W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Podsumowanie października, 2022
poniedziałek, 31 października 2022

Podsumowanie sierpnia pojawi się jednak nieco później, a dzisiaj kilka słów październiku. Trochę się w tym miesiącu działo, jednak ja nie miałam możliwości do końca śledzić wydarzeń. 

Pod koniec października odbyły się Targi Książki w Krakowie. Miałam się na nie wybrać w sobotę, ale życie miało jak zwykle inne plany. 

W bieżącym miesiącu ogłoszono także Laureatów Nagrody Nobla, w tym z dziedziny literatury. Do grona wyróżnionych dołączyła Annie Ernaux. 

Książki francuskiej pisarki w Polsce wydaje wydawnictwo Czarne. Do tej pory wydali ,,Lata", a już 16 listopada ukaże się jej kolejna książka ,,Bliscy" w tłumaczeniu Agaty Kozak. 


Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?

Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwie zamiast chodzić do szkoły, musiał pomagać w żniwach, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. O matce pełnej gwałtowności i dumy, marzącej o pozycji, „dorobieniu się” i szacunku otoczenia.  O przedwcześnie zmarłej siostrze, której odejście rzuciło długi cień na relacje rodzinne i zdefiniowało życie Ernaux. Ta, niczym archiwistka pamięci, opisuje dziedzictwo swoich najbliższych, łącząc kobietę, którą jest teraz, z dzieckiem, którym była w przeszłości.

I choć twierdzi, że beznamiętna opowieść przychodzi jej naturalnie, opisane przez nią brzemię pamięci porusza czytelnika do głębi.
28 października trafił do polskich kin trafił film ,,Zdarzyło się" w reżyserii Audrey Diwan na podstawie autobiograficznej powieści Annie Ernaux o tym samym tytule (fr. L'evenement). Film został wielokrotnie nagrodzony, w tym na Festiwalu w Wenecji oraz zdobył kilka innych nominacji. Pierwsze pokazy filmów na świecie odbyły się rok temu. 


Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka to zdolna studentka literatury marząca o karierze akademickiej. W momencie, kiedy wydaje się, że świat stoi przed nią otworem, Anne niespodziewanie dowiaduje się, że jest w ciąży. Młoda kobieta zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Musi zatem dokonać trudnego wyboru. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia.

Wydawnictwo Fabryka Słów poinformowało, że zmarł Feliks W. Kres. Polski autor cyklu Księgi całości.

W tym miesiącu pożegnaliśmy także Robbie'go Coltrane, który zmarł w wieku 72 lat. Był aktywny zawodowo od 1980 roku. 

 


Książki przeczytane w październiku: 
  • ,,Euforia. Powieść o Sylvii Plath" Elin Cullhed
  • ,,The Atlas Six" Olivie Blake 
  • ,,How to Make Friends with the Dark" Kathleen Glasgow 
  • ,,Kitsune. Pradawna magia" Agnieszka Ziętarska 
  • ,,Cienie tożsamości" Brandon Sanderson 
  • ,,Utracona godzina" Marcin Motka 
  • ,,Malibu płonie" Taylor Jenkins Reid 
Książki zrecenzowane w październiku: 
  • ,,Euforia. Powieść o Sylvii Plath" Elin Cullhed
  • ,,The Atlas Six" Olivie Blake 
Na moim Instagramie udostępniłam opinię o powieści ,,Dom nad błękitnym morzem" T.J. Klune. © 2020 | graphic-luna