W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,Trzy tysiące lat tęsknoty"
czwartek, 1 września 2022


Każdego miesiąca staram się przedstawić na blogu dwie adaptacje książek. Czasami sama na jakąś czekam i z chęcią o niej pisze. Innym razem muszę sporo poszukać, ponieważ albo wychodzi ich mało, bądź są mało znanymi tytułami, o których nie słyszałam lub zapowiadają się źle. Są też takie miesiące jak ten, w którym debiutuje wiele ciekawych i dobrze zapowiadających się produkcji na podstawie książek, z których trudno wybrać dwie ( w tym miesiącu będą trzy). O  ,,House of the Dragon" i ,, The Lord of the Rings: The Rings of Power" trwały już dyskusję w czasie trwania zdjęć i nawet jeśli ktoś nie interesuje się twórczością Martina lub Tolkiena mógł o tych serialach usłyszeć. Dziś chciałabym się skupić wokół najnowszej produkcji ,,Mad Maxa" - Georga Millera .

O ,,Three Thousand Years of Longing" ( tak brzmi oryginalny tytuł)  mogliście już słyszeć, ponieważ w maju był wyświetlany podczas Festiwalu filmowego w Cannes. Dopiero pod koniec sierpnia trafił w Stanach Zjednoczonych do kin, a u nas zaczął być wyświetlany na początku września. Pomimo tego, że pierwsze oficjalnie informacje i pracach nad filmem pojawiły się dopiero w 2018 r., istnieją przesłanki sugerujące, że reżyser od dawna w planach miał ten projekt. Początkowo Nick Enright miał być współscenarzystą  z Georgem Millerem, ale zmarł na raka w 2003 roku. Nie rozpoczął on pracy nad scenariuszem, ale przed śmiercią zasugerował aby Augusta Gore współtworzyła scenariusz. Gore jest córką Millera i chrześnicą zmarłego Enrighta. 


Pre - produkcja filmu rozpoczęła się pod koniec 2019 r. Zdjęcia główne miały ruszyć 2 marca 2020 r. w Turcji, Australii i Wielkiej Brytanii, jednak przez pandemię wszystko przesunęło się w czasie o kilka miesięcy. Finalnie zdjęcia ruszyły w listopadzie 2020 r i cały film nakręcono w Australii. Wcześniej w planach było nakręcenie kilku scen w Stambule. 

Obsada: Idris Elba, Tilda Swinton, Kaan Guldur, David Collins, Alyla Browne i Nicolas Mouawad.

Teaser zapowiadający trailer


Opis polskiego dystrybutora. 

Dr Alithea Binnie jest osobą mocno stąpającą po ziemi. Jej zadowolenie z życia bierze się po części z faktu, że już dawno przestała uganiać się za mrzonkami w poszukiwaniu szczęścia. Nie ma wygórowanych wymagań wobec świata, do którego podchodzi z dużą dawką sceptycyzmu. W życiu kieruje się zaś zdrowym rozsądkiem, zamiast ulegać porywom uczuć. Mimo tego, a może właśnie dlatego, pewnego dnia w jej życiu pojawia się najprawdziwszy dżin, który w zamian za swą wolność, oferuje jej spełnienie trzech życzeń. Problem w tym, że Alithea zawodowo zajmuje się analizowaniem starożytnych podań i baśni i ma pełną świadomość, że takie igraszki z losem mogą się bardzo źle skończyć.


Zwiastun 


Bohaterka grana przez Tildę Swinton ma na imię Alithea, słowo to pochodzi z starożytnej Grecji i oznacza "Prawdziwe", ale także Aletheia to greckie uosobienie prawdy i mniej znana bogini prawdy.

Twórcy i aktorzy o filmie. 

Film zawiera kilka odniesień do fikcyjnych linii lotniczych Shahrazad Airlines. Nazwa jest hołdem dla legendarnego gawędziarza Szeherezady z „1001 Arabian Nights”, który każdej nocy opowiadał swojemu królowi fantazyjną historię.

Film powstał na podstawie zbioru opowiadań ,,Dżinn w oku słowika"  autorstwa A.S. Byatt. Zbiór składa się z pięciu opowiadań i został w Polsce wydany przez wydawnictwo Prószczyński i S-ka, w tłumaczeniu Barbary Kopeć-Umiastowskiej, w 2002 r. 

Młody dzielny bohater, piękna dziewczyna w potrzebie, zagadkowe i tajemnicze istoty znane nam z dzieciństwa w rękach mistrzyni opowieści, A.S. Byatt, stanowią cudowny pretekst do snucia rozważań o sztuce, społeczeństwie i wolności. Każda z przedstawionych bajek jest barwną, intrygującą historią, pełną nie od razu widocznych znaczeń – a także małą rozprawką o sekretnych związkach między literaturą i życiem. O tak... urzekające wizje autorki wspaniałego „Opętania” niejednemu sułtanowi nie pozwoliłby zasnąć przez tysiąc i jedną noc...

Od tamtego czasu książka nie była wznawiane i jest trudno dostępna. Film w polskich kinach będzie wyświetlany od 9 września. 

Źródło: 1,

© 2020 | graphic-luna