Jake Maia Arlow
Tłumaczenie: Kinga Markiewicz
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 344
Data premiery: 22.11.2023
Dwie dziewczyny, zamieć śnieżna i gorąca czekolada... Poznajcie przepis na zimowy romans – idealny dla kochających „She Drives Me Crazy” i „Ofelia mimo wszystko”!
Martwe ryby nie złamią ci serca. Zwłaszcza te, które nie żyją od milionów lat. Dlatego Shani zamierza myśleć wyłącznie o martwych rybach. A konkretnie o skamielinach, które będzie badać w Waszyngtonie w ramach stypendium.
Jednak jej myśli zaprząta „przeurocze” pierwsze spotkanie z May, na którą wpadła przypadkiem... samochodem mamy. Shani może dopisać to do listy swoich wątpliwych sukcesów: związek z – jak jej
się wydawało – wymarzoną dziewczyną skończył się trudnym zerwaniem, a wyjazd na stypendium oznacza dla jej mamy samotne święta. Jedno jest pewne: przerwa zimowa nie stanowi dla niej przerwy od problemów. Pomimo niefortunnego początku Shani i May zbliżają się do siebie, a szalejąca śnieżyca, która odcina je od świata, zmusza Shani do zmierzenia się ze swoimi uczuciami.
Czy śnieg, zimowe dekoracje, kubki z gorącą kawą, życzenia i magia świąt sprawią, że jej serce znów otworzy się na miłość?
"Zabawna, szczera i prawdziwa... Jake Maia Arlow to jeden z najważniejszych nowych głosów w literaturze młodzieżowej”
Kelly Quindlen, autorka powieści „She Drives Me Crazy”
"Burzliwa podróż od złamanego serca, po wspomnienie pierwszej miłości, aż do wejścia w dorosłość. Shani sprawi, że będziesz się śmiać, płakać i kibicować jej aż do ostatniej strony."
Racquel Marie, autorka powieści „Ofelia mimo wszystko”
"Dowcipna, pełna rozbrajającej chemii pomiędzy bohaterami, przepełniona słodyczą wyśmienitej gorącej czekolady i przyprószona delikatnym śniegiem - „Kamień z serca” to powieść idealna na zimowy wieczór! W trakcie czytania będziecie chcieli delektować się każdym jej słowem, a po przeczytaniu polecicie ją każdemu, kogo tylko znacie. "
TW: Napaść na tle seksualnym
,,Kamień z serca" Jake'a Maia Arlowa to zimową, queerową historię miłosną Shani I May. W tle święta, skamieliny, uroczy corgi i świetna Beatrice, której nie brakuje energii i werwy.
Shani spędza Święta poza domem. Przez miesiąc będzie na stażu Smithsonian Institution pracować pod okiem Doktora Charlsa Grahama, czyli w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. W tym czasie pomieszkuje u 96-letniej przyjaciółki swojej prababci i próbuje uporządkować swoje życie.
Przez powieść ,,Kamień z serca" przewija się sporo postaci, ale osoba autorska nie poświęca im wiele uwagi. Skupia się przede wszystkim na głównych bohaterkach. Mimo tego mam wrażenie, że May jest trochę papierową postacią i niknie na tle Shani, która jest zarazem narratorką tej historii. Beatrice kradnie każdy fragment, w którym się pojawia. Jest ekscentryczna i pozytywnie zakręcona.
Główną bohaterkę czytelnik poznaje, gdy emocjonalnie nie radzi sobie z pewnymi emocjami i daje im upust, kłócąc się z niewłaściwą osobą. To postać nieidealna, która ma szczęście mieć w swoim życiu osoby, którym zależy na jej dobru i bezpieczeństwie. Jej małostkowe i dziecinne zachowanie może irytować, ale zdecydowanie rozwój Shani jest widoczny i eksponowany. Czego nie można powiedzieć o drugiej głównej bohaterce.
Postać May niestety sprowadza się tylko do pełnienia roli ,,love interest", a szkoda, ponieważ osoba autorka sygnalizuje ważne wątki w jej życiu prywatnym, niestety nigdy ich nie rozwija. Pozostawia czytelnika z niedosytem, ponieważ zamyka je w klamrę za pomocą ekspozycji, która jest uboga w szczegóły.
Myślę, że strasznie ciężko jest się tego nauczyć - że związek nie musi pochłaniać nas w stu procentach. Że trzeba umieć być sobą i żyć własnym życiem, ale wspólnie.
,,Kamień z serca" to dobra książka, ale zdecydowanie z tej historii można było wyciągnąć więcej emocji i wątków. Ubolewam nad słabo zarysowanym wątkiem rodzicielskim, zwłaszcza że w tej powieści widoczne są aż trzy takie relacje. Myślę, że ciekawie, by się uzupełniały i postać May by dużo na tym zyskała. Za to pozytywnie wypadła relacja mentorska. Wątek stażu i paleontologii i stanowi super tło.
Historia Shani i May rozgrywa się na przestrzeni miesiąca. Tempo akcji jest jednostajne, nie ma też wielu zwrotów akcji. To powolna historia, w której nie brakuje zabawnych i uroczych fragmentów oraz chwili na refleksję. Przeważał głównie komizm słowny. Język jest potoczny, w książce występuje slang młodzieżowy i kolokwializmy. Narracja jest pierwszosobowa z perspektywy głównej bohaterki.
Relacja pomiędzy dziewczynami rozwijała się powoli. Motyw enemies to lovers nie jest intensywny, jednostronny i uzasadniony. Wręcz bardzo szybko znika. Osoba autorska zwraca uwagę, jak ważna jest odpowiednia komunikacja w związku i granice. Pokazuje, jak w młodym wieku można ulec partnerowi wbrew sobie. Opis nadużycia w relacji jest przedstawiony z wrażliwością i wyczuciem.
,,Kamień z serca" autorstwa Jake Maia Arlow to powieść pełna uroczych scen, humoru i młodzieńczej nieśmiałości. To historia o zauroczeniu i przyjaźni, którą dobrze się czyta. To przede wszystkim urocza i klimatyczna komedia romantyczna pełna przypadków.
Współpraca reklamowa (barter): moondrive
Kupię ją na prezent dla siostrzenicy.
OdpowiedzUsuńOd czasu do czasu lubię poczytać takie powieści.
OdpowiedzUsuńNie mówię książce nie, ale nie zainteresowała mnie jakoś mocno.
OdpowiedzUsuń