W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze" Martina Winkelhofer
poniedziałek, 23 stycznia 2023

Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze 
Martina Winkelhofer 
Tłumaczenie: Magdalena Kaczmarek
Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 28.09.2022
Liczba stron: 400


Cesarzowa Elżbieta należy do najbardziej rozpoznawalnych kobiet w historii. Ale kto kryje się za „mitem Sisi”? Co tak naprawdę wiemy o jej życiu? Jak wyglądała jej codzienność? Jakie miała dzieciństwo? Jakie normy społeczne wywierały wpływ na jej uczucia, myślenie i działanie? Czym różniła się od innych kobiet swojego stanu? I jak Elżbieta z niepewnej siebie nastolatki stała się pewną siebie kobietą, która – w rozumieniu standardów dziewiętnastego wieku – przebyła nadzwyczajny rozwój osobisty?

Na podstawie szczegółowej rekonstrukcji codzienności Elżbiety i licznych, dotychczas nieprzeanalizowanych źródeł autorka umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na Sisi, właśnie na ten aspekt tworzenia się jej biografii, który leży u podstaw zachwytu nad austriacką monarchinią.


Elżbieta Bawarska znana bardziej jako Sisi jest postacią historyczną, która nie do końca znajdowała się w kręgu moich zainteresowań, ale zdecydowałam się sięgnąć po biografię ,,Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze" Martina Winkelhofer w tłumaczeniu Magdaleny Kaczmarek. Oczywiście zdawałam sobie sprawę z jej popularności przez liczne fabularyzowane produkcje poświęcone cesarzowej Austrii, jednak żadnej z nich nie widziałam. To też nie jest dobre źródło czerpania informacji, ponieważ twórcy filmów, seriali czy autorzy fabularyzowanych powieści opartych na faktach mają tendencje do odchodzenia od faktów historycznych lub podkoloryzowana pewnych aspektów. 

 Martina Winkelhofer jak każda badaczk_a miała swój cel i perspektywę, z której postanowiła pisać o Elżbiecie Bawarskiej.  Przede wszystkim chciała przedstawić młodą, dorastającą kobietę, a nie ikonę i cesarzową, którą później się stała. 

Ku mojemu zaskoczeniu przez znaczną część książki ,,Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze" postać Elżbiety Bawarskiej nie jest stawiana na pierwszym planie, jest obecna, ale autorka postanowiła skupić się na jej rodzicach i pochodzeniu. Winkelhofer przybliża współczesnemu czytelnikowi ówczesne powiązania polityczne, normy społeczne i kulturowe oraz obyczaje i zasady panujące na dworach. Pochyliła się także nad  podziałem ról przypisanych kobietom i mężczyznom, ich  znaczeniom, co miał wpływ na wychowanie przyszłej cesarzowej. Nie pomija także edukacji, która obierała inną drogę, w zależności od klasy społecznej, ale także jaką rolę miał młody człowiek do spełniania. Te wszystkie elementy są ważne, ponieważ nadają tła historii i postaci  młodej kobiety, wobec której miano wysokie oczekiwania. Są aspektami, które ukształtowały cesarzową i wpłynęły na późniejsze decyzje. 

Ciało cesarzowej  należało - w przenośnym znaczeniu - nie tylko do niej, ale również do dynastii, i miało spełnić ważne zadanie, przed którym jako kobieta nie mogła uciec, by monarchia trwała

Autorka patrzy na postać austriackiej cesarzowej nie tylko przez pryzmat jej czasów, ale również przez współczesną widzę z dziedziny psychologii i medycyny, która nie była znana kiedy ukazywały się pierwsze biografie poświęcone Elżbiecie Bawarskiej , a ma wpływ na ocenę jej osoby. Winkelhofer stara się też obalić pewne mity, które powstały wokół Sisi, a później spopularyzowały je inne media. Gdy wchodzi w polemikę z innymi założeniami na temat Elżbiety Bawarskiej, argumentuje swoje zdanie logicznymi argumentami. Przede wszystkim dużo czasu poświęca relacji pomiędzy cesarzową a jej teściową. Zauważając, że w zależności od sympatii biografia jedna kobieta przedstawiana jest lepiej. Swoją opinię w tej kwestii stara się wyśrodkować, poświęcając trochę stron na charakterystykę Zofii i Ludwiki/ 

W swojej książce przytacza fragmenty listów, spisy, a także analizuje przebieg wydarzeń na podstawie strojów i informacje o nich, które zachowały się do dnia dzisiejszego. 

 ,,Cesarzowa. Pierwsze lata Sisi na wiedeńskim dworze" Martina Winkelhofer to książka, która nie skupia się na całym życiu cesarzowej Austrii, a zaledwie jego  fragmencie, jednak to pozwoliło wyciągnąć z tego okresu jego ciekawe wątki i dokładnie im się przyjrzeć.  Jestem żywym przykładem, że ta książka może zainteresować nawet osoby, nie interesujące się życiem Elżbiety Bawarskiej. 

17 komentarzy:

  1. Ja akurat niezbyt interesuję się tą cesarzową oraz okresem, w którym żyła, ale myślę, że mogłabym sięgnąć po tę książkę. Dobrze, że autorka wiele miejsca poświęciła na opisy tła historycznego oraz przyjrzała się relacjom Sisi z teściową. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szelki publikacje na temat cesarzowej Sisi bardzo mnie ciekawią, więc myślę, że i ta wkrótce trafi w moje ręce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatnio dość często spotykam opinię na temat tej książki i jestem nimi zachęcona :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam ją już na półce i niebawem przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Póki co się nie skuszę, ale polecę mojej kuzynce. Powinna się jej spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować ta książka 😊

    OdpowiedzUsuń
  7. Pamiętam, jak z mamą oglądałam film o cesarzowej Sisi. Chętnie przeczytałabym cos o niej

    OdpowiedzUsuń
  8. Od lat Sisi jest inspiracją dla twórców, ciekawe czy ta książka rzeczywiście wnosi cos nowego. Niestety dla mnie ten temat jest raczej obcy. Nawet nowego serialu nie widziałam

    OdpowiedzUsuń
  9. Zachęciłaś mnie tym pryzmatem współczesnej psychologii.

    OdpowiedzUsuń
  10. ja pamiętam że film oglądałam o cesarzowej. Ładne to było nie powiem, Ale nie urzekło mnie to na tyle aby dalej śledzić inne publikacje związane z osobą tejże pani:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie słyszałam jeszcze o tej książce. Możliwe, że dam jej szansę. Zaciekawiła mnie.

    OdpowiedzUsuń
  12. To książka, którą przeczytam z ogromną ciekawością :)

    OdpowiedzUsuń
  13. SISI zawsze mnie ciekawiła... choć ostatnio często wpada na coś okołosisowe :D i tak jakoś mój entuzjazm zmalał

    OdpowiedzUsuń
  14. Brzmi interesująco, a Sisi to fascynująca postać. Będę miała na uwadze tę publikację. Chętnie sięgam po książki o tematyce biograficznej oraz historycznej. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam w planach tę książkę, bo interesuje mnie postać Sisi :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam jedną z pierwszych ekranizacji, a im więcej czytam recenzji na temat tej książki tym bardziej utwierdzam się, że muszę ją przeczytać!

    OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna