Zaledwie raz na dziesięć lat sześcioro najzdolniejszych magów może ubiegać się o wtajemniczenie.Na wybrańców, którzy zasilą szeregi Towarzystwa Aleksandryjskiego, czekają władza, prestiż i bogactwo, o jakich nie śniło się zwykłym śmiertelnikom. Szansę dostają jednak tylko nieliczni, wyłonieni w światowym naborze.Tym razem finałowa szóstka to: Libby Rhodes i Nico de Varona – którzy po mistrzowsku poruszają się w obszarze fizyki; Reina Mori – wybitny talent w dziedzinie magii przyrody; telepatka Parisa Kamali – ma dar przenikania do podświadomości; Callum Nova – empata, który potrafi sterować mechanizmami najintymniejszych zachowań ludzkich; i Tristan Caine, zdolny przejrzeć każdą iluzję i obserwować strukturę otoczenia w sposób niedostępny dla innych – to dar tak rzadki, że ani jego towarzysze, ani on sam nie są świadomi jego skali.Kandydaci, zwerbowani przez Atlasa Blakely’ego, wiedzą, że od wtajemniczenia dzieli ich dwanaście miesięcy. Zyskają częściowy dostęp do archiwów Towarzystwa, a potem będzie oceniane ich zaangażowanie w badania nad czasem, przestrzenią, myślą, życiem i śmiercią. Ostatecznie wtajemniczenia dostąpi pięć osób. Jedna zostanie wyeliminowana. Szóstka magów będzie więc przez rok rywalizować o to, by się jak najlepiej zaprezentować i o to, by przetrwać. Większości z nich się uda. Większości…
,,The Atlas Six" Olivie Blake to pierwsza część planowanej trylogii, którą początkowo autorka wydała w formule sef-publishingu przez Kindle Digital Publishing. Powieść zyskała popularność i stała się takim fenomenem, że zainteresowały się nią tradycyjne wydawnictwa w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dwa tygodnie temu została wydana w Polsce, a od zeszłego roku trwają prace nad jej adaptacją.
Raz na 10 lat wybierana zostaje szóstka wyjątkowych osób, którzy dostają szanse dołączenia do Towarzystwa Aleksandryjskiego. Przez rok mają dostęp do ukrytej przed światem biblioteki, a zarazem skrywanej w niej wiedzy, która jest im udostępniana stopniowo. Razem rozwijają swoje zdolności i prowadzą badania nad czasem, przestrzenią oraz życiem i śmiercią. Po roku zgodnie ze wstępnymi ustaleniami w wyniku eliminacji ma odpaść jedna osoba. Kuszono ich władzą, siłą i bogactwem, ale nie ostrzeżono co będą musieli poświęcić, by to osiągnąć.
Olivie Blake stworzyła świetną książkę w klimacie Dark Academia, która wciąga od pierwszych stron, choć tempo prowadzenie fabuły jest nieśpieszne. Uwielbiam koncepcje biblioteki, a przede wszystkim w to w jaki sposób przedstawiła system magiczny. W ,,The Atlas Six" wyróżnia kilka grup Medejów, których magiczne zdolności opierają się na fizyce, iluzji, naturze oraz psychice. Ponadto przedstawia różne gatunki funkcjonujące w tym świecie. Niestety praktycznie nic nie wiemy o świecie, w którym żyją bohaterowie. Jakie obowiązują w nim zasady. Autorka bardzo pobieżnie przedstawiła world- bulding, nad czym bardzo ubolewam.
Autorka podjęła się trudnego zadania skupienia się na sześciu głównych bohaterów, którym poświęca tyle samo uwagi. Postacie są bardzo różnorodne i wyraziste. Blake kreacje bohaterów tworzy tak, byśmy nie wszystkich darzyli sympatią, ale po pierwszym tomie wierzę, że każdy z nich ma ukryte motywacje i ambicje. W ciekawym sposób nakreśliła relacje między bohaterami, a także ich stosunek do własnych zdolności.
Problem z wiedzą jest taki, że rodzi ona ciągle łaknienie. Im więcej się jej ma, tym bardziej narasta poczucie, że wie się mało. (...) Niejeden w pogoni za nią postradał rozum.
,,The Atlas Six" nie ma zapierającej dech w piersi fabuły, ale powoli wciąga czytelnika swoimi licznymi intrygami i sojuszami. Samej magii jest w niej nie wiele, ale gdy zostaje zaprezentowana i wykorzystana robi wrażenia. Zwłaszcza starcie w umysłach bohaterów zapadają w pamięci. Książka Blake jest pełna różnorodnych, barwnych i szczegółowych opisów oraz rozważań natury: filozoficznej, moralnej i politycznej.
Historia opowiada jest z kilku różnych perspektyw w narracji trzeciosobowej. Na uwagę zasługuje także styk i język autorki oraz tłumaczenie w wykonaniu Stanisława Bończyka. Blake używa miejscami wyszukiwanego słownictwa, które pasuje do omawianych przez bohaterów tematów i wpisuje się w akademicki klimat. Książka jest również napisana językiem potocznym.
Nie spodziewałam się, że aż tak dobrze będę się bawić czytając ,,The Atlas Six" Olivie Blake i już nie mogę doczekać się kontynuacji. Ma wady, o których pisałam powyżej, ale jestem wstanie przymknąć na to oko w przypadku tej pozycji. ponieważ nie odbierają one przyjemności z czytania. Czytajcie, ponieważ to bardzo dobra powieść.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu You&Ya
To raczej nie jest książka dla mnie, ale najważniejsze, że Tobie się podobała
OdpowiedzUsuńLubię takie kilkuoosobową narrację. Zaintrygowała mnie ta książka.
OdpowiedzUsuńo Dark Academy słyszałam, podobał mi się klimat, więc jak owa pozycja jest w podobnym stylu to mam nań ochotę:D
OdpowiedzUsuńZapowiada się ciekawie, ale chyba nie mam teraz nastroju na taką lekturę. Ale bardzo mnie cieszy, że na okładce zaczęto umieszczać nazwiska tłumaczy!
OdpowiedzUsuńNie dla mnie, ale wiem komu mogłabym polecić tę książkę. :)
OdpowiedzUsuńMam na oku tę książkę :)
OdpowiedzUsuńCzaję się na nią :D mój wzrok na początku przykuła okładka, ale widzę, że treść też jest warta uwagi. Kinga
OdpowiedzUsuńNie jest to wprawdzie mój ulubiony gatunek literacki, ale znam kilka osób, które byłyby zachwycone taką lekturą :)
OdpowiedzUsuńOstatnio zwróciłam uwagę na to wydanie. Jest się czym zainteresować w wolnym czasie.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję Ci za polecenie tego wydania.
OdpowiedzUsuńJeszcze nie miałam okazji przeczytać tej książki, ale na pewno to nadrobię, moje klimaty :)
OdpowiedzUsuńcudowna okładka, robi wrażenie :) przyznam że sama ksiązka mocno mnie zaciekawiła, jestem ciekawa jak ujeła wszystkich sześciu bohaterów
OdpowiedzUsuńMoże będę szukać całej serii
OdpowiedzUsuńNiestety nie dla mnie. ;)
OdpowiedzUsuńJestem bardzo ciekawa tej książki!
OdpowiedzUsuń