W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,Stracone złudzenia"
czwartek, 11 sierpnia 2022


 Miałam dziś pisać o ,, Bullet Train", ale doszłam do wniosku, że to produkcja dla dużego studia, które zorganizowało dobrą promocje temu filmowi, a tego samego dnia w polskich kinach zadebiutował francuski film na podstawie  powieści Balzaka. Nie wiele się o nim mówi, a chciałabym żeby więcej osób o nim usłyszało. 

,,Stracone złudzenia" to film na podstawie powieści Balzaka z cyklu ,,Komedii ludzkiej" o tym samym tytule. Produkcja adaptuje dokładnie pierwszą i drugą część (z trzech) powieści pod tytułem ,,Dwaj poeci" oraz ,,Wielki człowiek z prowincji w Paryżu". Za kamerą stanął Xavier Giannoli, który także jest współtwórcą scenariusza wraz z Jacques Fieschi. 

Prace nad filmem rozpoczęły się parę lat temu. We wrześniu 2019 r. ogłoszono obsadę, choć główne zdjęcia ruszyły wcześniej, bo aktorzy weszli na plan w lipcu wyżej wspomnianego roku. Zdjęcia kręcono we Francji, a dokładnie Paryżu, Nantes i Compiegne. 

Obsada: Benjamin Voisin, Xavier Dolan, Vincent Lacoste, Cécile de France, Gérard Depardieu, and Jeanne Balibar.

Opis 

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie go aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. W stolicy czeka ich dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pisanie na zlecenia kalumnii lub pochlebstw, czy wierność sprzedającej się kiepsko sztuce? Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? 

Trailer 

Film Xavier Giannoli światową premierę miał na Festwiwalu Filmowym w Wenecji, w zeszłym roku. Nieco miesiąc póżniej trafiłam do francuskich kin, a od początku tego roku podbija inne, światowe rynki. Z racji tego, znane są niektóre zmiany względem pierwowzoru. Między innymi postać Nathana d'Anastazio, grana przez Xaviera Dolana, jest właściwie syntezą trzech postaci z powieści: Raoula Nathana, dziennikarza intrygującego, Daniela d'Artheza, pracowitego pisarza i Melchiora de Canalis, odnoszącego sukcesy poety. 

Historia powstania i wydana ,,Straconego złudzenia" Balzaka jest bardzo ciekawa i długa, więc zachęcam do jej poznania. Pierwotnie pierwsza część ukazała się w 1837 roku, wtedy też rozpoczął pracę nad drugim tomem.Trzecią część zaczął dopiero pisać w 1843 r., a dwa lata póżniej była już gotowa. Powieść w Polsce ma kilka wydań, te które sprawdzałam miały tłumaczenie Tadeusza Boya Żeleńskiego.  


Opowieść o młodym Lucienie de Rubempré, poecie z Angouleme, który rozpaczliwie usiłuje wybić się w Paryżu, jest olśniewającym studium prowincjonalnych manier i arystokratycznego życia. Niezwykle przystojny i chorobliwie ambitny Lucien staje się pupilem beau-monde'u, lecz upojony względami, jakimi obdarzają go członkowie wyższych sfer, daje się wystrychnąć na dudka; porzuciwszy ambicje artystyczne upada coraz niżej, aż wreszcie kończy tragicznie. Jednak nie fabuła stanowi o wielkości utworu, lecz soczysty, zmysłowy styl autora, realistyczny i satyryczny zarazem, oddający jak w soczewce żądze, chciwość i drapieżność zbiorowego bohatera - społeczeństwa francuskiego XIX wieku.
Powieść ta, napisana w latach 1837-1843, być może najlepiej ilustruje typ i ogrom geniuszu Balzaka.

Film Xavier Giannoli zdobył osiem nagród ( w tym siedem Cezarów) i 16 nominacji do innych nagród. Jak już wspominałam na początku film debiutował w polskich filmach wraz z ,,Bullet Train" Brada Pitta, czyli piątego sierpnia. Dalej można go znaleźć w niektórych kinach. 

Źródło!

© 2020 | graphic-luna