W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Wyczekiwane, listopad 2020
czwartek, 29 października 2020

 Już za parę dni będziemy mieli listopad, a wraz z nim zostaniemy zasypani świątecznymi reklamami i wystawami jak i książkami w zimowym klimacie, które już w październiku zaczęły powoli się ukazywać.

 

Słońce w mroku
Stephanie Meyer 
Seria: Zmierzch 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 572
Data premiery: 25.11.2020

Premiera kolejnego tomu ponadczasowej sagi ZMIERZCH odbędzie się już w listopadzie tego roku! Bestsellerowa autorka powraca do kultowej historii miłosnej śmiertelniczki Belli i wampira Edwarda. Tym razem Stephenie Meyer zdecydowała się przedstawić tę opowieść z męskiej perspektywy.
Nowa książka jest zdecydowanie bardziej mroczna. Spotkanie z Bellą to najbardziej niepokojące i intrygujące wydarzenie, jakiego doświadczył Edward przez wszystkie lata życia jako wampir. W miarę poznawania fascynujących szczegółów z jego przeszłości i odkrywania jego myśli możemy lepiej zrozumieć, dlaczego uczucie do Belli stało się decydującą walką jego życia. On sam musi się zmierzyć z dylematem: czy może podążać za głosem serca, skoro tym samym naraża Bellę na śmiertelne niebezpieczeństwo?
SŁOŃCE W MROKU Stephenie Meyer przenosi nas z powrotem do świata, którym zachwyciły się miliony czytelników. To kolejna cudowna powieść o niszczycielskich skutkach nieśmiertelnej miłości.
Saga ZMIERZCH sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy w Polsce i 160 milionach na całym świecie! Wszystkie tomy serii zostały zekranizowane, a w role głównych bohaterów wcielili się Kristen Stewart i Robert Pattinson.Moc sześciu minut. Codziennik motywacyjny
Dominik Spenst 
Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel 
Wydawnictwo: Otwarte 
Liczba stron:  320
Data wydania: 12.11.2020

Nie osiągniesz tego, co chcesz. Osiągniesz to, co wypracujesz.

Badania jednoznacznie pokazują, że 92% ludzi nigdy nie osiąga wyznaczonych celów.

Należysz do nich? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość: nie brakuje ci żadnych umiejętności, lecz skutecznego systemu do osiągania celów. Do takiego wniosku doszedł Dominik Spenst podczas rekonwalescencji po poważnym wypadku motocyklowym. Zauważył, że wystarczy zaledwie sześć minut dziennie, by rozwinąć w sobie nawyki niezbędne do osiągnięcia szczęścia.

W łatwych krokach – przez trzy minuty rano i trzy minuty wieczorem – możesz ulepszać każdy kolejny dzień. Skoncentruj się na tym, co pozytywne w tobie i wokół ciebie. Niech twoje dobre samopoczucie stanie się twoim osobistym projektem. Będziesz wówczas bardziej uważny i swobodny. Nauczysz się oddzielać wewnętrzne szczęście od zewnętrznych okoliczności. I odkryjesz, co czyni cię spełnionym.

Bo dobre nawyki oznaczają dobre życie!Przeminęło z wiatrem 
Margaret Michell
Tłumaczenie: Celina Wieniewska
Wydawnictwo: Albatros 
Liczba stron:  1056
Data wydania: 12.11.2020Wyjątkowe – ilustrowane! – wydanie jednej z najważniejszych powieści XX wieku!

Ilustracje wykonała Anna Halarewicz – artystka współpracująca m.in. z „Elle” i „Twoim Stylem”.

Scarlett O’Hara. Rozpieszczona córka plantatora bawełny. Intrygantka o zielonych oczach, najwęższej talii w trzech hrabstwach i niebywałym tupecie, dzięki którym prawie każdego mężczyznę potrafi okręcić sobie wokół palca. Ale ona zechciała tego jedynego, który jej nie uległ…

Nawet kiedy na jej drodze staje Rhett Butler – bezkompromisowy, inteligentny i cyniczny oficer – nie zamierza zmieniać swoich planów. A Rhett nie zamierza zrezygnować z niej…

Jednak w życiu Scarlett to nie mężczyźni są najważniejsi. Zdana tylko na siebie, poświęca wszystko, aby w ogniu wojny secesyjnej ratować rodzinny majątek – Tarę. I z beztroskiej dziewczyny zaczyna się zmieniać w dojrzałą kobietę.

Powieść o kobiecej niezłomności, walce o rodzinę i własne szczęście. A także o błędach, za które czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę…

Filmowa adaptacja Przeminęło z wiatrem z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em po prawie 80 latach od premiery nadal należy do najważniejszych filmów w historii kina.Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata
Tomasz Michniewicz
Wydawnictwo: Otwarte 
Liczba stron:  384
Data wydania: 12.11.2020

Znajomy negocjator policyjny powiedział mi kiedyś: „Obserwuj ludzi, gdy wszystko wokół się wali. W chwilach kryzysu dużo można zobaczyć”. Gdy więc wybuchła pandemia, obserwowałem uważnie. I robiłem notatki.

Sytuacja globalnego zagrożenia odsłoniła wiele chorób współistniejących, które trapią naszą cywilizację: ignorancję, komunikacyjny chaos, destrukcyjną siłę fake newsów, nieprzygotowanie rządów i nas samych na kryzys, irracjonalne reakcje stadne, władzę w rękach nieodpowiedzialnych ludzi... Jak to wszystko się dla nas skończy?

Ta książka to zapis rozmów ze specjalistami, którzy ze swoich obserwacji wyciągają wnioski na przyszłość. Psycholog konfliktu szkolący siły specjalne, politolożka, klimatolog, analityk spraw międzynarodowych, profesor ekonomii, socjolożka, preppers i inni eksperci w swoich dziedzinach pokazują, w jak fatalnej sytuacji się znaleźliśmy.

„Kryzys to zbyt straszna rzecz, żeby go zmarnować”, jak mawiał Paul Romer, noblista z ekonomii. Czy wyciągniemy wnioski na przyszłość? Wygląda na to, że na razie zajęci bieżącymi problemami patrzymy pod nogi, zupełnie nie widząc, że pędzimy na ścianę.

Tomasz MichniewiczChłopiec z lasu 
Harlan Coben
Tłumaczenie: Andrzej  Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron:  416
Data wydania: 12.11.2020

Mężczyzna o tajemniczej przeszłości musi znaleźć zaginioną nastolatkę.

Najnowsza powieść mistrza zwrotów akcji, Harlana Cobena!

New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.

Trzydzieści lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą – także dla niego samego. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje – nawet jej własny ojciec – ale pewna ważna osoba z przeszłości Wilde prosi go o pomoc w znalezieniu dziewczyny. Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.

Ponieważ sam nigdy nigdzie nie należał, Wilde nie może zignorować sprawy outsiderki, która nikogo nie obchodzi. Ale żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi.Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach
Agnieszka Maciąg
Wydawnictwo: Otwarte 
Liczba stron:  344
Data wydania: 12.11.2020

Mężczyzna o tajemniczej przeszłości musi znaleźć zaginioną nastolatkę.

Najnowsza powieść mistrza zwrotów akcji, Harlana Cobena!

New Jersey, 1986 rok. W Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain znaleziono dziecko. Brudne, odziane w łachmany i… kompletnie dzikie. Chłopiec rozumie po angielsku, lecz nic nie mówi. Nikt nie zgłaszał zaginięcia. Nikt nie wie, kim chłopiec jest i jak długo przebywał w lesie. Nikt nie wie, jak udało mu się przetrwać.

Trzydzieści lat później Wilde stara się żyć normalnie, choć jego przeszłość wciąż pozostaje tajemnicą – także dla niego samego. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość o zaginięciu nastolatki. Nikt się nim nie przejmuje – nawet jej własny ojciec – ale pewna ważna osoba z przeszłości Wilde prosi go o pomoc w znalezieniu dziewczyny. Jedyną wskazówką jest to, że była ostatnio nękana.

Ponieważ sam nigdy nigdzie nie należał, Wilde nie może zignorować sprawy outsiderki, która nikogo nie obchodzi. Ale żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi.
Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach
Tor Åge Bringsværd
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Wydawnictwo: Marginesy 
Liczba stron:  280
Data wydania: 12.11.2020

„Bóg stworzył ziemię, niebo i wodę, księżyc i słońce. Stworzył człowieka, ptaki i zwierzęta. Ale psa nie stworzył. Bo psa już miał”.

Porzekadło rdzennych Amerykanów

W poszukiwaniu śladów psów Tor Åge Bringsværd przekopał historię świata i literaturę i wyłuskał to, co najciekawsze. Znalazł mity, legendy, baśnie, podania ludowe i mnóstwo zaskakujących ciekawostek ze wszystkich miejsc i czasów. Od mitologii greckiej po wierzenia ludów Afryki, od religii i filozofii po kreskówki i filmy. Przedstawia fenomen psiej natury i jego miejsce w naszym życiu.

Są tu opowieści o psach bogów i czarownic, o tym, jak pies podarował człowiekowi ogień, o kobiecie, która poślubiła psa oraz saga o psie, który został królem. Są tu psy niebiańskie, baśniowe i piekielne, a także masa przykładów psiej mowy.

Arcyciekawa i bogato ilustrowana książka o wielowymiarowej historii kultury, ale przede wszystkim o przyjaźni człowieka i psa.

Pierwszy pies, który mnie miał, był ogromnym brązowym mieszańcem, ale nie jestem pewny, jakie rasy się w nim zmieszały. Właściwie mieszkał zupełnie gdzie indziej, ale to w moim łóżku chciał spać i to ze mną chciał spędzać czas. Miałem wtedy pięć lat i pies tak dobrze się mną opiekował, że większość dzieci na naszej ulicy nie miała odwagi się ze mną bawić. Miał na imię Bamse i został zastrzelony pod koniec wojny, ponieważ źle zrozumiał intencje kilku niemieckich żołnierzy i uznał, że musi mnie przed nimi obronić.

Ostatni pies, który mnie miał, nazywał się Sheba. To był najpogodniejszy flat-coated retriever na świecie, który każdy nowy wschód słońca witał radosnym merdaniem ogona. Sheba ponosi winę za to, że przez ostatnie lata mówię do siebie na głos. Bo Sheba i ja rozmawialiśmy ze sobą każdego dnia, przywykłem do jej ciągłej obecności, do tego, że leży obok mojego biurka – i chociaż od dawna jej nie ma, nadal gadam jak najęty, zupełnie jakbyśmy wciąż byli razem.

W relacji łączącej człowieka ze zwierzęciem jest coś prawdziwego, coś starego, coś mądrego i coś pięknego. I temu, kogo nigdy nie budził ostrożny dotyk pyska ani nie słyszał ogona uderzającego energicznie o nocny stolik, umknęło w życiu coś naprawdę cennego.

Tor Åge BringsværdSny. Czego możemy się z nich dowiedzieć?
Ada Edelman
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron:  -
Data wydania: 12.11.2020

Kim bylibyśmy bez snów? Czy marzenia senne mogą zmieniać historię świata? Co możemy z nich samodzielnie odczytać?

W stanie snu spędzamy średnio jedną trzecią swojego życia. Niezależnie od tego, czy wierzymy, że sny to rozmowa z naszym wyższym Ja i mistyczna podróż duszy, czy też przyjmując światopogląd naukowy, uznajemy je za symboliczny obraz naszej podświadomości – są one dla nas doskonałym źródłem informacji o nas samych. Analizując treści napływające w sennych wizjach i porównując je do zdarzeń na jawie, możemy budować pomost pomiędzy tym, co świadome i nieświadome, poznawać siebie głębiej, a być może nawet odczytywać znaki, które wysyła do nas wszechświat.

Ada Edelman, założycielka niepowtarzalnego Biura Duchów, tym razem dzieli się z czytelnikami swoją obszerną wiedzą o znaczeniach snów. Prowadzi przez meandry historii, którą kształtowały sny wielkich władców, pokazuje również, jak objawiają się w snach zwykłych ludzi ich problemy, zmartwienia czy nieprzepracowane emocje. Na przykładzie swoich klientów uczy, jak odczytywać obecność naszych zmarłych bliskich w sennych marzeniach i dostrzec sens życia.

Sprawdź, w jaki sposób dzięki odczytywaniu własnych snów uzyskać czytelny obraz zjawisk, które kierują twoim życiem, i pogłębić swoją świadomość istnienia.
Ada Edelman, założycielka niepowtarzalnego Biura Duchów, tym razem dzieli się z czytelnikami swoją obszerną wiedzą o znaczeniach snów. Prowadzi przez meandry historii, którą kształtowały sny wielkich władców, pokazuje również, jak objawiają się w snach zwykłych ludzi ich problemy, zmartwienia czy nieprzepracowane emocje. Na przykładzie swoich klientów uczy, jak odczytywać obecność naszych zmarłych bliskich w sennych marzeniach i dostrzec sens życia.

Sprawdź, w jaki sposób dzięki odczytywaniu własnych snów uzyskać czytelny obraz zjawisk, które kierują twoim życiem, i pogłębić swoją świadomość istnienia.Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica 
Tom Fletcher
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron:  -
Data wydania: 10.11.2020

Czas na kolejne spotkanie z Gwiazdkozaurem! Uwielbiani przez czytelników William i Gwiazdkozaur wracają!


Od niesamowitej przygody Williama z najbardziej niezwykłym dinozaurem na świecie – Gwiazdkozaurem – minął rok. Teraz chłopiec staje przed nowym wyzwaniem. Trafia na biegun północny i spotka się z tajemniczą Zimową Czarownicą, której moc kontrolowania czasu pozwala Świętemu Mikołajowi podróżować po całym świecie w wigilię Bożego Narodzenia. Kiedy okaże się, że los świąt wisi na włosku, William i Gwiazdkozaur będą musieli zaryzykować wszystko, aby je uratować…

Gwiazdkozaur i Zimowa Czarownica to pełna magii i ciepła opowieść – doskonały wybór dla całej rodziny.

Dziewczyny w przestworzach
Noelle Salazar
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron:  456
Data wydania: 12.11.2020

Zdumiewająca historia pilotek Kobiecych Sił Powietrznych, których odwaga podczas II wojny światowej zmieniła zwyczajne kobiety w niezwykłe bohaterki.

Jest 1941 rok. Audrey Coltrane zawsze chciała latać. Od małego błagała ojca, żeby nauczył ją tego na pobliskim lotnisku w Teksasie. Dlatego też kiedy rozpoczęła się wojna w Europie, bez wahania zapisała się na szkolenie pilotów wojskowych na Hawajach. Teraz nie ma czasu na romantyczne uniesienia, nawet z niezwykle pociągającym porucznikiem Jamesem Hartem, który wkrótce będzie jej tak drogi jak kobiety, z którymi lata.
W jeden pamiętny dzień nad Pearl Harbour traci tak wiele. Strata popycha ją do działania i wkrótce dołącza do korpusu kobiet pilotek.

„Dziewczyny w przestworzach” rzucają światło na mało znany kawałek historii. To portret nieustraszonych kobiet i opowieść o miłości i przyjaźni napisana tak, że poczujemy wiatr we włosach i słone łzy na policzkach.
Niksen. Holenderska sztuka nierobienia niczego
Olga Mecking 
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Prószczyński i S-ka
Liczba stron: 232
Data wydania: 10.11.2020

Niksen niczego od ciebie nie chce i nic nie wymaga. Niczego nie potrzebujesz i dosłownie możesz nic nie robić. Nie musisz nic kupować, wprowadzać żadnej diety, ustalać planu ćwiczeń.
Po prostu zwolnij. Usiądź. Daj sobie prawo do niedziałania - przez jakiś czas.
Jesteśmy ciągle zajęci, zabiegani, nie mamy czasu. Nie dajemy sobie prawa do odpoczynku, do wytchnienia. Dokładamy sobie obowiązków, pracy, rozrywek, chcemy coraz więcej, żyjemy coraz szybciej, męczymy się coraz bardziej. Jesteśmy wciąż online, nie umiemy się oderwać i wyciszyć. Czujemy się wypaleni, wyczerpani i zniechęceni.
Niksen, holenderska sztuka nicnierobienia, ma na to radę.
Oto prosty przewodnik, jak kilka razy dziennie nic nie robić - i czuć się z tym wyśmienicie. Nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy pozwolić sobie na niksen.
Zacznij niksenować już dziś! Zobaczysz, jak wiele zyskasz!

Hygge to wrażenie przytulności, kiedy siedzisz przy kominku. Lagom to szczęście środka, równowaga pomiędzy odpoczynkiem i zaangażowaniem, gdy robisz nie za dużo i nie za mało.
Niksen pomoże ci zwolnić i nie robić nic (poza nicnierobieniem).
Ta książka nauczy cię, jak nic nie robić i czuć się z tym dobrze. Usiądź wygodnie, wycisz się i dowiedz, jak robić nic - trzymasz w ręku przewodnik po niksen! Odpręż się i skorzystaj z doświadczeń Holendrów, jednego z najszczęśliwszych narodów na świecie.Kształt serca
Dolores Redondo
tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 608
Data wydania: 25.11.2020

„Kiedy Amaia Salazar miała dwanaście lat, na szesnaście godzin zgubiła się w lesie. Znaleziono ją nad ranem trzydzieści kilometrów na północ od miejsca, w którym zeszła ze ścieżki, leżącą bez ducha w ulewnym deszczu. Ubranie miała osmalone niczym czarownica uratowana ze stosu (…)”.

W sierpniu 2005 roku dwudziestopięcioletnia Amaia Salazar, inspektorka Policji Statutowej z Nawarry, uczestniczy w programie wymiany dla funkcjonariuszy policji Europolu w Akademii FBI w Stanach Zjednoczonych, prowadzonym przez słynnego Aloisiusa Dupreego, kierownika jednostki badawczej. Jeden z testów polega na zbadaniu prawdziwego przypadku seryjnego mordercy, „kompozytora”, który zawsze uderza podczas wielkich klęsk żywiołowych, atakując całe rodziny i pozostawiając niemal liturgiczną scenę. Amaia stanie się częścią zespołu badawczego, który zabierze ich do Nowego Orleanu w przeddzień najgorszego huraganu w historii.

Telefon od ciotki, informujący o umierającym ojcu Amaii, niespodziewanie przypomni jej o traumie, którą przeżyła w dzieciństwie.Duma i uprzedzenie (ekskluzywna edycja limitowana)
Jane Austen
Wydawnictwo: Świat książki
Liczba stron: 368
Data wydania: 12.11.2020

Ekskluzywna edycja limitowana oprawiona w delikatną gładką tkaninę o właściwościach jedwabiu.

Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.

Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty...
The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2
Robert Lacey
Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 312
Data wydania: 12.11.2020

Drugi tom księgi wiedzy o serialu „The Crown” i fascynującej historii królowej Elżbiety II

Tym razem Robert Lacey, konsultant historyczny hitu Netflixa, odpowiada na wszystkie pytania dotyczące wątków z drugiego i trzeciego sezonu.

Przyjrzyj się dwóm burzliwym dekadom panowania królowej Elżbiety II: kluczowym momentom społecznym, politycznym i osobistym oraz ich skutkom – nie tylko dla rodziny królewskiej, ale również dla otaczającego ją świata. Od kryzysu sueskiego i radzieckiego wyścigu kosmicznego po spuściznę współpracy księcia Windsoru z Hitlerem, a także głośne tematy związane z królewskim małżeństwem, książka ta daje wgląd w historyczne dziesięciolecia i odsłania prawdę ukrytą za dramatem rozgrywającym się na ekranie.

To fascynujące i wciągające spojrzenie na historię, która zainspirowała ten serialowy fenomen, oraz na lata, które okazały się kluczowym czasem kształtowania Królowej, jaką znamy.
Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika
David Attenborough
Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo: Prószczyński i S-ka
Liczba stron: 324
Data wydania: 05.11.2020

Po sukcesie wcześniejszych wypraw przedstawionych w programach "Zoo Quest" młody David Attenborough pod koniec lat 50. XX wieku wyruszał w dalsze podróże do bardzo różnych regionów świata.
Były to niezwykłe podróże - od wyspy Pentecost z "lądowymi nurkami" i Nowej Gwinei ze świętami sing-sing przez wyspy Tonga z Królewską Ceremonią Picia Kavy aż po Terytorium Północne Australii i jego starożytne dzieła sztuki. Oprócz owych egzotycznych kultur podróżnik spotykał rajskie ptaki, kameleony, sifaki oraz wiele innych zwierząt żyjących w najbardziej niepowtarzalnych środowiskach na naszej planecie.
"Podróże na drugi kraniec świata", napisane z charakterystycznym dla sir Davida Attenborough humorem, czarem oraz wielką serdecznością, są niezrównaną relacją z przygód wśród ludzi, miejsc i zadziwiających dziko żyjących stworzeń.

Od naszego powrotu z ostatniej z tych podróży upłynęło przeszło sześćdziesiąt lat. Trudno się zatem dziwić, że bardzo wiele się zmieniło. Wschodnia połowa Nowej Gwinei, wówczas pozostająca pod zarządem Australii, stała się niepodległym państwem, podobnie Nowe Hebrydy, niegdyś kondominium angielsko-francuskie, dziś Vanuatu. Australijskie miasteczko Darwin przeobraziło się w ponad stutysięczne miasto, a tereny wokół góry Nourlangie - w Park Narodowy Kakadu z odpowiednimi do tej roli hotelami i drogami. Azjatyckie bawoły wodne, w czasach naszej wizyty nadal licznie cwałujące po dzikich terenach, zostały wybite, a malowidła naskalne na Nourlangie, które sfotografowaliśmy jako pierwsi, zasłynęły w całym świecie i znalazły się na australijskich znaczkach pocztowych. Eukaliptusy namalowane przez Maganiego weszły w skład zbiorów Australian National Gallery, a ludzi malujących na skałach nieopodal Yuendumu zastąpili artyści używający w istocie nowoczesnych farb, ich płótna zaś sprzedają się obecnie za setki tysięcy, jeśli nie za miliony dolarów. (…)
Technika telewizyjna zmieniła się nie do poznania. Urządzenia do rejestrowania dźwięku nie zapisują go już na taśmie i nie odmawiają posłuszeństwa w tropikalnym słońcu. Kamery telewizyjne są elektroniczne i niewielkie w porównaniu z używanymi przez nas olbrzymami, co więcej, mogą teraz natychmiast odtwarzać zapisany obraz, dzięki czemu nie musimy już czekać całymi miesiącami, aby się dowiedzieć, czy dysponujemy zdjęciami, na które tak bardzo liczyliśmy, czy nie.
(ze wstępu autora). 
Księga run. Jak wykorzystać potęgę znaków runicznych – wydanie II
Berenika Tern
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 360
Data wydania: 12.11.2020
Drugie wydanie bestsellerowej „Księgi run”!

Runy to system magicznych znaków, które od tysięcy lat chronią ludzi przed złem, służą do dywinacji, leczą i przyciągają szczęście. Są energetycznymi drogowskazami, którymi trzeba umieć się posługiwać, bo niosą ze sobą potężne transformujące moce.

Aby je dobrze poznać, zrozumieć i wykorzystać w pełni ich moc i mądrość, sięgnij po „Księgę run”. Autorka odkrywa w niej tajemnice symboli runicznych oraz uczy skutecznego stosowania ich w praktyce, aby zapewnić sobie ochronę i pomyślność.

Dzięki niniejszej książce:

• poznasz runy Starszego Futharku i zrozumiesz, jak korzystać z tego, co chcą ci przekazać,

• odkryjesz, jak odczytywać znaki runiczne, by wprowadzić pozytywne zmiany do życia,

• dowiesz się, jak tworzyć skuteczne amulety runiczne.

Odkryj niezwykle ciekawy system dywinacji i dowiedz się, jak może zmienić twoje życie.Czym jest życie?
Biologia w pięciu krokach
Sir Paul Nurse
Tłumaczenie: Aga Zano 
Wydawnictwo: Marginesy 
Liczba stron: 216
Data wydania: 12.11.2020
Życie jest wokół nas, bogate i różnorodne. To naprawdę cud. Ale co to właściwie znaczy żyć i jak decydujemy, co jest życiem, a co nie?

Po całym życiu poświęconym nauce laureat Nagrody Nobla sir Paul Nurse, jeden z czołowych naukowców na świecie, podjął pozornie niewykonalne wyzwanie: zdefiniowania tego, czym jest życie. Krok po kroku ilustruje pięć filarów biologii – komórkę, gen, ewolucję poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację. Korzysta z własnych doświadczeń, ale opowiada też o wielkich przewrotach, sensacyjnych przełomach i ekscytujących chwilach olśnień. Przypomina naukowców, którzy poczynili się do najważniejszych odkryć i pokazuje własne laboratorium, aby dać poczuć dreszczyk emocji związany z odkryciami naukowymi. Pokazuje też, jak biologia zmieniła siebie i jak zmienia świat, a także ujawnia, dokąd zmierzają współczesne badania. A wszystko z wielką przenikliwością, dowcipem i wdziękiem.

Żyjemy w trudnych czasach i musimy się mierzyć z niejednym: przeludnieniem, pandemiami, brakiem żywności, katastrofami klimatycznymi. Aby to przetrwać, powinniśmy zrobić krok w tył i zrozumieć, czym jest życie. Paul Nurse wychodzi temu naprzeciw.

Niemal idealny przewodnik po złożoności cudu życia.
Niewidzialny front
Tomasz Rezydent 
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 336
Data wydania: 10.11.2020

Sięgając po tę książkę, poczujesz zapach szpitala, strachu i śmierci!

które zapadły mi w pamięć. Absurdy organizacyjne, niekończące się dyżury, zagadki medyczne, jak również jedyne w swoim rodzaju relacje pomiędzy personelem medycznym w akcji. To także opowieści o pacjentach, którzy przeżyli koronawirusa bądź też znaleźli się w szpitalu zakaźnym zupełnie przypadkiem, na skutek spychologii i paniki, oraz tych, którym nie udało się pokonać tej strasznej choroby.
Chciałem pokazać, jak było naprawdę, niezależnie od narracji medialnej, propagandy sukcesu czy «koronaspiskowców» niewierzących w epidemię. Przeczytacie tu o tym, co działo się po przekroczeniu progu naszego jednoimiennego szpitala, czyli o rzeczach, których nie dowiecie się z żadnego innego źródła.

- Tomasz RezydentMikołaj Trzaska Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński
Wrzeszcz!
Mikołaj Trzaska
Wydawnictwo:  Literackie
Liczba stron: 336
Data wydania: 25.11.2020

Wnikliwy portret jednego z najbardziej cenionych polskich improwizatorów na scenie światowej.

 

Niedoszły malarz, nieokiełznany improwizator, nagradzany autor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego, kochający mąż i ojciec, dyslektyk erudyta, człowiek próbujący nieustannie odnaleźć równowagę na szalonym rollercoasterze życia

Autobiografia Mikołaja Trzaski to bezkompromisowe i szczere podsumowanie pierwszej pięćdziesiątki i ponad trzydziestu lat aktywności muzycznej. Muzyk opowiada o dramatycznych losach swojej rodziny z okresu wojny, o Żydach i folksdojczach, wreszcie o wieloletnim przepracowywaniu traum.

Razem z Mikołajem Trzaską przenosimy się w czasy jego młodości na wielobarwnych peryferiach tak zwanej PRL-owskiej szarzyzny, czytamy o ekscesach Totartu i sceny yassowej.

Trzaska odkrywa karty, zabierając nas w pełną zaskoczeń podróż po swoim życiu i, oczywiście, świecie muzyki improwizowanej. Błyskotliwie i bez ogródek zgłębia przed czytelnikiem tajniki procesu twórczego, opowiada o nietuzinkowych ludziach, jakich spotkał na swojej drodze – od Tymona Tymańskiego po Petera Brötzmanna – o podróżach i mozolnym procesie budowania twórczej pewności siebie.

 

Owszem, Wrzeszcz to historia życia wybitnego muzyka, ale przede wszystkim jest to kreślony wprawną ręką, czasem mroczny, czasem tchnący nadzieją autoportret człowieka, który nie chce siebie upiększać. Taki jest Trzaska.

Wydawnictwo Albatros w tym miesiącu zdecydowanie postawiło na pakiety książek, które niedawno ukazały się w ich ofercie. Jestem ciekawa czy w nowym wydaniu ,,Przeminęło z wiadrem" będzie kontynuacja napisana przez Alexandrę Ripley. Wydawnictwo Marginesy wydaje specjalnie wydanie Wyrwy Wojciecha Chmielarza, w ktrą wzbogaca Historia Ułana – opowieść o rodzinnej tajemnicy skrywanej przez wiele lat, śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach oraz skutkach kłamstw z przeszłości. Jaki macie stosunek do limitowanych / specjalnych wydań książek?  Jakiś tytuł was zainteresował?


107 komentarzy:

 1. Mnóstwo fantastycznego zaczytania przed nami, jak zwykle róznorodna tematyka, propozycje z każdego gatunku, każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

   Usuń
 2. A ja już przystępuję do poszukiwania kilku z wymienionych książek, oczywiście ćhłopiec z lasu, w końcu to mój ulubiony autor, przypomnę też sobie Przeminęło z wiatrem, chętnie zdobędę materiał do refleksji w ramach chwilowej anomalii, oraz przyjrzę się istocie życia z popularnonaukowego ujęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybrałaś dla siebie kilka ciekawych tytułów.

   Usuń
 3. Miałam okazję czytać większość z tych książek i muszę przyznać, że są genialne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chłopca z lasu na pewno będą czytała. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że niebawem będzie można zapoznać się z twoją opinią.

   Usuń
 5. Słońce w mroku mam w planach. Jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. spoko klasyki, której nie czytałam! mam ambitny plan żeby to nadrobić, ale zawsze jest coś innego do roboty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie. Też nie czytałam niektórych klasyków i pasowałoby je nadrobić.

   Usuń
 7. Z książek, które pokazałaś z niecierpliwością czekam na premierę "Chłopca z lasu" Harlana Cobena, uwielbiam jego twórczość. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się trochę na jego twórczości zawiodłam i od tego czasu nie mogę się przekonać, by do niej wrócić.

   Usuń
 8. Z tego zestawienia żadna książka nie zainteresowała mnie na tyle, bym musiała się z nią zapoznać zaraz po premierze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dosłownie tak samo. Kilka ciekawych tytułów, ale na nic jakoś szczególnie nie czekam.

   Usuń
 9. Ostatnio widziałam, że na Netflix pojawił się jakiś dokument o Attenborough. Może obejrzę :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też chcę zobaczyć ten dokument, ale nie mam czasu.

   Usuń
 10. Zdecydowanie czekam na nowego Cobena :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hau najbardziej mnie zaintrygował oz tytułu jak i tego, co można by tam znaleźć :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też ta książka trochę zaciekawiła. Z pewnością ją kiedyś przeczytam.

   Usuń
 12. Na kolejny Zmierzch raczej nie czekam, nawet myślałam, że ta okładka to jakiś fake, bo jest strasznie dziwna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć ta część kiedyś wyciekła już do Internetu. Nie interesowałam się ,,Zmierzchem", więc nie wiem jak to wyglądało.

   Usuń
 13. "Przeminęło z wiatrem" ponadczasowy klasyk, który uwielbiam i polecam każdemu 😊

  OdpowiedzUsuń
 14. Sporo ciekawych propozycji! Nie wiedziałam, że będzie kolejna część "Zmierzchu", ciekawa jestem perspektywy Edwarda. Fajnie byłoby wrócić do tej historii po tylu latach. "Przeminęło z wiatrem" to jedna z moich ulubionych książek, więc chętnie bym przygarnęła to wydanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. To teraz już wiesz ;). Jeśli po nią sięgnę, to będzie dla mnie wstęp do tej historii, bo czytałam tylko ostatni tom.
   A masz już jakieś wydanie tej książki?

   Usuń
 15. Na pewno nie skuszę się na odgrzewanie kotleta. "Zmierzch" podobał mi się, ale nie lubię czytać takich książek z perspektywy innych bohaterów :D Ja w listopadzie zamierzam przeczytać "Rozgrywkę" i "Utraconą miłość".
  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już wolałabym przeczytać kontynuację ,,Intruza". Ja czytałam ostatni tom, więc się nie wypowiadam. ,,Rozgrywki" nie czytałam, ale jestem już po lekturze ,,Utraconej miłości" i mogę powiedzieć, że autorka ma lepsze książki w swoim dorobku.

   Usuń
 16. Najbardziej czekam na właśnie "Midnightsun" i na "Cheruba" Piotrowskiego. Listopad zapowiada się znakomicie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie w domu ,,Cherub" na 100% będzie czytany. Mój czytnik i Legimi zostały przejęte przez książki Piotrowskiego.

   Usuń
 17. No powiem Ci, że w listopadzie się kompletnie mijamy. Ja czekam na premiery od Niezwyklego i Papierówki, ale w sumie tylko po to, aby mieć w końcu po polsku te książki w papierze. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście kompletnie się rozmijamy. Mnie od Niezwykłego nic nie zaciekawiło. W ogóle w tym miesiącu nie ma żadnej polskiej premiery książki, na którą przebieram nogami.

   Usuń
 18. Ależ dużo propozycji, kilka z nich bardzo mnie zainteresowało - dużo ciekawych nowości.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawe propozycje, napewno coś dla siebie wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Najbardziej zaintrygował mnie ,,Chłopiec z lasu'' i chętnie poznam bliżej tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widziałam wiele osób zaciekawiła ta książka.

   Usuń
 21. Co za wspaniały przegląd podpowiedzi na świąteczne prezenty dla najbliższych. W sumie niemal dla każdego się coś znajdzie. Ja poproszę "Chłopca z lasu"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robię taki przegląd co miesiąc, ale rzeczywiście przy zbliżających się świętach ten post wydaje się pomocny.

   Usuń
 22. Ciekawie czytelniczo zapowiada się listopad :) Czekam na nową książkę Harlana Cobena i na nową odsłonę sagi Zmierzch :) Jestem bardzo ciekawa, w którą stronę zostanie poprowadzona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przy tych książkach spędzisz miło czas.

   Usuń
 23. David ❤❤❤❤
  I oczywiście moje ukochane PRZEMINĘŁO Z WIATREM ❤❤❤❤❤

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka Davida, to obowiązkowa pozycja.
   Planujesz kupić nowe wydanie tej książki.

   Usuń
 24. Musze przyznać, że naprawdę ciekawe książki wybrałaś do wyczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się, choć o wielu innych interesujących nie wspomniałam.

   Usuń
 25. Z wielkim zaciekawieniem przejrzałam Twój post- nie miałam pojęcia,że wychodzi kolejny tom sagi Zmierzchu- jako fanka i posiadaczka pozostałych na pewno go kupię. Cieszy mnie tez nowy Coban :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi czytać takie słowa. Cieszę się, że usłyszałaś o tym tomie na moim blogu.

   Usuń
 26. Sny jaką maja cudowną okładkę :) Aj stara dobra Saga Zmierzch chętnie przeczytam Słońce w mroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Ładna okładka. Ja jeszcze nad tym tomem ,,Zmierzchu" się zastanawiam.

   Usuń
 27. Ciekawa jestem limitowanej edycji "Dumy i uprzedzenia". Na pewno dobrze się sprawdzi jako prezent pod choinkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, bo to książka ponadczasowa i pokoleniowa.

   Usuń
 28. Też czekam na "Słońce w mroku", a ta wersja "Dumy i uprzedzenia" jest cudowna i chyba ją też sobie kupię mimo tego, że mam już jedną na półce ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nad ,,Słońcem w mroku" się jeszcze zastanawiam. Jest to rzeczywiście piękne wydanie.

   Usuń
 29. jakoś to zestawienie nowości nie zawiera w sobie pozycji, które mnie by zainteresowały :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście jest to tylko część premier. Możliwe, że jeszcze coś dla siebie znajdziesz.

   Usuń
 30. Książka pt. " Twoja wewnętrzna moc" mnie zaciekawiła :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się ukryć, że to książka bardzo na czasie.

   Usuń
 31. Widzę kilka ciekawych pozycji, które już zapisałam ja swoją listę. A najbardziej intryguje mnie Stephanie Meyer, bo całą sagę dawno przeczytałam, a ta część kusi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że kilka pozycji cię zaciekawiło. Ja czytałam tylko jeden tom, ale z uwagi na premierę nowego tomu, ta seria również coraz bardziej mnie kusi.

   Usuń
 32. Duży wybór naprawdę świetnych pozycji w tym miesiącu ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, ale nie ma żadnej, po którą chciałabym sięgnąć od razu.
   Również pozdrawiam!

   Usuń
 33. Jeśli chodzi o świąteczne reklamy, to już one się pojawiły w większości sklepów - chyba jednak troszkę za szybko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z roku na rok coraz szybciej startują z świąteczną kampanią promocyjną.

   Usuń
 34. Przyda się przy robieniu zakupów prezentowych :) dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 35. "The Crown" będę na dniach oglądać bo ściągnęłam sobie już wszystkie odcinki. A po książkę nie wykluczone, że nie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czeka cię niezwykły maraton. Ja czekam na czwarty sezon.

   Usuń
 36. Świetne tytuły wypatrzyłam kilka dla mnie. Duma i uprzedzenie wygląda cudownie w tym nowym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się jeszcze, czy nie kupić Zmierzchu. Czytałam tylko pierwszy tom i to lata temu, może powinnam poznać tę historię z innej perspektywy.

   Usuń
  2. Świetnie, że znalazłaś kilka tytułów dla siebie.

   Usuń
  3. Ja czytałam lata temu tylko ostatni tom.

   Usuń
 37. Ja czekam najbardziej na piąty, ostatni tom serii "Odrodzone królestwo" Elżbiety Cherezińskiej i zbiór opowiadań "Cyberpunk Girls" od Uroborosa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie sięgnęłam po pierwszy tom. Ten zbiór mnie nie zainteresował.

   Usuń
 38. Już od dłuższego czasu obiecuję sobie, że przeczytam "Przeminęło z wiatrem". Bardzo ucieszyłabym się, gdyby ta książka znalazła się i w mojej prywatnej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam tak z kilkoma klasycznymi powieściami. Zbliżają się święta, więc może się znajdzie niebawem w twojej biblioteczce.

   Usuń
 39. Z tych propozycji czekam tylko na Cobena, nawet nie wiedziałam że a wyjść jego nowa książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej usłyszałaś o nowej książce Cobena. A czekasz na coś jeszcze nie licząc tej listy?

   Usuń
 40. Jest tego trochę i niektóre bardzo mnie interesują. Nigdy nie czytałam "Przeminęło z wiatrem", a film lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe wydanie, to chyba dobra okazja żeby po nią sięgnąć. Fajnie, że kilka pozycji zwróciły twoją uwagę.

   Usuń
 41. Nie słyszałam, że wychodzi kolejny tom sagi "Zmierzch". Czuję się zainteresowana, bo ta seria bardzo mi się podobała. Film już mniej.

  OdpowiedzUsuń
 42. Widzę tu kilka ciekawych pozycji dla siebie, więc sobie zapiszę :)

  OdpowiedzUsuń
 43. Przeminęło z wiatrem najchętniej bym sobie przypomniała, i film i książkę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka, to historia, do której od czasu do czasu się wraca.

   Usuń
 44. Również czekam na "Chłopca z lasu", przewodnik po "The Crown" i "Słońce w mroku" (sentyment z czasów nastoletnich!) ;).
  "Przeminęło z wiatrem" i "Dumę i uprzedzenie" już znam, ale podobają mi się te nowe wydania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to już jest z nowymi wydaniami. Kuszą. Pomimo tego, że znamy daną historię.

   Usuń
 45. Sporo fajnych propozycji, ale obstawiam, że i tak pewnie większość czytelniczek będzie czekała na ,,Słońce w mroku", choć ja akurat sama raczej nie sięgnę z uwagi na to, że sagi Zmierzch nie czytałam :D
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam tylko ostatnią część, ale coraz bardziej ciągnie mnie do poznania ,,Zmierzchu" w pierwowzorze. Czy to już masochizm? ;)

   Usuń
 46. O, a ja akurat żadnej z tych książek nie mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. To jest tylko garstka książek, które ukażą się w listopadzie, więc może jeszcze coś rzuci ci się w oczy.

   Usuń
 47. Przyznam, że Meyer to ja mam już szczerze dość, mimo że Zmierzch całkiem miło wspominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio o niej w sumie było cicho. Ja nie mam podstaw by się wypowiedzieć o ,,Zmierzchu", bo nie zapoznałam się z całą serię.

   Usuń
 48. Książkę o psach już zamówiłam, mam nadzieję, że szybko do mnie dotrze, bo naprawdę jestem jej bardzo ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja planuję zakupy książkowe pod koniec miesiąca, ale ta książka również jest na mojej liście.

   Usuń
 49. Niezła lista ^^ zobaczymy jakie napiszesz recenzje to może na coś się skusze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka książek z tej listy chcę przeczytać, więc pewnie w przyszłości parę recenzji powyższych propozycji się pojawi.

   Usuń
 50. Gdybym miała wybierać, wybrałabym chyba "Kształt serca". Jakoś wyjątkowo mało w tym miesiącu książek, które koniecznie, ale to koniecznie chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie ta książka zaciekawiła, ale ogólnie zgadzam się, że w tym miesiącu nie ma książek, które koniecznie chciałabym przeczytać krótko po premierze.

   Usuń
 51. Harlan Coben kusi, na pewno trafi do mojego koszyka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Mam nadzieję, że się na niej nie zawiedziesz.

   Usuń
 52. Na Przeminęło z wiatrem mam chęć. Dawno temu oglądałam film, był cudowny ;)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna