W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Rick Riordan ,,Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej Pioruna''
wtorek, 10 listopada 2015

Złodziej Pioruna 
Rick Riordan 
Data wydania: 2009
Seria: Percy Jackson 
Ilość stron: 360
Wydawnictwo: Galeria Książek


Opis 
Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodzącym do szkoły, grającym w koszykówkę i jeżdżącym na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję sie walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu przeżyć. Przedstawiam wam opowieść o tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem.

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.

Recenzja 
,,Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart.''

Przyznam się już na wstępie, że do tej książki mam duży sentyment, ponieważ to ona sprawiła, że znalazłam się w blogosferze, ale postaram się  być obiektywna. Co będzie trudne, ale mogę już teraz napisać, że druga część serii była gorsza i jak przyjdzie jej kolej na recenzję nie będzie tak kolorowo.

Książka opowiada o chłopcu, który nie do końca potrafił odnaleźć się w świecie, który go otaczał. Był inny od reszty swoich rówieśników, aż tu pewnego dnia przez przypadek pozbywa się nauczycieli, a niedługo po tym widzi jak  trzy staruszki przecinają nić.  O co w tym wszystkim chodzi ?
Okazuje się, że jego matka zataiła przed nim bardzo ważny fakt. O tuż Percy jest synem boga mórz. I nie jeden chciałby się go pozbyć. Zniszczyć jego dobre  imię.

Wraz z przyjaciółmi  wyrusza by odzyskać skradzioną broń i uwolnić matkę. Skoro wyszły kolejne części to wiadomo, że im się udało, ale nigdy nie przeszłoby mi przez myśl, że to właśnie ta osoba zdradzi.

,,Idź tam, gdzie prowadzi Cię serce, inaczej utracisz wszystko.''

Percy jak na nastolatka sprawia dużo kłopotów. Nie dlatego, że przechodzi okres buntu, ale dlatego, że ma ADHD i dysekcję. Jest porywczy i działa instynktownie. Najpierw działo potem myśli. Przez co często pakuje się w niepotrzebne konflikty. Na swojej  pierwszej misji nie potrafi się do końca odnaleźć.

Annabeth jest głosem rozsądku Percy'ego. Myśli za nich oboje. Przez co wielu uważa, że jest zarozumiała. Jest nieliczną z postaci, osób, które potrafią przyznać się otwarcie do własnych wad.

Grover najlepszy przyjaciel głównego przyjaciela, można się domyślić jaką rolę będzie pełnił w serii jak w większości innych książek. Jest wsparciem dla dwójki przyjaciół. Jak większość z nas nie potrafi pogodzić się z porażką, Z każdą kolejną próbą stara się wykonać misją jak najlepiej, ale stres tak naprawdę wszystkie jego starania niszczy.

,,Zabawne, do jakiego stopnia ludzie potrafią sobie coś ubzdurać i następnie naginać wszystko do swojej wersji wydarzeń.''
Z bohaterami książki można się łatwo utożsamić. W niektórych momentach nawet mieć wrażenie, że czytamy osobach dobrze nam znanych.
W książce tej nie brakuje humoru, dramatycznych wydarzeń i zaskakujących decyzji. Autor powieści potrafi zaciekawić czytelnika.  Wciągnąć go w świat mitów i intryg tak by nie mógł się oderwać nawet na sekundę. Sprawić by jedyną rzeczą, która mogłaby nas oderwać od książki jest kradzież poprzez odwrócenie skutecznie uwagi czytelnika.

Okładki książki z całego świata. 


Percy Jackson to nie tylko książka dla młodzieży, ale i dla dorosłych choć raczej przeznaczona jest dla nastolatków ( znam parę już dorosłych osób, które uwielbiają wracać do Harry'ego Pottera jak i Percy'ego Jacksona), ale porusza bardzo wiele delikatnych tematów, które mogły dotknąć każdego między innymi:
-przemoc w rodzinie,
- poczucie bycia niekochanym przez rodziców,
- zdradzie bliskiej osoby,
-utracie kogoś bliskiego.
- akceptacji innych pomimo choroby.
Mogłabym wymienić jeszcze parę przykładów, ale ona potrafi sama zaciekawić. Nie znam osoby, której ta książka by się nie spodobała. Większość osób jest nią w równym co ja zachwycona.
Na dodatek w łatwy sposób uczy kultury starożytnej Grecji.

Autor pisze lekkim i przyjemnym stylem. Ma bogate słownictwo jak i fantazję.
___________________________________________________________

Przepraszam, że obecnie dodaję mało recenzji, ale mam konkury i chciałabym się do nich jak najlepiej przygotować, ale nie chciałabym zaniedbać bloga, dlatego będą się na nim pojawiać recenzję książkę dobrze wam znanych.4 komentarze:

 1. Okładka odrobinę przypomina mi książkę, książę mgły. Dobra nie ważne :D
  Książka wydaje się być interesująca będę miała je na uwadze!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Przy niej dorośli dobrze się bawią. Jest tak specyficzna jak Harry Potter można ją czytać w każdym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabulous, what a webpage it is! This webpage gives useful data to us,
  keep it up.

  OdpowiedzUsuń
 4. Asking questions are actually nice thing if you are
  not understanding something entirely, however this paragraph offers fastidious understanding yet.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna