W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Idealny stan" Brandon Sanderson
poniedziałek, 18 stycznia 2021

Idealny stan
Brandon Sanderson 
Tłumaczenie: Anna Studniarek 
Wydawnictwo: Mag 
Liczba stron: 96
Rok wydania: 2017
Opis 
Bóg-Cesarz Kairominas jest panem wszystkiego, co go otacza. Pokonał wszystkich wrogów, zjednoczył cały świat pod swoimi rządami i opanował magię. Większość czasu zajmują mu potyczki z arcywrogiem, który wciąż próbuje najechać świat Kaia.

Dziś jednak jest inaczej. Dziś Kai musi się udać na randkę.

Zewnętrzne moce zmusiły go do spotkania z kimś, kto mu dorównuje – kobietą z innego świata, która osiągnęła równie wiele, co on. Co się stanie, kiedy najważniejszy mężczyzna na świecie zostanie zmuszony, by zjeść kolację z najważniejszą kobietą?
Jak już wielokrotnie wspominałam, (nie tak często na tym blogu jakbym chciała) uwielbiam książki  Brandona Sandersona (może z wyjątkiem jednej, tak mam na myśli ciebie ,,Stalowe serce) i lubię je mieć na swojej półce, by do nich wracać, szczególnie zaznaczonych cytatów ( na czytniki można to robić nawet dokładniej). Jakoś tak wyszło, że nie spieszyłam się z przeczytaniem ,,Idealnego stanu" i kiedy chciałam zakupić fizyczną wersję książki, nie było już jej fizycznej wersji (na szczęście Mag robi często robi dodruki, kiedy dana pozycja cieszy się zainteresowaniem czytelników), więc pocieszyłam się Legimi.

Tym właśnie jest nasze życie, skomplikowaną symulacją rozrywki. 
,,Idealny stan" Brandona Sandersona to krótka powieść, liczącą mniej niż sto stron, ale oferuje czytelnikowi ciekawie  wykreowany świat, w którym z powodu przeludnienia zdecydowano, że mózg człowieka będzie wkładany do specjalnego słoja połączonego z komputerem. Skutkiem tego połączenia będzie stworzony świat dostosowany do preferencji każdego z osobna. Jednym z takich światów żyje  Kairominas - żywozrodzony, który określa siebie Bogiem-Cesarzem. Jest jedynym ,,prawdziwym" człowiekiem w  swoim Stanie, w którym występuję magia. Żyje sobie spokojnie tocząc potyczki ze swoim arcywrogiem z innego Stanu, a jego spokój przerywają tylko Wode, który oczekują od niego potomka. Z oporem wyrusza do neutralnego Stanu spotkać się z wyznaczoną kobietą, którą wybrał spośród listy kandydatek. 

Ciężko określić w jakiś sposób bohaterów. Z pewnością nie są oni płytcy,  ale nie mają oni charakterystycznej dla bohaterów Brandona Sandersona. 
Kairominas poznajemy w momencie, w którym powoli zaczyna się nudzić swoim życiem. Prawdę o sobie odkrył w wieku 50 lat, podbił inne królestwa i jest wszechpotężny, ale coraz częściej zaczyna zadawać sobie pytania na temat egzystencji. Jego siła i potęga musiała zostać podważona. 
Sophie okazuje się być dla niego katalizatorem, który zmusza go do spojrzenia na wiele rzeczy z innej perspektywy. Ukazuje głęboko przysłoniętą prawdę.  Sama się buntuje w świecie, gdzie inni cierpią. 
Wode to nieznana czytelnikowi siła, która wszystko kontroluje, która ma już wszystko dokładnie wykalkulowane. Dla niej nie liczą się uczucia i prawda, ale efekty. 

Brandon Sanderson w swoim krótkim opowiadaniu przedstawił świat, który aż prosi się o rozwinięcie i dokładniejsze poznanie. Warto zaznaczyć, że każdy Stan jest inny.  Jeden stan jest bardziej magiczny, drugi bardziej technologiczny. Jednemu bliżej do średniowiecza, drugiemu do współczesności. Główny bohater z początku się dziecinom postacią, ale to nie świat i magiczne elementy stają się najważniejsze, a jego przemiana i droga jaką przechodzi. 
Człowiek musiał doświadczyć prawdziwego niebezpieczeństwa, by czerpać radość z sukcesów. Musiało istnieć ryzyko porażki, szansa śmierci. 
W ,,Idealnym stanie"  bardzo wyraźne są autokomentarze autora na temat ludzi oraz społeczeństwa. Brandon Sanderson bawi się znanymi schematami science-fiction  z  popkultury i odwraca je o sto osiemdziesiąt stopni. Udowadniając, że ze znanych motywów można napisać coś ciekawego i wciągającego Widoczne są inspiracje  między innymi Matrixem. Narracja prowadzona jest z pierwszoosobowej perspektyw głównego bohatera, Kaia.  Autor bardzo szybko wszystko przedstawia, ale to nie znaczy, że opowiadanie to jest pozbawione opisów.  Jest ich trochę na tak krótką historię. Tempo akcji zdecydowanie jest nierówne i czasami się gubi. 
Do tej pory znałam Brandona Sandersona z dłuższej formy. ,,Idealny stan" to krótkie opowiadanie, w którym dużo się dzieje. Ma parę wad, ale nie odczuwa się ich  podczas czytania. Zdecydowanie po jej skończeniu czułam pewien niedosyt i przeczucie, że to mógłby być dobry wstęp do czegoś większego. Mimo wszystko jest to dobra historia, przy której dobrze spędza się jeden wieczór. 

___
Ciekawość zaprowadziła mnie do  usuniętego, rozszerzonego zakończenia, które Brandon Sanderson zdecydował się nie włączać do książki, ponieważ uznał, że przenosiło ono ciężar zakończenia na inne wartości, a autor chciał podkreślić coś innego. Zainteresowanych po przeczytaniu opowiadania (ponieważ można sobie zaspoilerować fabułę) zachęca do zapoznania się z usuniętym fragmentem i wyjaśnieniami Brandona Sandersona. 

42 komentarze:

 1. Całość brzmi ciekawie, choć to kompletnie nie moje klimaty książkowe. :) Profesjonalnie napisane, jestem pod wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, nie słyszałam nigdy o tym opowiadaniu, a na dodatek o możliwym innym zakończeniu, co już samo w sobie mnie intryguje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Klimatycznie coś dla mnie, lubię wchodzić w takie historie, zatem chętnie oddam się czytaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama zupełnie nie sięgam po taką literaturę, jednak Mag zajmuje znaczną część naszej biblioteczki za sprawą upodobań męża.

  OdpowiedzUsuń
 5. To kompletnie nie mój gatunek. Podejrzewam że nawet w tak krótkiej firmie wymęczyłabym się z tą książką 😉

  OdpowiedzUsuń
 6. eee ta książka raczej to nie jest dla mnie :D może mój mąż..

  OdpowiedzUsuń
 7. Mózg w słoju? Ciekawa koncepcja rzeczywistości. Może skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam twórczości tego autora, być może dlatego, że nie przepadam za gatunkiem science fiction

  OdpowiedzUsuń
 9. powiem w tajemnicy, że... nie czytałam jego książek! zupełnie nie wiem dlaczego, idealny stan wydaje mi się bardzo ciekawy i postaram się po niego sięgnąć w najbliższym czasie

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie powieści lubię co nie są długie w czytaniu. Książkę fajnie przedstawiłaś, aż mam ją ochotę teraz sama przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najwazniejszy mezczyzna i najwazniejsza kobieta.. brzmi tajemniczo. Chetnie przeczytam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Książkę mam na liście do przeczytania, ale nie wiem kiedy to nastąpi, bo mam ogromne zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szkoda, że opowiadanie ma kilka wad. Nie czytałam jeszcze nic tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Już od jakiegoś czasu planuję nadrobić prozę Sandersona i chyba w końcu to zrobię. Jednak zacznę od "Drogi królów", którą mam już na półce.

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że mój brat mógłby być zainteresowany tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 16. oj nie znam tego autora. Więc nie wiem czy jego styl by mi przypasował:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Najbardziej zaciekawiłaś mnie zmianą schematów przez autora. Jego książki jak najbardziej mam w planie, choć o tej nigdy nie słyszałam...

  OdpowiedzUsuń
 18. Poczekam na propozycje z innego gatunku czytelniczego.

  OdpowiedzUsuń
 19. Brandona Sandersona po prostu nie da się nie uwielbiać!

  OdpowiedzUsuń
 20. Od bardzo dawna obiecuje siebie, że sięgnę po coś tego autora i do tej pory nie mogę znaleźć ku temu okazji...

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka bardzo w moim stylu, po feriach chyba po nią sięgnę :)
  https://rilseeee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie znam twórczości Brandona Sandersona, a taka tematyka ukazana w tej książce nie koniecznie mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie mój klimat, ale poważnie rozważam kupienie tej książki mężowi, jemu z pewnością się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeszcze nie czytałam żadnej książki autora, ale ta chyba nie jest najlepszym wyborem na pierwszy raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Nigdy nie czytałam książek tego autora, ogólnie rzadko sięgam po książki mężczyzn. Chyba muszę to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 26. Jestem w trakcie czytania "Z mgły zrodzonego" Sandersona i na razie sama nie wiem co myślę o tej książce. Nie wykluczam jednak, że się sięgnę po inne książki autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ciekawa książka :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie wiem czy to by wpadło mi w gust ale okładka ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 29. Trudno mi się odnieść do tej książki,bo z jednej strony nie przepadam za takimi lekturami - a z drugiej odnoszę wrażenie,że można z niej wyciągnąć ciekawe refleksje na temat ludzkiego życia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Niestety fabułą tej książki nie zainteresowała mnie na tyle, bym chciała ją bliżej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ciekawa fabuła. Takie s-fi z innej strony. Chętnie bym przeczytała w wolnym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Sanderson jest jednym z tych autorów do którego twórczości przymierzam się już od jakiegoś czasu. Mam nadzieję, że uda mi się sięgnąć chociaż po jedną jego książkę jeszcze w tym roku.
  Pozdrawiam
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie znam tej pozycji. Nawet nie czytałam nic tego autora. Od jakiegoś czasu się zastanawiam nad zapoznaniem z jego twórczością, ale mam obawy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Nie lubię tego typu literatury, dlatego raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo ciekawie napisana recenzja. Książka nie jest w moim klimacie, ale podeślę link koleżance

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie było mi dane dotychczas sięgnąć po twórczość tego autora, ale może swoją przygodę rozpoczęłabym właśnie od tej pozycji? Myślę, że jest odpowiednia by wdrożyć się w pióro Sandersona :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Mimo że kocham fantastykę, to jakoś do Sandersona nie mogę się przekonać, po prostu mi nie pasuje i już.

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie wiedziałam, ze na czytniku mozna zaznaczać cytaty i szybciej do nich docierać. Muszę sie zainteresować tym tematem, bo polki uginają sie już pod papierem.

  OdpowiedzUsuń
 39. Czytalam 4 książki Sandersona i jest on naprawdę zajebistym autorem. A te plany wydawnicze, jakie ma... robot nie człowiek.

  OdpowiedzUsuń
 40. Nieraz już natykałam się na jego książki, ale jeszcze nie czytałam :) Chyba będę musiała w końcu zacząć

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna