środa, 2 września 2015

Harlan Coben ,,Sześć lat później''


Sześć lat później
Harlan Coben 
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Albatros
Ilość Stron :464


Opis 
Minęło sześć lat od kiedy Jake Fisher stał w białym wiejskim kościółku i patrzył jak Natalie, miłość jego życia, wychodzi za innego mężczyznę. Przez sześć lat dotrzymywał obietnicy, jaką wymogła na nim Natalie: że zostawi ją i jej męża Todda w spokoju i nie będzie próbował nawiązać z nią kontaktu. Jednak przez tych sześć lat jego uczucia do niej nie wygasły. Jake wciąż myśli o swojej ukochanej i cudownych chwilach jakie spędzili razem w ośrodku pracy twórczej w Vermoncie. Nie może zrozumieć jej nieoczekiwanej decyzji, ani pogodzić się z jej utratą. Tak więc gdy przypadkiem natrafia w internecie na nekrolog Todda, nie może się powstrzymać i biegnie na jego pogrzeb. Tam czeka go największa niespodzianka w jego życiu.  Jake odkrywa wiele niepokojących faktów związanych z jego ukochaną Natalie, a także dowiaduje się czegoś o sobie samym. Te fakty są tak dziwne, że chwilami Jake wątpi w swoje zdrowe zmysły, a swoimi upartymi poszukiwaniami najwyraźniej budzi upiory przeszłości, gdyż nagle jego życie jest poważnie zagrożone..
Recenzja

,,Gdy umierasz ból ustaje. Jednak nadzieja unosi cię wysoko tylko po to, żeby strącić cię na ziemię. Nadzieja trzyma twoje serce, a potem miażdży je pięścią. Raz po raz. Nigdy nie przestaje. To właśnie robi nadzieja (...).''

Z przykrością muszę stwierdzić, że to jedna z gorszych książek Cobena. Po mimo, że tą powieść czyta się wolna i na pewno nie przyjemnie. Nie wzbudziła we mnie takich emocji jak inne jego  książki. Dość szybko wyleciała mi z głowy. Jednak szybko ją skończyła, ponieważ jak zwykle była pełna tajemnic i sekretów, ale brakowało mi w niej czegoś. Tego zaskoczenia.   

Bohaterowie też nie są jakoś dobrze wykreowani, ale w większości książkach Cobena jest podobnie. Powinnam się w niej interesować głównym  bohaterem,a zamiast tego bardziej wolałam poznać historię jego przyjaciela i tej całej fundacji.

Jednak to, że książka mi się nie podoba nie oznacza, że jest zła. Po prostu autor powieści przyzwyczaił mnie do czegoś lepszego, więc młodemu czytelnikowi, który jeszcze nie miał z jego
twórczością za wiele wspólnego na pewno się spodoba. 
,,Mamy skłonność do dostrzegania tego, co chcemy zobaczyć.''

Jake goni za swoją dawno miłością chcąc dowiedzieć się dlaczego odeszła. Natalie tak naprawdę uciekała przed bardzo niebezpiecznymi ludźmi. 
 Chwila czy ja o czymś podobnym nie czytałam, a tak. 
David gonił za swoją dawno miłością. Elizabeth, która uciekała przed bardzo niebezpiecznymi ludźmi. Harlan Coben ,, Nie mów nikomu''

Na plus według mnie są relację Jake z jego najlepszym przyjacielem, który dobrze owinął sobie Jake wokół palca. Trochę nim manipulował, ale tak naprawdę chciał go chronić. I tylko to mi się w tej książce podoba. 

Chyba jednak na dłuższą chwilę muszę odłożyć Cobena, bo jak mam tak po nim jeździć w recenzjach to dziękuję.  Ja szukam książek, które mnie zafascynują. Autorów, którzy  z każdą kolejną książką będą się rozwijać. Coraz bardziej mnie zaskakiwać. Jednak Harlan Coben jak dla mnie stoi w jednym punkcie. Powtarza się w nich jeden i ten sam schemat.(chyba, że ja na takie książki trafią)  

Główny bohater zazwyczaj musi rozwikłać zagadkę z przeszłości do tego dochodzą wątki miłości. Czytając czekasz, aż będzie to wiele wow, ale jednak nie dostaje ,,wow'' zamiast tego znowu ginie bohater, który w książce przewinął się tylko parę razy, często pod sam koniec. Przez co mam odbiór, że jego książki kończą się szczęśliwym zakończeniem. Główny bohater odzyskał miłość swoje życia. On ma schemat, którego się trzyma i już po dwóch, trzech książkach można to  zauważyć. 

,,To najokrutniejsza rzecz na świecie. Już lepsza jest śmierć. Gdy umierasz, ból ustaje. Jednak nadzieja unosi cię wysoko tylko po to, żeby strącić cię na ziemię. Nadzieja trzyma twoje serce, a potem miażdży je pięścią. Raz po raz. Nigdy nie przestaje. To właśnie robi nadzieja.''

Na dodatek czytając tą książkę mam wrażenie, że autor przekartkował wszystkie swoje książki po czym ,,wrzucił do miksera'' i stworzył miks ich wszystkich.

Tą książkę mogę polecić tylko osobą, które naprawdę nigdy nie spotkały się z twórczością Harlana Cobena.

6 komentarzy:

 1. z tego co piszesz, lepiej będzie jak daruję sobie przeczytanie tej książki :)

  Odwdzięczam się za każdy komentarz i obserwację :)
  http://eye-shadoow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może inaczej bym tą książkę odebrała, gdybym nie czytała jednej jego książki za drugą. W ten sposób wydało mi się kalką innej jego książki ze zmienionymi nazwami.

   Usuń
 2. Przyznam szczerze, że lubię Cobena... ale tak przy przeczytaniu kilku jego pozycji można zauważyć powtarzalność :/
  Pozdrawiam Justyna z książko miłości moja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety. Niektórych książki autorów można ciągiem czytać i wyda się oryginalna, a tu jest na odwrót.

   Usuń
 3. Po tej recenzji nie pałam ochotą na przeczytanie książki i pozwolę sobie ją wykreślić z listy XD
  Dzięki, zaoszczędziłam czas na lepsze :3
  Czekam na kolejny post! :D
  ~ Julie
  Ps. Zapraszam do siebie na nowe posty:
  http://ulica-niespelnionych-marzen.blogspot.com/
  http://tworczosci-julie-tajemnicza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń