W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Carrie Ryan ,,Las Zębów i Rąk''
środa, 19 sierpnia 2015

Las Zębów i Rąk 
Carrie Ryan 
Rok wydania:  11
Seria: Las Zębów i Rąk (tom 1)
Ilość stron: 350 
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc


Opis 
W świecie Mary istnieją proste prawdy.

Siostrzeństwo zawsze wie najlepiej.

Strażnicy chronią i służą.

Nieuświęceni nigdy nie ustąpią.

Trzeba też pamiętać o siatce otaczającej wioskę. O ogrodzeniu, które chroni osadę przed Lasem Zębów i Rąk.

Ale prawda staje się złudna, bowiem Mary odkrywa coś, o czym nigdy nie powinna się dowiedzieć. Sekrety Siostrzeństwa. Tajemnice Strażników.

Gdy ogrodzenie zostaje sforsowane, a świat pogrąża się w chaosie, Mary zdobywa wiedzę o Nieuświęconych.

Teraz musi wybrać pomiędzy mieszkańcami wioski a własną przyszłością, między tym, którego kocha, a tym, który kocha ją. Musi też stawić czoła koszmarom Lasu Zębów i Rąk.

Czy może istnieć życie w świecie otoczonym przez śmierć?

***
„Inteligentna, mroczna i czarująca. Las Zębów i Rąk łączy w sobie horror i piękno.” Cassandra Clare, autorka cyklu Dary Anioła Las Zębów i Rąk to jeden z największych bestsellerów gatunku literatury Young Adult ostatnich lat, porównywany popularnością do cyklu Zmierzch Stephenie Meyer, Dary Anioła Cassandry Clare czy Igrzyska Śmierci Suzanne Collins. Las Zębów i Rąk przedstawia bardzo mroczną, a jednocześnie niezwykle wciągającą wizję świata po zagładzie, w którym młoda dziewczyna musi dokonać trudnych wyborów między tym w co wierzy, a tym w co każą jej wierzyć, między światem swoich marzeń, który zna tylko z opowieści matki, a krwawym ale znanym światem, który ją otacza. Musi też wybrać między tym, który ofiarowuje jej swoją miłość, a tym, któremu ona chce ją ofiarować. W świecie, w którym nie ma nadziei, każdy wybór musi zostać okupiony dużą ofiarą. Tylko czy droga do spełnienia własnych marzeń okaże się warta poniesionych ofiar...?

Recenzja 

,,Kiedy jest się zakochanym... wtedy się wie, po co się żyje. Kiedy kocha się każdego dnia. Budzi się z miłością, ucieka do niej podczas burzy i po sennym koszmarze. Kiedy miłość jest azylem, w którym można schronić się przed otaczającą nas śmiercią i kiedy wypełnia cię tak całkowicie, że nie potrafisz tego wyrazić.''

,,Las Zębów i Rąk''- dziwny tytuł na książkę. Prawda ? Pod tym pozornie dziwnym, prostym tytułem kryje się genialna książka, która wbija  fotel i nie pozwala czytelnikowi choć na chwilę odejść od niej myślami. Ta książka to połączenie świetnej powieść fantasy z połączeniem horroru. Ja tą książkę pochłonęłam. 

Jednak muszę podejść do niej obiektywnie i uprzedzić, że początek tej powieści trochę odstaje od dalszej części historii, więc przyszły czytelniku tej książki nie zrażaj się szybko. Jak każda książka musi się rozkręcić. 

Mary, główna bohaterka książki żyje w wiosce, otoczonej ze wszystkich stron metalową siatką, która ma ich chronić. Nieliczni już ludzie żyjący po środku lasu Zębów i Rąk obawiają się ludzi, a raczej nieuświęconych, których przedstawienie ich mnie zaintrygowało. O dziwo ani razu nie pada tutaj słowo Zombie.
Mary postanawia na własnej  skórze przekonać się jak naprawdę jest. Czy to prawda, że wszystko poza obozem po katastrofie jest złem i jak wygląda świat poza płotem otaczającym jej wioskę ?
Mara, zafascynowana wspomnieniami mamy jak i przekazami  mamy o świecie wieżowców, wielkich miast oceanów. Nie chce być już więcej ,,uwieziona.'' Gdyby nie te tajemnice, które odkryła...

Za co ogromny plus należy autorce, ponieważ nie poszła na łatwiznę. Stworzyła coś własnego, a zarazem mogliśmy o czymś podobny  poczytać dużo wcześniej i uznać to za absurd, gdyby nie to, że ona jakby ten rodzaj ludzi, ulepszyła i osadziła w własnym świecie, w którym ludzie z przyjemnością o nich poczytają i nie rzucą książką w kąt.

Pani Ryan skupiła się w tej  historii na przeżyciach, emocjach bohaterów. Przez  co czasami główna bohaterka irytuje. Świetnie opisała nam  świat, w którym przyszło żyć Mary. Po prostu widać, że włożyła w tą książkę dużo pracy i serca. Co zaowocowało fantastyczną historią.

„Zastanawiam się, czy istnieje świat okrutniejszy niż ten, w którym karze się nam zabijać ludzi, których kochamy.’’

UWAGA !!! To jest pierwsza książka, w której nie przeszkadza mi trójkąt miłosny. Jest Travis, z którym zaczynać coś więcej się dziać, gdy jest u progu śmierci, natomiast Harry uważa, że ona zawsze należała do niego. (Zły wybór, zły wybór.)

W tej książce potwory są prawdziwymi potworami, a koniec Lasu może w cale nie oznaczać lepszego życia.

,,Las Zębów i Rąk'' czytałam, z zapartym tchem pochłaniając każdą literkę. Choć z początku trudno był mi się wgryźć w ten świat.
Przyznam szczerze, że oczekiwałam innego finału. Końcówka była dobra, ale pozostawiła po sobie niedosyt, ciekawość i wiele pytań. 

Wydaje mi się, że fenomenem tej książki jest to,iż jest inna od reszty. Wyróżnia się.


Naprawdę dziwie się, że  o pani Carrie Ryan tak mało się słyszy, bo naprawdę napisała jedną z lepszych książek fantasy jakie przyszło mi czytać. 

7 komentarzy:

 1. ooo! Zachęciłaś mnie do lektury, muszę rozejrzeć się za tą książką :)
  ksiazkomiloscimoja.blog spot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety nigdzie nie mogę jej znaleźć w księgarniach i kontynuacji.

   Usuń
 2. Bardzo miło wspominam tą lekturę, ale nigdy nie sięgnęłam po kontynuację. Chyba muszę to szybko nadrobić :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja muszę jak najszybciej przeczytać drugą część.

   Usuń
 3. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę w ramach wspólnego czytania z córką, jestem pewna, że wciągniemy się w tę przygodę czytelniczą. :)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna