W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,The Last Duel"
sobota, 16 października 2021


Tak się złożyło, że w październiku będę pisać o dwóch adaptacjach książek, które mają już wokół siebie wytworzony Oscarowy buzz, świetne obsady, pozytywne recenzje od krytyków i trafią do polskich kin. 

Moje zaskoczenie było niemałe kiedy odkryłam, że książka Erica Jagera ,,The Last Duel: A True Story of Trial by Combat in Medieval France" nie została w Polsce wydana. Chociaż by ze względu na jej adaptacje, które 15 października zadebiutowała w kinach, w naszym kraju. Sytuacja może się jeszcze zmienić pod wpływem spopularyzowania tego tytułu przez film Ridleya Scotta i może jakieś wydawnictwo się nią zainteresuje. Pierwsze wzmianki o tym projekcie pojawiły się w 2015 roku. Wówczas film ten planował wyreżyserować Francis Lawrence a scenariusz miał napisać Shaun Gran, więcej informacji z tą grupą kratywną już nie pojawiło. Tymczasem mijały lata, a prawa do filmu wygasły. Dopiero w 2019 roku dwa najbardziej rzetelne strony informacjyjne ze świata Hollywood podały informacje, że Ridley Scott planuje wyreżyserować film z udziałem Bena Afflecka i Matta Damona. Do tej wersji filmu scenariusz napisał  Nicole Holofcene, ale ostatecznie pokój scenarzystów rozrósł się jeszcze o dwóch aktorów, którzy zagrali w tym filmie. Większość zakulisowych rzeczy odbywała się jeszcze w czasie fuzji Disney - Fox. Nie było pewne czy firma Walt Disney Studios wyprodukuje ten film, który dostał wraz z przejęciem Foxa. Nawet Deadline doszedł do informacji według, których inne studia z otwartymi ramionami przyjęłyby film Ridleya Scotta. Ostatecznie film nie został sprzedany i prace ruszyły pełną parą. 

Zdjęcia rozpoczęły się w lutym 2020 r. w Dordogne we Francji i trwały  tam do ​​12 marca 2020 r. Wykorzystano średniowieczny zamek  Berzé-le-Châtel. 13 marca 2020 r. Disney ogłosił, że studio musi opóźnić zdjęcia na czas nieokreślony z powodu obaw obsady i ekipy w związku z pandemią COVID-19, a także podróżami ograniczenia w Europie.  Zdjęcia wznowiono pod koniec września 2020 r. a produkcja w Irlandii zakończono 14 października 2020 r. 

Obsada: Jodie Comer,  Ben Affleck,  Adam Driver, Harriet Walter i Matta Damon. 

Opis polskiego dystrybutora. 

Twentieth Century Studios oraz filmowy wizjoner Ridley Scott przedstawiają „Ostatni pojedynek”, wciągającą opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywającą się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym, a spory rozstrzyga się w pojedynkach na śmierć i życie. W tej historycznej epopei opartej na prawdziwych wydarzeniach opisanych w „Ostatnim pojedynku” Erica Jagera, zobaczymy zdobywcę Oscara® Matta Damona oraz dwukrotnie nominowanego do tej nagrody Adama Drivera. W filmie wystąpi również zdobywca Oscara® Ben Affleck oraz zdobywczyni nagrody Emmy® Jodie Comer. Obraz wyreżyserowany przez czterokrotnie nominowanego do Oscara® Ridleya Scotta powstał na podstawie scenariusza autorstwa Bena Afflecka, Matta Damona i nominowanej do Oscara Nicole Holofcener. Producentami „Ostatniego pojedynku” są: Scott, Kevin Walsh, Jennifer Fox oraz Holofcener, a producentami wykonawczymi Damon, Affleck, Madison Ainley, Drew Vinton i Kevin Halloran.

„Ostatni pojedynek” w kinach od 15 października 2021 r.

Krótszy opis. 

Twentieth Century Studios oraz filmowy wizjoner Ridley Scott przedstawiają „Ostatni pojedynek”, wciągającą opowieść o zdradzie i zemście, rozgrywającą się w scenerii czternastowiecznej Francji, gdzie brutalność i przemoc wobec kobiet są na porządku dziennym.

Zagraniczny opis. 

King Charles VI declares that Knight Jean de Carrouges settle his dispute with his squire by challenging him to a duel.

Pierwszy zwiastun Fragment filmuZakulisowe sceny. 


Taka ciekawostka, Ben Affleck początkowo miał grać rolę Jacques Le Gris, ale zrezygnował z niej na rzecz innej drugoplanowej roli w tym filmie. Ostatecznie w postać Jacques Le Gris przejął Adam Driver, z którym negocjacje rozpoczęły się po decyzji Afflecka. 


Jak już wspominałam na początku książka Erica Jagera nie została wydana na dzień dzisiejszy w Polsce. Pierwotnie została wydana w 2004 roku. Tytułowy pojedynek stała się we Francji ważną legendą kulturalną, a wina lub niewinność jej uczestników była źródłem wielkiej debaty wśród historyków i prawników.The gripping true story of the duel to end all duels in medieval France as a resolute knight defends his wife's honor against the man she accuses of a heinous crime


In the midst of the devastating Hundred Years' War between France and England, Jean de Carrouges, a Norman knight fresh from combat in Scotland, returns home to yet another deadly threat. His wife, Marguerite, has accused squire Jacques Le Gris of rape. A deadlocked court decrees a trial by combat between the two men that will also leave Marguerite's fate in the balance. For if her husband loses the duel, she will be put to death as a false accuser.


While enemy troops pillage the land, and rebellion and plague threaten the lives of all, Carrouges and Le Gris meet in full armor on a walled field in Paris. What follows is the final duel ever authorized by the Parlement of Paris, a fierce fight with lance, sword, and dagger before a massive crowd that includes the teenage King Charles VI, during which both combatants are wounded--but only one fatally.


Based on extensive research in Normandy and Paris, The Last Duel brings to life a colorful, turbulent age and three unforgettable characters caught in a fatal triangle of crime, scandal, and revenge. The Last Duel is at once a moving human drama, a captivating true crime story, and an engrossing work of historical intrigue with themes that echo powerfully centuries later.

Według pierwszych zapowiedzi ,,Ostatni pojedynek" miał trafić do ograniczonej liczby kin 25 grudnia 2020, a na całym świecie do w kinach miał być wyświetlany od 8 stycznia 2021, ale z powodu pandemii jego premiery zostala przesunięta na 15 października 2021. Miesiąc przed światową premierą zadebiutował na fesiwalu filmowym w Wenecji.  

 Źródło: 1,2,3

10 komentarzy:

 1. Niedawno ten film wpadł mi w oku

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo czekam na ten film i mam nadzieję, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że książka zostanie jednak wydana. Nie słyszałam o niej wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby nie Twoje wpisy, tyle premier przechodziłoby mi koło nosa. Na część filmów (czy seriali) nawet nie zwróciłabym uwagi a warto ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tym filmie, ale nie wiedziałam, że jest to adaptacja książki!
  To zaskakujące, że przy okazji premiery kinowej nie ukazała się polska wersja, chyba wydawnictwa zaspały dobrą okazję do łatwego zysku ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla Bena i Mata chyba obejrzę ;) Uwielbiam ich film "Buntownik z wyboru"

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że mógłby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 8. To coś bardziej dla mojego męża niż dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna