W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - „Historia mojej żony”
piątek, 18 marca 2022


 W tym tygodniu miałam mały dylemat w związku z tą serią na blogu, ponieważ jak zwykle premierę miało więcej adaptacji na podstawie książek niż jest tygodni w miesiącu.Na początku planowałam napisać post o „Deep Water” z Benem Affleckiem i Aną de Arms, ale nie czytałam książki i sam trailer wydał mi się dziwny, a jeszcze w pamięci miałam sytuacje z zeszłego roku, kiedy Disney na chwilę przed kinową premierą usunął ten film ze swojego harmonogramu. Niedługo póżniej portale podały, że sprzedano film Hulu (Disney ma też udziały w Hulu). W tym tygodniu miał on premierę w Stanach Zjednoczonych i na Prime Video w Polsce. Swoją drogą nie został dobrze przyjęty przez krytyków.  Na początku marca miałam w jeszcze pisać o filmie „The Weekend Away” na podstawie książek Sara Andersen, ale wszystkie posty przesunęły się w czasie i już jest dawno po jego premierze, więc możliwe, że większość z was juŻ go widziała. W Polsce jest dostępny na Netlixie. Drogą eliminacji zdecydowałam się na węgierski niezależny film, o którym większość z was mogła nie słyszeć, a dziś trafił do polskich kin.  Dzisiaj słów kilka o ,,A feleségem története”. 

Szczegóły prac nad filmem nie są znane. Wiadomo jednak, że książka Milan Fusta była jedną z ulubionych powieści reżyserki. Na początku 2018 ogłoszono, że wyreżyseruje i napisze scenariusz do adaptacji wspomnianej książki Ildiko Eneyedi Wraz z nią ogłoszoną główną obsadę. Castingi trwały jeszcze kilka miesięcy, dopiero w 2019 skompletowaną całą obsadę i rozpoczęły się zdjęcia w kilku krajach.  Zdjęcia zostały nakręcone na Węgrzech, Malcie i w Niemczech. 


Obsada: Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel, Josef Hader, Sergio Rubini, Jasmine Trinca, Luna Wedler, Simone Coppo

Opis dystrybutora 

Holender Jakob Störr jest kapitanem żeglugi morskiej. Jeden z jego przyjaciół sugeruje, że dobrym rozwiązaniem dla bohatera byłoby małżeństwo, które pozwoli mu się ustatkować. Spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, Störr postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg. Tą osobą jest piękna, dystyngowana Lizzie. Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Ku zaskoczeniu wszystkich decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję. Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi wrócić na statek, gdzie czuje się znacznie pewniej niż na paryskich salonach. Częsta nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin.

 Film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę.


 

Drugi opis 

Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści Milána Füsta jest kroniką upadku pewnego mężczyzny i świata wartości, który razem z nim powoli idzie na dno. Wilk morski, kapitan Jakob Störr, jest mistrzem podejmowania decyzji, planowania i bezbłędnego zarządzania okrętami. Podobnie jak do żeglugi podchodzi do małżeństwa z Lizzy, przekonany, że jest kapitanem także tego rejsu. Długa nieobecność w domu sprawia jednak, że Jakob nabiera podejrzeń co do wierności swojej żony. Nie mogąc pogodzić się z tym, że nie wszystko na tym świecie podlega jego kontroli, zaczyna niszczyć Lizzy, siebie i ich relację 


Film miał swoją światową premierę na Festiwalu filmowym w Cannes, był też częścią głównego konkursu, w którym reżyserka dostała nominację w kategorii Najlepszy reżyser.  „Historia mojej żony” to anglojęzyczny debiut wielokrotnie nagradzanej reżyserki. 

Trailer


Książka Milan Fusta w Węgrzech ukazała się w 1946 roku. W Polsce ukazała się w 1960 roku, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, aktualnie bardzo trudno ją gdziekolwiek dostać. Z katalogu jednej bibliotek możemy dowiedzieć się, że za jej przekład odpowiadała Marta Styńczyńska. Jest to powieść psychologiczna, która jest studium zazdrości. Milan Fust to autor urodzony w 1888 roku, a zmarł w 1967 roku w Węgrzech. Był pisarzem i poetą. Pisał także sztuki teatralne. Debiutował w 1908 roku. W swoim życiu przeszedł załamanie nerwowe, które leczył w sanatorium.  Część jego prac została zniszczona w czasie wojny. W 1965 był nominowany do  Literackiej Nagrody Nobla (choć już wcześniej pojawiły się pierwsze nominacje. Za życia był niezrozumianym autorem.




Źródło: 1,2,3

9 komentarzy:

  1. Myślę, że ten film spodobałby się mojej mamie. Polecę go do obejrzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chciałabym poznać tę historię w obu odsłonach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z ogromną ciekawością poznam najpierw książkę, a później film :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Może być to ciekawa propozycja i kiedyś się na nią skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo lubię poznawać takie adaptacje, zwłaszcza kiedy biorą się za nie tacy zdolni reżyserzy

    OdpowiedzUsuń
  6. Muszę kiedyś obejrzeć, by przekonać się, jakie jest moje zdanie na jego temat :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Coś mi sie kojarzy ten film
    Hmmm możliwe że ostatnio oglądałam podobna tematykę

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie znam książki ani filmu - ale jeśli uda mi się znależć gdzieś online to chętnie obejrzę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Oj zdecydowanie w pierwszej kolejności zajme się sobie ksiazka ;)

    OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna