W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,Na zachodzie bez zmian"
sobota, 15 października 2022

Co parę lat pojawia się film wojenny, który  jest doceniony przez szeroką publikę i krytyków. W ostatnich latach była to ,,Furia", ,,The Hurt Locker. W pułapce wojny", ,,Przełęcz ocalonych"  i  ,,1917". Wygląda na to, że w tym roku do grona tych produkcji może dołączyć ,,Na zachodzie bez zmian".  Jako jedyny z tych pięciu tytułów jest na podstawie powieści. Książkę, która była podstawą scenariusza napisał Erich Maria Remarque. 

Nie jest to pierwsza próba adaptacji tej powieści. Zrobiono to już w 1930 r. i to z dużym sukcesem, ponieważ film ten zdobył Oscara w kategorii ,,Best Picture'. Dzięki temu przeszedł ten do historii, ponieważ był pierwszą produkcją na podstawie powieści, która wygrała tę nagrodę. Wówczas za kamerę stanął Lewis Milestone. Czterdzieści dziewięć lat później ponownie zdecydowano się zekranizować powieść Remarque tym razem na małym ekranie. 

,,Na zachodzie bez zmian" jest niemiecko-francuskim filmem Pracę nad nią ogłoszono na początku 2020 r. Reżyserem widowiska został Edward Berger, który także jest współscenarzystą filmu wraz z  Lesley Paterson, Ianem Stokellem. Zanim wybrano Bergera  na reżysera, za kamerą mieli stanąć wcześniej: Mimi Leder i Roger Donaldson / Zdjęcia ruszyły rok później w Czechach i trwały 55 dni. Film miał kosztować 20 mln dolarów. 

Obsada: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Daniel Brühl, Sebastian Hülk, Aaron Hilmer, Edin Hasanovic, i  Devid Striesow.

Teaser 

Zwiastun 

Opis 
Kiedy 17-letni Paul trafia na front zachodni podczas I wojny światowej, ponura rzeczywistość życia w okopach szybko studzi jego początkowy entuzjazm.


Film ,,Na zachodzie bez zmian (All Quiet on the Western Front) miał premierę na początku września na 47 edycji festiwalu filmowego w Toronto. Z kolei na początku października trafił do kin w Stanach Zjednoczonych. 


Reżyser wykorzystał teren wojskowy i lotnisko na północ od Pragi, aby sfilmować pole bitwy. Było to ogromne błotniste boisko wielkości 10 boisk piłkarskich.

Książka ,,Na zachodzie bez zmian" napisał weteran wojenny Erich Maria Remarque.  Początkowo książką ta ukazywała się  pod koniec 1928 r. w odcinkach w niemieckiej gazecie 
Vossische Zeitung  W pełni ukazała się pod koniec 1929 r. Co ciekawe ,,Na zachodzie bez zmian" i jej kontynuacja zostały zakazane i spalone w Niemczech w 1930 r.   Dopiero po II Wojnie Światowej zostały wykreślone z książek zakazanych. 


Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego.

Powieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do "straconego pokolenia": pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej.

Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów.

Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie – i w tym sensie są oni dosłownie "straconym pokoleniem".

Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci – wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.

Po dojściu do władzy Hitlera książki Remarque’a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony obywatelstwa niemieckiego. Lata II wojny światowej spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści – "Czas życia i czas śmierci".

Film na Netflixie będzie miał premierę 28 października. 

Źródło: 1
© 2020 | graphic-luna