W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,Dune"
sobota, 23 października 2021


Długo wyczekiwana adaptacja ,,Diuny" na podstawie książki Franka Herberta o tym samym tytule w końcu zadebiutowała w polskich kinach. 

,,Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve’a to jedna z tych produkcji, która byłam wielokrotnie przekładana ze względu na wydarzenia z ostatniego roku. Ostatecznie zadebiutowała na 78 Festiwalu Filmowym w Wenecji.  Od czasu filmu Davida Lyncha wielokrotnie podejmowano różne próby ekranizacji prozy Franka Herberta, ale większość z nich nie dochodziła do skutku. Był jeden mini-serial ,,Diuna" z 2000 roku, który został lepiej przyjęty przez krytyków i fanów, ale zarzucano mu brak rozmachu widowiska kinowego.  Wizję udanej adaptacji serii ,,Kronik Diuny" pojawiły się wraz z krytycznym i komercyjnym sukcesem ,,Władcy Pierścieni" i ,,Harry'ego Pottera".

Zanim adaptacją zainteresował się Warner Bros, Paramount Pictures miało prawa do ekranizacji i  pracowało nad nią od 2008 roku. Z tym projektem łączeni byli dwaj reżyserzy. Produkcja ta została porzucona w 2011 roku wraz z wygaśnięciem praw. 


Na nowej informacje o kolejnej potencjalnej próbie przeniesienie działa Franka Herberta fani czekali pięć lat.  W listopadzie 2016 roku Legendary Entertainment nabyło prawa do ekranizacji kinowych i telewizyjnych ,,Diuny". Z Denisem Villeneuvem rozmowy zaczęły się miesiąc późnij. Reżyser  już wcześniej wypowiadał się o chęci wyreżyserowanie filmu na podstawie ,,Kronik Diuny".  Wręcz w jednym wywiadzie powiedział, że jest to jego marzenie, które udało mu się spełnić. 

Producentami ,,Diuny" zostali  Villeneuve, Mary Parent i Cale Boyter, (producentami wykonawczymi) Tanya Lapointe, Brian Herbert, Byron Merritt, Kim Herbert, Thomas Tull, Jon Spaihts, Richard P. Rubinstein, John Harrison i Herbert W. Gain. Syn Franka Herberta, Kevinem J. Anderson został  konsultantem kreatywnym przy pracach nad filmem.  Potwierdzono także, że twórca języków pracujący nad  ,,Game of Thrones"  David Peterson. 


Scenarzystami zostali Denis Villeneuve, Eric Roth i Jon Spaihts, 

W maju 2018 pojawiły się informacje, iż pierwsza wersja szkicu scenariusza została ukończona. To wówczas w tym  okresie reżyserem zaczął mówić, że chciałby podzielić pierwszy tom serii na dwie części. Podczas promocji w tym roku powiedział, że chciałby wyreżyserować trylogię  obejmującą pierwszy tom i ,,Mesjasza Diuny". Ostatecznie z informacji, które są dostępne na ten moment wiemy, że ma podpisany kontrakt na dwa filmy  ( jeden już zrealizował). 

Obsada: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Zendaya, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Sharon Duncan-Brewster,  Javier Bardem, Josh Brolin, Jason Momoa, David Dastmalchian Stephen McKinley Henderson, Chang Chen. 


Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w marcu 2019 roku i odbywały się w wielu krajach. 

Opis filmu 

Feature adaptation of Frank Herbert's science fiction novel, about the son of a noble family entrusted with the protection of the most valuable asset and most vital element in the galaxy.

Polski opis 

Diuna opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Pierwszy zwiastun Zwiastun Reżyser i obsada o filmie ,,Diuna" Franka Herberta to wydana w 1965 roku powieść science-fiction wielokrotnie nagradzana. 

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Dom Wydawniczy REBIS oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.


Film miał premierę w polskich kinach 22 września. Na ten moment zapowiedziano jeden serial, który ma być spin-offem filmu oraz coraz  częściej mówi się o kontynuacji. 

5 komentarzy:

 1. Wiem, kto na pewno będzie zaciekawiony tą adaptacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie czytałam książki i to ją najpierw zamierzam wziąć na tapet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam książki, a dobrze byłoby zacząć od niej. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To zupełnie nie są moje klimaty, ale jak mój mąż będzie mi stękał, że by cś obejrzał, to mu polecę ten tytuł

  OdpowiedzUsuń
 5. Chociaż nie znam książki, to obejrzałam film. I cóż... wizualnie piękny, aktorzy też fajni, ale trochę mi się dłużył i chwilami nie wiedziałam o co właścieiwe chodzi. No i czuć, że to w sumie wstęp do właściwej opowieści. Ale może gdybym znała powieść, to odebrałabym tę adaptację inaczej. Może nadrobię "Diunę" książkową i obejrzę film jeszcze raz ;)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna