W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Najszczęśliwsza" Max Czornyj
niedziela, 30 sierpnia 2020

 

Najszczęśliwsza
Max Czornyj
Wydawnictwo: FILIA
Ilość stron: 420
Rok wydania: 2018
Opis: 
Tamtego dnia być może była najszczęśliwsza w całym swoim życiu. Być może, bo nigdy się tego nie dowiedziałem. Zamiast tego stałem w lepkiej i ciepłej kałuży. Moja żona i dziecko nie żyli...
Dawid Kaster dostaje list od byłej żony. Problem w tym, że Ilona została zamordowana cztery lata temu. Mimo to charakter pisma i treść nie pozostawiają wątpliwości. To musi być ona.
Krótka wiadomość przywołuje demony przeszłości. Na tym jednak nie koniec, bowiem mężczyzna wkrótce otrzymuje kolejny niespodziewany prezent.
Czy zabójca Ilony prowadzi z Dawidem sadystyczną grę? A może kobieta żyje, a cztery lata temu doszło do niewyobrażalnej pomyłki? Z każdą kolejną wskazówką Kaster jest coraz bliżej odkrycia prawdy. A ta zaprowadzi go wprost do piekła.
Thriller psychologiczny autora bestsellerowego GRZECHU.
Sprawdź, jak niewiele dzieli idealne życie od przerażającego kłamstwa.


Max Czornyj to jeden z tych autorów obok Remigiusza Mroza i Chrisa Cartera, który najczęściej padał w propozycjach, kiedy pytałam o jakiś dobry kryminał / thriller. Mimo to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością było dość przypadkowe. Po prostu mniej więcej rok temu moja mama przyniosła z biblioteki, kilka książek, wśród nich znalazła się ,,Najszczęśliwsza" i ją sobie od niej pożyczyłam, na jakiś czas. Zaczęłam ją czytać nie znając nawet opisu z tyłu książki. 

,,Najszczęśliwsza" opowiada o losach cenionego malarza Dawida Kastera, któremu zamordowano żonę w niewyjaśnionych okolicznościach w dniu, w którym oznajmiła mu, że spodziewa się dziecka. W jednej chwili jeden z najszczęśliwszych dni w jego życiu zmienił się w najgorszy. Przez kilka kolejnych lat próbował ułożyć sobie życie na nowo. Jego świat ponownie wywrócił się do góry nogami, kiedy cztery lata później od śmierci Ilony, w swoim domu znajduję list od zmarłej żony. Nie jest to jedyna wiadomość, którą od niej otrzyma w przeciągu kilku tygodni. Związku z tym postanowiono wznowić śledztwo dotyczące jej śmierci. Niedługo po tym dochodzi do morderstwa kobiety, które policjanci zaczynają łączyć ze sprawą Ilony. Sam Dawid robi się bardzo niecierpliwy i zaczyna działać na własną rękę. ,,Najszczęśliwsza" Maxa Czornyja od razu skojarzyła mi się z powieści B. A Paris ,,Pozwól mi wrócić", ale to całkiem inne historię, choć mają parę elementów wspólnych. 

Ciężko cokolwiek napisać o drugoplanowych bohaterach, nie zdradzając nic ważnego z głównej fabuły. 
Życie Dawida zmieniło się o 180 stopni. Początkowo nie radził sobie ze swoją zdradą. Do tego stopnia, że musiał zamieszkać z nim najlepszy przyjaciel, który go pilnował i opiekował się nim, by w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Nie mniej śmierć żony to był dopiero początek, po niej nadeszły kolejne informacje i cios. Dejw przestał malować, dosłownie porzucić dawne życie. Miał trzy obsesje i z czasem zaufał Magdzie, nieśmiałej i cichej dziewczynie. Dalej był w towarzystwie wyciszony, ale nauczył się na nowo cieszyć z małych rzeczy. 
Buda był jego przyjacielem, ale także odpowiadał za obrazy. Wspierał go i opiekował się nim, jednak ich wieź nierozerwalnie się zerwała i tylko powrót do sprawy Ilony sprawił, że ponownie ich ścieżki się zeszły.

W książce Maxa Czornyja mamy do czynienia  z dwiema narracjami w pierwszej osobie. Kobiety i mężczyzny. Nie są one podpisane, ale z łatwością możemy się domyślić kto w danym momencie opowiada nam historię. Czy jest to Dawid, czy młoda tajemnicza kobieta, którą życie nie oszczędzało i gdyby najbardziej potrzebowała pomocy nie spotkała żadnej osoby, która chciałaby jej pomóc. 

Akcja prowadzona jest dwutorowo. W teraźniejszości i przeszłości. Dzięki temu możemy dowiedzieć się dokładnie co tak wpłynęło na naszych bohaterów. Co ciekawe nie obserwujemy śledztwa z perspektywy policjantów, a Dawida. Niestety w zamyśle fabuła wydaje się ciekawa, mnie jednak nie wciągnęła. Nie pomagało również wolne tempo prowadzenia fabuły jak i fałszywe poszlaki. Wielokrotnie myślałam czy jej nie odłożyć, jednak doczytałam i zakończenie okazało się najlepszym elementem tej książki.

W ,,Najszczęśliwszej" Maxa Czarnyja pojawia się motyw zemsty i to w przypadku, aż dwóch postaci. W oby dwie motywacje ciężko uwierzyć. Dobra, jedna bardziej wydaje się realna od drugiej. Przecież ludzie różnie działają pod wpływem emocji. 

Ciężko mi jednoznacznie ocenić ,,Najszczęśliwszą", przez znaczą część książki nie podobała mi się, jednak zakończenie prezentuje całkiem inny poziom tej powieści. Autor jeszcze w posłowiu tłumaczy dlaczego zdecydował się na napisanie tej historii i nie sposób tego nie docenić. Bowiem dopiero w ostatnich latach zrobiło się o takich przypadkach głośniej za sprawą dość medialnej sprawy. Na pewno nie jest to najlepsza książka, na zapoznanie się z twórczością autora. Ja z pewnością sięgnę po jeszcze jakąś powieść autora. Ostatnio zaciekawiła mnie ,,Córka nazisty", ale różne są o niej opinie. Dlatego jeśli czytał*ś książkę Maxa Czarnyja i ci się podobała, daj mi znać.Z chęcią po nią sięgnę.106 komentarzy:

 1. Przygoda z książkami Czornyja nadal przede mną, pewnie sięgnę po coś pojedynczego, jeśli takie coś ma :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno znajdzie się jakaś jednotomówka.

   Usuń
  2. Myślałam o tej Córce nazisty, ale też czytałam różne opinie i nie wiem, czy to dobry pomysł zacząć od niej.

   Usuń
 2. Ja dopiero będą zaczynała poznawać twórczość tego autora, dzięki Jego najnowszej książce Córka nazisty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dopiero będę poznawać twórczość autora. Mam do przeczytania "Ślepca", a także sprawdzę jak wypadło jego opowiadanie w "Balladynie" 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ,,Ślepcu" nie słyszałam. Podobnie jak o jego opowiadaniu w ,,Balladynie".

   Usuń
  2. Znam zbiór Balladyna, ale nie wiedziałam, że tam Max Czornyj ma swoje opowiadanie!

   Usuń
  3. O kurcze! Jak to się stało? Z jednej strony trochę rozumiem. Sama jak czytam antologie skupiam się na opowiadaniach. Nie autorach.

   Usuń
 4. Może niekoniecznie teraz, ale tytuł będę miała na uwadze, odpowiada mi pióro autora, zatem i w tej postaci chętnie je poznam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fajnie. Jestem ciekawa jak ocenisz tę książkę.

   Usuń
  2. Też jestem ciekawa, w końcu wchodzić będę w nieco inne wyobrażenia o twórczości autora niż obecnie mam, ale jestem zainteresowana, lubię takie wyzwania. :)

   Usuń
 5. Czytałam niedawno "Ślepca", solidnie obmyślony i zaprezentowany kryminał, mocne dobre wrażenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do póki nie napisałam tej recenzji nie znałam ,,Ślepca" Fajnie, ze ta książka okazała się dobrą książką.

   Usuń
 6. Jeszcze nie miałam okazji poznać Czornyja, ale zamierzam. I właśnie zamierzam zrobić to od "Córki nazisty" - "Najszczęśliwsza" jakoś do mnie nie przemawia. Szczególnie po Twojej recenzji coś czuję, że odniosłabym identyczne wrażenia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja muszę w końcu poznać Mroza. W takim takim razie czekam na twoją recenzję ,,Córki nazisty". Możliwe, że odniosłabyś takie same wrażenie, ale nie masz pewności na 100%.

   Usuń
 7. Jestem bardzo ciekawa tego zakończenia. Intrygujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie musisz zapoznać się z książką, bo ja nie zamierzam nic zdradzać ;).

   Usuń
 8. Kiedyś bardzo lubiłam tego typu książki, ale potem, im więcej różnych recenzji czytałam, tym bardziej zauważałam, że kryminały (kryminało-thrillery i podobne książki) w ostatnich latach mają nie najlepszy poziom, autorzy się powtarzają i ogólnie trudno znaleźć naprawdę wciągające tytuły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tymi wnioskami. Teraz ciężko znaleźć wyróżniający thriller. Nie pomagają książkę, które są obyczajówkami, a są określane jako thriller. Są co najwyżej dobre, ale do zapomnienia.

   Usuń
 9. Nie znam książek Maxa Czarnyja, ale skoro Twoim zdaniem nie jest to najlepsza książka, na zapoznanie się z twórczością autora, to ja w takim razie rozejrzę się za inną jego powieścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W komentarzach często inne osoby polecają ,,Rzeźnika" Maxa Czarnyja.

   Usuń
  2. Rzeźnik jest chyba na faktach, więc może dlatego jest lepszy.

   Usuń
 10. Nie czytałam publikacji tego autora, ale pomysł na fabułę wydaje się dobry. Chętnie sięgnę po jedną z jego książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W teorii jest dobry. Dużo osób w komentarza proponuje ,,Rzeźnika".

   Usuń
 11. Brzmi ciekawie :)
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam wątpliwości, czy spodobałaby mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można je rozwiać w jeden sposób. Sięgając po tę książkę.

   Usuń
 13. też o Maxie słyszałam i to same zachwyty... nie miałam jeszcze przyjemności.... ale koniec, choć by był najlepszy nie może ratować całości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo miałam. Zgadza się. Ja dobrnęłam do końcu, ale inne osoby mogą po prostu ja porzucić.

   Usuń
  2. cóż - książka powinna od początku do końca trzymać poziom

   Usuń
 14. Mnie się podobało - w ogóle Max świetnie sobie radzi jeśli chodzi o thrillery.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten moment nie znam jego innych thrillerów. Mnie nie do końca.

   Usuń
 15. mi się nie podoba sama okładka, tytuł jest jakoś dziwnie i bez sensownie podzielony.... także raczej nie spędzą z nią czasu ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka sama w sobie jest ciekawa. Nie zwróciłam do tej pory na ten podział uwagi...

   Usuń
 16. Bardzo lubię książki autora, ale tej jeszcze nie miałam okazji czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, że polubiłaś inne książki autora.

   Usuń
 17. Ani Mroza ani Czornyja jeszcze nie zaczęłam czytać. Obydwoje są na liście i w sumie tylko nie wiem od czego zacząć! Może od tej właśnie propozycji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mróz również jest jeszcze na mojej liście do przeczytania, To chyba nie jest najlepszy pomysł, ale do ciebie należy ostateczna decyzja.

   Usuń
 18. W ogóle nie znam twórczości tego autora, a w przedstawionej książce podoba mi się okładka, co do jej przeczytania to waham się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka jest ciekawa. Decyzja należy do ciebie.

   Usuń
 19. ja czytałam Rzeźnika tego autora i bardzo mi się podobało. Zatem i pewnie bym sięgnęła po powyższą pozycję jak się czasu trochę znajdzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już drugi raz pada ten tytuł tutaj. Pewnie się z nim zapoznam. Czas jest naszym największym ograniczeniem, czasami.

   Usuń
 20. Najlepsze oceny ma chyba "Rzeźnik"🤔 Podczas spotkania autorskiego, w którym mialam przyjemność uczestniczyć, Max wspominał, iż źródło inspiracji znalazł podczas przeglądania pewnych akt. Także, można rzec że i ta historia oparta jest na faktach 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, czyli wiem od czego zacząć czytając tego autora. Bo wsytyd przyznać, ale jeszcze nic z jego twórczości nie znam! Czas nadrobić, wieczory coraz dłuższe.

   Usuń
  2. Tego nie wiem. Z tą świadomością już pewnie niektórym będzie inaczej czytało się tę książkę. Wychodzi na to, że najlepsze, choć okrutne scenariusze pisze życie.

   Usuń
 21. Wypożyczyłam "Grzech", bo dużo osób chwali autora i mam zamiar przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tej książce nie słyszałam. Podzielisz się swoją opinią, jak ją skończysz?

   Usuń
 22. Tego autora mam dopiero zamiar poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Wiesz, sama mam często tak, że czytam coś i średnio mi się podoba, a potem nagle zakończenie wszystko zmienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się nierzadko zdarza. Tylko niektórzy porzucają książki zanim dojdą do zakończenia.

   Usuń
 24. Wstyd się przyznać, ale ja zupełnie nie znam autora 😪

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To żaden wstyd. Może po prostu czytasz inne gatunki i nie miałaś okazji o tym autorze usłyszeć.

   Usuń
 25. Dużo słyszałam o tym autorze, ale jak do tej pory nie jest mi z nim po drodze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś będzie ci z jego książkami po drodze.

   Usuń
 26. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora. Nie mniej jednak mam w planie :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Jestem ciekawa, jakie wrażenie zrobiła by na mnie. Od dawna planuję sięgnąć po twórczość autora. Ostatnio zaczęłam, ale od książki niebędącej kryminałem. Mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przekonasz się tylko wtedy jak sama po nią sięgniesz. Podejrzewam, że była to ,,Córka nazisty".

   Usuń
 28. Twórczość tego autora jeszcze przede mną. Słyszałam, że pisze dość nierówno i Twoja recenzja tej książki zdaje się to potwierdzać. Postaram się pamiętać, by nie zaczynać od tego tytułu.

  P.S. Nie mogę przestać się zachwycać nad nowych wyglądem bloga. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego o nim nie słyszałam. Nie czytałam dużo opinii o jego książkach, a te na które trafiałam raczej podkreślały, że są to dobre książki. Ok.

   Ja również. Asia zrobiła świetny szablon.

   Usuń
 29. Mnie książki tego autora jakoś nie ' nie ciągną'. Może kiedyś, ale generalnie nie planuję tych, co zostały już wydane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie ma do czego się zmuszać. Może coś w przyszłości tego autora cię zaciekawi.

   Usuń
 30. Bardzo fajna recenzją ale chyba to nie książka dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 31. fakt, że to bardzo popularny autor, w tej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że już dwa lata temu był popularny w Polsce.

   Usuń
 32. Mnie książka nawet zaciekawiła, więc będę ją miała na uwadze :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fajnie. Mam nadzieję, że dla ciebie okaże się lepszą książką.

   Usuń
 33. Ja właśnie mam tą książkę na półce, ale po kilkunastu stronach odpuściłam czytanie. Chyba kiedyś nadrobie, aby właśnie poznać tą końcówkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dużo osób może nie doczytać do końca tej książki. W takim razie życzę powodzenia.

   Usuń
 34. Co za piękne zmiany na blogu <3 jestem pod wrażeniem <3

  A książka? Nie spodobała mi się.... męczyła mnie ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Nowy wygląd bloga to nie moja zasługa. Tylko Asi.
   Potrafię to zrozumieć. Doczytałaś do końca?

   Usuń
 35. Myślę, że nie jest to książka, która mogłaby mi się spodobać :/

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie czytałam nic tego autora, ale okładkę już chyba gdzieś widziałam... hmm...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że widziałaś już okładkę, albo podobną do tej.

   Usuń
 37. Czytałam już kilka recenzji tej książki i chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Mam wrażenie że często w naszym życiu pojawia się kłamstwo, za często. O samej książce jeszcze nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 39. Czytałam wszystkie książki autora i ta nie plasuje się najwyżej na liście moich ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś z jego książkami na bieżąco, super. To, którą polecałabyś na zapoznanie się z twórczością Pana Maxa.

   Usuń
 40. Twórczość autora jeszcze przede mną. Sporo dobrego słyszałam o jego książkach i chcę sprawdzić czy mi się spodobają. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również sporo dobrego słyszałam o jego książka i na pewno przeczytam jeszcze jakąś jego książkę.

   Usuń
 41. Nie miałam okazji czytać książek tego autora, nawet nie pamiętam żebym o niej słyszała wcześniej. Nie wiem czy to dobra propozycja dla mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że warto zacząć od innej jego książki. Skoro do tej pory o nim nie słyszałaś wcześniej.

   Usuń
 42. Nie czytałam niczego od tego autora, więc jestem ciekawa jego stylu. Książka może jakoś mnie nie kusi, ale może kiedyś trafi w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że w tym przypadku zdajesz się na los. Ja już wiele razy w taki sposób przeczytałam wiele książek.

   Usuń
 43. Jakiś czas temu czytałam jedną książkę tego autora i podobała mi się. Tutaj chyba też bym dała tytułowi szansę mimo, że Ciebie nudziła i chciałaś ją odłożyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja powoli przymierzam się do drugiej. To, że mnie nie przypadła do gustu, nie znaczy, że tobie się nie spodoba.

   Usuń
 44. Nie znam twórczości tego pisarza. Jakoś nie mogę się "zabrać" za niego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam mam w przypadku Pana Remigiusza Mroza, więc doskonale cię rozumiem.

   Usuń
 45. Mam w planach przeczytać kilka książek tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 46. Uwielbiam jego książki. Tę czytałam, podobała mi się :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero zaczynam poznawać książki tego autora.

   Usuń
 47. Niby lubię thrillery psychologiczne,ale po Twojej opinii jakoś nie jestem do tej w 100% książki przekonana.Może kiedyś - w wolnej chwili - dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna