W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Kształt nocy'' Tess Gerritsen
wtorek, 21 kwietnia 2020


Kształt nocy
Tess Gerritsen 
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2019 
Ilość stron: 352
Tłumaczenie:  Jerzy Żebrowski 
Opis: 
,,Każda kobieta, która znalazła się w tym domu,
umarła w nim… Ona może być następna.
Ava Collette, próbując uciec od swojej tragicznej przeszłości, przeprowadza się z Bostonu do małego miasteczka na wybrzeżu Maine.
Zamierza napisać książkę, której nie może skończyć od miesięcy. Jeśli
jednak potrzebowała spokoju, to nie wybrała najlepszego miejsca do
życia. Atmosfera w wynajętym starym domu nie sprzyja pracy, pojawia się w nim regularnie tajemniczy gość, a mieszkańcy miasteczka,
w którym doszło do szeregu niewyjaśnionych morderstw, mają jakieś
mroczne sekrety.
Coraz bardziej zaniepokojona Ava dochodzi do wniosku, że jeśli sama
nie podejmie śledztwa w sprawie zabójstw – i to szybko – może się stać
kolejną ofiarą.''


Na blogu staram się publikować recenzję różnorodnych książek, tak by każdy znalazł coś dla siebie. W tym miesiącu pisał już o książce fantasy, kryminale, a więc przyszedł czas na coś lżejszego, ale doszłam do wniosku, że lojalnie będzie  jak napiszę o najnowszej książce Tess Gerritsen parę słów, gdyż  zazwyczaj jej powieści często  wam je polecam. Zwłaszcza serię ,,Rizzoli / Isles'', a odradzam jej pisarskie początki. Dziś krótko o jej najnowszej powieści ,,Kształt nocy'', na którą bardzo czekałam, przez co moje rozczarowanie tą książką było większe, pomimo tego, że znałam jej recenzję.  Najnowsza książka autorki serii ,,Anatomia zbrodni'' miała być thrillerem.

Młoda kobieta, Ava postanowiła na chwilę uciec od swojego normalnego życia i poczucia winy. Przeprowadza się do małego miasteczka nad wybrzeżem, gdzie zamierza dokończyć swoją książkę kulinarną. Wynajęła osobliwy dom, Strażnicę Brodiego, w którym dzieją się dziwne rzeczy, a także doszło w nim do morderstw innych kobiet, które wcześniej w nim zamieszkiwały. Ava czuje, że jej życie może być także zagrożone, a z drugiej strony ulega...

Wydaje mi się, że najsłabszą stroną ,,Kształtu nocy'' są bohaterowie Wiem jak to brzmi. Zwłaszcza, że do tej pory autorka bardzo dobrze przedstawiała swoich bohaterów jak i ich psychikę. Zwłaszcza główna bohaterka, którą teoretycznie jest typową bohaterką tego typu powieści. Jest młodą samotną kobietą, z grubym kotem, na dodatek od czasu do czasu nadużywa alkoholu. Ma też swoje za uszami i dużo. Na domiar złego wyrzuty sumienia nie dają jej spokoju. Nie będę się rozpisywać o jej absurdalnym zachowaniu i o duchu, który był tego przyczyną.
Postacie drugoplanowe wypadają trochę lepiej, ale ma wrażenie, że jest tak tylko dlatego, ponieważ autorka im nie poświęciła dużo czasu. Są typowymi postaciami z określanymi zawodami, które przewijają się w tle. Nie są charyzmatycznie, wręcz przeciwnie wydają się być bez charakteru. Pozbawieni jakiejkolwiek energii życiowej. 

Wiecie co mnie najbardziej boli w tej powieści?  Fragmenty grozy zostały bardzo dobrze napisany. Czuć klimat i narastające napięcie, ale bardzo często są one ucinane przez irytujący wątek romantyczny, który niejedną osobę może zniesmaczyć. Sceny z duchem w alkowie są najgorsze w całej książce, a na dodatek zabijają cały klimat i tempo tej historii. 

W książce Tess Gerritsen nie mogło zabraknąć morderstwa, a jest ich nawet kilka w tej książce, ale nie poświęca im ona za dużo czasu. Tyle tego dobrego, że zostały one rozwiązane. Zamiast czytać tę książce z zapartym tchem, co parę stron musiałam przerwać, ponieważ nie mogłam uwierzyć, że ta powieść wyszła z pod pióra Tess Gerritsen. Przewracania oczami nie było końca, jednak muszę przyznać, że jest to lekko pokręcona historia, w której nie widać do końca potencjału autorki. Zważywszy, że zabrakło w niej ubarwień stylistycznych, dominował prosty, potoczny styl. Niestety nie potrafiłam wciągnąć się w tę historię. 

,,Kształt nocy'' Tess Gerritsen to dla mniej bolesne, największe rozczarowanie ostatnich miesięcy. Znając twórczość autorki oczekiwałam czegoś lepszego, więcej zaskoczenia, emocji oraz głębszego rozważania. Ta książka okazała się niestety słabą powieścią i powrotem do niezbyt udanych początków pisarskich autorki. Jeśli jeszcze nie znasz twórczości Tess Gerritsen odradzam zaczynać swoją przygodę od tej książki. 

Zrecenzowane książki z serii  Rizzoli \ Isles 

ChirurgSkalpelGrzesznik| SobowtórAutopsja| Klub Mefista| Mumia| Dolina umarłych| Milcząca dziewczyna| Ostatni, który umrze| Umrzeć po raz drugi| Sekret, którego nie zdradzę  

Niezależne książki autorki

Kształt nocy 


34 komentarze:

 1. Szkoda, że się zawiodłaś, bo opis mnie zaciekawił

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że tak mocno się rozczarowałaś. Ja nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale na pewno nie zacznę jej poznawać od tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już kilka recenzji tej książki i we wszystkich zgodnie pojawiają się głosy, że "Kształt nocy" rozczarowuje na tle innych powieści autorki. I właśnie najwięcej uwag jest kierowanych pod adresem słabo wykreowanych bohaterów oraz przesady z wątkiem romantycznym. Będę wiedziała, żeby ten tytuł omijać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że ten wątek romantyczny jest taki kiepski. Wielka szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z twórczością Tess Gerritsen jeszcze nie zdążyłam się zaznajomić, ale zamierzam. Najpierw jednak zamierzam sięgnąć po serię "Rizzoli" - tak jak sama polecasz. A tę pozycję na razie sobie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety czasem tak jest że ksiażki nas rozczarowują

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak niestety czasami już jest, że wysokie oczekiwania zderzają się z gorzkim rozczarowaniem. Szkoda. Wiem jakie to fatalne uczucie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że książka Cię rozczarowała. Jak dotąd czytałam tylko jedną powieść autorki i bardzo mi się podobała. Jestem ciekawa jak byłoby z tą. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka była dobra do połowy. Może trochę wcześniej poziom zaczął lecieć. Zrobił się z niego erotyk...

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam żadnej książki tej autorki, gdyż zwyczajnie nie są do końca moje "klimaty". Po tę również wiem, że nie sięgnę. Przy thrillerach jakoś trzymało mnie to, że kiedy fabuła nie przypadała mi do gustu, to postaci były zazwyczaj ciekawie wykreowane, złożone. Skoro tutaj takich nie zastanę to marne są szansę, bym ja dała tej pozycji szansę...
  Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznam, że tak jak podobało mi się rozplanowanie kluczowych akcentów powieści, zapętlenie intrygi, tak daleko mi było, nie tyle do podchwycenia klimatu, gdyż wyrazistości nie można mu odmówić, co do wczucia się w roztaczane napięcie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapamiętam na wypadek spotkania z twórczością autorki ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba jeszcze nigdy nie czytałam negatywnej opinii o jakiejkolwiek książce Gerritsen. Szkoda że się zawiodłaś. Ja nie mam zamiaru sięgać po tę pozycję ;)

  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 14. Totalnie nie moje kliamty. Szkoda, że się nie spodobała:(

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety Autorka pisze dla mnie zbyt hurtowo. Jej książki są dobre, ale sądzę, że bardziej dopracowane mogłyby być jeszcze lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 16. A zastanawiałam się nad tą książką i ostatecznie z niej zrezygnowałam. Widzę, że to była dobra decyzja.

  OdpowiedzUsuń
 17. Thriller skłaniający się ku gotyckiej powieści grozy, a takie dobrze mi podchodzą. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo lubię twórczość Tess Gerritsen, dlatego mimo Twojego rozczarowania sięgnę po powyższy tytuł, aby samemu przekonać się, czy jest tak fatalnie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Szkoda, że się rozczarowałaś. Niestety nie wszystkie książki są dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mi przykro, że ta książka Cię rozczarowała, niemniej przynajmniej ja już wiem, żeby tego tytułu się wystrzegać i z pewnością nie zaczynać mojej przygody z tą autorką od tej powieści. 😅😊

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja jakoś specjalnie nie szaleje za ta autorka. Cos tam czytałam, ale nie sledze na bieżąco co ona wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dużo czytelników narzeka na ten tytuł, muszę sama się z nim zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 23. Skoro jest to słabsza książka autorki, zacznę od czegoś innego :-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czytałam kiedyś jej serię z Rizzoli, ale zatrzymałam się na początkowych tomach. Chciałam spróbować pojedynczej książki, ale chyba wezmę coś innego

  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. Szkoda, że książka nie spełniła Twoich oczekiwań. Czasami niestety zdarzają się takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jeszcze nie czytałam tej książki, autorki też nie kojarzę. Myślę, że tak jak piszesz i polecasz, na początek wybiorę coś innego z jej autorstwa :)

  OdpowiedzUsuń
 27. u mnie niestety ta książka by się nie sprawdziła, wolę inne tej autorki :-)

  OdpowiedzUsuń
 28. Też strasznie się na tej książce zawiodłam :(

  OdpowiedzUsuń
 29. Książka w moim stylu i bardzo chętnie ją przeczytam. Muszę jej poszukać i zapamiętać tytuł, bo mnie na prawdę zaintrygowała ta recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 30. kurcze początek mi się spodobał, szkoda że ostatecznie się na nie zawiodłaś
  ale tak już czasem jest :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Dawno nie czytałam nic tej autorki i myślałam, że Twoja recenzja spowoduje, że się to zmieni. Cóż, na tę książkę raczej się nie skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Fajny pomysł z tym gifem z okładkami :) mam w planach twórczość autorki, ale rozpocznę od innej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Szkoda, że się rozczarowałaś :/

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna