W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Chłopiec, który przeżył'' czyli recenzja ,,Harry Potter i kamień filozoficzny''
niedziela, 28 lutego 2016

Harry Potter i kamień filozoficzny 
J. K. Rowling 
Data wydania: 2000
Seria:  Harry Potter #1
Ilość stron:  326 
Wydawnictwo:  Media Rodzina


Opis
Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą jedyną pamiątką Harry'ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Harry nigdy by się nie spodziewał, że można latać na miotle, znać bardzo pożyteczne zaklęcia i nosić pelerynę niewidkę. Nigdy też nie przyszłoby mu do głowy, że to właśnie on stoczy walkę z potężnym i złym Lordem Voldermort. Harry Potter i kamień filozoficzny to pierwsza książka z zakrojonej z siedem tomów serii angielskiej pisarki Joanne Rowling. Trzy do tej pory wydane tomy zajmują pierwsze miejsca na światowych listach bestsellerów.

Recenzja
,,(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze.''

Chyba nie ma osoby, która nie zna Harry'ego Potter. Nawet osoby, które nie czytają książki słyszały o chłopcu, który przeżył. 
Harry Potter to seria książek, na których większość z nas się wychowało. Mam do niej sentyment, bo dzięki niej rozpoczęła się moja przygoda z czytaniem, która trwa do dziś i nie zwalnia, choć przez zbliżające egzaminy mało pojawia się tu recenzji pomimo tego, że czytam.

,,Patrząc na ciemność lub śmierć boimy się nieznanego - niczego więcej.''

Historię Harry'ego Pottera jest tak uniwersalna i przestępna dla czytelnika, że może czytać ją każdy. Nastolatek, dorosły, a nawet dziadkowie swoim wnuką  przez barwne opisy i dialogi  oraz  bohaterów, z którymi z łatwością można się utożsamić, a może nawet dostrzec w nich siebie.

Właśnie co do samych postaci. Na główny plan wysuwa nam się trójka przyjaciół.
Harry Potter jeszcze w tej części mnie nie irytował swoją postacią, ale o tym późniejszym czasie. Znalazł się w świecie, o którym nie miał pojęcia był zagubiony i przytłoczony tym, że inni wiedzą o jego przeszłości więcej niż on sam.  Poświęcano mu uwagę, której nigdy nie dostał u swojego wujostwa.

Hermiona Grenger w sumie też nie miała pojęcia o świecie magii, ale jej początki w Hogwarcie zostały całkiem inaczej przedstawione. Przez szyderstwa ze strony ślizgonów czystej krwi chciała udowodnić, że pomimo, że jest z rodzinny mugoli może być najlepsza czym nie zyskała sympatii wśród innych uczniów ich rocznika.

I w końcu przyszedł czas na Rona,  który w tej części był moim ulubionym bohaterem dzięki swojej osobowości  i charyzmie. W szkole magii czuł się jak ryba w wodzie, ale przez zgrzyty z Draco często mogliśmy ujrzeć jego ciemną stronę postaci, co u mnie pulsowało, bo nikt nie jest idealny.
,,Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić.''

J. K. Rowling w swojej historii ukazała jak potężna jest siła miłości, ale nie zapomniała przy tym ukazać okrucieństwo zarówno naszego świata jak i magii, a samą książkę czyta się szybko i przyjemnie dzięki lekkiej  fabule i bogatemu słownictwu.


7 komentarzy:

 1. Whilst good nutrition is probably the most crucial areas
  of a child's health, might know about give our kids to drink is as significant as the grade of food we allow them to have to eat.

  The range of medicines for kids comes with medicines and accessories for infants
  and toddlers. Although this treatment solution was helpful (if somewhat ghoulish), there was two significant disadvantages: 1.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam całą serię, "Kamień filozoficzny" czytałam chyba z 7 razy :) Generalnie tak długo trzeba było czekać pomiędzy poszczególny tomami, że przed premierą nowej części czytałam wszystko od początku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam tym rocznikiem, które musiał bardziej czekać na ostatnie odsłony filmu niż kolejne książkowe części cyklu.

   Usuń
 3. Wszystkie ekranizacje obejrzane, książki przeczytałam w połowie. Dopiero po latach zauważyłam fenomen tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 4. W dzieciństwie wujek mi podarował tę książkę i od niej zaczęła się moja przygoda

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś nie byłam w stanie przeczytać tej książki, ale po latach planuję ponowić czytelnicze wyzwanie :D

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna