niedziela, 20 października 2019

,,Zwierzęta nocy'' Austin Wright

Zwierzęta nocy
Austin Wright 
Seria:- 
Rok wydania:  1997/2016
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: W.A.B
Opis: 

,,Przed piętnastoma laty Susan Morrow odeszła od pierwszego męża, Edwarda Sheffielda. Pewnego dnia, całkiem znienacka, odbiera w domu - w którym mieszka z drugim mężem i dziećmi - przesyłkę zawierającą manuskrypt pierwszej powieści Edwarda. W liście Edward prosi ją, żeby przeczytała powieść, gdyż zawsze była, jak powiada, jego najlepszym krytykiem. Susan rozpoczyna lekturę. Pochłania ją fikcyjne życie bohatera powieści: profesora matematyki Tony'ego Hastingsa, który odwozi rodzinę do letniego domu w Maine. Gdy towarzyszymy Susan w lekturze, fikcyjne życie profesora Hastingsa pochłania i nas. Zwykłe, uporządkowane życie Hastingsów niespodziewanie i katastrofalnie zbacza z ustalonego kursu, a Susan przypomina sobie własną przeszłość, musi stawić czoła ciemności, która ją wypełnia, nazwać lęki, które podkopują jej przyszłość i zmienią jej życie. Powieść Tony i Susan jest olśniewającym dziełem literackim: przykuwającym uwagę opisem doświadczenia czytelniczego i jednocześnie ekscytującym thrillerem napisanym zdumiewająco frapującym językiem. Jest to także książka o strachu i żalu, zemście i dojrzewaniu, małżeństwie i kreatywności. To książka unikatowa.'',,Zwierzęta nocy’’ to książka, która pierwotnie nie została doceniona. Dopiero wraz z upływem lat ludzie zaczęli o niej mówić i  aprobować, ją a swoją drugą szansę na zyskanie popularności dostała wraz z premierą jej adaptacji, w której zagrali główne role  między innymi Amy Adams i Jake Gyllenhaal. W Polsce książka Austina Wrighta  została pierwotnie wydana pod tytułem ,,Tony i Susan’’.  Przy drugim wydaniu zmieniono jej tytuł, na inny, ale wciąż związany z książką. 

,,Zwierzęta nocy’’ to powieść opowiadająca o Susan, która w podeszłym wieku, po wielu latach dostaje  pierwszą książkę od swojego byłego męża, jeszcze przed jej publikacją. Susan nie utrzymywała z Edwardem dużego kontaktu, wymieniali się tylko kartkami na święta, które na dodatek zawsze wysyłała jego aktualna żona. Dlatego była zaskoczona, że wysłał jej książkę ,,Zwierzęta nocy'', jednak kiedy zaczęła ją czytać zaczęła dostrzegać wiele alegorii do jej życia, osoby oraz dawnych lat. W pewnym momencie sama była zaskoczona z jaką chęcią ją czyta. Przy okazji zastanawiając się co chciał jej przekazać były mąż, dając jej swoją książkę.
W książce Austina Wrighta ,,Zwierzęta nocy’’  przewija się wiele postaci, jednak głównymi bohaterami są Susan i Tony, a Edward jest tą osobą, której nie ma za wiele w książce, ale ma duży wpływ na innych.
Susan jest już kobietą w podeszłym wieku. Ma stałą pracę, dzieci, męża, jednak w ostatnim czasie czuje się nieswojo. Wie, że jej szczęście jest tylko pozorne przez męża, Arnolda.
Tony z kolei jest bohaterem książki Edwarda. Jest wykładowcą ma kochającą żonę i córkę. Jego spokojne życie wywraca się z dnia na dzień. Kiedy na autostradzie  w drodze do domku letniskowego w Maine zatrzymuje ich pewna grupa. Niestety w wyniku splotu  kolejnych wydarzeń, Tony się załamuje.

Książka Austina Wrighta ,,Zwierzęta nocy’’   ma coś z powieści szkatułkowej pomimo tego, że jej fabuła nie składa się z kilku  różnych opowiadań, które później dopełniają się. Tylko opowiada o Susan, która czyta o losach Tony’ego w rezultacie pod koniec książki mamy pełny obraz fabuły, a i bohaterka zdaje sobie sprawę z wielu rzeczy.
Sięgając  tą książkę ma się w wrażenie jakby czytało się dwie różne książki, a zarazem jedna bez drugiej nie robi takiego wrażenie. Rozdziały skupiające się na Susan są wolne, mało dynamiczne, opisują one jej życie codzienne sprzed lat jak i aktualne. Pełne kłamstw.
Z kolei te skupiające się na Tonym są dynamiczne, przepełnione emocjami, grozą i żalem.  Czyta się ja naprawdę szybko przez ciekawie zarysowaną fabułę i tempo. Powieść Edwarda, której głównym bohaterem jest Tony okazała się być dobrze napisanym thrillerem.

Książka ,,Zwierzęta nocy’’ pokazuje jak duży wpływ literatura ma na czytelnika i jak potrafi zmusić do autorefleksji. Jak każda ma ciekawa wątki, ale i zdarzają się słabsze. Powieść Austina Wrighta to niejednoznaczna, mroczna i fascynująca historia, po którą warto sięgnąć.

45 komentarzy:

 1. Fabuła książki wydaje się fascynująca. Może w wolnej chwili będę chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Element powieści szkatułkowej i sama fabuła mnie zaintrygowały. Lubię takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie. Chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo ciekawie. Poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czytać ciekawe, mroczne historie właśnie jesienią, więc to będzie tytuł idealny. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zdecydowałam się na czytanie tej książki, gdy miałam taką możliwość, jednak nadal uważam, że to nie jest kompletnie coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale naprawdę mnie zaciekawiłaś swoją recenzją i sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł mylący, ale fabuła jak widzę może mnie zainteresować. Pierwszy raz czytam o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 9. TO nie dla mnie. Wydaje się byc ciekawe, ale wiem że mnie by znudziło niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi to bardzo intrygująco. Książka w książce to motyw, który dobrze rozkręcony zawsze daje dużo satysfakcji, ale z drugiej strony dość łatwo go zepsuć. Po Twojej recenzji wnioskuję, że tym razem sztuka się udała, więc z całą pewnością będę miała "Zwierzęta nocy" na oku i jak tylko nadarzy się okazja, będę czytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje mi się, że kiedyś słyszałam/widziałam gdzieś ten tytuł... Muszę się nad nią zastanowić, bo tytuł jak najbardziej intryguje :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi bardzo ciekawie, nigdy jeszcze nie słyszałam o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o filmie na podstawie tej książki, ale nie byłam nim zainteresowana, jak dla mnie wydawał się trochę zbyt mroczny. Mimo Twojej pozytywnej opinii, nie sięgnę więc po tę powieść, skoro i ona ma taki mroczny klimat ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książkocepcja - książka w książce :D Lubie takie motywy, zapisuję sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 15. widziałam chyba gdzieś trailer, ale opis ksiąki mnie bardziej zainteresował :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie do końca zainteresowała mnie ta książka, chyba ją sobie podaruję.

  OdpowiedzUsuń
 17. Po takiej recenzji jestem ciekawa jak wyszła ekranizacja.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chętnie jej skosztuję. Wydaje się być czymś innym i oryginalnym :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawa książka, którą już zapisuję na swoją listę. Ale mnie zaintrygowałaś swoją recenzją. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię wszelkie mroczne historie, więc i ta pewnie by mi się spodobała. Odnoszę wrażenie, że to naprawdę ciekawy pomysł na fabułę. Ekranizację też chętnie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Niby nie do końca czuję się przekonana, ale z drugiej strony - coś mnie do niej ciągnie :)

  www.whothatgirl.pl

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta książka jest dla mnie chyba zbyt zagmatwana. Książka w książce... Z drugiej strony jestem ciekawa, jak Wright to poprowadził.

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawy motyw z tą zaskakującą przesyłką w formie książki. Brzmi oryginalnie i jestem bardzo ciekawa jak potoczą się losy bohaterów. Powieść na pewno trafia na moją listę "do przeczytania".

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawa recenzja, która zachęca do przeczytania, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Może to być dobra książka. Lubię takie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Nic wcześniej o niej nie słyszałam ale fragment jest dosyć tajemniczy :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jeszcze tej książki nie czytałam, po tej recenzji, jestem zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie czytałam tej książki.
  Pozdrawiam. ♥

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ciekawa jest konstrukcja tej powieści sama historia w niej zawarta myślę.że by mnie zaciekawiła. Zapisuję.sobie tytuł bo pierwszy raz słyszę o tej książce

  OdpowiedzUsuń
 30. Brzmi ciekawie. Tytuł na pewno zapamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie jestem dobrze nastawiona do tej książki, miałam ją kiedyś w swoich rękach i jakoś nie przypadła mi kompletnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie znam tej książki i wydaję się być nawet ciekawa. Zapiszę sobie i w wolnej chwili sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 33. Lubię książki, które wywołują refleksje i zmuszają do przemyśleń. Nie słyszałam wcześniej o tej książce a brzmi całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 34. Oglądałam film. Trudny i ciężki, ale szalenie ciekawy. Chętnie przeczytam i książkę.

  OdpowiedzUsuń
 35. To może być książka dla mnie. Wydaje mi się, że jeszcze o niej nie słyszałam, a szkoda. Tytuł już zapisany. ;)

  OdpowiedzUsuń
 36. O filmie słyszałam, nie obejrzałam. Recenzja książki jest zachęcająca, nawet nie miałam pojęcia, że to tak stara powieść. :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Oglądałam film i totalnie wbił mnie w kanapę. Świetny. Nie miałam pojęcia, że jest książka.

  OdpowiedzUsuń
 38. Widziałam film. Był smutny i przygnębiający. Prawdziwy.
  O wielu rzeczach nie myślimy, albo nie chcemy myśleć.

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie jestem przekonana, czy to coś dla mnie, jednak Twoja recenzja brzmi zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 40. Nie słyszałam jeszcze o tym tytule, ale czasem dobrze jest przeczytać takie refleksyjne powieści.

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo cenię sobie dobre powieści szkatułkowe.

  OdpowiedzUsuń
 42. Widziałam film :) teraz czas na książkę :)

  OdpowiedzUsuń