W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,Upadek królestwa"
sobota, 18 kwietnia 2020

Jeszcze nie jesteśmy na etapie, na którym miałabym problem z publikacją notki o  nowych adaptacjach i nie zapowiada się żeby taka sytuacja miałaby zaistnieć, a nawet jeśli tak się stanie mam parę pomysłów na posty, o których już wspominałam. Zawsze może też pojawić się więcej recenzji. Na razie tylko przesunęły się niektóre premiery. Dziś o czwartym sezonie ,,Upadku królestwa''. 
Krótka geneza historii powstania serialu, ponieważ między sezonami nastąpiły duże zmiany za kulisowych,o których osoba niezainteresowana adaptacją mogła nie wiedzieć. Serial powstał na podstawie serii zatytułowanej w Polsce ,,Wojny Wikingów''  Bernarda Cornwell. Zdjęcia do pierwszego sezonu ruszyły  pod koniec 2015 roku, a za produkcję odpowiadało BBC America. Pierwszy sezon miał premierę 10 października 2015 roku i  składał się z 8 odcinków, które były na podstawie dwóch pierwszych części cyklu. Drugi sezon rozpoczął swoją emisję w 2017 roku. Podobnie jak pierwszy składał się z 8 odcinków, ale za jego produkcję nie odpowiadało już BBC America, tylko BBC Two, które ogłosiło nad nim pracę w grudniu 2015 r. Już na tym etapie za produkcję odpowiadał również Netflix.  W trzecim sezonie twórcy przenieśli na ekran siódmą i ósmą część serii. Miał on więcej odcinków, bo 10 i odpowiadał za już tylko Netflix. W dużym skrócie doszliśmy do czwartego sezonu, na którym głównie teraz się skupię. 

Sezon czwarty Netflix ogłosił w grudniu 2018 r. Od kwietnia do października 2019 roku trwały zdjęcia. Za produkcję ponownie odpowiadał tylko Netflix, który jeszcze nie podał tytuły odcinków, ale wiemy, że  nadchodzący sezon będzie składał się z 10 odcinków i prawdopodobnie zaadaptuje kolejne dwa tomy, siódmy i ósmy - ,,Pogański pan'' oraz ,,Pusty tron''. Premierę zaplanowano na 26 kwietnia, więc niebawem w sieci powinno pojawić się więcej materiałów promocyjnych, ponieważ na większą kampanie promocyjną nie ma co liczyć. 

Według informacji, które niedawno się pojawiły. W czwartym sezonie ma być przeskok czasy, po którym fani zobaczą już dorosłe dzieci dotychczasowego głównego bohatera, które mają mieć teraz swoje własne historię.  Według obsady i osób nad nim pracujących od strony technicznej ma być on lepszy, krwawszy i większy. 

Za wydanie serii ,,Wojny wikingów'' w Polsce odpowiada wydawnictwo Otwarte. Siódmy tom ukazał się u nas niecały rok temu - 3 lipca 2019 r. 

Opis ,,Pogańskiego Pana
,,Najstarszy syn Uhtreda zostaje mnichem. Ojciec wyrzeka się go, odbiera mu imię Uhtred Uhtredson i nadaje nowe – Judasz. W gniewie Uhtred zabija niechcący szanowanego opata, za co zostaje wyklęty przez Kościół i wygnany. Klątwa spadnie także na tych, którzy pozostaną przy nim. Z garstką wiernych ludzi Uhtred wyrusza do Northumbrii, by odzyskać Bebbanburg...''

Kolejna część została wydana niedługo później, bo już 14 sierpnia 2019 r. można było również zakupić polskie wydanie ,,Pustego tronu''. 


Opis: 
Ósmy tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial „Upadek królestwa”.
Rok 911. Władca Mercji Aethelred umiera, nie pozostawiwszy prawowitego następcy. O sukcesji zdecyduje witan. Uhtred bierze udział w obradach, popiera Aethelflaed – córkę Alfreda Wielkiego, siostrę króla Wessexu Edwarda i wdowę po Aethelredzie.
Czy jednak sascy wojownicy zaakceptują kobietę jako przywódcę?''
Ja na razie nie skupiałam się na serialu, ponieważ wolę zapoznać się najpierw z literackim pierwowzorem. Moją przygodę z serią ,,Wojny wikingów'' dopiero zaczynam. Z pewnością podzielę się z wami moją opinią o książkach Bernarda Corrnwella w przyszłości.  Mieliście okazję już widzieć, któryś z sezonów The Last Kingdom''? W ostatnim czasie produkcję o nordyckich wojownikach są na wznoszącej fali popularności. Głównie za sprawą serialu pt: ,,Wikingowie''. 
37 komentarzy:

 1. Na pewno znajdzie wielu zwolenników. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczęłam oglądać z mężem ten serial, ale postanowiłam się wstrzymać i nadrobić serię. Mam nadzieję, że to mi się uda, bo krótka to ona nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na adaptacjach się nie znam. W ogóle mało filmów oglądam. Ale w sumie fajnie taką notkę poczytać. A Cornwella znam chyba tylko "Pieśń łuków". Nie przemówiła do mnie i dalej już po autora nie sięgałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie znam tej serii. Póki co się na nią nie skuszę bo czasu mi brakuje na wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na uwadze serię, klimaty w jakich dobrze się odnajduję, tym bardziej, że ostatnio mocno za nimi zatęskniłam już. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj coś czuję, że to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też wolałabym wpierw przeczytać książkę, a dopiero potem sięgnąć po ekranizację i dokonać sobie porównania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam ani książki, ani serialu i raczej nie planuję tego zmieniać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz to nie wiem, czy powinnam się przyznawać, że nie miałam pojęcia o serialu. :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bym najchętniej przeczytała całą serię książkową. Może kiedyś mi się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ani serial, ani książki mnie do siebie nie przekonują, więc raczej sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety zupełnie nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam ani książki, ani serialowej adaptacji, ale jakoś nie czuję się nimi zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książkę znam tylko z blogów, ale jej nie czytałam i nie mam w planie. Seriali raczej nie oglądam więc ...pass😺

  OdpowiedzUsuń
 15. O nawet nie wiedziałam, że na podstawie tej serii powstał serial. Na razie mam kilka produkcji na swojej liście do obejrzenia, ale jak mi się skończą to zainteresuję się tym serialem.

  Pozdrawiam
  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 16. Serią już zainteresowałam syna, zatem razem będziemy ją poznawać, a później o niej rozmawiać. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. To akurat nie moje klimaty😉 ale a propo ekranizacji, włączyłam sobie wczoraj W labiryncie, książka absolutnie genialna, a film... Porażka, nawet połowy nie obejrzałam. Nudny, teatralny, nie polecam😉

  OdpowiedzUsuń
 18. serial może i bym chętnie obejrzała :) w sumie często oglądam tego typu propozycje

  OdpowiedzUsuń
 19. serial może i bym chętnie obejrzała :) w sumie często z mężem wybieramy takie propozycje

  OdpowiedzUsuń
 20. Tym razem nie dla mnie, gdyż wolę inne gatunkowo produkcje/powieści.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytałam ani nie oglądałam, ale i jedno i drugie mam w planach. Może uda się jeszcze w tym roku odhaczyć którąś z wersji :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie znam ani książki, ani filmu, ale może kiedyś uda mi się nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Fiu fiu, książka w stylu mojego brata, więc może mu kupię na urodzinki.

  OdpowiedzUsuń
 24. Lubię książki i filmy na ich podstawie, ale zawsze pierwsze czytam coś jeśli mam okazje

  OdpowiedzUsuń
 25. na jakiś wolny wieczór to byłby fajny serial:D

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawa recenzja. Co prawda nie należę do fanów "Upadłego królestwa", ale już mój mąż jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja jestem po całym cyklu książkowym no i po serialu w sensie na 3 skończyłam. Powiem tak uwielbiam serię za tą lekkość i świat wykreowany. Co do serialu jest ok, ale szału nie ma. Może dlatego, że jednak książka to książka ;) ale serialowy Uhtred( pewnie pomyliłam pisownię) uuhh no jest na czym zawiesić oko ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Widziałam dwa pierwsze sezony i są bardzo dobre, z oglądnięciem reszty czekam, aż nadrobię książkowy pierwowzór.

  OdpowiedzUsuń
 29. Też byśmy wybrali taką kolejność. Najpierw książka a później film, choć rzadko oglądamy tv

  OdpowiedzUsuń
 30. Tak jak ty wolę najpierw zaznajomić się z książkami - jestem w trakcie więc serialu jeszcze nie oglądałam :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Żadnego z tytułów nie znam. Ale teraz jest tak ogromne bogactwo literatury i filmu.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie oglądałam i nie czytałam, trochę nie moje klimaty więc to się chyba nie zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Jestem ogromną fanką serialu "Wikingowie", więc może i to obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Nie słyszałam ani o książce, ani o serialu, ale lubiłam czasem popatrzeć sobie z bratem na "Wikingów" i zastanawiałam się, czy jest może książka o podobnej tematyce - chyba znalazłam odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna