W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Żar pocałunku" Dominika Smoleń
niedziela, 23 sierpnia 2020
Żar pocałunku
Dominika Smoleń
Wydawnictwo: WasPos
Rok wydania: 2020
Opis
Wojtek jest skoczkiem narciarskim, któremu wydaje się, że w życiu ma już wszystko, tylko dlatego, że jest dobry w sporcie. W tym sezonie zimowym ma szansę na to, żeby w końcu stanąć na podium i chce dać z siebie wszystko. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Daria, siostra jednego z jego kolegów z drużyny, której widok wręcz odbiera mu dech w piersiach. Chłopak zaczyna rozumieć, że najważniejsza walka w jego karierze dopiero się zaczyna – a on nie jest na nią w najmniejszym stopniu przygotowany.


,,Żar pocałunku" to najnowsza książka Dominiki Smoleń, autorki powieści ,,Bieg do gwiazd", której poprzednia książka ,,Candy" w polskich księgarniach ukazała się kilka miesięcy temu. W najnowszej powieści Dominika Smoleń przedstawia czytelnikom historię skoczka, który po  wypadku musi sobie zrobić przerwę od sportu i intensywnych treningów. Nie jest to dla niego łatwe, ponieważ do tej pory wszystko w swoim życiu podporządkował skokom narciarskim. Kompletnie nie wiem, co ze sobą zrobić w czasie trwania rekonwalescencji i codziennej rehabilitacji. Na prośbę kolegi z drużyny, Błażeja przez tydzień podczas jego nieobecności wynikającej z zawodów, podejmuje się opieki nad jego siostrą.  

Soki narciarskie to dyscyplina sportowa, której choć nie przyglądam się na bieżąco, to dzięki koleżance, która jest zagorzałą fanką skoków mniej więcej wiem, kto w danym momencie prowadzi w klasyfikacji i potrafię wymienić paru zawodników, nie tylko z Polski

Cytat
...
O postaciach drugoplanowych nie ma za wiele co pisać. Autorka położyła nacisk przede wszystkim na głównych bohaterów i świetnie jej to wyszło. 

Wojtka, głównego bohatera poznajemy na początku sezonu skoków narciarskich. Chłopak poszedł w ślady ojca, który podobnie jak on był skoczkiem, który lata temu osiągnął sukces zdobywając miejsca na podium. Tego samego oczekiwał od swojego syna.. Dlatego Wojtek był nastawiony tylko na zwycięstwo, nie czerpał przyjemności ze skoków, nie rozumiał jak ten sport może być tylko pasją, a w kolegach z drużyny widział tylko potencjalnych rywalki. Na przestrzeni całej książki można zauważyć jak jego charakter, a także  podejście do niektórych spraw się zmieniła. 

Błażej jest całkowitym przeciwieństwem głównego bohatera. On nie pragnie spełnić czyiś oczekiwań. Lubi skoki i czerpie z nich przyjemność przyjemność, która dodatkowo powaliła zmienić jego życie na lepsze. Sam wraz z siostrą nie miał łatwego dzieciństwa.. Jest otwartym,skromnym, miłym chłopakiem, który chce pomóc koledze odnaleźć się w życiu. 

Daria, siostra Błażeja jest sympatyczną dziewczyną, która trochę się w życiu pogubiła, ale nie boi się przyjąć pomocy kiedy jej potrzebuje.Jak każdy popełnia błędy, do których się przyznaje, ale jednocześnie zawsze ma na nie jakieś usprawiedliwienie. Jest dość śmiałą i pewną siebie bohaterką przez co niektóre reakcje Wojtka względem niej wydają się dziecinne, a czasem nawet sztuczne. 

Dominika Smoleń w swojej najnowszej książce poruszyła bardzo ciekawy temat. Oczekiwania od dzieci, by spełniały marzenia swoich rodziców. Ich oczekiwania. Wojtek chciał by jego ojciec był z niego dumny, w końcu poszedł w jego ślady. Jeszcze bardziej od porażki bał  się jego reakcji. Bardzo ciężko mu zaimponować,  znacznie łatwiej go rozczarować. Bardzo żałuję, że temu wątkowi autorka nie poświeciła więcej uwagi. W końcu każdy z nas ma pasję, hobby, któremu poświęca swój czasu i chce  być coraz lepszym w tym coś się robi. Widzieć tego efekt. Jednak jest bardzo cienka granica między czerpaniem przyjemności i osiąganiem sukcesów ze swojej pasji, a niezdrową, wyniszczającą rywalizacją, której smutny obraz Dominika Smoleń  zaprezentowała w swojej książce. Autorka w swojej najnowszej powieści zawarła mały, acz wzbudzający sympatię wątek LBGT. 

Drugi cytat
...
Jest to romans, a więc jak wypada relacja głównych bohaterów? Wojtek i Daria to dwie zagubione osoby, które coś do siebie poczuły i starają się, pomóc sobie nawzajem. Niektóre sceny erotyczne między bohaterami są odważne, ale nie są niesmaczne. 

Narracja jest pierwszoosobowa, z perspektywy Wojtka. Dialogi wypadają dobrze. i naturalnie, pomimo kilku niezręcznych scen. Przeważą język potoczny, samą książkę czyta się bardzo szybko. Jest to zasługa lekkiego pióra autorki

,,Żar pocałunku" Dominiki Smoleń to książka, która porusza wiele współczesnych problemów, jednocześnie pozostaje lekką książką. Znajdziemy w niej pogoń za karierą i związany z tym, brak czasu na inne ważne aspekty życia, w tym miłość, niezależną od orientacji. Presję otoczenia i używki.W szybkim trybie życia często zapominamy o równowadze w naszym życiu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. 

,,Żar pocałunku" będzie miał premierę 28.08.2020

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu WasPos


109 komentarzy:

 1. To dobrze, że historia przemyca wartości dotyczące prawdziwego życia i że czegoś przy tym uczy. O autorce już słyszałam, ale nie czytałam jej żadnej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, to zawsze jest na plus. Może kiedyś po którąś sięgniesz.

   Usuń
 2. Czytam ostatnio dużo recenzji tej powieści i muszę przyznać, że jestem jej ciekawa. Wygląda na interesującą współczesną powieść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiem, co kupię mamie pod choinkę :) dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że już myślisz o świętach. Ta książka też ma już zimową okładkę.

   Usuń
 4. Jestem już po lekturze tej książki i serdecznie ją polecam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie podsunę tytuł pod rozwagę mojej córce, obecnie w takich klimatach czytelniczych buszuje, trzeba czerpać ostatnie wolne chwile wakacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro aktualnie się zaczytuje w takich klimatach, to powinna się jej spodobać.

   Usuń
 6. Mam tę książkę w planach. Lubię bowiem takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja raczej nie sięgnę, choć przyznaję, że okładka mi się podoba - a to rzadkość, jeśli mamy do czynienia z tą estetyką "par"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Okładka rzeczywiście lekko się wyróżnia i jest miła dla oka.

   Usuń
 8. Oj, nie wiem czy to pozycja dla mnie ;) Wydaje mi się, że raczej po nią nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, musiałabyś sama to sprawdzić, a raczej tego nie planujesz.

   Usuń
 9. Nie da się ukryć, że żyjemy w pośpiechu...myślę, że książka potrafiłaby mnie zaciekawić i przeczytałabym ją do ostatniej kartki z zaciekawieniem. https://mangomania78.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czy odnalazłabym się w zimowym klimacie, choć kusi mnie raczej wątek obyczajowy :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zimowego klimatu jakoś bardzo nie odczułam. Wątki obyczajowe ma ciekawe.

   Usuń
 11. Tak ciekawie o niej piszesz, że chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że w przyszłości przeczytam książkę, słyszałam wiele o autorce.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tytuł już podesłałam córce pod rozwagę, powinien ją zainteresować, ciekawie będzie posłuchać jej wrażeń czytelniczych. :) Bardzo mnie cieszy, że sięga po ksiązki, wciąga się w pasję czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło, że możecie dzielić wspólnie pasję i wymieniać się opiniami.

   Usuń
 14. Nie znam twórczości tejże autorki i przyznam, że raczej nie gustuję w tego typu literaturze. Choć ta pozycja wydaje się ciekawa, zapewne jest to zasługa świetniej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ją dopiero poznałam przy okazji premiery tej książki. Raczej wolę inne gatunki, ale czasami przyda się odskocznia. Dziękuję.

   Usuń
 15. Lubię książki, w których przeważa język potoczny, ogólnie książka w moim typie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Powinna ci ta Książk przypaść do gustu.

   Usuń
 16. Ksiażka wydaje się bardzo ciekawa :) Zaciekawiły mnie te sceny erotyczne :p

  OdpowiedzUsuń
 17. Rzetelna recenzja ale ja niestety nie jestem miłośniczką książek podejmujących tematykę zawodów sportowych a szczególnie skoków narciarskich :D:D jak tylko lecą w telewizji to zasypiam;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Rozumiem. Skoki dzieją się w tle, inne wątki są ważniejsze, więc może ci się jednak spodoba.

   Usuń
 18. brzmi ciekawie, skoki to niemal nasz narodowy sport, chętnie sięgnę po tą i inne książki autorki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas raczej króluje piłka nożna, choć w skokach mamy więcej osiągnięć. Cieszę się, że tak myślisz.

   Usuń
 19. O, to przedpremierowa recenzja. Dobrze, że książka już niedługo wyjdzie bo jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie przepadam oglądać skoków narciarskich, choć czasem zerknę jak mąż ogląda. Ale myślę, że książka jak najbardziej by mnie zainteresowała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od czasu do czasu spojrzę na wyniki. W książce są bardziej tłem. Możelwe, że ci się spodoba.

   Usuń
 21. Bardzo lubię książki Dominiki Smoleń :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie. Ta też powinna ci się spodobać.

   Usuń
 22. Zdecydowanie nie jest to moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zdecydowanie książka w moim guście, na pewno by mnie wciągnęła. Muszę zapamiętać tytuł i kiedyś przeczytać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Mam nadzieję, że spędzisz przy niej miło czas. Również pozdrawiam!.

   Usuń
 24. Czytałam już trochę na temat tej książki na innym blogu (chyba u Agnieszki z "Kocie czytanie") i poczułam zainteresowanie, a to ze względu na pojawiający się w tej książce motyw skoków narciarskich. To mój ulubiony sport, a właściwie chyba pierwszy raz pojawia się w jakiejś powieści ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam już jej recenzję. Ooo. W powieści fabularnej możliwe, że pierwszy raz się pojawia. Ja przynajmniej pierwszy raz taką czytałam.

   Usuń
 25. Nie słyszałam jeszcze o niej ale zastanowię się nad przeczytaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 26. czyli nie jest to powieść epicka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, w swoim czasie napiszę o epickiej powieści 😉.

   Usuń
 27. Nie znam twórczości tej autorki, jednakże, jakbym chciała to zmienić, to raczej nie zaczęłabym od tej historii. Co jak co, ale do mnie nie przemawia, a też nie kręcą mnie skoki narciarskie, które są tutaj dość istotne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Ja planuję sięgnąć jeszcze po "Bieg do gwiazd".

   Usuń
 28. kiedyś byłam wielką fanką skoków narciarskich więc na pewno bym czytnęła:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś się zmieniło? Czy inny sport skradł ci serce?

   Usuń
 29. Bardzo podoba mi się okładka książki, ale chyba na razie spasuję. Jakoś mnie nie kręci ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jestem w szoku bo pierwszy raz słyszę o tym wydawnictwie i jego książki są mi jeszcze nie znane ale myślę że to coś w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również jestem w szoku. Zawsze mi się wydawało, że to popularne wydawnictwo w Polsce.
   Fajnie, że tak myślisz. Teraz masz dużo do odkrywania.

   Usuń
 31. Miałam już okazję poznać kilka powieści autorstwa Dominiki Smoleń. Tę też czytałam. Powiesc bardzo mi się podobała, choć postać Darii nierzadko działała mi na nerwy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest moja pierwsza książka tej autorki. Teraz czaje się na Bieg go gwiazd.
   Darię z całej trójki polubiłam najmniej.

   Usuń
 32. Książka już za mną i niebawem podzielę się swoimi wrażeniami.

  OdpowiedzUsuń
 33. Mam na nią ochotę. Okładka cudna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Okładka jest bardzo klimatyczna i urzekająca. Mnie również się podoba.

   Usuń
 34. Nie miałam przyjemności poznać twórczości tej autorki, ale dużo recenzji książek jej autorstwa czytałam. Mam w planie po coś sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czytałam dużo recenzji innych jej książek. Ja planuję przeczytać tej autorki jeszcze,,Bieg do gwiazd" i antologię ,,Deszczowe sny".

   Usuń
 35. Idealna na odmóżdżenie na jesienne wieczory ((:

  OdpowiedzUsuń
 36. Książka raczej nie dla mnie.

  P.S. Twój blog wygląda przepięknie. Aż nie mogę się napatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem.

   Ja też nie mogę się na niego napatrzeć. To zasługa Asi.

   Usuń
 37. Nigdy nie słyszałam o tej książce, lecz zaciekawił mnie sposób w jaki została poprowadzona, więc dopiszę ją do swojej listy książek wartych przeczytania.

  Zapraszam: czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że mogłaś o niej przeczytać pierwszy raz na moim blogu i zaciekawiła cię do tego stopnia, że zapisałaś sobie tytuł.

   Usuń
 38. Wydaje się całkiem interesująca :) Nie słyszałam o niej wcześniej (a przynajmniej tak mi się wydaje), więc będę musiała się jej bliżej przyjrzeć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, że tak myślisz. Ona dopiero dziś ma premierę, więc dopiero będzie o niej głośno.

   Usuń
 39. Dużo dobrego o tej książce czytałam, ale jakoś nie mam na nią ochoty :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Nie znam tej książki, ale dla wielbicieli tego gatunku pewnie będzie bardzo interesująca :-)
  Świetnie napisana recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fanom tego gatunku powinna przypaść do gustu.
   Dziękuję

   Usuń
 41. Chyba jednak zupełnie nie dla mnie. Czytałam też dość dużo negatywnych recenzji o całej twórczości tej autorki ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Różne są opinie o wielu książkach. To nie jest odosobniony przypadek.

   Usuń
 42. Wakacje już się kończą, niestety, tak szybko w tym roku zleciały, ale pozostaje pasja czytania, a wybrać można właśnie książki o ciepłych barwach. :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Siostra czytała już kilka książek tej autorki i jest naprawdę zadowolona z ich lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To najważniejsze. Myślę, że ta książka też jej powinna się spodobać.

   Usuń
 44. Po zapoznaniu się z twoją recenzją ksiązki muszę przyznać, ze z wielka chęcią po nia sięgne w najblizszym czasie, buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi czytać takie słowa, po mojej recenzji.

   Usuń
 45. Niestety książka odpada - nie mój klimat, no chyba że trafi w jakiś sposób w moje ręce - to się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 46. Uwielbiam skoki narciarskie. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tym wątkiem w książkach 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też do tej pory nie spotkałam się z tym wątkiem w książkach fabularnych.

   Usuń
 47. Rzadko sięgam po takie książki,ale czasqmi jakaś romantyczna historia jest wskazana ;) Lektura zapewne idealna nq jesienne i zimowe długie wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też rzadko, ale czasem potrzebuje odskoczni od thrillerów i fantastyki.

   Usuń
 48. To chyba pierwsza książka z motywem skoczka narciarskiego, z jaką się spotykam. Trudna, życiowa tematyka... Na pewno skłoni mnie do wielu cennych refleksji. Myślę, że choć nie często sięgam po polskich autorów, tej książce dam szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wcześniej nie czytałam żadnej książki z skokami narciarskimi w tle. Jest wielu świetnych polskich autorówl, nad którymi warto się pochylić.

   Usuń
 49. Jestem ciekawa tej powieści, ponieważ od wielu lat interesuję się skokami narciarskimi, ponad to lubię wielowątkowe książki, a ta dokładnie na taką wygląda. ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoków nie jest tu za wiele. Przewijają się raczej w tle.

   Usuń
 50. Zainteresowała mnie bardzo ta książka, na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 51. Czytałyśmy już bardzo dużo pozytywnych opinii o tej książce, myślimy, że warto po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Czytałam , Serce Na Sprzedaż " NIEZBYT MI PRZYPADŁA .Spróbuje chętnie tej lektury.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna