W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Kamień z serca" Jake Maia Arlow
czwartek, 23 listopada 2023

Kamień z serca

Jake Maia Arlow 

Tłumaczenie: Kinga Markiewicz 

Wydawnictwo: Moondrive

Liczba stron: 344

Data premiery: 22.11.2023 


Dwie dziewczyny, zamieć śnieżna i gorąca czekolada... Poznajcie przepis na zimowy romans – idealny dla kochających „She Drives Me Crazy” i „Ofelia mimo wszystko”!


Martwe ryby nie złamią ci serca. Zwłaszcza te, które nie żyją od milionów lat. Dlatego Shani zamierza myśleć wyłącznie o martwych rybach. A konkretnie o skamielinach, które będzie badać w Waszyngtonie w ramach stypendium.


Jednak jej myśli zaprząta „przeurocze” pierwsze spotkanie z May, na którą wpadła przypadkiem... samochodem mamy. Shani może dopisać to do listy swoich wątpliwych sukcesów: związek z – jak jej
się wydawało – wymarzoną dziewczyną skończył się trudnym zerwaniem, a wyjazd na stypendium oznacza dla jej mamy samotne święta. Jedno jest pewne: przerwa zimowa nie stanowi dla niej przerwy od problemów. Pomimo niefortunnego początku Shani i May zbliżają się do siebie, a szalejąca śnieżyca, która odcina je od świata, zmusza Shani do zmierzenia się ze swoimi uczuciami.


Czy śnieg, zimowe dekoracje, kubki z gorącą kawą, życzenia i magia świąt sprawią, że jej serce znów otworzy się na miłość?


"Zabawna, szczera i prawdziwa... Jake Maia Arlow to jeden z najważniejszych nowych głosów w literaturze młodzieżowej”


Kelly Quindlen, autorka powieści „She Drives Me Crazy”


"Burzliwa podróż od złamanego serca, po wspomnienie pierwszej miłości, aż do wejścia w dorosłość. Shani sprawi, że będziesz się śmiać, płakać i kibicować jej aż do ostatniej strony."


Racquel Marie, autorka powieści „Ofelia mimo wszystko”


"Dowcipna, pełna rozbrajającej chemii pomiędzy bohaterami, przepełniona słodyczą wyśmienitej gorącej czekolady i przyprószona delikatnym śniegiem - „Kamień z serca” to powieść idealna na zimowy wieczór! W trakcie czytania będziecie chcieli delektować się każdym jej słowem, a po przeczytaniu polecicie ją każdemu, kogo tylko znacie. "


TW: Napaść na tle seksualnym 

,,Kamień z serca"  Jake'a Maia Arlowa to zimową, queerową historię miłosną Shani  I May. W tle święta, skamieliny, uroczy corgi i świetna Beatrice, której nie brakuje energii i werwy. 

Shani spędza Święta poza domem. Przez miesiąc będzie na stażu Smithsonian Institution pracować pod okiem Doktora Charlsa Grahama, czyli w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. W tym czasie pomieszkuje u 96-letniej przyjaciółki swojej prababci i próbuje uporządkować swoje życie. 

Przez powieść ,,Kamień z serca" przewija się sporo postaci, ale osoba autorska nie poświęca im wiele uwagi. Skupia się przede wszystkim na głównych bohaterkach. Mimo tego mam wrażenie, że May jest trochę papierową postacią i niknie na tle Shani, która jest zarazem narratorką tej historii. Beatrice kradnie każdy fragment, w którym się pojawia.  Jest ekscentryczna i pozytywnie zakręcona. 

Główną bohaterkę czytelnik poznaje, gdy emocjonalnie nie radzi sobie z pewnymi emocjami i daje im upust, kłócąc się z niewłaściwą osobą. To postać nieidealna, która ma szczęście mieć w swoim życiu osoby, którym zależy na jej dobru i bezpieczeństwie. Jej małostkowe i dziecinne zachowanie może irytować, ale zdecydowanie rozwój Shani jest widoczny i eksponowany. Czego nie można powiedzieć o drugiej głównej bohaterce. 

Postać May niestety sprowadza się tylko do pełnienia roli ,,love interest", a szkoda, ponieważ osoba autorka sygnalizuje ważne wątki w jej życiu prywatnym, niestety nigdy ich nie rozwija. Pozostawia czytelnika z niedosytem, ponieważ zamyka je w klamrę za pomocą ekspozycji, która jest uboga w szczegóły. 

Myślę, że strasznie ciężko jest się tego nauczyć - że związek nie musi pochłaniać nas w stu procentach. Że trzeba umieć być sobą i żyć własnym życiem, ale wspólnie.

,,Kamień z serca" to dobra książka, ale zdecydowanie z tej historii można było wyciągnąć więcej emocji i wątków. Ubolewam nad słabo zarysowanym wątkiem rodzicielskim, zwłaszcza że w tej powieści widoczne są aż trzy takie relacje.  Myślę, że ciekawie, by się uzupełniały i postać May by dużo na tym zyskała. Za to pozytywnie wypadła relacja mentorska.   Wątek stażu i paleontologii i stanowi super tło.  

Historia Shani i May rozgrywa się na przestrzeni miesiąca. Tempo akcji jest jednostajne, nie ma też wielu zwrotów akcji.  To powolna historia, w której nie brakuje zabawnych i uroczych  fragmentów oraz  chwili na refleksję. Przeważał głównie komizm słowny. Język jest potoczny, w książce występuje slang młodzieżowy i kolokwializmy. Narracja jest pierwszosobowa z perspektywy głównej bohaterki.

Relacja pomiędzy dziewczynami rozwijała się powoli. Motyw enemies to lovers  nie jest intensywny, jednostronny i uzasadniony.  Wręcz bardzo szybko znika. Osoba autorska  zwraca uwagę, jak ważna jest odpowiednia komunikacja w związku i granice. Pokazuje, jak w młodym wieku można ulec partnerowi wbrew sobie. Opis nadużycia w relacji jest przedstawiony z wrażliwością i wyczuciem. 

,,Kamień z serca" autorstwa  Jake Maia Arlow to powieść pełna uroczych scen, humoru i młodzieńczej nieśmiałości. To historia o zauroczeniu i przyjaźni, którą dobrze się czyta. To przede wszystkim urocza i klimatyczna komedia romantyczna pełna przypadków. 

Współpraca reklamowa (barter): moondrive 

3 komentarze:

  1. Kupię ją na prezent dla siostrzenicy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu do czasu lubię poczytać takie powieści.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie mówię książce nie, ale nie zainteresowała mnie jakoś mocno.

    OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna