W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji — ,,The Essex Serpent"
piątek, 20 maja 2022


Dzisiaj miałam pisać o serialu ,,The Time Traveler's Wife" (w polskim tłumaczeniu ,,Miłość ponad czasem") na podstawie książki o tym samym tytule, ale serial został zmiażdżony przez krytyków i uznany przez z nich za nieoglądany. Podobnie jest z nową adaptacją powieści Stephena Kinga. ,,Firestarter" w Polsce trafił do kin, a w USA w limitowanej dystrybucji do kin i na streaming równolegle. Jednak w tym przypadku się nie przejmuje, bo  w tym roku będzie miała jeszcze premierę jedna adaptacja na podstawie powieści Kinga. Na tle tych produkcji wyróżnia się ,,The Essex Serpent" na podstawie książki o tym samym tytule, ponieważ serial zachwycił krytyków i widzów. 

Książka Sarah Perry spotkała się słowami uznania za strony krytyków, więc długo nie trzeba było czekać, aż Hollywood zainteresuje się jej książką i przeniesie ją na ekrany.  Już w sierpniu 2020 roku Apple ogłosiło zakup praw autorskich. Wówczas ogłoszono, że serial wyreżyseruje  Clio Bernard, a główną rolę kobiecą miała zagrać znana wszystkim z ,,Piratów z Karaibów" Keira Knightley, która póżniej musiała wycofać się z projektu przez trwającą pandemię i rodzinne sprawy. Poszukiwania nowej aktorki do głównej roli zajęły trochę czasu. Ostatecznie angaż oficjalnie otrzymała w lutym Claire Danes. Zmiany w obsadzie spowodowały opóźnienia w produkcji, ponieważ gdy  Keira Knightley  jeszcze była zaangażowana w projekt zdjęcia miały rozpocząć się w listopadzie 2020 roku.  Finalnie prace na planie zaczęły się w lutym zeszłego roku, ale dopiero miesiąc póżniej do obsady w pierwszoplanowej roli męskiej  dołączył Tom Hiddleston. Reszta aktorów grających została ogłoszona  w kwietnia. Zdjęcia trawałego do czerwca 2021 r w wielu lokalizacjach hrabstwa Essex i Londynie. Główną scenarzystką Anna Symon, współtworzyć scenariusz pomogli jej: Jess Brittain, Clio Bernard i Juliette Towhidi. 

Obsada:  Claire Danes, Tom Hiddleston, Frank Dillane, Hayley Squires, Clémence Poésy i Jamael Westman. 

An Inside Look Polski opis z Apple TV

Wdowa Cora Seaborne przeprowadza się z Londynu do Essex, żeby zbadać doniesienia o mitycznym wężu. Nawiązuje zaskakującą relację z miejscowym pastorem, z którym łączy ją sceptycyzm i odwołanie do nauki, ale kiedy wydarza się tragedia, mieszkańcy oskarżają ją o zwabienie bestii. Serial na podstawie powieści Sarah Perry.

Gotycki serial dramatyczny składa się z sześciu odcinków. Na ten moment nie ujawniono tytułów dwóch ostatnich odcinków. 

  1. ,,The Blackwater" 
  2. ,,Matters of the Heart" (,,Sprawy sercowe"
  3. ,,Falling"
  4. ,,Everything is Blue" (,,Wszystko jest niebieskie" 
  5. -
Trailer 

Set Tour z Tomem Hiddlestonem Książka Sarah Perry wygrała British Book Awards w kategorii ,,2016 Book of the Year" i Waterstones Book of the Year 2016. W Polsce powieść ,,The Essex Serpent" wydało w 2019 roku wydawnictwo Marginesy pod tytułem ,,Wąż z Essex". Książkę na polski język przełożył Adam Zdrodowski. 

Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Cora i jej syn Francis – chłopiec ekscentryczny i zamknięty w sobie – wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka-amatorka, nie ma cierpliwości do przesądów: jest zachwycona, i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia. Wtedy poznaje Williama Ransome’a, pastora w Aldwinter, który również nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem jednak plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Pastor stara się uspokoić parafian. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem.

13 maja na Apple TV udostępniono dwa pierwsze odcinki, w przyszły piątek premierę będzie miał czwart odcinek, a finał przewidziany jest na 10 czerwca.
Źródła: Apple TV, ,3 

© 2020 | graphic-luna