W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,15 Dni na zawsze"  Vitor Martins
czwartek, 16 listopada 2023


15 Dni na zawsze
Vitor Martins

Tłumaczenie:  Joanna Kuhn

Wydawnictwo: You&YA

Liczba stron: 320

Data premiery: 22.11.2023 


O dwóch chłopakach, którzy, choć dzieli ich wszystko, muszą nagle zamieszkać pod jednym dachem.


Felipe nie może się doczekać wakacyjnej przerwy. Wreszcie będzie mógł spędzić trochę czasu z dala od szkoły i prześladujących go kolegów. Jednak wymarzony plan - spokój, cisza, czytanie i maraton filmów na Netflixie - musi ulec zmianie. Mama informuje go, że na ponad dwa tygodnie zamieszka u nich - a dokładnie w pokoju Felipe - Caio, młody sąsiad, którego rodzice wybierają się w podróż.


Chłopak wpada w rozpacz, bo Caio był jego pierwszą dziecięcą miłością i istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że to uczucie nie minęło do dziś. Felipe nie ma najmniejszego pojęcia, jak się zachować wobec sąsiada.


Piętnaście wspólnych dni przyniesie burzę uczuć, która zmusi nastolatka do zmierzenia się ze wszystkimi problemami, o których starał się do tej pory nawet nie myśleć.


"Nie odłożyłam aż do końca, śmiałam się głośno i trzymałam kciuki, żeby Felipe poszedł za głosem serca. Kocham tę książkę!"

Rainbow Rowell, autorka bestsellera "Eleonora i Park"

Nie pamiętam kiedy ostatni raz zgadzałam się z autorem:ką, która pisała polecajkę na okładkę książkę. W tym przypadku Alice Oseman ma w 100% racje. ,,15 Dni jest na zawsze” to książka, przy której traci się poczucie czasu  i zachwyca. Nie formą i  językiem, ale przekazem. Nie ma w niej nagłych zwrotów akcji, a trzyma w napięciu i angażuje do końca w losy bohaterów. Vitor Martins  oddał w ręce czytelników piękną książkę  dla młodzieży o akceptacji i relacjach między ludzkich. 

Wszystkjest bardziej skomplikowane dla każdego, kto nie pasuje do schematu. 

Żyjemy w czasach, w których z każdej strony widzimy obrazy idealnego życia. To tylko jego fragmenty, ale mają duży wpływ na samopoczucie wielu osób. Kanon piękna na przestrzeni wieków się zmieniał. Współczesny kanon staje się coraz bardziej elastyczny i  jego trend zmierza do akceptacji piękna w szerokim spektrum. Mimo wszystko przed społeczeństwem jeszcze długa i trudna droga do porzucenia krzywdzących stereotypów. ,,15 dni jest na zawsze" to książka, która promuje ciałopozytywność i zwraca uwagę na skalę krzywd, jaką wyrządza body-shaming przede wszystkim osobom  w młodym wieku. 

Felipe i Ciao to dawni przyjaciele, którzy wbrew sobie muszą spędzić razem ferie. W tym czasie wiele się o sobie uczą.

Autor stworzył naturalnych i autentycznych bohaterów, których chce się poznać lepiej. Postacie drugoplanowe świetnie dopełniają tę historię. Mają własne wątki i wnoszą sporo do fabuły. Są to też bohaterowie niejednoznaczni. Ocenę ich zachowania autor pozostawia czytelnikom. Główny bohater, Felipe jest nękany w szkole, z powodu swojego wygląd, sam siebie nazywa ,,grubym". Sytuacja ta wpędza go w kompleksy i poczucie wstydu, co czasami wpływa na komunikację chłopaka z innymi, a czasem ogranicza normalne funkcjonowanie. 

Ciao ma skomplikowaną relację z mamą i równie ciekawą historię co Filipe, ale jego wątek jest poboczny i pozostaje otwarty. Z tą postacią może utożsamić się sporo młodych osób. Jest to sympatyczny i młody chłopak.

Vitor Martins nie ucieka w skrajności. Nie gloryfikuje szczęścia, które często utożsamiane jest z sytuacją materialną, wyglądem, czy prestiżem. Można mieć to wszystko i być nieszczęśliwym. Swoją książkę oparł przede wszystkim na kontrastach. Ukazuje zdrowe wzorce relacji rodzica z dzieckiem, ale także zwraca uwagę, że nadopiekuńczość i nadmierna kontrola mogą prowadzić do toksycznych zachowań. Co ciekawe, nie tylko pokazuje pozytywny wpływ terapii, ale także pozwala czytelnikowi zajrzeć na część sesji. Przy okazji obala kilka mitów z nimi związanych. 

Narracja jest pierwszoosobowa z perspektywy głównego bohatera. Zdania są proste, napisane potocznym językiem. Dzięki czemu tę książkę czyta się naprawdę szybko.  Jest to powieść osadzona dość mocno w popkulturze, więc jest w niej sporo nawiązań do innych dzieł. 

,,15 Dni na zawsze" Vitora Martina to powieść kierowana przede wszystkim do młodych czytelników. Wiele osób w różnym wieku przejmuje się swoim wyglądem, ponieważ społeczeństwo narzuca pewne oczekiwania. Mimo tego, że samo piękno jest pojęciem względnym. W idealnym świecie wygląd nie byłby pretekstem do nękania i poniżania kogoś.  Autor z odpowiednią wrażliwością i świadomością podejmuje problemy i tematy im bliskie. To książka pełna emocji i refleksji.   zawarł w niej wiele pokrzepiających i mądrych słów. 

Współpraca (reklamowa) barter: You&YA

P.S Polecam przeczytać także słowa od autora, w których zdradza trochę szczegółów z procesów pisania tej książki, a także wydania. Warto też nie omijać przypisów. 

1 komentarz:

© 2020 | graphic-luna