W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Barbara Ciwoniuk ,,Musisz to komuś powiedzieć''
niedziela, 27 września 2015

Musisz to komuś powiedzieć
Barbara Ciwoniuk
Rok Wydania: 308
Ilość stron: 2012
Wydawnictwo: Literatura
Seria:-
Opis
Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to będzie nudne lato, już pierwsze dni wakacji dostarczą Milenie niezwykłych wrażeń. Za sprawą matki w ich domu zjawi się tajemniczy chłopak "po przejściach", którego obecność zaburzy spokój nastolatki. Choć Kama, nieco zwariowana przyjaciółka, niejednokrotnie ją zawiedzie, a Paweł - dotychczasowy obiekt zainteresowania Mileny, okaże się niewart jej westchnień, upalne lato w pięknych plenerach Suwalszczyzny przyniesie dziewczynie wiele nowych doświadczeń. Książka pochodzi z serii "plus minus 16".
Recenzja
   Jeśli chodzi o tą książkę to mam mieszane uczucia. Z jednej strony i się podobała, a z drugiej fabularnie mnie nie zaskoczyła. Na pewno dużym jej plusem jest przedstawienie życia polskiej poetki. Jednak wróćmy do początku. 

,,Musisz to komuś powiedzieć '' to książka o problem nastolatków ich perypetiach i odmiennościach, które sprawiają, że ludzie omijają nas szerokim łukiem.  Pomimo tego książka jednak nie powaliła mnie na kolana. Na pewno zmusiła do rozmyśleń, ale tylko na jeden dzień. Nie siedziała w mojej głowie kilka dni. Czytając ją nic nie czułam. Po prostu przewracałam kartki.  Nie czytałam jej z zapartym tchem. Pomimo tego, że było dużo kryzysowych sytuacji. 

Jeśli chodzi o bohaterów nie są oni dość oryginalny. Powtórzył się tu schemat z innych książek. 
Milena, która dobrze się uczy. Jest szarą cichą myszką i woli trzymać się z tyłu. Często irytuje swoim zachowaniem. Wstydzi się tego, że nigdy nie piła, ani  nie brała narkotyków.  Jest rozsądkiem sumienia swojej przyjaciółki. 

Kama jest energiczną i pomysłową dziewczyną, której brak ojca spowodował, że czuje się niekochana.  Nienawidzi swojej mamy i często pakuje się w kłopoty, z których Milena musi ją wyciągać. Zakochuje się w osobach, w których nie powinna , nie widząc tych, którzy bardzo ją lubią. 

Łukasz  chłopak po  przejściach, którym wszyscy wmówili, że brał narkotyki. Co za brednie, ale dobra nie będziemy się wdawać w szczegóły, bo nie chce niszczyć nikomu zabawy. Nowy znajomy Mileny jest tajemniczy, zdystansowany  i nie lubi Kamy przez jej dziecinność. 

Tak, szczerze dużo od tej książki nie wymagałam. To co przeczytałam mogło spotkać każdego znać. Pewnie nie jednej dziewczynie podczas zakończenia roku oparły buty nogi, 
Książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie, ale po wydarzeniach w domu dziadków Kamy książka coraz bardziej traciła w moich oczach. Nic się w niej praktycznie nie działo. Tylko dyskutowali. 

Ale przynajmniej zmienił się obiekt westchnień Mileny. Wszystko zaczęło się sypać, gdy Milena pojechała na obóz  poświęcony Marii Konopnickiej. W sumie dzięki tej książce dowiedziałam się dużo o tej poetce. Autorka w swojej książce przedstawiła skandaliczne życie Konopnickiej. Jak traktowała dzieci. I tak szczerze nie wiem czy to by jej się spodobało czy też jej rodzinie. 

Podsumowując pomimo tego, że książka porusza bardzo ważne tematy jaki na pewno są: miłość, narkotyki, inna orientacja czy też siła przyjaźni, przechodzę obok tej książki obojętnie. Dla mnie czegoś w niej zabrakło, ale nie wyklucza to tego, że książka jet dobra. 

6 komentarzy:

 1. Książka porusza tematy i których lubię czytać, może po nią sięgnę aby wyrobić swoje zdanie na jej temat :)
  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka stoi pod wielkim znakiem zapytania. Naprawdę wielkim :D
  http://czytam-pisze-recenzuje-polecam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakość dużo osób ma obawy sięgając po książki polskich autorów.

   Usuń
 3. Mimo zastrzeżeń wobec tego tytułu, ja i tak chętnie podsunę go mojej młodzieży pod rozwagę, powinien ją zainteresować. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematy na pewno są ważne, ale szkoda, że czegoś ci w niej zabrakło.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna