandel" i "zakłamane jedzenie" brzmią ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie najbardziej czekam na premierę "Zośki Papużanki". Dodatkowo jeszcze na "W świecie iluzji. Mroczna baśń" oraz "Cierń klątwy. Mroczna baśń" bo też wydają się być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe premiery kwiecień szykuje :) będzie co czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sanderson i "nasze Imię legion" to moje typy, które muszę miec na półce <3

  OdpowiedzUsuń
 11. ja wróciłam do czytania starego dobrego Mastertona:D

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie kupię Siostrę Słońca, bo mam wszystkie poprzednie tomy tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja na pewno sięgnę po "Skandal". Jestem ogromnie ciekawa co takiego skłoniło autorkę do publikacji powieści pod własnym nazwiskiem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kilka tytułów z pewnością trafi do mojej domowej biblioteczki. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Najbardziej czekam na "Siostrę słońca" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Też czekam na Sandersona, pierwszy tom tej serii bardzo przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Sióstr nie czytałam, choć czekam na liście w Bibliotece :) Ciekawa jestem historii Peaky Blinders, ponieważ pierwsze słyszę o serialu!

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdecydowanie czekam na "Siostra słońca" :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Notuję sobie w pamięci, aby zwrócić uwagę na książkę "Czarny łabędź", bo wydaje się intrygująca :>

  OdpowiedzUsuń
 20. Sięgnęłabym po Lucindę Riley i Haner :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Faktycznie kwiecień zapowiada się ciekawie pod względem nowości. Ja skusiłabym się chociażby na Sandersona.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jest tu klika interesujacych tytułow

  OdpowiedzUsuń
 23. "Skandal" mam już zamówiony, ale nie miałam pojęcia o Peaky Blinders! Dobrze wiedzieć, oczywiście leci na moją must have listę :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nic, niestety, nie przykuło mojej uwagi, ale to dlatego żem fanką fantastyki. A tutaj widzę tylko sci-fi i propozycję bardziej dla młodzieży. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Też czekam "Wśród Gwiazd", chociaz może nie powinnam się przyznawać, ale pierwszy tom wciąż przede mną... Zaczęłam go czytać jakiś czas temu i bardzo mi się podobało, ale potem zafundowałam sobie klęskę urodzaju egzemplarzy recenzenckich i musiałam odłożyć lekturę. Ale wrócę do niej niedługo! No i kolejna część cyklu "Siedem Sióstr" - tez nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 26. Podejrzewam, że na pierwszy ogień pójdzie "Umowa", klimatycznie powinnam się w niej dobrze odnaleźć. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jest tu kilka pozycji, po które chśtnie bym sięgnęła - a zwłaszcza "Przez" i "Czarny łabędż". Zdecydowanie moja tematyka!

  OdpowiedzUsuń
 28. z wszystkich propozycji chyba najchętniej przeczytałabym Umowa! choć siostra słońca też mogłaby mi się spodobać

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie słyszałam jeszcze o tych książkach, kilka z nich mnie zaciekawiło i może się w nie zaopatrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Niezła lista. Fantastykę bym sobie darowała,bo to nie mój gatunek literacki, ale inne książki jak najbardziej z chęcią bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 31. Zainteresowała mnie jedynie Siostra Słońca. Chyba będę musiała po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 32. Cudnie! Kontynuacja "Do gwiazd" :D

  OdpowiedzUsuń
 33. Chętnie przeczytałabym "Wśród gwiazd". Okładka wpadła mi w oko 👁

  OdpowiedzUsuń