piątek, 24 kwietnia 2020

Wyczekiwane, maj 2020

Przez kilka ostatnich dni zastanawiałam się czy warto pisać w obecnej sytuacji dniowe daty premier książek, ponieważ w ostatnim czasie parę przeniesiono na czerwiec, innych przyspieszono. W każdym bądź razie zapraszam na krótko listę ciekawie zapowiadających się książek.
Wyrwa
Wojciech Chmieraz
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 06.05.2020\
Ilość stron: 383

,,Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk?

Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej, niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć.

Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia. Wyrwa to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej Rany i zekranizowanego przez Canal+ Żmijowiska.''


Sen o aniele
Katarzyna Mark
Wydawnictwo: Videograf
Data premiery:  12.05.2020

,,Miłość jest w stanie wszystko wybaczyć? Kochać kogoś to znaczy widzieć cud niewidoczny dla innych? Zakochani nie tylko patrzą sobie w oczy, ale spoglądają w tym samym kierunku? Czy miłość to rzeczywiście wszystko, czego potrzebujemy, by czuć się szczęśliwym i spełnionym? Na te i inne pytania muszą sobie odpowiedzieć Brad i Angel, bohaterowie znani z powieści „Dotyk anioła”. Zostają poddani próbie i prawdopodobnie potrzeba cudu, by oboje wyszyli z niej obronną ręką.
Angel zostaje porwana przez dubajskiego arystokratę, który każdy swój krok zaplanował z precyzją szachisty. Dziewczyna przeżywa piekło, za które obwinia cały świat, a zwłaszcza Bradleya. Nic więc dziwnego, że uczucie, które dotąd dodawało jej skrzydeł, nagle przyczynia się do jej bolesnego upadku. Kiedy wskutek splotu nieprzewidzianych wydarzeń Brad trafia na ślad swej ukochanej, a później udaje mu się ją odzyskać, wszystko wskazuje na to, że nadeszły lepsze dni. Żadne z nich jednak nie podejrzewa, że od teraz radość zawsze podszyta będzie lękiem, a początkową ulgę zakłóci cały trudny do udźwignięcia bagaż niechcianych emocji i traumatycznych doświadczeń.
Czy Brad i Angel odnajdą uczucie, które wciąż tli się w ich zranionych sercach? Czy Angel zdoła ponownie uwierzyć w miłość i obdarzyć nią człowieka, który tak bardzo ją zawiódł? Czy Brad wymaże ze swej pamięci przeszłość, która kładzie się cieniem na ich związku? Czy sen o małżeństwie, które oboje z olbrzymim wysiłkiem próbują odbudować, może mieć szczęśliwe zakończenie?
Jeśli chcecie sprawdzić, czy rzeczywiście „człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”, koniecznie sięgnijcie po tę książkę o potędze miłości i namiętności.''


Ktoś tu kłamie
Jenny BlackHrust
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Maria Frąc
Data premiery: 06.05.2020
Ilość stron: 384

,,Ktoś wie, że popełniono zbrodnię.

Minął rok, odkąd Erica Spencer zginęła w wyniku tragicznego wypadku. Wydaje się, że nikt w Severn Oaks już nie pamięta o dramatycznym wydarzeniu, które wstrząsnęło tą małą społecznością. Do czasu, gdy do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych „Prawda o Erice”. Ich autor zapowiada, że ujawnią, co tak naprawdę wydarzyło się na halloweenowym przyjęciu, podczas którego Erica... została zamordowana.

Podejrzanych jest sześcioro, a autor nagrań obiecuje w ostatnim z nich zdemaskować mordercę. Ponieważ każdy kolejny podcast skupia się na innym podejrzanym, mieszkańców Severn Oaks zaczyna ogarniać niepokój, a gdy jedna z wytypowanych osób ginie – wybucha panika. Uciekła? Jest winna? Grozi jej niebezpieczeństwo? Kiedy napięcie rośnie, sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie. Zwłaszcza, że każdy z nich ukrywa jakiś sekret. A jeden z nich już ma na koncie morderstwo…''


Encyklopedia statków Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293
Ben Robinson, Matt McAllister, Marcus Riley
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 06.05.2020
Ilość stron: 192

,,Po raz pierwszy na polskim rynku! Bogato ilustrowana encyklopedia statków kosmicznych z uniwersum Star Trek Gene Roddenberry’ego z lat 2151-2293.
Książka opisuje wszystkie najważniejsze jednostki kosmiczne, które pojawiały się w serialach telewizyjnych spod znaku Star Treka („Enterprise”, „Discovery”, „The Original Series”) oraz filmach o przygodach załogi U.S.S. Enterprise NCC-1701 pod wodzą kapitana Jamesa T. Kirka. Ta wyczerpująca publikacja zawiera szczegółowe ilustracje każdego okrętu wraz z opisem technicznym i historią jednostki. Dzięki niej dowiesz się, jak ewoluowała myśl techniczna Gwiezdnej Floty, poznasz pierwszy ziemski statek, który przekroczył prędkość światła i odkryjesz wiele istotnych szczegółów dotyczących najsłynniejszych kosmicznych bitew. Książka po raz pierwszy w historii przedstawia rozwój Gwiezdnej Floty w ujęciu chronologicznym, uwzględniając również mniej ważne jednostki, które mogły umknąć uwadze widza. To pozycja obowiązkowa dla prawdziwych fanów uniwersum!''1633
David Webber, Eric Flint
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron:  782
Tłumacz: Barbara Giecold, Michał Bochenek
Data premiery: 12 maja 2020


Amerykańska wolność i sprawiedliwość kontra siedemnastowieczna tyrania

Nowy twór polityczny w środkowej Europie – Konfederacja Księstw Europejskich – powstał w ramach sojuszu Gustawa II Adolfa, króla Szwecji, z dowodzonymi przez Mike’a Stearnsa mieszkańcami Wirginii Zachodniej, którzy na skutek tajemniczego zjawiska w przestrzeni kosmicznej zostali przeniesieni ze współczesności do siedemnastowiecznych Niemiec. Nowy system rządów wciąż jest słaby. Poza granicami Konfederacji szaleje wojna trzydziestoletnia. Na domiar złego Konfederacja jest przyczyną nieprzejednanej wrogości kardynała Richelieu, faktycznego władcy Francji…

Gustaw II Adolf zmuszony jest polegać na Michaelu Stearnsie i magicznej technologii jego krnąbrnych amerykańskich poddanych. W zawieruchę wojenną wplątane zostają również dwie amerykańskie misje dyplomatyczne: wyprawa Rebeki Stearns do Francji i Holandii, a także poselstwo, które Mike posłał do Karola I, króla Anglii, pod przewodnictwem swej siostry Rity oraz Melissy Mailey. Rebeka zostaje uwięziona w obleganym Amsterdamie; Rita i Melissa stają się więźniami londyńskiej Tower. Mike bardzo chce przenieść pokojowe idee z XXI wieku do targanej wojną siedemnastowiecznej Europy, lecz mimo to znajduje pocieszenie w fakcie, że niemieckie warsztaty produkują już nowe karabiny…Oczy ciemnośći
Dean Koontz
Wydawnictwo: Albatrons
Tłuamczenie: Robert Waliś / Maria Frąc / Cezary Frąc
Data premiery 06.05.2020

,,Matka szukająca syna i toksyczny sekret, który może zagrozić całemu światu.

Ta podróż otworzy drzwi do najbardziej zabójczej z tajemnic.

Przed rokiem Tina Evans straciła w tragicznym wypadku syna, Danny’ego. Kiedy w końcu udaje jej się pozbierać, by rozpocząć nowe życie, na tablicy w dawnym pokoju Danny’ego pojawiają się dwa słowa, które wywracają jej świat do góry nogami:

NIE UMARŁ

Czy to czyjś ponury żart? Czy coś o wiele gorszego?

Zdesperowana matka podejmuje dochodzenie, które wzbudza zainteresowanie tajnej agencji rządowej. Na Tinę i jej partnera zaczynają polować bezwzględni zabójcy, którzy zrobią wszystko, aby świat nie odkrył prawdy pogrzebanej głęboko pod ziemią. Bo utrzymanie tej tajemnicy za drzwiami laboratorium jest warte każdej ceny. Także ceny życia – mężczyzny, kobiety… a nawet dziecka.

Wirus "Wuhan 400'', który pojawił się w książce Koontza prawie 40 lat temu, wzbudził ogromne zainteresowanie całego świata. Czy pisarz przewidział, co się wydarzy? Niektórzy wysunęli teorie spiskowe, że być może rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus ma być nową bronią biologiczną. W rzeczywistości nie ma nic wspólnego z wirusem z książki, ale zbieżność nazw i miejsca jest zaskakująca. Pisarza zapewne zainteresował fakt, że w chińskim mieście Wuhan w latach 50. XX został założony ośrodek badawczy, Wuhan Institute of Virology, który prowadził zaawansowane prace właśnie nad wirusami.''Pandemia
Jana Wagner
Data premiery: 05.05.2020
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 434
Tłumacz: Walentyna Mikołajczyk-Trzecińska

,,Wciągający thriller o przetrwaniu w czasach zarazy

Zmasowany wybuch pandemii nieznanej choroby nie pozostawił ludzkości żadnej nadziei – nie ma na nią szczepionki ani skutecznych lekarstw. Społeczeństwa rozpadają się w chaosie i anarchii, odcięte od prądu i wody. W tych mrocznych czasach każdy może liczyć tylko na siebie.

W konającym mieście resztka ocalałych wegetuje w strachu przed zarazą i jej nosicielami. Anna z rodziną i przyjaciółmi wie, że aby przetrwać, trzeba przejąć inicjatywę. Ucieczka w odległe miejsce z dostępem do świeżej wody i żywności, byle jak najdalej od epicentrum choroby, wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wybór pada na małą chatkę na wysepce jeziora Wong w Karelii przy granicy z Finlandią. W drodze Anna musi chronić swego syna i uporać się z lękiem przed zarażeniem wirusem.


Ursula K. Le Guin
Kotolotki
Wydawnictwo: Próśzczyński i S-ka
Liczba stron: 192
Data premiery: 19.05.2020
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Ilustracje: S.D. Schindler


,,Arcydzieło literatury dziecięcej.

Pewnego razu mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kociaki miały... skrzydła.
Korzystając z rzadkiej u kotów umiejętności latania, Thelma, Harriet, James i Roger postanawiają udać się w świat, aby go lepiej poznać. Nie wiedzą jednak, że z dala od domu będą czyhać na nie różne niebezpieczeństwa.
Czy znajdą bezpieczne schronienie? Czy spotkają po drodze przyjaciół? A co jeśli trafią w złe Ręce?

Przepełnione urzekającym ciepłem historie autorstwa jednej z największych legend literatury fantastycznej to niezapomniana lektura dla całej rodziny.

W niniejszym zbiorze znajdują się wszystkie części cyklu:

"Kotolotki"
"Powrót kotolotków"
"Wspaniały Aleksander i kotolotki"
"Jane rozkłada skrzydła"W maju nie wyczekuję jakoś bardzo można, żadnej książki. Za to mam na oku kilka ciekawych powieści, które ukarzą się w czerwcu. Na koniec warto wspomnieć, że wydawnictwo Albatros  również w maju wydana ponownie niektóre książki Gulliamo Muso w innej oprawie graficznej, a wydawnictwo Otwarte wyda ,,Oddam ci słońce''.

33 komentarze:

 1. Ja w sumie o dziwo mam tylko wie książki zamówione na maj i go jest trzecią część "Smoczej straży" i "Księżycowe miasto" od Maas. Aż dziwne, bo jeszcze nigdy tak mało nie miałam :D

  Pozdrawiam,
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na swój egzemplarz książki Ktoś tu kłamie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pandemia jak najbardziej na czasie, jak przetrwać, z różnych ujęć. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno zajrzałabym do nowego Chmielarza. Jestem ciekawa jego nowej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooo, Chmielarz już kolejną książkę wydaje, a ja się wciąż nie zdecydowałam na zapoznanie z jego twórczością...

  Bardzo ciekawi mnie też "Encyklopedia statków Star Trek"... Już wiem, komu ją sprezentuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Ktoś tu kłamie" najbardziej mnie interesuje i już zapisałam na swoją listę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem zaskoczona Star Trekiem. Cóż sporo książkowych premier zostało przełożonych, jeszcze będzie na co czekać! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam na drugą cześć książki Erica Flinta. Chciałabym wiedzieć co dalej się zdarzy w Ameryce na ternie Niemiec ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety żadna mnie nie zaciekawiła ale bardzo fajny post.

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 10. Stąd najbardziej ciekawi mnie "Ktoś tu kłamie", a o "Oczach ciemności" już sporo słyszałam właśnie z uwagi na opisanego wirusa. "Oddam ci słońce" czytałam już dawno i uwielbiam, po latach wciąż moja ulubiona młodzieżówka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. mam chętkę na Ktoś tu kłamie;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja chyba tak jak Ty, nie wyczekuję szczególnie na jakąś książkę. Ale czerwiec! Tam jest tyle premier, na które mam chrapkę, że nie wiem, jak się wypłacę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak zawsze jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z wymienionych książek czekam na "Sen o aniele" oraz "Pandemię". Prócz tego mam w planach "Księżycowe miasto" od Maas i "Pana widmowej wyspy" :)

  Pozdrawiam
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czekam na żadną z tych książek, ale z przyjemnością sięgnę po nowe powieści pana Chmielarza i pani Blackhurst ;).

  Co do pandemii to polecam książkę "Co nas (nie) zabije" Jennifer Wright, świetne spojrzenie na historyczne epidemie i choroby, pojawiła się chyba w marcu, czy jakoś tak ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Osobiście czekam na ,,Sen o aniele'' Kasi Mak, gdyż pierwszy tom zrobił na mnie piorunujące wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety nic z tego nie jest w moich planach. Po prostu nie moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja nie wyczekuję niczego w maju a i wszystkie zapowiedzi jakie widze są dla mnie jakies takie... meh. Ale to dobrze, może wreszcie zabiorę się za czytanie tego, co już stoi na mojej półce :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Również czekam na nowego Chmielarza :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Na pewno przeczytam "Ktoś tu kłamie" :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Z przedstawionych przez ciebie książek, czekam tylko na "Ktoś tu kłamie". Reszty nie kojarzę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jedyne, co mogłoby mnie zainteresować, to "Ktoś tu kłamie". Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Ja w maju czekam na bardziej "miłosne" klimaty książkowe.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytałam 1632. Swirtna sprawa

  OdpowiedzUsuń
 24. O, dowiedziałam się czegoś nowego! Dodaję Kotolotki do mojej listy must read :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Różności ^^ czekam na recenzje bo kilka mnie zaciekawiło ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jestem bardzo ciekawa nowej książki Chmielarza, jednak tytuł "Pandemia" również mnie zaciekawił, zwłaszcza właśnie w obecnej sytuacji.
  Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 27. "Wyrwa" i "Oczy ciemności" zapowiadają się świetnie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. "Kotolotki" bym chętnie dorwała w swoje ręce :) A na "Wyrwę" czekam, udało mi się złowić za punkty :D

  OdpowiedzUsuń
 29. warto! ;)
  zapraszam do mnie
  https://sorpresaofficial.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. Kolejna książka poczytnego autora. Muszę w końcu zabrać się za jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 31. Maj mam wolny, raczej na nic nie czekam. Będę wyczytywać to, co już siedzi na półce ;)

  OdpowiedzUsuń