W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Psychologia psa'' Marta Paszkiewicz
niedziela, 16 czerwca 2019

Psychologia psa
Marta Paszkiewicz
Seria: -
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 170
Opis: 
,,Nieprzypadkowo mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale czy człowiek zawsze jest najlepszym przyjacielem psa? Czy wie, jak właściwie z nim postępować?
,,Psychologia psa” Marty Paszkiewicz to kompendium wiedzy skierowane do lekarzy weterynarzy, behawiorystów, a także do każdego, kto pragnie zgłębić tajniki umysłu swojego pupila.
Książka jest podzielona na tematyczne rozdziały; mowa jest tu m. in. o etapach rozwoju psa, chorobach czy też fobiach. Autorka podaje wiele przydatnych rozwiązań odnośnie określonych problemów, które okazują się niezwykle cenne w postępowaniu z psami. Odwołuje się przy tym do własnych doświadczeń – sama jest bowiem szczęśliwą posiadaczką tych zwierzęcych przyjaciół – co stanowi dodatkowe potwierdzenie skuteczności prezentowanych sposobów radzenia sobie w różnych sytuacjach. ''


Psy, koty i inne pupile domowe często stają się dla właściciela czymś więcej niż tylko zwierzętami. Lata, miesiące czy nawet już tygodnie sprawiają, że człowiek jak i czworonóg przywiązują się do siebie nawzajem. Wówczas nawiązuje się przyjaźń, a nawet niektórzy uznają swoje zwierzęta za członków rodziny. Jednak często właściciele nie rozumieją co im dolega lub co chcą im przekazać ich psy.  Wtedy zaczynają szukać informacji w Internecie bądź zaciągają rady bardziej doświadczonych osób, lekarzy weterynarii lub specjalistów.  Książka ,,Psychologia Psa'' autorstwa Marty Paszkiewicz miała być kompendium wiedzy o psach dla właścicieli, ale także dla behawiorystów i lekarzy weterynarii.

Pierwszy rozdział o pochodzeniu i rozwoju psa obiecywał dobrą książkę, z której można by  dowiedzieć się czegoś więcej niż ogólnie dostępnych informacji na pierwszej lepszej stronie poświęconej czworonogom. Niestety im dalej zagłębiałam się w tę książkę, tym bardziej czułam się rozczarowana.

Autorka Marta Paszkiewicz, która z zawodu jest pedagogiem, psychologiem zwierząt w swojej książce porusza ciekawe i ważne aspekty związane z rozwojem, chorobami a nawet lękami psów, jednak robi to powierzchownie nie zagłębiając się na dłuższą chwilę w dany temat. Choć  tutaj należy zwrócić uwagę na jedyne rozwinięte zagadnienie lęku separacyjnego. Po przeczytaniu ,,Psychologia Psa'' czytelnik może mieć potrzebę rozwinięcia opisywanych problemów, jednak będzie musiał zrobić to na własną rękę szukając w innych źródłach.

W tej książce zabrakło mi również schematycznych rysunków kiedy autorka opisywała pozy ciała psów.
Informacje zawarte w ostatnich rozdziałach wydały mi się oczywiste w końcu chyba jeszcze przed zakupem psa każdy odpowiedzialny właściciel przygotowuje odpowiednie akcesoria i karmę dla nowego  kompana w swoim życiu. Mam  wrażenie, że każdy właściciel czworonoga dobrze sobie z tych informacji zdaje sprawę a przynajmniej powinien, choć teraz  w dobie ubranek dla zwierząt, ludzie zamiast patrzeć na wygodę i komfort swojego psa, większą uwagę zwracają na efekt wizualny.

Książka ,,Psychologia Psa'' zawiera również cztery formularze  zawarte na końcu, które bardziej przydadzą się weterynarzom czy behawiorystą niż zwykłym posiadaczom psów.  Pierwszy z nich jest swego rodzaju wywiadem z właścicielem. Drugi i trzeci formularz skupia się bardziej na psie. Jeden dotyczy wczesnego okresu życia a drugi dotyczy opisu przypadku zaburzenia zachowania.

Książka ,,Psychologia Psa'' autorstwa Mary Paszkiewicz jest napisana w prosty i przestępny sposób, dzięki temu nawet młodszy czytelnik będzie mógł zrozumieć o czym pisze autorka. W tym poradniku nie znajdziemy żargonu lub jakiś trudnych sformatowań.

Pomimo tergo,  że ,,Psychologia Psa'' lekko mnie rozczarowała, to jest kilka fragmentów i cennych uwag, które okazały się  jak najbardziej trafne. do tego stopnia, że zapadły mi w pamięci. Autorka rzeczowa podsumowała wpływ człowieka na zachowanie psa oraz daje kilka wskazówek jak postępować z czworonogiem, by był dobrze wychowanym psem.

Książka ,,Psychologia Psa'' autorstwa Marty Paszkiewicz na pierwszy rzut oka może wydać się krótkim i rzetelnym poradnikiem niestety to tylko pozory.  Uważam, że ta książka będzie idealną pozycją dla osób, które jeszcze nie były właścicielami psów, z racji tego, że znajdą w niej podstawowe informacje i parę ciekawostek.  Niestety dla osób, które są szczęśliwymi posiadaczami czworonogów treść i porady zawarte w ,,Psychologii Psa'' okażą się tylko powieleniem informacji, które zdobyli przez lata.


Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi Sztukater i wydawnictwu Psychoskokm.

26 komentarzy:

 1. Jako właścicielka czworonoga chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś wcześniej nie słyszałam o tej książce. Szkoda, że ta książka Cię rozczarowała :(
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę jej poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może mimo wszystko psiarze znajdą w tej książce coś dla siebie ;). Ja sama nie mam psa i ta tematyka mnie nie interesuje, więc nie sięgnę po tę pozycję...

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że książka nie wnosi nic nowego w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda że książka cię zawiodła. Po psim psychologu można się spodziewać mnóstwo informacji na temat psich zachowań i sposobów, jak sobie z pupilem radzić

  OdpowiedzUsuń
 7. Ksiązka nie pozbawiona wad ale też nie taka całkiem zła ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja za psami nie przepadam za bardzo, ale jestem za to kociarom i nie raz tak się zastanawiam co ten mój kot sobie myśli.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czyli nie dla mnie ;(. Posiadałam już trzy psy w swoim życiu. Chociaż będę wiedziała żeby nie szukać potrzebnych informacji w tej książce ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie będę się za nią brać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem właścicielką dwóch psiaków, a ich charaktery każdego dnia mnie zaskakują. Mimo to raczej po książkę nie sięgnę, skoro nie zawiera oryginalnych treści :)

  OdpowiedzUsuń
 12. odniosę się do tego, co napisałaś :D
  wątpię, czy wszyscy przygotowują się tak bardzo na zakup psa/kotka/papugi. Wiele osób nic nie wie, a potem potrzeby zwierzęcia przerastają właściciela. I zwierzę trafia do schroniska... ^^

  OdpowiedzUsuń
 13. Niedawno czytałam książkę o psach, więc w chwili obecnej nie mam na taką ochoty. Nie wiem czy w tej znalazłabym coś nowego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. U mnie w życiu pas zawsze odgrywał znaczącą rolę, na każdym etapie życia, niezwykły przyjaciel człowieka, warto wiedzieć o nim jak najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mam psa, ani tak na prawdę nie interesuję się nimi jakoś specjalnie, więc raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 16. ooo sztukater ;-) książka dla mojej mamy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Tytuł dosyć intrygujący, ale chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoda, że książka, która zapowiadała się tak dobrze okazała się nieco chybionym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Szkoda, że książka nie w pełni spełniła pokładane w niej oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 20. nie należę do teamu psiar, więc sobie odpuszczę gdyby taka książka pojawiła się o kotach, to pewnie bym po nią sięgnęła, choć i tutaj coraz mniej jest mnie w stanie zaskoczyć ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Uwielbiam psy sama mam buldoga francuskiego i nie zamieniałbym go na nic innego. Oczywiście książkę zakupię i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ehh nie lubię takich pozycji - większość sprowadza się do tego, że informacje w nich zawarte znajdziesz na pierwszej lepszej stronie internetowej 😉

  OdpowiedzUsuń
 23. Dziękuję za dogłębną recenzję książki. Zapraszam na mój blog o książkach www.ksiazkiktoreprzeczytalamalboinie.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Dobrze wiedzieć kto będzie najbardziej zadowolony z lektury tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna