środa, 5 lutego 2025
Wybrakowane. Jak leczono kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn
Elinor Cleghorn
Tłumaczenie: Paulina Surniak i Adrian Stachowski
Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 11.09.2024
Liczba stron: 475
„Wybrakowane” to poruszająca książka, która rzuca nowe światło na historię medycyny, podróż przez wieki błędnych diagnoz, krzywdzących mitów i niedowierzania wobec kobiet i ich cierpienia.Elinor Cleghorn sama doświadczyła bezsilności, kiedy lekarze ignorowali jej ból i objawy aż przez siedem lat – po upływie których w końcu zdiagnozowano u niej tocznia. Osobista walka z chorobą stała się punktem wyjścia dla monumentalnego studium na temat tego, jak medycyna od wieków zawodzi kobiety. Cleghorn z wielką pasją i precyzją ukazuje, jak od okresu starożytnej Grecji, przez mroczne czasy procesów czarownic, aż po współczesne zmagania z nierozpoznanymi dotąd chorobami cierpiące kobiety były lekceważone, demonizowane, a wreszcie – poddawane brutalnej kontroli.Autorka ujawnia, jak wiele z dzisiejszych medycznych uprzedzeń i błędów ma swoje korzenie w przeszłości oraz jak te zaniedbania wpłynęły na życie i zdrowie niezliczonych kobiet. To opowieść o cierpieniu, ale także o sile i walce, oddanie hołdu biegnącej przez wieki sztafecie chorujących kobiet, które nie ustawały w domaganiu się szacunku oraz prawa do wiedzy i decydowania o swoim ciele.
,,Taka pani uroda", ,,Nic na to nie można poradzić" to frazy, które prawdopodobnie każda choro kobieta usłyszy, nieraz w swoim życiu czekając na właściwą diagnozę. Przewijają się w zwierzeniach pań i dziewcząt w różnym wieku, a nigdy nie powinno paść z ust specjalisty. Elinor Cleghorn napisała książkę ,,Wybrakowane. Jak leczono kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn", która częściowo odpowiada na pytanie, skąd się wzięło takie podejście do pacjentek. Cleghorn zebrała informacje i przekazała, w publikacji pokazując, jak na przestrzeni wieków zmieniało się systemowe podejście do kobiecej medycyny.
Różnice między płciami są niczym ciasny splot w tkaninie, którą tworzy ludzkość. Medycyna na każdym etapie swojej historii wchłaniała i utrwalała funkcjonujące w społeczeństwie podziały płciowe.
Autorka opowiada, jak leczono kobiety na przestrzeni setek lat. To nie tylko historia zaniedbywanego przez wieki obszaru medycyny, wpływu religii, ale także obraz społecznych i kulturowych zmian, pokazanych głównie z perspektywy wydarzeń w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Elinor Cleghorn zwraca także uwagę na rasowe, religijne i klasowe wykluczenia oraz błędne, ale bardzo krzywdzące przekonania wynikające z tych uprzedzeń. Książka jest podzielona dokładnie na trzy części: Od starożytnej Grecji do XIX wieku, Od końca XIX wieku do lat czterdziestych XX wieku oraz 1945 roku do dziś.
Na jej stronach czytelnik może poznać lekarzy i ich praktyki oraz dzieła, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się opinii publicznej na temat kobiecych dolegliwości. Poznajemy mężczyzn, którzy zapisali się w historii, jako ci chcący ulżyć swoim pacjentkom w bólu. Nie brakuje opowieści o lekarzach, którzy w pogoni za sławą i przekonani o swojej nieomylności budzili kontrowersje swoimi praktykami. Jedną z takich postaci jest Isaac Baker Brown, londyński ginekolog i położnik, który został usunięty przez swoich kolegów z Królewskiego Kolegium Chirurgów. Po tym, jak jeden z nich był świadkiem wykonywanego przez Browna zabiegu. W ,,Wybrakowane. Jak leczono kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn" nie mogło zabraknąć historii pierwszych akuszerek i lekarek, takich jak Jacqueline Felicie de Almania, którą oskarżeniu w 1322 r. o leczenie bez licencji. Były to konsekwencje decyzji europejskich uniwersytetów z początku XVI w., kiedy przestawały przyjmować studentki. Nie brakuje również ruchów sufrażystek, których działanie przyczyniły się do polepszenia opieki medycznej kobiet.
Autorka Elinor Cleghorn przyznała, że do napisania książki ,,Wybrakowane. Jak leczono kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn" zainspirowały i zmotywowały ją własne przeżycia. Jest to ambitna i ciekawa publikacja. Muszę przyznać, że natłok nazwisk i tytułów dzieł w pewnym momencie był bardzo zintensyfikowany. Czytałam i recenzowałam już kilka książek o historii medycyny i z nich wszystkich ta wydaje się najmniej przystępna, pomimo lekkiego stylu.
,,Wybrakowane. Jak leczono kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn" to interesująca książka, która obnaża słabości systemu ochrony zdrowia. Wskazuje na mniejszości społeczne, które są wykluczane i bardziej narażone na poważniejsze komplikacje zdrowotne. To pozycja, która z pewnością wywoła frustrację, a także nasuwa smutne wnioski, ponieważ mimo rozwoju medycyny jest jeszcze wiele do zrobienia. Ta książka równie dobrze mogłaby mieć tytuł ,,Wybrakowane. Jak leczono i traktowano kobiety w świecie stworzonym przez mężczyzn", bo komentarze umniejszające i dyskredytujące kobiety ze względu na ich ciała wciąż są żywe w dyskursie społecznym.
Wczoraj był światowy dzień Walki z rakiem, więc korzystając z okazji, chciałabym przypomnieć o regularnym badaniu się i dbaniu o swoje zdrowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz