W zeszłym miesiącu zaczęłam listę zapowiedzi od ,,Cytoniczki" Sandersona, której premiera została przesunięta na początek listopada, a w tym od następnej książki autora. Poza tym sporo wznowień i ciekawych premier.
Zaginiony Metal
Brandon Sanderson
Tłumaczenie: Urszula Okrzeja
Wydawnictwo Mag
Data premiery: 23.11.2022
Liczba stron: 544
Waxillium Ladrian, stróż prawa z Dziczy, który został senatorem w wielkim mieście, przez lata podążał śladem tajemniczej organizacji zwanej Kręgiem, którą kierowali jego nieżyjący wuj i siostra, a która porywała ludzi pochodzących z rodzin Allomantów. Kiedy detektyw Marasi Colms i jej partner Wayne natrafiają na magazyn broni przeznaczonej dla Bilming, jednego z zewnętrznych miast, pojawia się nowy trop. Konflikt między stolicą Elendel a zewnętrznymi miastami przynosi korzyść Kręgowi, ich macki sięgają teraz Senatu Elendel, a Bilming jest jeszcze bardziej uwikłane.
Po tym, jak Wax odkrywa nowy rodzaj materiału wybuchowego, który ma bezprecedensową niszczycielską moc, i uświadamia sobie, że Krąg z pewnością już go zna, nieśmiertelny kandra wyjawia, że moc Harmonii nie sięga Bilming. To znaczy, że miasto uległo wpływom innego boga – Trella, którego wyznaje Krąg. A Trell nie jest jedyną istotą przybywającą z szerszego cosmere – Marasi zostaje zwerbowana przez ludzi spoza świata, obdarzonych dziwnymi umiejętnościami i twierdzących, że ich celem jest ochrona Scadrialu… za wszelką cenę.
Wax musi zdecydować, czy odłożyć na bok swój konflikt z Bogiem i znów stać się Mieczem, wykutym przez Harmonię. Jeśli nikt nie odważy się zostać bohaterem, którego potrzebuje Scadrial, planetę i miliony jej mieszkańców czeka gwałtowny i tragiczny koniec.
Lore Olympu
Rachel Smythe
Tłumaczenie: Wojtek Cajgner
Wydawnictwo: You&YA
Data premiery: 09.11.2022
Seria: Lore Olympus #1
Liczba stron: 384
Skandaliczne plotki, dzikie imprezy i zakazana miłość – zobacz, co robią bogowie, gdy zapada zmrok, w tej uwspółcześnionej wersji jednego z najbardziej znanych mitów, ukazanej w niezwykłym stylu Rachel Smythe.
Persefona, młoda bogini wiosny, jest nowa na Olimpie. Demeter wychowała ją w świecie śmiertelników, ale gdy dziewczyna obiecuje, że wyszkoli się na uświęconą dziewicę, zyskuje zgodę zaborczej matki na przebywanie w dynamicznym, pełnym blichtru świecie bogów. Kiedy jej współlokatorka, Artemida, zabiera ją na imprezę, całe życie młodej bogini się zmienia: poznaje Hadesa. Między nią a czarującym, lecz niezrozumianym Władcą Podziemi zaczyna iskrzyć. Teraz Persefona musi szybko opanować sztukę poruszania się w świecie skomplikowanej polityki i niezliczonych relacji rządzących Olimpem. Jednocześnie pragnie odnaleźć swoje miejsce… i pojąć własną moc.
To niezwykle błyskotliwa romantyczna opowieść, wprowadzająca grecki panteon we współczesność, ujęta w formie powieści graficznej.
Tom zawiera odcinki 1-25 komiksu, który zajął 1. miejsce na #WEBTOON i zdobył Nagrodę Eisnera.
Sztuka i duch Diuny
Lapointe Tanya
Tłumaczenie: Andrzej Jankows
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 22.11.2022
Liczba stron: 240
Zanurz się w świecie Diuny Denisa Villeneuve’a i wyrusz razem z nim w niesamowitą twórczą podróż, która doprowadziła do przeniesienia na wielki ekran kultowego dzieła Franka Herberta.
"Diuna", klasyczna powieść fantastyczno-naukowa Franka Herberta, została odtworzona jak nigdy wcześniej w zapierającej dech adaptacji filmowej dokonanej przez reżysera Denisa Villeneuve’a ("Blade Runner 2049, Nowy początek"). Teraz dzięki "Sztuce i duchowi Diuny", oficjalnemu przewodnikowi po historii produkcji tego niecierpliwie wyczekiwanego wydarzenia kinematograficznego, jej miłośnicy mogą stać się uczestnikami tej wyprawy.
Ta wizualnie oszałamiająca, napisana przez producentkę wykonawczą Tanyę Lapointe, eksploracja procesu tworzenia filmu daje niezrównany wgląd w genezę owego przedsięwzięcia – poczynając od imponujących projektów scenograficznych środowisk, w których toczy się akcja, i żyjących tam stworzeń, po wspaniałe pomysły kostiumów i olśniewające specjalne efekty cyfrowe. "Sztuka i duch Diuny" zawiera też udzielone na prawach wyłączności wywiady z głównymi członkami obsady i ekipy filmowej, w tym z Denisem Villeneuve’em, Timothée Chalametem, Rebeką Ferguson, Oscarem Isaacem i wieloma innymi, przedstawiającymi wyjątkowo szczery opis kręcenia tego niezwykle ambitnego dzieła w międzynarodowej obsadzie.
Ukazując wizjonerskie podejście do adaptacji klasycznej powieści Franka Herberta, "Sztuka i duch Diuny" jest niezastąpionym wprowadzeniem do filmowego arcydzieła.
Miss Dior
Picardie Justine
Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 22.11.2022
Liczba stron: 376
Miss Dior to opowieść o wolności i faszyzmie, o pięknie i zdradzie, o różach i represjach. A także o tym, co kryje się pod gładką powierzchnią mody.
Książka portretuje zagadkową kobietę związaną z Christianem Diorem: jego ukochaną młodszą siostrę Catherine, która zainspirowała brata do stworzenia jego najsłynniejszych perfum i wpłynęła na kształt jego wizji kobiecości. Justine Picardie zabiera nas w podróż do okupowanego Paryża, gdzie Christian doskonalił umiejętności projektanta haute couture, a Catherine w tym samym czasie działała z wielkim oddaniem we francuskim ruchu oporu, dopóki nie została pojmana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Rekonstrukcja życia Catherine w oparciu o bezprecedensowo swobodny dostęp do domów i archiwów rodziny Dior rzuca nowe światło na legendarne dzieła Christiana Diora, zwłaszcza na jego czarodziejską kolekcję New Look, która wyłoniła się z cieni straszliwych doświadczeń jego siostry.
Śledząc wojenne ścieżki rodzeństwa Diorów, Picardie ujawnia też inne nieznane historie o rozmaitych formach walki i rodzinnych więziach. Wynikającym z nich optymistycznym przesłaniem jest wiara w piękno i nadzieję, której nie przekreśla nawet bliskie zetknięcie z mrokiem i rozpaczą, a także to, że człowiek, który stanął w obliczu straszliwych zniszczeń, może czerpać pocieszenie ze świata przyrody. Rezultatem jest znakomita, niezwykle poruszająca książka.
Wulkany. Sekrety wysp wulkanicznych
Bartłomiej Krawczyk
Wydawnictwo Pascal
Data premiery: 23.11.2022
Liczba stron: 208
Słyszano straszny ryk z oceanu, po którym niemal natychmiast nadeszło przerażające morze
Dziennik pokładowy stacji RDF, podwodne trzęsienie ziemi, wyspa Unimak
Poznaj sekrety 97 wysp wulkanicznych!
Czy wulkany można zobaczyć z bliska? Czy wchodzenie do czynnego krateru w klapkach to dobry pomysł? Czy dzięki owinięciu się w matę bambusową można przeżyć erupcję wulkanu? Na której z wysp wulkanicznych swoje płyty nagrywali Elton John, The Police czy The Rolling Stones? Jaką wyspę wulkaniczną upodobali sobie Alfred Hitchcock, Brigitte Bardot, Marlon Brando, Charlie Chaplin i Leonardo DiCaprio? Kiedy wulkany „roztopią świat”? Gdzie zacumował na zawsze dwuosobowy japoński okręt podwodny? Przy którym wulkanie odnalazł się zaginiony statek-widmo? Jaki wulkan był ulubionym miejscem samobójców i samobójczyń?
Nie boję się śmierci. 23 lata oglądałem mnóstwo erupcji wulkanicznych. Nawet jeśli umrę jutro, nie obchodzi mnie to.
Maurice Krafft, słynny francuski wulkanolog w rozmowie z dziennikarzem,
dzień przed pochłonięciem go przez lawę. Jego żona, Katia, zginęła tego samego dnia.
"Skrajna niedostępność pewnych wysp wulkanicznych, ich geograficzna izolacja jest dla mnie czymś absolutnie zachwycającym, pozwalającym na grę wyobraźni. Na pewno są to wyspiarskie wulkany, do których nigdy nie dotrę osobiście, ale o nich marzę i za nimi tęsknię, gdyż znam je z map, rysunków, zdjęć, obrazów satelitarnych. Chciałbym spędzić kiedyś kilka dni w samotności na takiej trudno dostępnej wyspie z aktywnym wulkanem. Tylko ja i on. Być może odkryje przede mną swoje sekrety."
Bartłomiej Krawczyk
Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych
Beard Mary
Tłumaczenie: Norbert Radomski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 22.11.2022
Liczba stron: 436
Fascynująca opowieść autorki bestsellera SPQR: Historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy
Jak wygląda oblicze władzy? Kto i dlaczego zostaje upamiętniony w sztuce? Jak reagujemy na pomniki polityków, których nie darzymy aprobatą? W niniejszej książce — na tle dzisiejszych „wojen z pomnikami” — Mary Beard snuje opowieść o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza „dwunastu cesarzy”: od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu.
Podkreśliwszy znaczenie cesarskich portretów w polityce rzymskiej, Beard w tej bogato ilustrowanej książce prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii sztuki i kultury; oferuje świeże spojrzenie na dzieła artystów od Memlinga i Mantegni, a także pokoleń tkaczy, ebenistów, złotników, rytowników i ceramików. Śledzimy zaskakującą historię zamieniania tożsamości płynącego z niewiedzy lub celowych błędnych identyfikacji, fałszerstw i nierzadko ambiwalentnych przedstawień władzy.
Od dokonanej przez badaczkę rekonstrukcji wspaniałej, nieistniejącej już Sali Cesarzy Tycjana po jej reinterpretację słynnych cezariańskich tapiserii Henryka VIII - Dwunastu cesarzy przedstawia zawiłe losy jednych z najbardziej ambitnych i niepokojących portretów władzy, jakie stworzono.
Czarodziejki W.I.T.C.H.
Artibani Francesco , Enna Bruno , Mulazzi Paola
Tłumaczenie: Joanna Szabunio
Wydawnictwo: Story House Egmont
Data premiery: 23.11.2022
Seria: Czarodziejki W.I.T.C.H.
Liczba stron: 384
Siódmy album zbiorczy z komiksami o przygodach pięciu czarodziejek – bohaterek znanych milionom czytelników na całym świecie. Księga zawiera komiksy z numerów 73–84 magazynu „Czarodziejki WITCH” – to ponad trzysta stron przygód czarodziejek! – oraz wstęp o wyjątkowym i pełnym niesamowitych atrakcji setnym wydaniu tego czasopisma.
Dziewczyny dotychczas sumiennie wypełniały polecenia Wyroczni, jednak nie zawsze współpraca z Kondrakarem układa się bezproblemowo i miło. Kiedy niespodziewanie następuje zmiana na stanowisku Wyroczni, czarodziejki nie są tym zachwycone. Co tak naprawdę jest powodem zmian w Kondrakarze? Czy kryją się za tym jakieś mroczne intrygi? Aby rozwikłać tę zagadkę, nasze bohaterki będą musiały powrócić do Meridianu i porozmawiać z Elyon. Tymczasem nie kończą się zawirowania w życiu osobistym dziewczyn – kłótnie z rodzicami, zawody miłosne i kłopoty w szkole. Czy coraz bardziej rozżalonej Will uda się wreszcie wyjaśnić nieporozumienia z Mattem?
Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości
David Graeber, David Wengrow
Tłumaczenie: Robert Filipowski
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 29.11.2022
Liczba stron: 672
Rewolucyjne spojrzenie na historię ludzkości, które kwestionuje nasze najbardziej fundamentalne założenia dotyczące ewolucji społeczeństwa.
Od pokoleń nasi odlegli przodkowie są przedstawiani jako prymitywni, gwałtowni i nieco dziecinni barbarzyńcy. Mówi się nam, że cywilizację można rozwijać tylko przez rezygnację z pierwotnej wolności i okiełznanie najniższych instynktów.
David Graeber i David Wengrow w swojej przełomowej książce przekonują, że historia ludzkości stanie się o wiele ciekawsza i mniej jednoznaczna, jeśli zrezygnujemy z tej wąskiej perspektywy i spojrzymy na nią świeżym okiem. Narodziny wszystkiego nie tylko zmienia nasze postrzeganie przeszłości – od rozwoju rolnictwa i miast, po pojawienie się państw, demokracji i nierówności – lecz również pokazuje nowe możliwości emancypacji i sposoby organizacji społeczeństwa, z których ludzkość może skorzystać w przyszłości. To monumentalna książka o ogromnym znaczeniu, pełna ciekawych spostrzeżeń, nieoczekiwanych wniosków, a także wizji i wiary w moc bezpośredniego działania.
"To nie książka. To uczta intelektualna. Nie ma w niej ani jednego rozdziału, który nie burzyłby naszych dobrze zakorzenionych przekonań. Jest głęboka, w sposób naturalny obrazoburcza, wierna faktom i przyjemna w lekturze."
Nassim Nicholas Taleb
Wawel. Biografia
Kamil Janicki Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 23.11.2022
Liczba stron: -
To nie jest przewodnik! to żywa historia Wawelu, która wciąga jak kryminał!
Wawel. Bijące serce Polski, Notre Dame, Wersal i Panteon w jednym. Niemy świadek koronacji i upadków, ceremonii i pożarów, schadzek i skrytobójstw – przemówił na nowo za sprawą Kamila Janickiego. Autor historycznych bestsellerów opowiada dzieje najsłynniejszego polskiego wzgórza od czasów legendarnych po wiek XX.
„Na samym początku był potwór” – rozpoczyna swoją historyczną gawędę Kamil Janicki, a potem zajmująco opowiada o źródłach legendy o smoku wawelskim, tajemnicy najstarszych zabudowań z czasów Wiślan i Czechów, gotyckim zamku Kazimierza Wielkiego, renesansowej rezydencji Zygmunta Starego i Bony Sforzy. Prowadzi nas też przez tragiczny w skutkach pożar, po którym Zygmunt III Waza postanowił przenieść swój dwór do Warszawy. Przypomina też chude latach rozbiorów, gdy dawną siedzibę polskich królów zamieniono na pospolite żołnierskie koszary, a w wawelskich komnatach płonęły ogniska. Ostatnią część tej historii stanowią lata drugiej wojny światowej, gdy na zamku rezydował „nazistowski król Polski”, Hans Frank.
Ile kosztował tron? Czyje łoże wymagało częstych napraw? Jaki dystans musiał pokonać król, by odwiedzić królową w jej sypialni? Jak do komnat doprowadzano wodę, a jak odprowadzano ścieki? Którędy uciekał Henryk Walezy? Pod piórem Janickiego – znanego przecież głównie z porywających biografii kobiet – Wawel ożywa, stając się pełnokrwistym bohaterem wciągającej i pełnej gwałtownych zwrotów akcji historii.
Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana
Charlie Mackesy
Tłumaczenie: Marzena Wasilewska
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 23.11.2022
Liczba stron: 192
Poznajcie nowe przygody i przemyślenia czwórki ulubionych bohaterów. Kolejna uniwersalna lekcja życia!
Niespodzianka dla fanów książki „Chłopiec, kret, lis i koń”.
Ogromny sukces pierwszej książki na całym świecie zaowocował filmem krótkometrażowym, w którym ożywiono występujące w niej postacie. powstała również nowa książka, która przedstawia kolejne przygody bohaterów.
Uniwersalna lekcja życia. o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, nazywanego domem, który nie zawsze musi mieć okna, drzwi, ściany i dach.
Połączenie „Kubusia Puchatka” oraz „Małego księcia”.
Profil na Instagramie, na którym Charlie Mackesy publikuje rysunki z czterema uroczymi postaciami, zdobył popularność na całym świecie. Chłopiec, kret, lis i koń przypominają nam, co naprawdę jest w życiu ważne. Rysunki zebrane w tej książce są iskierką nadziei w naszych niepewnych czasach.
Rozmowy bohaterów tej książki, ujęte w graficzną formę, w którą wkomponowany jest tekst, udostępniano w sieci tysiące razy, odtwarzano na zajęciach plastycznych w szkołach, tatuowano na ciałach. Ilustracje inspirowały rodziców i dziadków, bawiły dzieci, pocieszały smutnych i samotnych, dodawały odwagi i siły w zmaganiach z trudami życia.
Wkroczcie śmiało w świat, który wykreował dla was Charlie Mackesy.
Poznajcie historię czterech niezwykłych przyjaciół i przygotujcie się na najbardziej wzruszającą i uniwersalną lekcję życia! Tomik zawiera ilustracje, które już znacie i sporo nowych, które sprawią, że pokochacie chłopca, kreta, lisa i konia jeszcze bardziej!
"Mam nadzieję, że ta książka pomoże wam kierować się w życiu odwagą i szczerością,
bardziej kochać siebie i innych."
Charlie Mackesy
Ukraińcy. Opowieści niepoprawne politycznie VI
Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 22.11.2022
Seria: Opowieści niepoprawne politycznie
Ludobójstwo na Wołyniu, akcja „Wisła”, krwawa wojna o Lwów. Pogromy polskich dworów na Rusi, Pakt Piłsudski - Petlura, Wielki Głód i Dywizja SS-Galizien. Fatalne błędy II RP i terroryzm OUN. UPA kontra AK.
Piotr Zychowicz w swojej nowej książce opisuje najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z tragicznej historii relacji polsko-ukraińskich. Bez upiększania i brązu. Bez hurra-patriotycznej cenzury i politycznej poprawności.
Zychowicz pisze o tragicznym XX wieku - gdy Polaków i Ukraińców poróżnił krwawy konflikt o ziemię - ale cofa się również do czasów powstania Chmielnickiego. Czy fiasko ugody z Kozakami i budowy Rzeczypospolitej Trojga Narodów było największą zaprzepaszczoną szansą w dziejach Polski?
Agresja rosyjska z 2022 roku spowodowała, że Polacy i Ukraińcy nigdy nie byli ze sobą tak blisko. To dobry moment, aby wyjąć historyczne trupy z szafy i w uczciwy sposób rozliczyć się z historią. Prawdziwe pojednanie musi być oparte na prawdzie.
W wydaniu w twardej oprawie materiały dodatkowe: esej o filmie Wołyń Wojciecha Smarzowskiego i rozdział o zdumiewających podobieństwach między ludobójstwem na Wołyniu a rzezią w Rwandzie.
Wśród fanów twórczości Charliego są: Julia Roberts, Miranda Hart, Bear Grylls, Richard Curtis i Elizabeth Gilbert.
Moi ważni. Portrety prywatne
Barbara Gruszka-Zych
Wydawnictwo Ursines
Data premiery: 25.11.2022
Liczba stron: 480
Książka Barbary Gruszki-Zych pod tytułem „Moi ważni. Portrety prywatne” to zbiór osobistych portretów ludzi ze świata współczesnej kultury i nauki.
Wśród opisanych znajdują się: Wilhelm Brasse, Josif Brodski, Tomasz Burek, Natalia Gorbaniewska, o. Jan Góra, Wojciech Kilar, Jan Kobuszewski, Henryk Mandelbaum, Czesław Miłosz, Jan Nowak-Jeziorański, ks. Janusz Stanisław Pasierb, ks. Jan Peszkowski, s. Michaela Rak, Éric-Emmanuel Schmitt, s. Dominika Sokołowska, ks. Marcello Stanzione, Józef Skrzek, Janusz Szuber, ks. Jan Twardowski, Tomas Venclova, Edward Wylęgała, Adam Zagajewski, Krzysztof Zanussi, Marian Zembala, abp Damian Zimoń.
Podczas lektury nie tylko poznajemy artystyczne i życiowe inspiracje przedstawionych postaci, ale przede wszystkim dowiadujemy się, jakimi są ludźmi, czym żyją na co dzień. Istotne, że autorka każdego z nich zna osobiście, a z niektórymi się przyjaźni. Pisząc książkę, wykorzystała swoje, także nieupubliczniane dotąd notatki, korespondencję, wywiady, nagrania związane z pracą dziennikarską, odnoszące się do bohaterów wspomnień, które dzięki temu zyskały klimat intymnej, nasyconej szczegółami opowieści. B. Gruszka-Zych posiada wyjątkowy dar prowadzenia rozmowy, co sprawia, że jej bohaterowie bez obaw odsłaniają przed nami także te sfery życia, które zazwyczaj pozostają dla odbiorców niedostępne. Poznajemy nie tylko szczegóły biografii i dorobek „jej ważnych”, ale ich życiowe przesłanie przekazane podczas wielogodzinnych rozmów. Wnikliwy czytelnik dostrzeże też wzajemne inspiracje wynikające z kontaktów między zaprezentowanymi postaciami.
Publikacja jest nie tylko próbą ocalenia pamięci, która przyświeca pracy nad wszelkimi zapiskami dokumentalnymi, ale też pokazuje, czym żyła część powoli przemijającego pokolenia osobowości II połowy XX w. i początku XXI w.
Teksty zostały wzbogacone atrakcyjnymi zdjęciami i dokumentami, m.in. z prywatnego archiwum autorki.
Barbara Gruszka-Zych – poetka, pisarka, od ponad 30 lat dziennikarka tygodnika „Gość Niedzielny”.
Duchy nocy wigilijnej
Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 29.11.2022
Liczba stron: 600
Antologia klasycznych opowieści o duchach
Święta to magiczny czas, któremu od zawsze towarzyszyła atmosfera niesamowitości. W długie zimowe wieczory, gdy za oknem szaleje zamieć, szczególnie chętnie sięgamy po historie o tajemnicach, duchach, zjawach i nawiedzonych domach. I właśnie takie utwory znalazły się w tym zbiorze, przeznaczonym zarówno dla miłośników opowieści z dreszczykiem, jak i dla każdego, kto nie wyobraża sobie świąt bez wciągającej książki.
Lektura tych opowieści przeniesie czytelnika w dawne czasy i zabierze w niesamowitą podróż po świecie duchów i tajemniczych zjawisk.
Bajka prawdę Ci powie… o Tobie
Jorge Bucay
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 15.11.2022
Liczba stron: 472
Nowe interpretacje klasycznych bajek i przypowieści, towarzyszących ludzkości od zamierzchłych czasów.
Dobrze wszystkim znane z dzieciństwa bajki mogą wiele powiedzieć o ludzkim zachowaniu: o naszych lękach, fantazjach, złudzeniach i pragnieniach. Pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay opowiada w tej książce piętnaście bajek (m.in. o brzydkim kaczątku, śpiącej królewnie i Kopciuszku) – przytacza ich oryginalne brzmienie, omawia ewolucje ich treści i tradycyjne przesłanie, a na końcu proponuje nową, współczesną lekturę i interpretację każdej historii.
Ta niezwykła książka pomoże czytelnikowi nie tylko zrozumieć pierwotny sens opowieści, lecz również lepiej poznać ludzką naturę, a może i samego siebie. Przecież każda bajka to metaforyczna albo rzeczywista podróż jej bohatera, będąca dla niego drogą do samopoznania… podobnie zresztą jak dla czytelnika.
Wznowienie w nowej okładce, zbliżonej do oryginału i treści książki dostanie powieść ,,Siedmiu mężów Evelyn Hugo" Taylor Reid Jenkins. Ponownie zostanie wydana książka ,,Never Never" Colleen Hoover i Tarryn Fisher w nowej szacie graficznej. Wydawnictwo Mag zdecydowało się na dodruk ,,Otchłani rozgrzeszenia" Alastaira Reynoldsa. W księgarniach będzie można również znaleźć nowe wydanie ,,Nikt nie idzie" Jakuba Małeckiego.