W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Serca ciemności. Seryjni mordercy, przerażające śledztwa, legendarna agentka FBI"  Jana Monroe
niedziela, 23 czerwca 2024

Serca ciemności. Seryjni mordercy, przerażające śledztwa, legendarna agentka FBI
 Jana Monroe
Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski 
Wydawnictwo: Znak Liternova
Data premiery: 19.06.2024
Liczba stron: 352
Dorośli mężczyźni mdleli na widok zdjęć, które wisiały nad jej biurkiem. Tymczasem ona, gdy patrzyła na dowody najokrutniejszych zbrodni, spokojnie popijała kawę, a jej umysł bez ustanku próbował rozgryźć psychikę seryjnych morderców.

Agentka FBI Jana Monroe stanęła oko w oko z niejednym prawdziwym Hannibalem Lecterem. Jako pierwsza kobieta pracowała w legendarnej Jednostce Nauk Behawioralnych założonej przez „Mindhuntera” – Johna Douglasa. Była zaangażowana w sprawy Teda Bundy’ego, Jeffreya Dahmera, Edmunda Kempera i Aileen Wuornos. To ona szkoliła Jodie Foster do roli agentki Clarice Starling w Milczeniu owiec. Dzień w dzień konfrontowała się z mrokiem, aż w końcu, po 25 latach służby, pozwoliła, żeby ciemność wkradła się w jej serce i przerodziła w paranoję. Noże w kuchni stały się nagle potencjalnymi narzędziami zbrodni, a każda mijana osoba miała cechy mordercy.

Kiedy człowiek zaczyna uodparniać się na cierpienie?

Czy granicą wytrzymałości psychicznej jest zobaczenie 850 ofiar zabójstw w ciągu 5 lat?

Co dzieje się w momencie, kiedy brakuje zaufania do własnego instynktu?

Jana pokazuje kulisy zawodu profilera i przedstawia sposób myślenia najgroźniejszych przestępców. Ma też odwagę, by opowiedzieć o traumie, jaka jest ceną za spotkanie z bestiami w ludzkiej skórze.


 TW: Opisy zbrodni 
Hollywood uwielbia seriale proceduralne z agencjami rządowymi, wysokobudżetowe produkcje o tajnych agentach. Ich praca przedstawiana na wielkim i srebrnym ekranie często ma się jednak nijak do rzeczywistości, pomimo inspiracji a samo życie często pisze zaskakujące i niewyobrażalne historie. Swoją drogą ten tytuł ma hollywoodzki blurb, a nawet kilka znanych aktorek i pisarek ma w niej swój epizod. 

Na przestrzeni ostatnich paru lat wydano wiele publikacji o groźnych przestępcach oraz pracy profilerów. W książce ,,Serca ciemności. Seryjni mordercy, przerażające śledztwa, legendarna agentka FBI" znajdziemy elementy charakterystyczne dla tego typu literatury, ale mimo wszystko to bardziej autobiografia autorki z zacięciem true crime.  Jana Monroe zdradza kulisy swojej pracy od pierwszych dni w służbie a w zasadzie treningu.  

Autorka niniejszej książki zaczynała służbę w czasach gdy ten "świat" był jeszcze zdominowany przez mężczyzn. Koledzy z pracy często nie wiedzieli, jak się zachować w stosunku do koleżanek. Jana Monroe za to rozpychała się rękami i nogami, by zaspokoić swoje ambicje, udowodnić swoją wartość i obalić panujące stereotypy. Powoli, z uporem i wielkim oddaniem pięła się na szczeblach kariery. Gdy ,,nie było dla niej miejsca przy stole, dostawiała sobie stołek". W wielu aspektach swojej pracy była pionierką i przecierała szlaki innym. 

 Jana Monroe dzieli się przede wszystkim swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami i wspomnieniami, Z autobiograficznej książki autorki wyłania się obraz pewnej siebie i zdeterminowanej kobiety, która jest dumna ze swoich osiągnięć i bez skromności opowiada o latach spędzonych w agencji rządowej. Owszem pisze także o konsekwencjach i wyrzeczeniach, jakie wiązały się w tamtym czasie z pracą we FBI, ale czuć, że jest to idealnie przemyślane pozycja. Może trochę zbyt idealnie, ponieważ czuć, że gloryfikuję wydarzenia, podejmowane działania i osoby z bliskiego otoczenia, choć dla równowagi wskazuje też na negatywne aspekty, ale nie mają one takiej siły przebicia. 

Monroe była w stopniu niebezpośrednim zaangażowana w sprawy, Teda Bundy'ego, Jeffrey Dahmera, Edmunda Kempera czy Aileen Wurrnos i odwołuje się do ich spraw. Nie, by przedstawić ponownie ich historie, a pokazać na znanych  przykładach, podejmowane działania agencji i członków biura BSU oraz tryb pracy. O przytoczonych przestępcach powstało wiele książek oraz produkcji, gdzie byli głównymi bohaterami, więc autorka też chciała większą uwagę przenieść na ofiary. W swojej książce wspomina także o mniej znanych śledztwach, ale równie interesujących sprawach, a także wydarzeniach, które wpłynęły na działanie jednostki i Amerykę ( strzelanina w Columbine, zamach na World Trade Center).

Mimo tego, że autorka bardzo często obrazowo przedstawia opisy z miejsc zbrodni, sama książka napisana jest potocznym językiem, jest w niej wiele slangu. Nie brakuje w niej również humoru. Dlatego czyta się ją szybko.

Książka ,,Serca ciemności" jest ciekawą i angażująca pozycja, z której można się wiele dowiedzieć o pracy we FBI. Autorka już od nastoletnich lat interesowała się prawem i porządkiem, więc naturalnie w tym tytule widoczne jest jej zaangażowanie i oddanie ideą. Jana Monroe w swojej książce chciała przedstawić wiele aspektów pracy i robi to w skondensowany sposób, ale wiele poruszanych tematów jest tak ciekawych, że zasługują na osobną książkę. 

Współpraca reklamowa (barter) wydawnictwo Znak Liternova


2 komentarze:

© 2020 | graphic-luna