czwartek, 26 września 2019

,,Królowa Saby'' Ewa Kassala


Królowa Saby 
Ewa Kassala
Seria: -
Ilość stron: 512
Wydawnictwo: Videograf
Rok wydania: 2019
Opis: 
,,Potężna władczyni starożytnej Saby od wieków działa na naszą wyobraźnię. Kim była? Co łączyło ją z Salomonem, uważanym za najmądrzejszego władcę starożytnego świata? Czy była współautorką Pieśni nad Pieśniami? Kto był ojcem jej jedynego syna? Kto wykradł z Jerozolimy Arkę Przymierza?
Miłość trwalsza niż czas, legendarna świątynia Salomona, kapłanki bogini, magiczne rytuały, wojny, spiski, niezmierzone bogactwo, sunące przez pustynię karawany, mirra i kadzidło, walczący ze sobą potężni bogowie i ich wyznawcy, w świecie, który znamy ze Starego Testamentu. Wreszcie… przepowiednie królowej Saby – ile z nich już się spełniło i skąd królowa wiedziała, co czeka nas w przyszłości?''Niejednokrotnie czytałam już powieści historyczne zagranicznych autorów. Zazwyczaj były to książki zagranicznych autorów. Zwykle skupiały się na  przyszłych władczyniach, wpływowych kobietach z średniowiecza, które starały się utrzymać swoją pozycję. Autorka Ewa Kassala przedstawia w swojej nowej książce losy królowej, o której nie ma za wiele informacji, ale jej przepowiednie i spotkanie z królem Salomonem od last inspiruje wielu twórców. Począwszy od malarzy, filmowców a kończąc na autorach książek.

Książka Ewy Kassaly fragmentarycznie opisuje życie najbardziej znanej królowej Saby, Zaczynając od jej lat dzieciństwa, kiedy na tronie zasiadał jeszcze ojciec Makedy, kończąc na samodzielnych rządach jej syna.
W przypadku fikcji literackiej, która uwzględnia autentyczne postacie historyczne autorzy zazwyczaj starają się zachować ich cechy i najważniejsze o nich informacje.
Makeda jest piękną i mądrą władczynią, która rzadko kiedy pozwala sobie na ukazywanie swoich emocji publicznie.
Salomon zasłynął ze swojej mądrości, więc niejednokrotnie autorka pokazała go z tej perspektywy. Siląc się na ciekaw zagadki, którym bohater musiał sprostać.W powieści została nawet przytoczona jedna z najpopularniejszych historii z nim związanych.
Wielka Kapłanka była tajemniczą i dostojną kobietą, która budziła respekt i szacunek. Można praktycznie to samo napisać o jej kapłance, która od dziecka towarzyszyła Makedzie, będąc jej Hamet, Saszep, która również pod koniec książki dostała swój osobisty wątek.
Przyznam szczerze nie bardzo on mi się podobał, zwłaszcza w opozycji do wątku Wardy, który był ciekawie poprowadzony i bardziej angażował czytelnika.

Fabuła powieści ,,Królowej Saby'' rozgrywa się na przestrzeni wielu lat o czym wspominałam już na początku. Pomimo królewskich intryg i wojen akcja powieści nie jest szybka i wartka, a i tak czyta się ją z zainteresowaniem.

W ,,Królowej Sabie'' mamy do czynienia z dwiema narracjami. Trzecioosobową, która przeważa w całej powieści oraz pierwszoosobową z perspektywy Hamet Saszep, która towarzyszyła tytułowej bohaterce od samego początku jej władania, aż do jej podeszłego wieku.

Na początku książki fabuła powieści była podzielona pomiędzy wydarzenia dziejące się w Sabie i Izraelu. Dzięki temu autorka od samego początku mogła budować więź między Salomonem i Makedą. Co skutkowało tym, że wyczekiwało się  ich spotkania. Po, którym autorka częściej przedstawiała dzieje Saby.

Powieść ta wzbogacona jest również o fragmenty z Biblii. Niektóre z nich zostały zmienione na potrzeby tej powieści. lecz większość została zachowana bez zmian. Autorka ciekawie przedstawiła motyw osób, które wyznają inną wiarę, jednak żadne z nich nie narzuca drugiej osobie swojej religii tylko z szacunkiem i zrozumieniem do siebie się odnoszą. Ewa Kassala pokusiła się  nie tylko poruszenie wątku  słynnych przepowiedni królowej Mekady, ale także zaginionej  Arki Przymierza.

Styl autorki Ewy Kassali jest lekki, pomimo tego, że książka opowiada o losach władczyni sprzed naszej ery,  w powieści nie ma za wiele archaizmów. Raczej przeważa język potoczny. Za to dialogi są wzniosłe i patetyczne, ale nie ma co się dziwić, w końcu bohaterami są władcy, książęta i kapłanie.

Książkę Ewy Kassali mogę polecić z czystym sumieniem. Pomimo tego, że losy bohaterów po części były mi znane, ciężko mi było się od niej oderwać.  ,,Królowa Saby'' to powieść przede wszystkim o silnych wpływowych kobietach. Miłości i lojalności. Z przyjemnością sięgnę po inne książki tej autorki o innych władczyniach.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki  dziękuję stowarzyszeniu Sztukater  oraz wydawnictwu.28 komentarzy:

 1. Wiem, komu polecę tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się być dobra lektura więc jak wpadnie mi w ręce to przeczytam. [Kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 3. To musi być bardzo interesująca książka. Słyszałam już o niej. Może kiedyś znajdzie się w mojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam za dużo o tej pozycji, ale chyba nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię powieści historyczne i z chęcią po nie sięgam bez względu na recenzje i opinie - jestem ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że polecasz bo bardzo chętnie dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze słyszę o tej książce, ale wygląda na moje klimaty ;). Lubię bowiem powieści historyczne i książki, które starają się opowiedzieć historię ludzi, o których wiemy tak mało... Zapisuję tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka tej książki bardzo mi się podoba, a fabuła kusi mnie niezmiernie. Czuję, że spodobałaby mi się ta książka o tak wielkiej władczyni.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. To zdecydowanie moje smaki i czuję, że będzie mi się podobać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje się ciekawa ^^ lubię czytać o bardzo dawnych czasach więc pewnie kiedyś sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kobiety, a zwłaszcza silne osobowości, jak wspaniale się o nich czyta. Lubię takie propozycje na spotkanie z książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Autorkę znam słabo, ale postać Królowej Saby jest mi znana i ta książka powinna mnie zachęcić do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czekaj, czyli to książka fabularna? Przez chwilę byłam nieco zdezorientowana. Ale fikcja historyczna w starożytnej... Arabii? Etiopii? Tak, proszę!

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię powieści historyczne, ale w głównej mierze te, które dotyczą tematu II wojny światowej. Nie wiem, czy przeczytam tę publikację, ale opisałaś ją w ciekawy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem tej książki naprawdę ciekawa! ;) Chyba się na nią skuszę!

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie weszłabym w takie klimaty, ostatnio mało w nich buszuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Coś dla mnie! Uwielbiam powieści historyczne (chociaż w literackich podróżach w czasie nie zapuszczam się aż tak daleko), podziwiam autorów za splecienie fikcji literackiej i faktów historycznych

  OdpowiedzUsuń
 18. Kiedyś fascynowały mnie starożytne czasy, więc z chęcią przeczytałabym książkę osadzoną w dawnych starożytnych dziejach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mimo iż rzadko sięgam po ksiazki historyczne do tej mogłabym się przekonać. Wydaje się ciekawa i prosty język tez mnie przekonuje. Jeśli się spodoba to może i na inne ksiazki autorki się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Cieszę się, że książka Ci się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 21. Niestety, ale nie jestem przekonana co do tego tytułu. Tym razem odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jestem na tak. Uwielbiam takie tytuły

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja na studiach czytałam baaardzo wiele pozycji polskich autorów i teraz, kiedy nikt nie narzuca mi z góry, co mam czytać, chętniej sięgam po tych zagranicznych. Choć raczej nie są to pozycje historyczne. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja bardzo lubię filmy o tej tematyce - książki takiej jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo lubię takie książki. Polecam cykl od Znaku, o kobietach które zapisały się na kartach powieści. Tę powieść wezmę pod uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Byłam kiedyś na spotkaniu autorskim z Ewą Kassalą, fajna babka taka elegancka :) Mam jej jedną książkę z autografem, ale jeszcze nie miałam czasu przeczytać...

  OdpowiedzUsuń