niedziela, 14 lipca 2019

,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski''

Takiej Polski chce Józef Piłsudski 
Wydawnictwo: Impuls
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 80Osobę Józefa Piłsudskiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jedna z ważniejszych i kluczowych postaci w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości jak i odbudowy państwa. Choć na kartach historii zapisał się jako dwuznaczna postać. W związku z wydarzeniami z tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego roku i kolejnymi decyzjami podejmowanymi w późniejszych latach.

Po tytule ,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski'' spodziewałam się czegoś zgoła innego. Myślałam, że znajdę w niej informacje o jego koncepcji dotyczącej wschodniej granicy Polski po zakończeniu I Wojny Światowej, czy też jego pomysłu na wykorzystanie trwającej wojny rosyjsko-japońskiej z dziewięćset piątego roku. Co ciekawe w obu tych spraw Roman Dmowski jak i Józef Piłsudski mieli całkowicie odmienne podejście i pomysły jak wykorzystać zaistniałą sytuację.

Książka ,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski'' zawiera reprinty wypowiedzi Józefa Piłsudskiego zamieszczane w ówczesnych gazetach i przemówienia z różnych spotkań.
Należy nadmienić, że reprint to dosłowny przedruk, przeznaczony do ponownej publikacji utwór..

W książce ,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski'' wchodzącej w skład serii ,,Przywrócić Pamięć'' widoczny jest znaczny podział na wypowiedzi o tematyce skupiającej się na człowieku oraz Polsce.

W wypowiedziach dotyczących ludzi jako jednostkach Józef Piłsudski zawiera prawdy ogólne dobrze znane wszystkim, ale o którym często nadal się zapomina. Najdłuższym fragmentem znajdującym się w tym przedziale tematycznym dotyczył pracy. Jak powszechnie wiadomo i na ogół głównie z tego kojarzony jest dziś Józef Piłsudski, to fakt, że był żołnierzem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w późniejszych latach po zakończeniu I Wojny Światowej pełni on również rolę polityka. W związku jednak z tym, że był żołnierzem, wydaję mi się, iż nie mogło w tej książce zabraknąć wypowiedzi o służbie i żołnierzach.

Druga część książki ,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski''  dotyczyła głównie państwa polskiego jego odbudowy, ważnych aspektów, mniejszości narodowych oraz obronności czyli wojskowości. Przyznam szczerze, że kiedy czytałam tą część poszczególne fragment analizowałam w głowie z wydarzeniami, które miały miejsce w późniejszych latach.
Ostatni fragment wypowiedzi zamieszczony w tej książce jest bardzo wymowny, ale perfekcyjnie podsumowuje wstrząsające i przerażające do dnia dzisiejszego wydarzenia historyczne z minionego wieku. Józef Piłsudski dobrze sobie zdawał sprawę, że przejdą one do historii i zostaną w pamięci wielu na długo.

Wypowiedzi zamieszczone w książce ,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski'' są krzepiące, poruszające na duchu. Optymistycznie patrzące na przyszłość, ale podejrzliwe, zwracające uwagę na czyhające, prawdopodobne zagrożenia.
Do dnia dzisiejszego Rzeczpospolita Polska ma dalej nieciekawe geopolityczne położenie.

Na początku tej książki znajdują się fragmenty Orędzia Rzeczpospolitej Polski Ignacego Mościckiego do obywateli w chwili śmierci Józefa Piłsudskiego, które zostało również w całości umieszczone na jej końcu. wraz z wypowiedziami marszałka skierowanymi głównie go harcerzy. Na końcu książki zawarto także kilka zdjęć Józefa Piłsudskiego, które były  zamieszczane w starych gazetach bądź na ich okładkach. Wśród nich wyróżnia się plakat,afisz nawiązujący do wojny polsko-bolszewickiej z tysiąc dziewięćset dwudziestego, który miał upamiętniać polskich harcerzy.

Książka ,,Takiej Polski chce Józef Piłsudski'' to krótka, bo liczy sobie tylko osiemdziesiąt stron w formacie kieszonkowym, pozycja warta przeczytania. Nie ma w niej kontrowersji, czy różnicy zdań, bo zawiera wypowiedzi jednej osoby mającej duży wpływ na kształt i sposób funkcjonowania ówczesnej Rzeczpospolitej Polski.


Za możliwość przeczytania dziękuję stowarzyszeniu Sztukater.

17 komentarzy:

 1. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, zerknięcie na pewną perspektywę historyczną. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka może być całkiem ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja. Ja ostatnio czytałam książkę o żonie Józefa Piłsudskiego - Aleksandrze, więc niejako w temacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To coś dla mojej drugiej połówki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. To nasze geopolityczne położenie jest właśnie najgorsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem pozycja tak daleko od moich gustów czytelniczych, że już dalej się nie da :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jest to gatunek, który lubię i chętnie czytam. Ale czasami sięgam po podobne historie, tak z czystej ciekawości. A ta wydaje się być dość interesująca, być może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno to książka idealna dla fascynatów historii i fanów Józefa Piłsudzkiego. Ja sobie ją odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę się rozglądać za tą książką, bo już sam opis mówi, że warto ją przeczytać. Takie książki powinny być dla nas bardzo ważne i czytane przez wszystkich. [Kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety, ale nie jest to opcja dla mnie. Tym razem pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fakt, Piłsudski był bardzo kontrowersyjną postacią, ale też zasłużył się w naszej historii, jak mało kto. Tego mu odebrać nie można.

  OdpowiedzUsuń
 12. Już dopisałam do listy czytelniczej, za jakiś czas spotkam się z książką.

  OdpowiedzUsuń
 13. Coś dla mnie, bo I wojna światowa i odzyskanie niepodległości to moje ulubione historyczne tematy

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka dla mnie! Już zapisałam na liście lektur obowiązkowych :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj nie jest to niestety książka dla mnie. Tematyka ważna, ale nie czuję zainteresowania :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Wcale nie wyglada na nowa, ciekawa stylizacja, ale tematyka dla mnie chyba za trudna 😉

  OdpowiedzUsuń