W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,BLUE" L.E. DeLano
wtorek, 24 maja 2022

BLUE
L.E. DeLano
Wydawnictwo: gaże Publishing
Rok wydania:2021
Liczba stron: 244 
Opis

When Blue Mancini’s mother picked her name, it ended up being a self-fulfilling prophecy. A year ago, Blue’s brother, Jack, was involved in a car accident that killed the father of her classmate, Maya Rodriguez. Now Maya has returned to school determined to make Blue’s life a living hell in the aftermath. 

On top of that, Blue has a demanding mother, a father who’s never around, a drama-addicted best friend, and a secretive new guy who’s determined to make Blue his own personal cheer-up project. It’s a perfect storm of misery. When Maya’s social media taunts and in-person digs finally push Blue to retaliate, they find themselves in afterschool detention and forced into a project meant to foster cooperation and civility. As the layers of their tangled drama unravel, Blue learns more about Maya’s life-and her own sense of privilege-when secrets are revealed that cast a new perspective on everything in Blue’s world.

 ,,Blue" L.E. DeLano to książka YA, która zaskoczyła mnie pozytywnie pod wieloma względami, choć początek nie był zbyt obiecujący, ponieważ zapowiadał klasową awanturę pomiędzy dwiema uczennicami i miłosne rozterki, ale ostatecznie przeczytałam bardzo emocjonalną i wartościową książkę o radzeniu sobie ze stratą i negatywnymi emocjami. 

Na pierwszych stronach poznajemy wycofaną i lekko zagubioną Blue, która przechodzi teraz ciężki okres i nie do końca sobie radzi. Jej ukochany, starszy brat brał udział w wypadku samochodowym, w którym niestety zginął mężczyzna, ojciec jej koleżanki z klasy. Jack trafił do ośrodka, a Maya zniknęła ze szkoły, więc sprawa po jakimś czasie ucichła.  Po roku czasu Maya wróciła do szkoły i  komplikuje życie głównej bohaterki, jej powrót zbiegł się z przyjęciem nowego ucznia do szkoły. 

Trójka głównych bohaterów wokół, których toczy się cała historia jest świetnie wykreowana. Emocje jakie im towarzyszą wydają się jak najbardziej autentyczne, a sam ich rozwój jest bardzo dobrze poprowadzony. Nauczyciela i rodzice nie są tylko tłem czy biernymi bohaterami, którzy są zaprezentowani w książce, bo muszą, ale mają swoją rolę do spełnienia w tej historii. 

Blue pomimo tego, że nie była odpowiedzialna za wypadek ma poczucie winny. Czuje złość na brata i samotność, nie pomaga kontrolująca mama i wiecznie nieobecny tata, więc pomimo ich obecności, czuje, że jest zdana na siebie,  więc kiedy Maya kolejny raz ją prowokuje na oczach całej klasy, wszystkie kumulowane w niej emocje wybuchają. Na skutek czego obie dziewczyny wspólnie muszą przepracować swoje problemy pod okiem jednej nauczycielki. 

Maya z kolei nie radzi sobie ze stratą. Jest zła i swoją frustracje wyładyywuje na Blue. Przy pierwszym spotkaniu prezentuje się jako osoba wyrachowana i przebiegła, ale to tylko pozory. Jest nawet bardziej zagubiona niż Blue, gdyż są osoby jej bliskie, które nawet nieświadomie ją niszczą psychicznie i zabierają pewność siebie.

Devon z kolei wydaje się najbardziej pozytywną osobą w całej szkole, który stara się podnosić innych na duchu. Jednocześnie sam ma swoje tajemnice i problemy, z którymi mierzy się w ukryciu przed innymi. Z czym się mierzy? To musicie sprawdzić sami. Niewiele mówi o sobie i swojej rodzinie przez co wzbudza zainteresowanie innych, ale także jest to powód do tworzenia nieprawdziwych historii o nim i jego rodzinie. 

Maybe a compicated life is easier when you've got  samebody you fan escape with.

Powstałe relacje między bohaterami są fantastycznie budowane.Zwłaszcza relacja Blue i jej brata Jacka, z którym unika kontaktu.  Wątek romantyczny nie jest dominujący. Relacja pomiędzy bohaterami rozwija się powoli. Książka porusza trudne tematy, jednak nie brakuje jej lekkości i humory, który wyrażany jest w postaci komizmu słownego. 

Rozdziały są naprawdę krótkie, a narracja jest prowadzona z perspektywy głównej bohaterki. Sam język nie jest wyszukany. Dialogi brzmią naturalnie, kiedy trzeba są ekspresywne, a w innych okolicznościach są stonowane. Fabularnie nie dzieje się dużo, a samo tempo prowadzenia fabuły jest miarowe. Opisów jest bardzo mało o nie są one szczególnie rozbudowane, ale książka nadrabia emocjami i wartościowym morałem. 

Powieść L.D. DeLano w poprawny sposób zwraca uwagę na depresję i zdrowie psychiczne młodych osób, a także na wyczerpujące, wyrzekające i  toksyczne relacje rodzinne. Ku mojemu zaskoczeniu, książka ta nie jeden raz mnie zaskoczyła zwrotami akcji.  

,,BLUE" L.E. DeLano to powieść, w której bardzo dobrze widać rozwój bohaterów. Autorce udało się w świetny sposób połączyć ze sobą tragicznie historie głównych bohaterów, oddając w ręce czytelnika bardzo dobrą powieść o stracie, przebaczeniu i cieszeniu się z życia pomimo komplikacji, a  może przede wszystkim o przepracowaniu swoim problemów. 

14 komentarzy:

 1. Depresja to bardzo ważny temat, więc dobrze, że został on poruszony w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lekkość, humor a do tego problemy nastolatków - brzmi jak piękny książkowy prezent dla nastolatki...

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowny pomysł na prezent dla nastolatki...

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka by mnie zainteresowała, bo recenzja mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. prawdziwość emocji i krótkie rozdziały łatwe do czytania są zachęcające;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze tej książki, chętnie skuszę się na tę lekturę

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że ta historia pozytywnie Cię zaskoczyła. Będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem ciekawa, czy mnie zaskoczyłaby pozytywnie ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Recenzje Kiti24 maja 2022 23:20

  Wiszę, że ta pozycja podejmuje naprawdę ważne problemy i warto mieć ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wartościowa książka. Ciekawa historia, ale najbardziej zachęca jej sposób przedstawienia i autentyczność.

  OdpowiedzUsuń
 11. Young Adult już nie dla mnie, ale młodszej kategorii wiekowej czytelników na pewno przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wartościowa książka, dobrze, że o niej napisałaś bo jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 13. Będę miała na uwadze ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię czytać książki z gatunku YA, dlatego będę miała na uwadze powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna