wtorek, 6 sierpnia 2019

,,Prawdodziejka'' Susan DennardPrawdodziejka 
Susan Dennard
Seria: Czaroziemie 
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 384
Rok wydania: SQN
Opis:

,,Młode wiedźmy Safiya i Iseult mają zwyczaj często wpadać w tarapaty. I przez to teraz muszą opuścić swój dom.
Safi jest bardzo rzadką wiedźmą prawdy, która jest zdolna zdemaskować każde kłamstwo.
Wielu zabiłoby dla jej umiejętności. Dlatego Safi musi pozostać w ukryciu. Inaczej zostanie wykorzystana w konflikcie między imperiami. Z kolei prawdziwe moce Iseult są tajemnicą nawet dla niej samej. I lepiej, żeby tak zostało."

Kiedyś książki fantasy zajmowały 3/4 mojej domowej biblioteczki. Z czasem jednak ona stała się bardziej różnorodna, a ja zaczęłam coraz rzadziej sięgać po powieści z tego gatunku. Głównie z tego powodu, że po przeczytaniu kilku naprawdę świetnych książek fantasy, poprzeczka rosła w górę, a jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia.

,,Prawdodziejka" przeleżała na  mojej półce, chyba z dwa lata za nim ostatecznie po nią sięgnęła. Przepadłam w czasie jej czytania, do tego stopnia, że dopiero kiedy skończyłam ją czytać, zaczęłam dostrzegać jej małe mankamenty.

Historia przedstawiona w książce Susan Dennard skupiała się na losach Safi i Iseult, które razem pakują się w kłopoty, przez to już na samym początku powieści zostają rozdzielone. Ma to swoje plusy, bo mogliśmy poznać ich dwa różne środowiska, z których się wywodzą. Nim wyruszyły w morską przygodę, która z czasem przerodziła się w piracką przepychankę, a wszystko zaczęło się od dworskich intryg.

Bohaterowie przedstawieni przez Susan Dennard wypadają ciekawie. Sagiya i Iseult dopełniają się,  tworząc intrygujący i niespotykany duet. Safi ma moc, którą chciałoby mieć wielu, by zdobyć przewagę nad wrogami. Iseult nie do końca zna swoje moce i one również mogą zainteresować czytelnika. Pochodzą z dwóch różnych grup społecznych, które na co dzień nie żyją ze sobą.
Główne bohaterki są sympatyczne i da się je lubić, ale moim zdaniem, subtelnie całą książkę, kradną postacie drugoplanowe. Głównie przez to, że są charyzmatyczni, niejednoznaczni, do tego skrywają swoje własne tajemnice.
Nie pamiętam już kiedy ostatnio, interesowałam się bardziej losami  bohaterów drugoplanowymi niż pierwsza.

W ,,Prawdodziejce" jest parę wątków, których od początku rozwiązanie ich jest znane czytelnikowi, jednak autorka była tego samoświadoma i ciekawie to wykorzystała. Ukazując te wydarzenia z perspektywy osoby, dochodzi tak jak czytelnik do tych wniosków szybciej niż postacie miedzy, którymi to się rozgrywa.

Przy książce Susan Dennard nie można się nudzić. Zawrotne tempo akcji, posuwa cały czas fabułę do przodu przy tym nie brakuje czasu na ukazanie potrzebnej do rozwoju fabuły ekspozycji. Jedyne co może czasami wytrącać czytelnika z równowagi, są infantylne opisy akcji czy dialogi.

Nie ukrywam kiedy czytałam  ,,Prawdodziejkę"  od czas do czasu przychodziły mi do głowy skojarzenia z inną popularną serią fantasy, jednak książka Susan Dennard jest bardziej uniwersalna i kierowana do młodzieży.  Pierwsza część serii ,,Czaroziemie" ma solidne podstawy do dalszej rozbudowy wierzeń i mitów z tego świata.

Po ,,Prawdodziejkę" sięgnęłam kiedy potrzebowałam odetchnąć od poważniejszych wątków i ciężkich klimatów.  Nie jest to świetna powieść z nurtu fantasy, ale nie jest też zła.  Przyjemnie i szybko się ją czyta, a przy tym potrafi na tyle zaintrygować czytelnika by sięgnął po kolejne tomy.

15 komentarzy:

 1. Póki co nie mam tej książki w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest to mój gatunek czytelniczy, ale zawsze z przyjemnością czytam Twoje recenzje. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo Ci dziękuję za tę recenzję - jedna z YouTuberek, którą śledzę jest wielką fanką tej serii, ale nie chciałam inwestować w książki na podstawie tylko jednej rekomendacji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę chcę przeczytać właściwie od czasu premiery :) prędzej czy później na pewno to zrobię! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, nie jest to coś genialnego czy świetnego, ale czyta się dobrze! Zgadzam się z tym :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam ją dawno temu, ale pamiętam, że przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też czasem mam ochotę na coś lekkiego :) U mnie większość biblioteczki to fantastyka, ale jest miejsce także dla innych gatunków :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś bardzo chciałam ten tytuł przeczytać, ale ostatecznie zawsze było coś innego i ciekawszego...

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze tej powieści, choć chciałabym kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie słyszałam o tej książce, jestem jej ciekawa. Uwielbiam fantasy, więc mam nadzieję, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasem fajnie sięgnąć po coś lżejszego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czasami tak jest że pozwalamy dobrym książkom zbyt długo leżeć na półce. Ale gdy przychodzi ich czas satysfakcja z lektury gwarantowana

  OdpowiedzUsuń
 13. Czekam na 3 tom ale już sie chyba nie doczekam ;d

  OdpowiedzUsuń