W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Wyczekiwane czerwiec, 2024
niedziela, 2 czerwca 2024

 Czerwiec zaskoczył mnie niektórymi premiera, a to zaledwie tylko część nowych tytułów i wznowień, które znajdziemy w tym miesiącu w księgarniach. 


Granica. Kiedyś będą pytać, jak mogliśmy do tego dopuścić

Alessandro Leogrande

Tłumaczenie: Zuzanna Krasnopolska 

Wydawnictwo Grupa Wydawnicza Relacja

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 336

 

Przejmująca opowieść włoskiego dziennikarza o granicach dzielących nasz świat na miejsca, w których goreją konflikty, i te, w których panuje spokój. Dziennikarski reportaż o społecznej, politycznej i ekonomicznej migracji – jednym z najbardziej aktualnych tematów współczesnego życia.


Szokujące obrazy setek ciał uchodźców na piasku, opowieści przemytników, historie o krwawych dyktaturach, ale i o nadużyciach w organizacjach pomocowych. Alessandro Leogrande zgłębia zagadnienia gospodarcze i polityczne, które wygenerowały przepływ migracyjny; szczegółowo opisuje politykę wdrożoną przez kraje europejskie w celu radzenia sobie z tą sytuacją, podając także możliwie obiektywną interpretację konsekwencji.

Próbuje odpowiedzieć również na wiele nurtujących Europę pytań: Czy nielegalni imigranci stwarzają problem dla porządku publicznego? Jaki jest koszt pomocy nowo przybyłym? Jakie są główne problemy integracji? 


To jednocześnie ponadczasowa opowieść o historii, o istocie człowieczeństwa i o nas wszystkich.


Johnny Panika i Biblia Snów oraz inne opowiadania

Sylvia Plath 

Tłumaczenie: Aga Zano 

Wydawnictwo Marginesy

Data premiery: 26.06.2024

Liczba stron: 480


Zbiór opowiadań Sylvii Plath, a wśród nich odnalezione niedawno – i nietłumaczone dotąd na polski – Mary Ventura i dziewiąte królestwo. Wszystkie w doskonałym przekładzie Agi Zano.


Od czasów, gdy była nastolatką, Sylvia Plath pisała opowiadania. Początkowo przychodziło jej to łatwo, ale w miarę jak szlifował się jej warsztat, pojawiało się coraz więcej trudności. Jej ambicje rosły, stawała się dla siebie coraz bardziej wymagająca.


Trzydzieści dwa teksty składające się na ten tom to wszystkie znane dotąd opowiadania poetki. Stanowią doskonałe uzupełnienie wizerunku Plath, proza bowiem zakotwiczona w konkretnych kontekstach pozwala lepiej zrozumieć przeplatające się w twórczości fascynacje i demony. Podkreślają nie tylko żywotność jej inteligencji i tęsknotę za wyobraźnią, lecz także dzięki nim można w pełni dostrzec talent i geniusz Sylvii Plath.


"W trakcie lektury ciągle myślałam o autorce, o jej drodze życiowej, o samobójczej śmierci. Wiele tu elementów zaczerpniętych z jej życia – opowieści o dzieciństwie w powojennej Ameryce, o małżeństwie z dominującym mężczyzną, o doświadczeniu szpitala psychiatrycznego, o pragnieniu bycia pisarką i poetką. Sylvia Plath jest uważną obserwatorką bólu własnego i cudzego. Ludzie chcą być szczęśliwi, ale nie zawsze mogą. Plath daje język tym, których życie doświadczyło zbyt mocno. W opowiadaniach jest poetką, często surrealistką. Na zawsze pozostanie ze mną opowiadanie o żonie, która zazdrościła mężowi niezwykłych snów, bo jej przygasły, i o jej drodze do odzyskania snu – ucieczki od rzeczywistości."


Paulina Reiter


"Sylvia Plath to łapaczka snów. Jej nieznane teksty w tym zbiorze robią wielkie wrażenie – tak jak Języki z kamienia, opowiadanie szpitalne, w którym zaglądamy za zasłonę, w niedostępne przestrzenie wrażliwości i bólu. Znajdziemy tu też opowiadania jasne, wzruszające i zabawne. Aż do wspaniałego, metaforycznego tekstu Mary Ventura i dziewiąte królestwo, który można czytać jako opowieść o ucieczce i wyborze. Ocalenia czy śmierci? To opowiadanie oświetla na nowo postać Plath. To wszystko sprawia, że znowu o niej myślimy. Otwierają się nieznane rejony wyobraźni, zwłaszcza że przekład Agi Zano pięknie działa."


Justyna Sobolewska

"Oto szkice i opowiadania Plath, zdumiewające eklektycznością tonów i zróżnicowaniem bohaterów, przedstawiające zarówno jej literackie wyżyny, jak i interesujące potknięcia, jej fascynacje i obsesje. Surrealistyczna, pełna przemocy opowieść o snach i porażająca narracja o agonii starszego mężczyzny sąsiadują ze zgrabną historyjką małżeńską, zwieńczoną landrynkowym happy endem. . A więc taka też była Plath.

Ale widzę w tym zbiorze przede wszystkim Plath pisarkę, która nie przestaje być poetką i odczuwa świat straceńczo wyostrzonymi zmysłami: dostrzega każdą roślinę, zmiany natężenia światła, ruch wiatru, bąbelki piany na powierzchni wody i tymi obrazami szkicuje świat z fascynującą dokładnością. Jest sejsmografem, radarem i lornetką. Jest lustrem, krzywym zwierciadłem, mozaiką. Żywiołem. Jest sentymentalna i bezwzględna w pokazywaniu ludzkich słabości. Złakniona szczęśliwego zakończenia i szydercza. Precyzyjna i nieokiełznana. Bezkompromisowa."

Małgorzata Rejmer
Kingsbane. Zguba królestwa

Claire Legrand 

Seria: Empirium #2

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska 

Wydawnictwo OdyseYA

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 672


Kontynuacja fenomenu tiktoka Furyborn. Zrodzona z furii


Limitowana edycja: twarda oprawa, barwione brzegi, mapa i księga żywiołów


Rielle Dardenne zostaje namaszczona na Słoneczną Królową, ale walka o pokój Celdarii wciąż trwa. Brama, która powstrzymuje anioły przed wtargnięciem do królestwa, upada. Rielle musi zdobyć siedem artefaktów, aby uratować swój świat. Plany Królowej zniweczyć może Corien – tajemniczy anioł, który obiecuje jej wolność i władzę. Czy Rielle zdradzi ukochanego Audrica i królestwo Celdarii?


Tysiąc lat później wojownicza Eliana odkrywa swoje przeznaczenie – to ona jest kolejną Słoneczną Królową, wyczekiwaną zbawczynią ludzkości. Moc, którą zyskuje, jest potężna, ale i nieprzewidywalna. Eliana staje przed decyzją, która nieodwracalnie odmieni bieg zdarzeń: przyjmie koronę i zmierzy się z nieznaną dotąd potęgą albo odrzuci swoje dziedzictwo na zawsze.


Utopia Avenue

David Mitchell

Seria: Uczta wyobraźni

Tłumaczenie: Justyna Gardzińska 

Wydawnictwo Mag 

Data premiery: 28.06.2024 

Liczba stron: 640


Utopia Avenue to przedziwny brytyjski zespół muzyczny, o którym nigdy nie słyszeliście. Wyłonił się na londyńskiej scenie psychodelicznej w 1967 roku. Tworzyli go pieśniarka folkowa Elf Holloway, basista-bluesman Dean Moss, wirtuoz gitary Jasper de Zoet oraz perkusista jazzowy Griff. Krótka podróż ku sławie poprowadziła zespół od tanich klubów w Soho przez debiut telewizyjny w Top of the Pops, który zbliżył Utopia Avenue do sukcesu na listach przebojów, a następnie poprzez sławę w Amsterdamie, więzienie w Rzymie, zgubny pobyt w nowojorskim Chelsea Hotel, do Laurel Canyon i San Francisco jesienią ’68 roku. 


Barwna powieść Davida Mitchella opowiada nieocenzurowaną historię Utopia Avenue oraz burzliwych czasów, w których zespól tworzył i grał. Opowiada o cenie sławy i chybotliwej drabinie do gwiazd, o rodzinach z wyboru i o tych, których nie wybieramy, o głosach w głowie szepczących prawdy i kłamstwa, opowiada o muzyce, szaleństwie i idealizmie. Czy naprawdę możemy zmieniać świat czy raczej to świat zmienia nas?Wszystko dobrze

Mona Awad

Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska

Wydawnictwo Poznańskie 

Data premiery: 19.06.2024

Liczba stron: - 


Kolejna powieść Mony Awad, autorki bestsellerowego, onirycznego Króliczka!

Życie Mirandy Fitch to koszmar. Wypadek zakończył jej obiecującą karierę aktorską i pozostawił po sobie chroniczny ból, pogłębiające się uzależnienie od leków i nieudane małżeństwo. Obecnie Miranda jest o krok od utraty pracy jako reżyserka teatru uniwersyteckiego. Niespodziewanie na swojej drodze spotyka trzech tajemniczych darczyńców…


„Odważna, świeża, wciągająca i magiczna powieść. Mona Awad potężnym, poetyckim głosem opowiada nam coś nowego i wnikliwego o związku między cierpieniem a euforią. Kiedy odrywałem się od tej książki, nie mogłem doczekać się chwili, kiedy do niej wrócę”. – George Saunders, autor ksiązki Lincoln w Bardo,                                                               

„Śmiała i emocjonująca, a przy tym tak świeża, że zapiera dech. Wszystko dobrze to absolutnie wyborna powieść o bólu i witalności, o Szekspirze i niesamowitości, a także o naszych własnych subtelnych upadkach moralnych, gdy ocieramy się o ból innych ludzi. Talent Mony Awad jest taki buzujący, że wyrywa się z niej z rykiem”. – Lauren Groff, autorka książki Fatum i Furia.Złoty syn

Pierce Brown Pierce

Seria: Czerwony świt Tom 2

Tłumaczenie: Małgorzat Strzelec, Wojciech Szczypuła 

Wydawnictwo Mag

Data premiery: 19.06.2024

Liczba stron: 480


„Ocieram łzy, determinacja zastępuje we mnie gniew. Musi istnieć inny sposób. Lepszy. Widziałem szczeliny we Wspólnocie i wiem, co muszę zrobić. Wiem, czego Złoci najbardziej się boją. I to nie ma nic wspólnego z powstaniem Czerwonych. Nie ma nic wspólnego z bombami, spiskami i rewolucją. To, co przeraża Złotych, jest proste, okrutne i stare jak sam rodzaj ludzki. Wojna domowa”


Szuka sprawiedliwości. Aby wyzwolić swój zniewolony lud, Darrow przeniknął w głąb rządzącej jego światem klasy brutalnych władców. Zamierza ich zniszczyć. I choć jedyną drogą do wyzwolenia jest rewolucja, musi walczyć nie o zemstę, lecz o nadzieję i odrodzenie.


Musi znaleźć coś więcej, dla czego warto żyć.


Stażystka

Alicja Sinicka 

Wydawnictwo W.A.B.

Data premiery: 05.06.2024

Liczba stron: 320


Książka, która podbiła serca kilkudziesięciu tysięcy polek.


Biznesmen Marek Skalski szuka stażystki do swojej prężnie rozwijającej się firmy. Pomaga mu w tym jego żona Ewa, jak nikt inny znająca preferencje i słabości męża. Doskonale wie, która kandydatka wzbudzi jego zainteresowanie. I nie ma złudzeń – Marek z pewnością zdradzi ją po raz kolejny. To tylko kwestia czasu.


Dwudziestodwuletnia Klaudia Neter jest świadoma, że lukratywny staż u Skalskiego może być jedyną realną szansą na lepszą przyszłość. Choć pierwsze dni nie zwiastują nic niepokojącego, z czasem odczuwa coraz większe obawy. Szybko zostaje uwikłana w niebezpieczny trójkąt, a nowa relacja zaczyna ją osaczać.


Tymczasem w Odrze odnajduje się ciało młodej kobiety. Okazuje się, że była stażystką w firmie Skalskiego. Klaudia nie chce podzielić jej losu. Nie wie jednak, skąd nadchodzi niebezpieczeństwo.


„Zapraszam do lektury powieści, dzięki której weszłam do świata thrillerów psychologicznych. Na początku myślałam, że będzie to jednorazowa przygoda, a jednak zostałam w nim już na dobre. Zanurzyłam się w atmosferze napięcia i niedomówień, które towarzyszą tego typu historiom. Pisząc Stażystkę, odnalazłam swoje prawdziwe twórcze „ja” i choć w ciągu tych kilku lat mój styl nieco ewoluował, zawdzięczam tej opowieści bardzo wiele, wracam też do niej z wielkim sentymentem. Wierzę, że Stażystka zaintryguje i wywoła wiele emocji”

Alicja SinickaUpadek i gniew

Jennifer L. Armentrout 

Tłumacz: Emilia Skowrońska

Wydawnictwo Akurat 

Data premiery: 19.06.2024

Liczba stron: - 


Dawno, dawno temu bogowie zniszczyli świat. Oszczędzili tylko dziewięć miast. Położone daleko od siebie, rozdzielone dziczą, w której grasują potwory i czyhają niewyobrażalne niebezpieczeństwa, są rządzone przez Nadzrodzonych, którzy czerpią moc z przyjemności doznawanych przez śmiertelników. Obdarzona nadzwyczajnymi zdolnościami Calista doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest cenna dla tych, którzy władają jej światem. Pewnego dnia podejmuje decyzję, która w dramatyczny sposób wpłynie nie tylko na jej los…Witch King. Wiedźmi król

Martha Wells

Tłumacz: Małgorzata Fabianowska

Wydawnictwo Uroboros 

Data premiery: 05.06.2024

Liczba stron: 512


Najbardziej wyczekiwana powieść Mistrzyni Marthy Wells!


Według Goodreads jedna z najpopularniejszych książek fantasy ostatnich lat!


High fantasy utkane z subtelnością i dbałością o szczegóły. Piękna historia pełna głębokich emocji.


Kai to demon, który potrafi przenosić się z ciała do ciała i żyć pod różnymi postaciami. Pewnego dnia budzi się w dziwnym zamku stojącym na odludnej wyspie otoczonej przez bezkresne morze. Wszystko wskazuje na to, że znalazł się w pułapce. Uświadamia sobie, że ktoś zdołał na dłuższy czas obezwładnić jego magię. Takie rzeczy nie uchodzą bezkarnie!


Kto go uwięził? Z jakiego powodu? Jak dawno się to stało i jak bardzo w tym czasie zmienił się świat? I co sprawiło, że Koalicja Wschodzącego Świata tak urosła w siłę?


Kai musi skrzyknąć sojuszników i zmobilizować swoją magię, aby znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Ale odpowiedzi wcale mu się nie spodobają...


"Powieść Wells jest niezwykle oryginalna i złożona. Bohaterowie nie biorą jeńców, a ich losy śledzi się z rosnącą ciekawością. Wielka polityka, intrygi i odkrywanie demonicznych tajemnic to coś, czego wszyscy od czasu do czasu w naszym czytelniczym życiu potrzebujemy. Uczta!"

Łukasz ChmaraCzarodziejki W.I.T.C.H. Tom 13

 Augusto Macchetto, Alessandro Ferrari 

Seria: W.I.T.C.H. Tom 13

Tłumacz: Joanna Szabunio 

Wydawnictwo Story House Egmont

Data premiery: 19.06.2024

Liczba stron: 348


Trzynasty album zbiorczy przygód kochanych przez czytelników czarodziejek! W Kondrakarze dzieje się coś dziwnego, więc zaniepokojona Wyrocznia podejmuje decyzję o zamknięciu Twierdzy. Tymczasem w Heatherfield czarodziejki tracą swoje dotychczasowe moce i otrzymują nowe, nad którymi muszą zapanować. Ich nauczycielem zostaje Matt, który nie wiadomo z jakiego powodu zaczął służyć Kondrakarowi. Dziewczyny stają oko w oko z dawną opiekunką żywiołu ziemi. Niegdyś kochana i podziwiana, przez swoją arogancję i zachłanność została przemieniona w potwora. W mrocznej otchłani czeka na właściwy moment, żeby się zemścić na Kondrakarze. To nie koniec zmian w życiu naszych bohaterek. Taranee odkrywa rodzinny sekret, a mama Will ma dla niej niesamowitą wiadomość. W.I.T.C.H. zaczynają też swoją przygodę z Akademią Tańca Jensena. Czy tu również stworzą zgrany zespół?


Elegancka edycja w twardej oprawie to idealny prezent dla każdego, kto uwielbia przygody, czary, humor oraz opowieści o przyjaźni i miłości, a także niezwykła gratka dla wszystkich dawnych, dorosłych już, fanów serii.

Księga trzynasta zawiera komiksy z numerów 150–161 magazynu „Czarodziejki W.I.T.C.H.” – to ponad trzysta stron przygód czarodziejek.Chwile wolności. Dziennik 1915-1941

Virginia Woolf

Tłumacz: Magda Heydel

Wydawnictwo Literackie 

Data premiery: 12.06.2024 (Wznowienie) 

Liczba stron: 726


Wyjątkowa publikacja jednej z najbardziej znaczących postaci literatury XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń współczesnych pisarzy.

Przez całe swe dorosłe życie, od 1915 do 1941 roku Virginia Woolf - pisarka, eseistka i feministka - prowadziła dziennik. Na jego kartach znalazły się zapiski o jej twórczości i życiu osobistym – pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich. Dzienniki Woolf to także dokument epoki, życia kulturalnego Londynu, modnych pubów, herbaciarni, środowisk artystycznych. Panorama ćwierćwiecza w tekście, który czyta się jak wielowątkową powieść.Zemsta. Mara Dyer

Michelle Hodkin

Seria: Mara Dyer #3

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska

Wydawnictwo StoryLight

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 470


Trzeci tom kultowej paranormalnej trylogii w nowym, poprawionym wydaniu.


Mara Dyer chce wierzyć, że to, co usłyszała, to NIE TYLKO kłamstwa. OWSZEM, NIE TYLKO.


NIE ZASTANAWIA SIĘ, dokąd może zaprowadzić ją chęć poznania prawdy. A POWINNA.


NIGDY nie musiała sobie wyobrażać, do czego może posunąć się dla zemsty. TERAZ TO ZROBI.


Lojalność ustępuje zdradzie, zaciera się granica między winą i niewinnością, a przypadek i przeznaczenie splatają się w szokującym zakończeniu historii Mary Dyer.


Nadeszła zemsta.Górskie szlaki

Tomasz Habdas

Wydawnictwo Znak Koncept 

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 384


Najciekawsze atrakcje polskich gór w jednym przewodniku 101 miejsc 202 trasy


"Górskie szlaki. 101 zaskakujących miejsc w polskich górach" to kompendium przemyślanych tras oraz subiektywny wybór kultowych i mniej znanych atrakcji. Od Gór Izerskich, przez Beskidy, Gorce, Tatry, aż po Bieszczady – z tym przewodnikiem polskie góry nie będą miały przed Tobą tajemnic!


W poradniku znajdziesz:

  • wygodnie rozplanowane trasy pętle,
  • kultowe miejsca i unikatowe atrakcje,
  • lokalne opowieści, nieznane fakty i mrożące krew w żyłach historie,
  • przejrzyste mapy z zaznaczonymi atrakcjami,
  • checklistę lokalnych atrakcji.

Górskie szlaki pomogą w przygotowaniach do zdobycia Korony Gór Polski, a jej zdobywców zaskoczą ciekawostkami znanymi jedynie wytrawnym amatorom górskich wędrówek.


Z tej książki dowiesz się:


  • gdzie znajduje się Skalna Czaszka i Diabelskie Okno,
  • co oznaczają symboliczne drzwi w Nieznajowej i wielka ławka na Trojaku,
  • dlaczego miłośnicy gór oszaleli na punkcie Okna Pawlikowskiego.

Górskie szlaki to jedyny przewodnik po polskich górach, jakiego potrzebujesz!Gordian. Grzech i Kara. Wydanie specjalne

Melissa Darwood 

Wydawnictwo Melissa Darwood

Data premiery: 13.06.2024 

Liczba stron: 520


Pikantne sceny, ostry język, męski punkt widzenia.

Bestsellerowa erotyczna seria w jednotomowym wydaniu.

Rozpala, szokuje, zdumiewa i daje do myślenia.


To nie jest zwyczajny erotyk. To nie jest grzeczna książka. To nie jest łatwa historia. 

To nie jest typowy bad boy. Albo go pokochasz, albo znienawidzisz.


Gordian skrywa mroczne tajemnice i zawsze stawia na swoim. Nie bawi się w konwenanse. Dla niego seks ma być przyjemnością: szybki, ostry, bez całowania i zobowiązań. 

Wszystko zmienia się, gdy w jego życiu pojawia się przybrana siostra.


Czy dziewczyna z przeszłością i mężczyzna, który nie wierzy w miłość, 

mają szansę stworzyć zdrową relację? I czy każdy grzech można odkupić?


Przychodzi w życiu taki moment, że trzeba zmierzyć się z nieuniknionym. 

Wtedy nawet najbardziej nieugięty i nieokrzesany facet powinien 

w końcu zrozumieć, że popełnił błędy, za które trzeba ponieść karę.Sen o drzewie. Książka z autografem

Maja Lunde

Tłumaczenie: Mateusz Topa

Wydawnictwo Literackie 

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 544


"Historia pszczół", "Błękit", "Ostatni" i "Sen o drzewie": kwartet klimatyczny Mai Lunde już w komplecie.


Świat po katastrofie. Czy ludzkość przetrwa? I czy rośliny uratują przyszłość naszej planety?


Rok 1940, Leningrad. Nikołaj Wawiłow, genialny biolog i genetyk, który stworzył pierwszy na świecie bank bulw, orzechów, ziaren i korzeni, aby zapobiec klęskom głodu, na rozkaz Stalina zostaje aresztowany i oskarżony o szpiegostwo.


Rok 2045, Svalbard. To tutaj, do surowej arktycznej krainy, zostaje przeniesiona olbrzymia kolekcja Wawiłowa i poszerzona o kolejne depozyty biologiczne. Wkrótce potem dochodzi do Zapaści. Szukając ocalenia przed ogólnoświatową katastrofą, mieszkańcy norweskiego archipelagu podejmują decyzję o samoizolacji.


Rok 2110, Syczuan. Tao odbiera sygnał mayday: na wyspie za kołem podbiegunowym czeka na pomoc trójka dzieci i dwoje nastolatków ocalałych po wielkiej epidemii. Mają dostęp do globalnego banku nasion. Milion gatunków! To szansa na odbudowę dawnej bioróżnorodności. Jednakże sukces ekspedycji ratowniczej wcale nie jest taki pewny.


Dlaczego Tommy – rozważny i czuły opiekun swoich młodszych braci, Henry’ego i Hilmara oraz siedemnastoletniej Rakel i jej siostry Runy – robi wszystko, by ukryć bezcenny skarb? Czy jako jego strażnik może dysponować ziarnami przekazanymi przez kraje, które uległy zagładzie? Dlaczego tylko troje dzieci trafia na pokład statku? Co stało się z marzącą o nowym, lepszym życiu Rakel, która już wkrótce miała zostać mamą?


Poruszająca i prowokująca do myślenia powieść o miłości, odpowiedzialności za rodzinę i planetę oraz relacji między człowiekiem a naturą.Diana

Wendy Holden 

Tłumaczenie: Barbara Budzianowska-Budrecka 

Seria: Royal Outsiders

Wydawnictwo Harper Collins Polska

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 416


Cały świat patrzył, jak Diana Spencer wysiada ze złotej karety, by stanąć na ślubnym kobiercu. Nie wszyscy jednak znają niezwykłą historię tej drogi do ołtarza.


W 1961 roku wicehrabia Althorp, dziedzic dóbr Spencerów, zostaje ojcem ślicznej złotowłosej dziewczynki. Diana dorasta w cieniu konfliktu i rozpadu małżeństwa rodziców, a szkoła z internatem stanowi trudne wyzwanie. Szukając ucieczki od rzeczywistości w lekturze romansów, marzy o wielkiej miłości i przystojnym księciu, który wszystko odmieni.


Tymczasem w rodzinie królewskiej narasta niepokój o przyszłość księcia Walii. Karol zbliża się do trzydziestki i najwyższy czas, by się ożenił. Wybranką powinna być młoda arystokratka o nieskazitelnej przeszłości. Panna niewinna i czysta.


Właściwie jedyną kandydatką jest osiemnastoletnia Diana Spencer, a jej romantyczne pragnienie miłości zbiega się z desperackim poszukiwaniem narzeczonej dla następcy tronu. Droga do ołtarza nie jest jednak prosta – kryje w sobie wiele niebezpieczeństw i bezlitosnych intryg. Czy sny Diany spełnią się na jawie?


Ukrywałam Anne Frank. Wszystkie tajemnice Elisabeth

Joop van Wijk-Voskuijl

Tłumaczenie: Violetta Dobosz

Wydawnictwo Znak Horyzont

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 336


Stała się powiernicą Anne Frank – dziewczynki, z którą połączyła ją wyjątkowa przyjaźń. Codziennie ryzykowała życiem, by ją chronić. I nigdy nie otrząsnęła się z tego, co ją spotkało.


Elisabeth Voskuijl – Bep – była jedną z osób, które ukrywały rodzinę Franków. Śledztwo Joopa van Wijka-Voskuijla, syna Bep, oraz Jeroena De Bruyna to nie tylko poszukiwanie prawdy o życiu wyjątkowej kobiety. To także historia wielkiej odwagi oraz wielkiej zdrady, które przeplatały się w rodzinie Voskuijlów. To prawda o tym, jak wyglądało ukrywanie Anne Frank. To wreszcie poszukiwanie rozwiązania jednej z największych tajemnic XX wieku. Kto zdradził rodzinę Franków? Czy nadszedł czas, by świat poznał prawdę? I czy to możliwe, że odpowiedź cały czas była blisko rodziny Voskuijlów?Arystoteles i Dante przepadają w toni życia. Edycja specjalna

Benjamin Alire Saenz 

Tłumaczenie: -

Wydawnictwo We need YA!

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: - 


Bestsellerowa powieść w wyjątkowym wydaniu!  Edycja specjalna w twardej oprawie z obwolutą i barionymi brzegami.


Arystoteles i Dante zakochali się w sobie. Teraz muszą odkryć, co to właściwie znaczy budować związek w świecie, który zdaje się kwestionować ich istnienie. 


Ari praktycznie przez całe liceum ukrywał to, kim jest. Zawsze był cichy i niewidzialny. Sądził, że ostatni rok w szkole będzie wyglądał podobnie. Ale coś w nim pękło. Coś się zmieniło i nie można tego cofnąć. Zakochał się w Dantem. 


W jednym momencie odkrywa, że może mieć przyjaciół, przeciwstawić się dręczycielom i sprawić, że jego głos stanie się słyszalny. A do tego wszystkiego jest przy nim Dante. Marzycielski i dowcipny, potrafiący równie dobrze wzbudzić irytację i rozbudzić pożądanie. 

Chłopcy są zdeterminowani, by wytyczyć sobie ścieżkę w świecie, który ich nie rozumie. Kiedy Arystoteles staje w obliczu szokującej straty, będzie musiał walczyć jak nigdy przedtem, aby stworzyć życie, które będzie prawdziwie szczęśliwe.


Niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja docenionej przez krytyków, wielokrotnie nagradzanej powieści Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata to romantyczna i czuła opowieść, która z pewnością oczaruje fanów Adama Silvery.Christopher i chłopcy w jego typie

Christopher Isherwood

Tłumaczenie: Mariusz Gądek

Wydawnictwo Znak Literanova

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 400


Jedna z najważniejszych książek Christophera Isherwooda – autora „Pożegnania z Berlinem” i „Samotnego mężczyzny”.


Intymna opowieść o Berlinie lat 30. i odkrywaniu dumy z własnej tożsamości.


W 1929 roku młody pisarz Christopher Isherwood opuścił Anglię z plecakiem, dwiema walizkami i biletem w jedną stronę do Berlina. Zachłysnął się miastem, które mimo nadciągającego widma faszyzmu było pijane nocnym życiem, dekadencją i obyczajową wolnością. Ale „Christopher i chłopcy w jego typie” to nie tylko barwna, szczera i błyskotliwa opowieść o Berlinie znanym z opartego na prozie Isherwooda „Kabaretu”. To w tej książce zdecydował się opowiedzieć o swoim seksualnym wyzwoleniu i dumie z bycia częścią plemienia, które dziś nazywamy queerem.


W Berlinie Isherwood zrozumiał, że bycie gejem to nie „prywatny styl życia, który odkrył wraz z kilkoma przyjaciółmi” takimi jak W.H. Auden czy Stephen Spender. Nie tylko odnalazł tam ukochanego Heinza, ale też zrozumiał konieczność walki o prawa swojej społeczności – nieważne, czy łamią je faszyści, bolszewicy lub ktokolwiek inny. Zrozumiał też, że ma prawo do bycia dumnym z tego, kim jest: „Nigdy więcej nie mógł ulegać wstydowi, odmawiać praw członkom swojego plemienia i zaprzeczać jego istnieniu”.


Literatura najwyższej próby i queerowa klasyka – „Christopher i chłopcy w jego typie” to książka, która w końcu musiała się doczekać polskiego wydania.


„Najlepszy prozaik języka angielskiego”

Gore Vidal


„W rękach tego młodego człowieka jest przyszłość angielskiej powieści”

William Somerset MaughamStatek widmo

Frederick Marryat

Tłumaczenie: Mariek Król 

Wydawnictwo Vesper 

Data premiery: 17.06.2024 

Liczba stron: 458


„Statek widmo” Fredericka Marryata, po raz pierwszy opublikowany w 1839 roku, to jedna z najważniejszych powieści gotyckich. Autor, który był zawodowym marynarzem, w sposób doskonały oddał realia marynistyczne oraz polityczno-obyczajowe XVII wieku. Na ich tle snuje porywającą historię opartą na micie tajemniczego „Latającego Holendra”.


„Latający Holender”, czyli legendarny statek widmo, budzi trwogę w sercach żeglarzy wszystkich mórz i oceanów. Przynosi strach, rozpacz i śmierć każdemu, kto na niego trafi. Przeklęty okręt i jego martwa załoga pod dowództwem kapitana Vanderdeckena skazana jest na wieczną tułaczkę, która ma być pokutą za grzechy dowódcy.


Bohaterem powieści jest Filip, syn kapitana Vanderdeckena, który dowiaduje się, że istnieje sposób na uratowanie dusz nieszczęsnej załogi „Latającego Holendra” i jego ojca. Musi dostarczyć na pokład statku świętą relikwię, którą kapitan zostawił w rodzinnym domu. Filip poprzysięga wyrwać ojca z rąk piekielnych mocy i odnaleźć statek. Wstępuje więc w szeregi Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i wyrusza na trwającą kilkadziesiąt lat podróż pełną przygód, bitew morskich i nadprzyrodzonych zjawisk.


Niniejsze wydanie powieści „Statek widmo" Fredericka Marryata, w nowym przekładzie Marka Króla, zawiera ilustracje Krzysztofa Wrońskiego oraz posłowie Rafała Nawrockiego.Odpowiedź Hiobowi

Jung Carl Gustav

Seria: Inne Konstelacje Olgi Tokarczuk

Tłumaczenie: Robert Reszke

Wydawnictwo Literackie 

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: -


Jeden z najważniejszych tekstów kultury powstałych w XX wieku. Erudycyjny esej o Bogu i człowieku z posłowiem Olgi Tokarczuk.


Kolejna odsłona serii „Inne Konstelacje”


Carl Gustav Jung w „Odpowiedzi Hiobowi” podejmuje się prawdopodobnie najtrudniejszego zadania w całej swojej karierze. Uczony czyta „Księgę Hioba” i na podstawie tej wstrząsającej także w dzisiejszych czasach części Starego Testamentu przeprowadza odważną i intelektualnie pobudzającą psychoterapię Boga.


Dlaczego Bóg postanowił ukarać Hioba i  odrzeć go z godności? Co zachowanie Boga, nieubłagane i pozbawione pierwiastka dobra, może nam powiedzieć o chrześcijaństwie i naszej cywilizacji? I wreszcie: jaką rolę do odegrania ma sam Hiob… czyli człowiek?


Jung tworzy niezwykły koncept zgodny ze swoją wizją ludzkiego umysłu, psychiki i rozumu, jednocześnie odpowiadając na kluczowe pytania, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów.


„Jung miał pisarski talent. Tradycyjny porządek myśli i umiejętność cierpliwego dowodzenia krok po kroku pomagają zrozumieć wielokontekstowy i czasem erudycyjny tok myślenia tego uczonego. Chciałabym zwrócić uwagę na ton tej książki: jeśli nie jest to sarkazm, to na pewno jest on lekko ironiczny ze szczyptą szczególnego Jungowskiego humoru – rzecz w takich tekstach niebywała. Ma się wrażenie, że w ten sposób autor chce rozładować gromadzące się w nas, czytających, napięcie. Mówimy wszak o rzeczach fundamentalnych i śmiertelnie poważnych.”

z posłowia Olgi Tokarczuk


Necrovet. Radiografia bytów nadprzyrodzonych. Tom 3

Joanna W. Gajzler

Wydawnictwo SQN

Data premiery: 12.06.2024 

Liczba stron: - 


Florka wraz z zespołem magicznego gabinetu weterynaryjnego powraca i musi stawić czoła nowym niecodziennym wyzwaniom.


Jesień w Zrębkach jest deszczowa i nieco ponura, a okoliczności natury magicznej i zwierzęcej tylko pogłębiają niewesoły nastrój. Jakaś tajemnicza istota rozkopuje groby, cioci Teresce ukazuje się zły omen, ktoś postrzelił ptaka zwiastującego szczęście.


Brakuje tylko opętania…


Na drodze bohaterów ponownie staje wiele magicznych stworzeń, nawet w niespodziewanych miejscach i podczas urlopu – w tym rozkoszny psianiołek Puder, królik Tapczan i tajemnicza ilomba. Teraz jednak, u progu Halloween, gdy zasłona między światami staje się cieńsza, do gabinetu weterynaryjnego doktor Izabeli Pokot i na spokojne wiejskie uliczki trafiają istoty, które w naszej rzeczywistości raczej kryją się w cieniu. Trudno w takich warunkach zachować zimną krew. I prawdziwą radość z życia.


A do tego Florkę kusi, by pracę techniczki weterynaryjnej o coś uzupełnić, odkrywa bowiem w sobie niespodziewany talent. Jesteście ciekawi, dokąd ją to doprowadzi?


"Wejdź do świata, w którym tulenie puchatych zwierzątek wiąże się z magicznymi konsekwencjami! W tym gabinecie weterynaryjnym poczujesz, że miłość do niezwykłych stworzeń nie zna granic – nawet jeśli objawia się w postaci węża żywiącego się duszami..."


Marta Dąbkowska, Wybredna Maruda


"Diagnoza: niedobór przyjemnej polskiej fantastyki.
Listy miłosne. Virginia Woolf i Vita Sackville-West

Virginia Woolf Sackville-West Vita

Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard 

Wydawnictwo Albatros

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 352


Prawdziwy smakołyk dla miłośników literatury i epistolografii miłosnej. 


Doskonałe uzupełnienie portretu intelektualistki, literatki i ikony feminizmu, Virginii Woolf.


Zbiór korespondencji dokumentującej związek dwóch kobiet – pisarek Virginii Woolf i Vity Sackville-West, poprzedzony wstępem Alison Bechdel, amerykańskiej autorki znakomitych powieści graficznych „Fun Home”, „Jesteś moją matką?” i „Sekret nadludzkiej siły”. 

Na przyjęciu w 1922 roku Virginia Woolf poznała znaną arystokratkę, powieściopisarkę, poetkę – i safistkę – Vitę Sackville-West. Tego dnia zapisała w dzienniku, że nie myślała zbyt wiele o rozmowie z Vitą, ale bardzo wysoko oceniła jej zgrabne nogi. Miał to być początek prawie dwudziestu lat flirtu, przyjaźni i współpracy literackiej. Ich korespondencja zakończyła się dopiero wraz z tragiczną śmiercią Virginii w 1941 roku.

Intymne i żartobliwe sekretne listy i wpisy w pamiętnikach pozwalają poznać nieustannie zmieniające się wzajemne uczucia Vity i Virginii, podsłuchać romans, który zainspirował Woolf do napisania jej najbardziej wyjątkowej powieści, „Orlando”, oraz rzucić okiem na niezwykłe życie tych kobiet i czasy, w jakich tworzyły. Zaglądamy za kulisy związku, który – nawet sto lat później – wciąż wydaje się bardzo burzliwy i odważny.


Ułożoną w porządku chronologicznym kolekcję listów miłosnych wymienianych między Virginią Woolf i Vitą Sackville-West, która jest w istocie wyjątkowym zapisem ich niezwykłego związku, wzbogacają wpisy do ich dzienników oraz listy Vity do jej męża Harolda. Pojawiające się tu i ówdzie zmiany punktu widzenia dopełniają obraz wzajemnej relacji obu kobiet i nadają tempo całej historii, która sama w sobie jest tak pasjonująca, jak dobrze skonstruowana powieść.


"Gdyby Virginia i Vita miały smartfony, to zamiast tych wspaniałych śladów na papierze przelatywałyby nam przez palce strumienie erotycznych SMS-ów, niezrozumiałe emotikony, tweety z linkami do recenzji w magazynie literackim „TLS” oraz niezliczone fotki owczarków alzackich i spanieli. Ale na szczęście dla nas wszystkich one pisały, pisały i pisały, nawet gdy z biegiem lat ich namiętność przygasła. Te listy są płomienne, erudycyjne, wzruszające i żartobliwe. Są w nich plotki, pożądanie, zazdrość i wskazówki dotyczące warsztatu pisarskiego. Ale może najbardziej zachwyca w nich to, że często są przezabawne. Virginia zastanawia się w dzienniku: „Czy jestem w niej zakochana? Ale co to jest kochanie?”. Na oba pytania zawarta jest w listach olśniewająca, wielowątkowa odpowiedź."

Alison Bechdel, „Listy miłosne: Virginia Woolf, Vita Sackville-West”Tak właśnie wygląda miłość

Mason Deaver

Tłumaczenie: Łukasz Artur 

Wydawnictwo We need YA

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: - 


Na kilka dni przed przerwą wiosenną Neil Kearney ma lecieć na drugi koniec kraju, aby wziąć udział w ślubie brata. Wszystko jest w porządku do czasu, gdy Josh, przyjaciel Neila, wyznaje mu miłość, ale Neil nie odwzajemnia jego uczuć.


Niespodziewanie na horyzoncie pojawia się nowa relacja - Wyatt, współlokator Neila, który na początku nie pała do niego sympatią. Ale kiedy docierają do Los Angeles, Wyatt zaczyna dostrzegać, skąd się to bierze. Stopniowo Neil i Wyatt zaczynają się rozumieć. I może – tylko może – zakochują się po raz pierwszy w życiu…


Gorejąca gwiazda

Rebecca Roanhorse 

Tłumaczenie: Anna Dobrzańska

Seria: Między niebem a ziemią

Wydawnictwo Mag 

Data premiery: 28.06.2024 

Liczba stron: 368


Bestsellerowa autorka New York Timesa, Rebecca Roanhorse, powraca do Meridianu w epickiej kontynuacji Czarnego słońca – finalisty nagród Hugo, Nebula, Lambda i Locus.


Żadne przypływy nie są tak zdradzieckie, jak przypływy serca – teekijskie powiedzenie.


Wiszące nad Tovą zaćmione słońce trwa w uścisku wroniego boga. Tymczasem na niebie pojawia się kometa zwiastująca śmierć władcy i nastanie nowego porządku.


W Meridianie, krainie, gdzie użycie magii reguluje kodeks, a czczenie bogów zostało zakazane, legendy ożywają, zaś wiara wiernych zostaje nagrodzona.


Porwana przez chaos dramatycznych wydarzeń Xiala zawiera osobliwy sojusz, a matrony klanów Tovy zawiązują kruche przymierza, gdy ich wrogowie gromadzą siły, a trwająca w niebie wojna znajduje swoje odbicie na ziemi.


Tymczasem Serapio i Naranpa prowadzą z przeznaczeniem własną walkę o wolną wolę i człowieczeństwo. Czy będący częścią przepowiedni Serapio pozostanie człowiekiem, gdy wszyscy wokół pożądają wyłącznie jego mocy? Czy w odmienionej Tovie jest dla Naranpy jakaś przyszłość?


Witamy w Gorejącej gwieździe – drugim tomie trylogii Między niebem a ziemią, autorstwa Rebekki Roanhorse, autorki która „odmienia oblicze amerykańskiego science-fiction, horroru i fantasy” (The New York Times), „opowiedzianej epickim głosem naszego kontynentu i czasów” (Ken Liu, autor obsypanej nagrodami powieści Królowie Dary).Tragedia w Waco. David Koresh i tajemnica jego sekty

Jeff Guinn

Tłumaczenie: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

Seria reporterska

Wydawnictwo Poznańskie 

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 512


Co sprawiło, że David Koresh – uznany przez siebie za nowego mesjasza – chciał poprowadzić swoich zwolenników do świętej wojny z Babilonem i zapoczątkować czasy ostateczne?


28 lutego 1993 roku funkcjonariusze z agencji federalnej ATF próbowali wkroczyć na teren Mount Carmel koło Waco w Teksasie, posiadłości zajmowanej przez członków Gałęzi Dawidowej i ich przywódcę Davida Koresha. W strzelaninie, która się wywiązała, zginęło kilku agentów, co doprowadziło do długotrwałego oblężenia siedziby sekty przez FBI. Próba zakończenia impasu skończyła się tragicznym finałem, który rozegrał się na oczach oniemiałej ze zgrozy Ameryki.

Jeff Guinn krok po kroku pokazuje, jak doszło do tego, że nieliczny odłam Adwentystów Dnia Siódmego stał się grupą uznaną przez władze za zagrożenie dla porządku publicznego. Kluczowe znaczenie miały tu apokaliptyczne nauki głoszone przez Davida Koresha, który dzięki własnej interpretacji Biblii zyskał grono fanatycznych wiernych.

Opierając się na drobiazgowej analizie dokumentów oraz na relacjach naocznych świadków, autor ponownie ujawnia swój niewątpliwy talent, który ukazał wcześniej w bestsellerowych książkach o Charlesie Mansonie i Jimie Jonesie.Złodziej sztuki. Prawdziwa opowieść o pożądaniu piękna i niebezpiecznej obsesji

Michael Finkel 

Tłumaczenie: Maria Borzobohata-Sawicka

Wydawnictwo Otwarte 

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 256


W Muzeum Sztuk Pięknych i Archeologii w Besançon jest pora lunchu. Niektórzy strażnicy schodzą na przerwę. Pozostałych mija para pięknych dwudziestolatków.


Kilka godzin później na ścianie poddasza domu w Miluzie wieszają „Nietoperza” Albrechta Dürera. To nie genialne fałszerstwo, ale łup genialnego złodzieja. Podobnie jak ponad 300 innych artefaktów zgromadzonych przez Stéphane’a Breitwiesera.


Jak to się stało, że młody chłopak bez grosza przy duszy zgromadził kolekcję dzieł sztuki wartą 2 miliardy dolarów?

Dlaczego nikt go nie zatrzymał, gdy wynosił rzeźby i obrazy pod płaszczem albo wyrzucał je przez okna muzeów?

Co stało się z dziełami, których nie udało się odzyskać?

Usiądź wygodnie i przenieś się do Luwru na poddaszu domu w Miluzie.


Rozejrzyj się i podziwiaj kunszt najzuchwalszego złodzieja sztuki.Uwierz w Plan. Skąd się wziął QAnon i jak namieszał w Ameryce

Will Sommer

Tłumaczenie: Hanna Jankowska

Wydawnictwo Czarne 

Seria Amerykańska 

Data premiery: 26.06.2024 

Liczba stron: 264


W Muzeum Sztuk Pięknych i Archeologii w Besançon jest pora lunchu. Niektórzy strażnicy schodzą na przerwę. Pozostałych mija para pięknych dwudziestolatków.


Kilka godzin później na ścianie poddasza domu w Miluzie wieszają „Nietoperza” Albrechta Dürera. To nie genialne fałszerstwo, ale łup genialnego złodzieja. Podobnie jak ponad 300 innych artefaktów zgromadzonych przez Stéphane’a Breitwiesera.


Jak to się stało, że młody chłopak bez grosza przy duszy zgromadził kolekcję dzieł sztuki wartą 2 miliardy dolarów?

Dlaczego nikt go nie zatrzymał, gdy wynosił rzeźby i obrazy pod płaszczem albo wyrzucał je przez okna muzeów?

Co stało się z dziełami, których nie udało się odzyskać?

Usiądź wygodnie i przenieś się do Luwru na poddaszu domu w Miluzie.


Rozejrzyj się i podziwiaj kunszt najzuchwalszego złodzieja sztuki.Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie

Katarzyna Zyskowska 

Wydawnictwo Znak Liternova

Seria Amerykańska 

Data premiery: 26.06.2024 

Liczba stron: 364


Porywająca historia dwóch wielkich romansów Marii Skłodowskiej-Curie


|Żony, matki, namiętnej kochanki, skandalistki, laureatki dwóch Nagród Nobla


Brzęk wybitej szyby. Wszędzie szkło, do pokoju wpadają kolejne kamienie. Tłum szaleńczo napiera na drzwi, wrzeszcząc: „Złodziejka mężów! Dziwka, cudzoziemka, Żydówka! Wynoś się stąd!”. Krzyki są coraz głośniejsze, Maria z córką biegną schować się na górę, tynk już pęka przy zawiasach, tłum wpada do środka…


Gdy wiadomość o jej romansie z Paulem Langevinem wyszła na jaw, Marii przyszło stawić czoła pogardzie i hipokryzji otoczenia. Chciano nawet uniemożliwić jej wyjazd na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla. W czasach, kiedy mężczyźni mogli chwalić się kolekcjami kochanek, a kobiety musiały tłumaczyć się z miłości, ona bez lęku sięgała po to, czego pragnęła.


Katarzyna Zyskowska, autorka bestsellerowych „Szklanych ptaków” o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, w oparciu o dogłębny reaserch, opowiada porywającą historię dwóch wielkich miłości najwybitniejszej polskiej uczonej. To romanse bez szczęśliwych zakończeń – pierwszy, osiemnastoletniej ubogiej guwernantki Mani z paniczem Kazimierzem Żórawskim i ostatni, dwukrotnej noblistki z żonatym fizykiem Paulem Langevinem. To opowieść nie tylko o genialnej naukowczyni, ale przede wszystkim o namiętnej i odważnej kobiecie.


Przygotowana z dbałością o fakty historyczne „Alchemia” to pełna pasji i emocji powieść o najsłynniejszej Polce.Moja matka pestka

Anna Sakowicz 

Wydawnictwo W.A.B.

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 368


Los nie pyta nas o zdanie, ale niekiedy podpowiada, do których drzwi zapukać.


Natasza może powiedzieć, że ma dobre życie – jej kariera nabiera tempa, a związek wchodzi w etap stabilizacji. Właśnie wprowadzają się z narzeczonym do nowego mieszkania. Nie planują jednak ślubu, bo przecież, jak twierdzi Patryk, papiery nie są im do niczego potrzebne.


Jeden telefon zmienia wszystko. Natasza dowiaduje się, że od zaraz będzie musiała zająć się cierpiącą na alzheimera matką. Matką, od której uciekła, gdy miała 19 lat.


Patryk nie wyobraża sobie, żeby mieli wziąć chorą do siebie, zaczyna wycofywać się z relacji i unikać narzeczonej. W pracy nikt nie daje Nataszy taryfy ulgowej, koleżanki wolą rozmawiać o lżejszych tematach. Kobieta z przerażeniem zauważa, że nie może liczyć na nikogo, że chora, wymagająca całodobowej opieki matka to tylko jej problem. Po kilku tygodniach po dawnym życiu pozostaje jedynie wspomnienie.


Jak odnaleźć w tym wszystkim nadzieję i sens? Czy da się wybaczyć i pokochać na nowo?


„Moja matka pestka” to mądra i ciepła opowieść o pojednaniu, zrozumieniu i dojrzałej miłości.Życie, które nam pozostało

Roberta Recchia

Tłumaczenie: Agata Pryciak

Wydawnictwo Książnica 

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 448


Powieść o miłości, która rozproszy największy mrok. I o rodzinie, która musi przetrwać najtrudniejszy czas.


Życie Marisy i Stelvia Ansaldów przypominało piękny film o miłości. Od późnych lat pięćdziesiątych prowadzili w Rzymie eleganckie delikatesy, wychowywali dwoje dzieci, wakacje spędzali w nadmorskim domku. Ich uporządkowany świat zawalił się latem 1980 roku.


Promienie sierpniowego słońca wschodzącego nad plażą w Torre Domizia padły na ciało szesnastolatki. Ślicznej Betty Ansaldo – zgwałconej i martwej. Śmierć dziewczyny była ogromnym ciosem dla całej rodziny. Jednak nikt nie wie, że najbardziej cierpi Miriam, kuzynka Betty. Delikatna nastolatka była świadkiem nocnego zajścia na plaży i kolejną ofiarą przemocy. Przez dwa lata Miriam próbuje zapomnieć o tym zdarzeniu, wymazać z pamięci brutalnych oprawców, widok ziarenek piasku na martwych ustach kuzynki. Tylko leki pomagają jej walczyć z bolesnymi wspomnieniami. Pewnej nocy na przedmieściach Rzymu poznaje Leo, dilera narkotyków. Chłopak wyczuwa, że wychudzona dziewczyna bezgłośnie woła o pomoc. Między młodymi rodzi się wyjątkowa więź, bliskość Leo jest niczym światło w ciemnościach, których nikt z Ansaldów nie próbował dotąd rozproszyć.


Powieść Roberty Recchii to przejmująca historia rodziny, która musi się uporać z ogromną tragedią. To opowieść o różnych obliczach miłości będącej ratunkiem, nadzieją i ostoją. O wszystkim, co nadaje sens życiu, które nam pozostało.Akty desperacji

Megan Nolan 

Tłumaczenie: Aga Zano 

Wydawnictwo Filtry 

Data premiery: 12.06.2024 

Liczba stron: 352


"Akty desperacji" to brutalnie szczery portret narcystycznej osobowości naszych czasów. To studium fascynacji, zauroczenia, zazdrości i zdrady. Dominacji i upokorzenia. To wiwisekcja samotności i alkoholizmu młodej bohaterki. Ale także opowieść o związku, którego być może wcale nie było, bo zamiast dwojga ludzi spotkały się wyobrażenia i projekcje. Kiedy iluzje się rozwiewają, zostaje przemoc, ukryta bądź jawna. I dwie role, kata i ofiary, odgrywane na przemian z równym talentem i pasją.


Dodatkowym atutem "Aktów desperacji" jest obraz Dublina, który faluje wraz z emocjami narratorki, stając się na przemian miejscem rozświetlonym i ciemnym, przyjaznym i wrogim.


„Megan Nolan ma ogromny talent literacki, a jej pierwsza powieść, Akty desperacji, to historia miłosna jedyna w swoim rodzaju. Nolan pisze intensywnie, szczerze, realistycznie, refleksyjnie i wnikliwie, a dzięki temu połączeniu udaje jej się oddzielić ideę miłości od jej doświadczania”.

Karl Ove Knausgård


„Akty desperacji czyta się jak thriller psychologiczny, nie mogłam się oderwać. Poza głównym wątkiem jest też znakomicie zarysowane tło: relacje bohaterki z rodzicami, z przyjaciółkami, sposoby spędzania wolnego czasu przez średnio zamożną klasę kreatywną. Tworzy to spójną, wciągającą całość”.

Olga Wróbel


„Akty desperacji Megan Nolan to wspaniała wiwisekcja alkoholizmu nie tyle młodej kobiety, ile w ogóle milenialsowego alkoholizmu, w którym alkohol jest traktowany jako rodzaj antydepresantu”.

Wojciech EngelkingZaginiona księgarnia

Evie Woods 

Tłumaczenie Patrycja Zarawska 

Wydawnictwo Insignis

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 444


Przy cichej ulicy w Dublinie zaginiona księgarnia czeka, by ją odnaleźć...


Opalina, Martha i Henry zbyt długo godzili się na role drugoplanowych bohaterów.


Kiedy w końcu postanawiają przejąć stery własnego życia, los prowadzi ich pod pewien adres, gdzie zapomniana księgarnia czeka, by ktoś ją odnalazł. Trójka niczego niepodejrzewających nieznajomych przekonuje się, że ich własne historie są tak samo niezwykłe, jak te, które opisano na stronach ich ukochanych książek.

Odkrywając tajemnice księgarnianych półek, przenoszą się do cudownego świata… gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje.


Sztuka obłędu

Julia Kubicka

Seria: Tak powstają złoczyńcy #3

Wydawnictwo Niezwykłe 

Data premiery: 12.06.2024 

Liczba stron: - 


Kontynuacja historii bohaterów "Sztuki pożądania".


„Zakazany owoc skusił węża, dlatego ten zatruł go własnym jadem, aby nikt inny nie mógł go skosztować”.


Po aresztowaniu Luca i odejściu Brooke z NYPD kobieta wchodzi w układ z Marcusem Brelandem – wspólnikiem i przyjacielem fałszerza. Przez to, co się wydarzyło, nie jest już pewna, po której stronie prawa powinna stanąć.


W tym samym czasie w Nowym Jorku zaczynają ginąć ludzie. To sygnał ostrzegawczy od niebezpiecznego przemytnika broni, Rafaela Franchettiego szukającego zemsty na byłej policjantce.


Brooke musi teraz zrobić wszystko, żeby oczyścić się z ciążących na niej zarzutów, ale też poradzić sobie z tęsknotą za fałszerzem. O ile to pierwsze wydaje się jej całkiem udawać, brak Luca w życiu kobiety staje się wyjątkowo uporczywy.


W zapomnieniu o kochanku nie pomaga fakt, że była policjantka kupuje jego loft i zaczyna otaczać się należącymi do niego przedmiotami. Wkrótce Brooke zaczyna czuć, że ona sama należy do niego.


Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej osiemnastego roku życia.Gdybym wyznał jej prawdę

Laura Nowlin

Seria: Tak powstają złoczyńcy #3

Wydawnictwo Moondrive

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: 360


Kontynuacja bestsellerowego „Gdyby był ze mną”!


Gdybym wyznał jej prawdę, nie byłoby mnie tu teraz.


Wystarczyło powiedzieć, że ją kocham, bo przecież ona mnie kochała przez cały czas. Ja i Autumn wreszcie odnaleźliśmy się na nowo. Nie mogłem jej zawieść. Musiałem tylko porozmawiać z Sylvie – żeby ona również miała szansę pokochać kogoś równie mocno jak ja.


Nie sądziłem, że nasza rozmowa pójdzie aż tak źle. Zaczęliśmy się kłócić, chciałem odwieźć ją do domu. Chciałem, żeby była bezpieczna. Skąd mogłem wiedzieć, że jezdnia była aż tak mokra? Straciłem panowanie nad kierownicą. Próbowałem hamować. Robiłem wszystko, by nie doszło do wypadku...


Nagle w coś uderzyliśmy. Wszystko znieruchomiało, a ja już wtedy wiedziałem, że to koniec. Że właśnie tak zginiemy.


Ale ona przeżyła…


"Ta historia jest jak jesień. Przygotowuje na najsmutniejszy okres roku, w którym wszystko, co najpiękniejsze, pozostaje w uśpieniu, czekając na ponowny rozkwit. A jeśli liście już nigdy się nie zazielenią, płatki kwiatów pozostaną zwiędnięte, a wiosna nie nadejdzie? Nie wiem, czy jeszcze kiedyś poczuję takie emocje, jak podczas odkrywania losów Autumn. Bardzo bym chciała, bo przeżyłam coś niezapomnianego."


Zuzanna Garczyńska, @divergent.libraryMiłość pod czerwoną gwiazdą

Joanna Jax

Wydawnictwo Flow

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: - 


Młodość Soni Rusłanowny Gawriłowej, córki oddanego władzy naukowca z moskiewskiego uniwersytetu, przypada na najczarniejszy okres rządów Stalina. Dziewczyna z niepokojem obserwuje panujący wokół terror i czystki, których ofiarami padają jej znajomi. To także czas, kiedy musi podjąć decyzję dotyczącą swojej przyszłości. Po kłótni z ojcem postanawia wyjść za swojego przyjaciela, Olega Paszczenkę, którego zna od dzieciństwa i jest do niego bardzo przywiązana. Niestety, niedługo po ślubie zaczyna żałować swojego wyboru, ponieważ jej małżonek po awansie w NKWD zmienia się w bezdusznego potwora. Mimo że Sonia zawsze należała do osób niepokornych, teraz powoli godzi się ze swoim losem i mimo niechęci do poczynań Olega nie przeciwstawia się mężowi. 


Tomasz Wyszomirski, Polak mieszkający w okolicach Mińska, z rekomendacją Raisy, wysoko postawionej aktywistki partyjnej, przenosi się do Moskwy. Podejmuje pracę jako asystent Gawriłowa, wciąż jednak nie może spać spokojnie, ponieważ każdy, kogo poznaje, może się okazać jego wrogiem. Pewnego dnia Tomasz poznaje córkę profesora, śliczną Sonię, i zakochuje się w niej bez pamięci. Młoda mężatka odwzajemnia uczucia Wyszomirskiego, ale oboje zdają sobie sprawę, że podejmują ryzykowną grę, w której stawką jest nie tylko ich wspólne szczęście, ale także życie.Jad z mroku i słodyczy

Judy I. Lin

Seria: - 

Tłumaczenie: Kaja Makowska

Wydawnictwo Must Read 

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: - 


Porywająca kontynuacja "Naparu z magii i trucizny" dla wszystkich, którzy kochają powieści fanów Adrienne Young i Leigh Bardugo.


Do królestwa Dàxi zawitało wielkie zło. Wygnany Książę powrócił, by przejąć władzę, a w odzyskaniu smoczego tronu pomogły mu masowe zatrucia, które trzymały ludzi w jarzmie strachu i nieufności.


Ning, młoda, lecz potężna shénnóng-shi – władająca magią dzięki starożytnej i delikatnej sztuce parzenia herbaty – eskortuje księżniczkę Zhen na wygnanie. Dołączają do nich lojalna strażniczka księżniczki, Ruyi, oraz świeżo uzdrowiona siostra Ning, Shu. Cztery młode kobiety wspólnie podróżują po królestwie w poszukiwaniu sojuszników, którzy pomogą wyprzeć najeźdźców i odzyskać Zhen prawowity tron.


Jednak złoty wąż wciąż nawiedza koszmary Ning, dręcząc ją wizjami wojny i rozlewu krwi. Przebudziło się zło o wiele bardziej pradawne niż błahe ludzkie konflikty, a cała magia w kraju może nie wystarczyć, by powstrzymać je przed pochłonięciem świata…


Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu

Jacek Hołub 

Seria: Reportaż 

Tłumaczenie: Kaja Makowska

Wydawnictwo Czarne 

Data premiery: 12.06.2024 

Liczba stron: 248


O tym, dlaczego dorośli decydują się na diagnozę, dlaczego autyzm to nie zawsze supermoce, o codzienności i relacjach Jacek Hołub rozmawia nie tylko z psychologami, ale przede wszystkim z osobami, które o tym, że są w spektrum autyzmu, dowiedziały się już w dorosłym życiu. Bohaterowie reportażu opowiadają o swoich trudnościach w relacjach społecznych, nadwrażliwościach sensorycznych i potrzebach, ale także o związkach, mocnych stronach i pasjach oraz o tym, co daje im ukojenie i szczęście. Autor konfrontuje mity i stereotypy narosłe wokół autyzmu, opisując zmieniające się wciąż postrzeganie neuroróżnorodności.


Iza ma agorafobię i nie jest w stanie mówić, gdy się stresuje, ale czuje kolory emocji, dźwięków i osób. Kontakty z ludźmi są dla Joanny trudne i budzą jej lęk. Odżywa, zanurzając się w staroindyjskich tekstach. Jest orientalistką i lingwistką kognitywną. Diagnozę otrzymała w wieku pięćdziesięciu dziewięciu lat. Damian ma autyzm i niepełnosprawność intelektualną. Nie mówi, ale śpiewa na scenie. Edyta i chłopaki z ośrodka „Między Innymi” potrzebują większego wsparcia. Każde z nich jest osobną planetą. Dominika i Grzegorz to neuroróżnorodna para – ona z autyzmem, on z ADHD. Mykie jest osobą niebinarną. Marta i Maria są autigender. Dorota, matka dorosłego Piotra z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, uważa, że jej syn ma prawo sam decydować o sobie. Agnieszka pije, żeby ukoić lęk. Kocha w sobie to, że jest dziwna i dzika. Maciej pasjonuje się komunikacją miejską. Marzy o zamieszkaniu z dziewczyną.


"Napisałem tę książkę, by oddać głos osobom w spektrum autyzmu. To one opowiadają o sobie, swoim życiu i postrzeganiu świata. Jesteśmy różni. Neurotypowi i neuroróżnorodni. Wsłuchując się w siebie nawzajem z otwartością i szacunkiem, możemy stać się lepsi."

Jacek HołubCollide

Bal Khabra

Tłumaczenie: Karolina Bochenek 

Wydawnictwo Papierowe Serca

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: -


Ona jest prymuską z ambitnymi planami naukowymi.


On chłopakiem, który myśli tylko o hokeju.


Czy połączy ich coś więcej niż tylko gra?


Summer Preston marzy o jednym – pragnie być psycholożką sportową. Gdy promotorka stawia jej ultimatum, dziewczyna musi zacząć współpracować z kapitanem drużyny hokejowej, co wywołuje w niej sprzeczne uczucia. Z jednej strony mogłaby dzięki temu zrealizować swoje życiowe plany, a z drugiej – wolałaby trzymać się jak najdalej od sportu, którego nienawidzi. Dodatkowo, gdy poznaje kapitana... cóż, powiedzmy, że jej wszystkie najgorsze przypuszczenia dotyczące hokeistów się potwierdzają.


Aiden Crawford jest kapitanem uczelnianej drużyny hokejowej, ale jego lekkomyślny błąd zagraża sukcesowi całego zespołu. W ramach kary trener wyznacza go do wzięcia udziału w studenckim projekcie badawczym. To oczywiście ostatnia rzecz, na jaką Aiden ma ochotę, zwłaszcza że dziewczyna prowadząca projekt wygląda, jakby chciała używać jego łyżew jako broni.


Summer nie może znieść beztroskiego podejścia Aidena do życia, a Aiden nie rozumie, jak w wieku dwudziestu lat można mieć tak szczegółowy plan na przyszłość. Ich kłótnie szybko zamieniają się jednak w coś, z czym oboje nie będą potrafili walczyć. Co wyniknie z tej kolizji osobowości... i serc?


Ta historia jest naprawdę spicy. Sugerowany wiek: 18+Ruthless Vows. Rozdzieleni przez wojnę

Rebecca Ross

Seria: Letters of Enchantmend #2

Tłumaczenie: Ewa Skórska

Wydawnictwo You&YA

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: - 


Niezwykle romantyczne i pięknie opowiedziane zakończenie historii, która rozpoczęła się w "Divine Rivals".


Minęły dwa tygodnie, odkąd Iris Winnow wróciła z frontu posiniaczona i ze złamanym sercem, ale wojna jeszcze się nie skończyła. Roman zaginął, a miasto Oath nadal żyje w stanie niedowierzania i ignorancji. Kiedy Iris i Attie otrzymują kolejną szansę na zgłoszenie ruchów Dacre'a, obie korzystają z okazji i ponownie udają się na zachód. Wiedzą, że to tylko kwestia czasu, zanim konflikt dotrze do miasta, które jest nieprzygotowane na wojnę i łamie się pod rządami kanclerza.


Odkąd obudził się w królestwie Dacre'a, Roman nie pamięta swojej przeszłości. Ale mając pewność, że jego wspomnienia powrócą z czasem, zaczyna pisać artykuły dla Dacre'a, niepewny swojego miejsca w większym planie wojny. Kiedy do drzwi szafy trafia dziwny list, Roman jest najpierw podejrzliwy, a potem zaintrygowany. Nawiązując korespondencję z tajemniczą koleżanką po piórze, wkrótce będzie musiał podjąć decyzję: stanąć po stronie Dacre'a czy zdradzić boga, który go uzdrowił.


Gdy dni stają się coraz ciemniejsze, nieuchronnie zbliżając Romana i Iris do siebie... oboje zaryzykują swoje serca i przyszłość, aby zmienić losy wojny.


Książka odpowiednia dla czytelników 16+Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii

Krzysztof Varga 

Seria: Sulina

Wydawnictwo Czarne 

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 368


Ta podróż zaczyna się w Fécamp, miejscowości, która istniała już w czasach Asteriksa i Obeliksa. W X wieku żył tu Ryszard Nieustraszony, a od początku XVI mnisi, którzy zostawili po sobie słynne opactwo i jeszcze słynniejszy benedyktyński likier ziołowy. Tu znajdują się też największe ruiny poniemieckich bunkrów. Na tle innych normandzkich miasteczek – nic specjalnego.


Normandia, Bretania i Pikardia są przesycone historią. Od tysięcy lat toczono tu wojny, czczono bogów, tworzono wielką sztukę. Tkanina z Bayeux niczym średniowieczny komiks opowiada losy Wilhelma Zdobywcy i inwazji na Anglię, a pozostałości dwudziestowiecznych fortyfikacji i cmentarze przypominają całkiem inną historię. Prehistoryczne menhiry sąsiadują z gotyckimi katedrami i gigantycznymi współczesnymi figurami w Dolinie Świętych. Kiedyś bywało głodno, dziś można do woli sycić żołądek – serem, ostrygami, gryczanym naleśnikiem lub mulami, jak kto woli. Nad wszystkim zaś czuwają latarnie morskie, milczący strażnicy, dziś już w większości obsługiwane zdalnie z głębi lądu.


Krzysztof Varga podróżuje po północnym wybrzeżu Francji w towarzystwie Flauberta, Chateaubrianda i innych nieśmiertelnych mieszkańców tych krain, żeby w końcu dojść do prostego wniosku: są miejsca, które przypadają nam z urodzenia. Inne należą do nas z wyboru.Trzynaście życzeń

Julie Abe 

Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza

Wydawnictwo Young

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 368


Jednym z punktów na jej liście życzeń było: „zakochać się”. Ale nie spodziewała się, że to marzenie się spełni.


Ellie Kobata spędziła większość liceum na uboczu, utrzymując swoje artystyczne konto na Instagramie w tajemnicy i stroniąc od świata. Nie może nawet powiedzieć swojej jedynej przyjaciółce, Lii, kim naprawdę jest. Ellie należy do sekretnej magicznej społeczności, o której reszta świata nie ma pojęcia (i nie może się dowiedzieć!). Jedyną osobą, przy której Ellie mogła być w pełni sobą i która ją rozumiała, był Jack Yasuda — jej przyjaciel z dzieciństwa. Alechłopak od dawna traktuje ją jak powietrze.


Jednak w wakacje przed ostatnią klasą liceum Ellie jest gotowa podjąć ryzyko i zmienić swoje życie.


Tworzy Listę Przełamywania Oporów składającą się z trzynastu punktów, które zamierza odhaczyć jeden po drugim podczas lata. Ale realizacja punktu czwartego — zemsty na Jacku — okazuje się katastrofą. Zamiast spędzić wakacje z Lią, utknęła w samochodzie z Jackiem w drodze na magiczny konwent. Kolejne elementy z listy zmuszają ją jednak do przypomnienia sobie wspólnej przeszłości i przyjaźni z chłopakiem, uświadamiając jej, jak bardzo za nim tęskniła. Czy uda im się wszystko naprawić i wybaczyć sobie błędy, które popełnili?Zjawy i mary. Historie z Etherton

Aleksandra Seliga, katarzyna Kujawska 

Seria: Historie z Etherton #1

Wydawnictwo Kobiece

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: -


Niezwykła powieść, w której realizm magiczny, tajemniczość, duchy i wierzenia twórczyni serii Gołoborze łączą się z miłością anglistki do klasycznej angielskiej literatury i stylistyki wiktoriańskiej. Autorki oddają subtelny, symboliczny klimat małego miasteczka i jego sekretów.


Las nie lubi żadnych ludzi. Las sprawia też wrażenie, jakby miał swój własny rozum.


Rok 1969. Etherton to niewielkie miasteczko na skraju Lasu, w którym można spotkać przedstawicieli rozmaitych kultur. Nieco za miastem usytuowana jest rodzinna posiadłość Airesów, zamieszkana przez żywych i umarłych. Przy nadmorskim brzegu mieszkają Hendersonowie. Niepodzielne rządy i potęgę obu familii ma wzmocnić aranżowane małżeństwo spadkobierców. Ten sojusz magii i pieniądza nie podoba się narzeczonym, każde z nich skrywa też swoje sekrety. Dlaczego burmistrz Henderson tak usilnie próbuje pozbyć się z okolicy zarówno lokalnej zielarki, jak i pokojowo nastawionych hipisów? I co wspólnego z tym wszystkim ma Las, który staje się coraz bardziej niebezpieczny?


Rok 2010. Ivy dręczą nocne koszmary, odkąd jej rodzice nie wrócili z wyprawy do Lasu. Coś złowieszczego nadciąga nad Etherton. I to coś ma swoje źródło w Lesie. Czy Bay Henderson – wnuk burmistrza – pomoże kobiecie odkryć źródło zagrożenia? Jakie tajemnice swoich przodków odkryją?Ander i Santi tu byli

Jonny Garza Villa 

Tłumaczenie: Magdalena Kowalczuk

Wydawnictwo Young 

Data premiery: 12.06.2024 

Liczba stron: 384


Znaleźć dom. Zakochać się. Zawalczyć o przynależność.


Jedynym domem, jaki zna Ander Martínez, jest dzielnica Santos Vista w San Antonio. Na jej ulicach rozbrzmiewa mieszanka języka hiszpańskiego i angielskiego, a w restauracjach rozchodzi się apetyczny zapach pan dulce. Ander od zawsze czerpie natchnienie do malowania swoich murali z rodzinnego miasta. Ma jednak niebawem zostawić je za sobą i rozpocząć studia na akademii sztuk pięknych w Chicago. Wizja nowego życia wydaje się nu jednocześnie kusząca i przerażająca.

Kiedy rodzice „zwalniają” Ander ze swojej taquerii – co ma stanowić motywację do poświęcenia większej ilości czasu sztuce – posadę przyjmuje Santi López Alvarado. Ander czuje natychmiastową fascynację nowym kelnerem i zaczyna szukać okazji do spędzania z nim czasu. Rozwijające się między nimi uczucie sprawia, że pochodzący spoza USA Santi po raz pierwszy w życiu zaczyna czuć się w tym kraju jak w domu.


Jest jednak nielegalnym imigrantem i gdy na jego trop wpadają śledczy, poczucie bycia u siebie szybko staje się odległym wspomnieniem. Czy miłość ma szansę przetrwać w starciu z okrutną rzeczywistością?Piąty gość

Jenny Knight

Tłumaczenie: Agata Pyciak 

Wydawnictwo Dolnośląskie

Data premiery: 05.06.2024 

Liczba stron: - 


Po wielu latach zasiadają razem do stołu, by powspominać dawne czasy. Wytrawne martini leje się obficie, wspomnienia płyną wartką strugą… Czy coś zdoła zepsuć tę szampańską atmosferę?


Piątka dawnych znajomych ze studiów spotyka się po dwudziestu latach w przepięknej willi nad brzegiem rzeki w przeddzień rocznicy upamiętniającej ich zmarłego w tajemniczych okolicznościach współlokatora.


Caro, perfekcyjna jak zawsze, czyni honory pani domu. Nieśmiała i nieporadna Lily okazuje się odnoszącą sukcesy autorką bestsellerowej książki. Utytułowany atleta George porzucił sport na rzecz spokojnego życia na przedmieściach, a Travis, oksfordzki bad boy, doświadcza obecnie nirwany wyłącznie dzięki medytacji. Elle, ich dawna przyjaciółka, zjawia się na przyjęciu bez zaproszenia i jest gotowa nieźle namieszać…


Każdy ukrywa swój mroczny sekret ze starych, dobrych czasów.


Wszyscy mają coś na sumieniu, tylko kto jest winny morderstwa?Medea z Wyspy Ognia

Magda Knedler 

Seria o Medei Steinbart

Wydawnictwo Zwierciadło

Data premiery: 19.06.2024 

Liczba stron: 320


Tom drugi serii o Medei Steinbart.


Miłość i zdrada w cieniu okrutnej wojny.


Breslau lata 1914–1918


Po tragicznych wydarzeniach w pałacu Falkenberg i konflikcie z Johannem Medea przenosi się do Breslau. Mieszka tam wygodnie, ale nie jest szczęśliwa. W trudnych chwilach pomaga jej psychiatra Horst Achilles Lange. Między nimi rodzi się uczucie i oboje planują wspólną przyszłość.


Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej Horst dostaje list od przyjaciela, któremu postanawia pomóc. Medea zostaje sama w Breslau. Ukochany wyrusza w kierunku frontu wschodniego i słuch o nim ginie. Nikt nie wie, co się z nim stało, a on sam nie ma pojęcia, że zostawił w mieście, przekształconym teraz w twierdzę, nie tylko narzeczoną. Bohaterka czeka na niego tak długo, jak może, ale w końcu jest zmuszona do radykalnych działań i musi zupełnie zmienić swoje życie. Ostatecznie to rok 1914 i kobieta wciąż ma niewielkie możliwości.


Czy Medea odnajdzie szczęście? Czy dowie się, co spotkało Horsta? I czy jej były mąż, Johann Westhoff, na pewno o niej zapomniał? Żniwa. Cieniobójcy
Mateusz Żuchowski
Seria: - #2
Wydawnictwo Harde 
Data premiery: 19.06.2024 
Liczba stron: 400

Kontynuacja pełnej akcji i tajemnic powieści, która zdobyła serca czytelników na platformie Wattpad i została wyróżniona drugim miejscem w konkursie literackim Splątane Nici w kategorii fantasy.

Świat zmierza ku upadkowi. Tennaer prowadzi armię na najkrwawszą od stuleci wojnę. Cienie pod wodzą tajemniczych upiorów sieją spustoszenie. Odkąd ochronne bariery zostały przełamane, nigdzie nie jest już bezpiecznie. Rhyan i jego towarzysze ruszają po pomoc na południe, nie zdając sobie sprawy, że wchodzą prosto w szpony wrogów. Nici losów Rhyana i piromantki Ren splatają się, stawiając ich po przeciwnych stronach konfliktu. Cienie nieustannie rosną w siłę. Grozę budzi fakt, że wydają się inne niż kiedyś. Rozumieją, czują... A może to tylko kolejny podstęp? Świat pogrąża się w chaosie. Kto pociąga za sznurki, a kto jest marionetką? Czy Rhyan i Ren są gotowi na odkrycie i przyjęcie prawdy?

To czas na decyzje. Ziarno zostało zasiane, a kto sieje wiatr, będzie zbierać burzę.


Meduzy nie mają uszu
Adele Rosenfeld
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo Mova
Data premiery: 26.06.2024 
Liczba stron: -

Powieść nominowana do prestiżowej francuskiej Nagrody Goncourtów za najlepszy debiut literacki 2022 roku. Uznana przez krytyków literackich, polecana przez „Le Figaro” i „The Times”, napisana z humorem, wyobraźnią, niezwykłą wrażliwością. Fascynująca podróż do świata osób Głuchych – autorka jest osobą niedosłyszącą.

Najważniejsze rzeczy w życiu mają swój własny głos. Trzeba tylko nauczyć się słuchać sercem.

Louise ma dwadzieścia pięć lat. Kilka dźwięków wciąż dociera do jej prawego ucha, lecz do lewego już nie. Przez całe życie pozostawała w tej przestrzeni „pomiędzy” – wybiórczego, ale słyszenia. Najnowsza diagnoza to konieczność wszczepienia implantu. Nie jest to decyzja tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Oznacza bowiem całkowitą utratę naturalnego słyszenia, a co za tym idzie, rezygnację z rozpoznawania ironii czy głosu matki i wejście w nowy, pozbawiony niuansów świat.

„Nieoczekiwanie ta wspaniała powieść opowiada o dźwiękach: charczeniu wiatraków, pisku tenisówek, trąbieniu samochodów, warkocie motocykli, ale przede wszystkim głosach wydających dźwięki, które są frustrujące, ale też fascynująco niezrozumiałe”.

Anne Fadiman

„Czy implant ślimakowy zmieni sposób, w jaki wyjątkowa młoda kobieta doświadcza świata? Autorka zmaga się z tym pytaniem, wędrując pomiędzy pracą, miłością i własną niesforną wyobraźnią”.

Nell Freudenberger


Tajemnica Ramy
Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Tłumaczenie: Tomasz Lem 
Wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 25.06.2024 (Wznowienie) 
Liczba stron: -
 
Poprawione i uzupełnione wydanie czwartego tomu klasycznej serii SF.

Bunt Toshia Nakamury w Nowym Edenie pokazał raz jeszcze obecną od zarania dziejów autodestrukcyjną skłonność rodzaju ludzkiego i brak szacunku dla innych istot. Skazana na śmierć Nicole Wakefield ratuje się ucieczką do przebywającego w Nowym Jorku męża. Wkrótce dołącza do nich najbliższa rodzina i wydaje się, że czeka ich spokojne, bezpieczne życie. Kiedy jednak spotykają przebywające na statku tajemnicze oktopająki, muszą zdecydować, czy to potencjalni przyjaciele, czy wrogowie. Tymczasem Rama III kontynuuje swą podróż do Punktu Węzłowego i wielkimi krokami zbliża się wyjaśnienie zagadki tożsamości kierujących nim Ramów.Poprawione i uzupełnione wydanie czwartego tomu klasycznej serii SF.

Bunt Toshia Nakamury w Nowym Edenie pokazał raz jeszcze obecną od zarania dziejów autodestrukcyjną skłonność rodzaju ludzkiego i brak szacunku dla innych istot. Skazana na śmierć Nicole Wakefield ratuje się ucieczką do przebywającego w Nowym Jorku męża. Wkrótce dołącza do nich najbliższa rodzina i wydaje się, że czeka ich spokojne, bezpieczne życie. Kiedy jednak spotykają przebywające na statku tajemnicze oktopająki, muszą zdecydować, czy to potencjalni przyjaciele, czy wrogowie. Tymczasem Rama III kontynuuje swą podróż do Punktu Węzłowego i wielkimi krokami zbliża się wyjaśnienie zagadki tożsamości kierujących nim Ramów.


Rozpad umysłu. Biografia schizofrenii
Jeffrey A. Lieberman
Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 05.06.2024 
Liczba stron: - 
 
Schizofrenia. Przez wielu uważana za najbardziej tajemniczą chorobę psychiczną. Dawniej nie znano jej przyczyn, więc chorych uznawano za opętanych przez diabelskie siły. Nie dawało się jej leczyć, więc pacjentów i pacjentki trzymano w zamkniętych ośrodkach i poddawano okrutnym zabiegom. Jednak dzięki dziesiątkom badań, setkom eksperymentów, tysiącom prób i błędów dziś o schizofrenii wiemy już bardzo dużo i wkrótce być może uda się jej zapobiegać.

Jeffrey A. Lieberman w przystępny sposób dzieli się swoją bogatą wiedzą psychiatryczną. Wciągające opisy badań naukowców i przypadków klinicznych przeplata z dramatycznymi przeżyciami pacjentów i swoimi doświadczeniami z praktyki medycznej. Jego książka to obowiązkowa, pełna empatii lektura dla zainteresowanych historią medycyny i psychiatrią oraz tych, których życie zostało naznaczone schizofrenią – dla bliskich i rodzin osób zmagających się z tym zaburzeniem.

Bardzo się cieszę, że opowiadania Sylvii Plath zostały wznowione w nowym tłumaczeniu. Mam nadzieję, że z czasem dołączy do nich jej poezja. Poza tym wiele nadchodzi wiele dobrze zapowiadających się premier. Na co wy czekacie? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© 2020 | graphic-luna