W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Podsumowanie kwietnia 2022
poniedziałek, 9 maja 2022


Pierwszy tydzień maja miałam intensywny, a tym razem nie chciałam wstawiać szybkiego podsumowania, bez żadnego podsumowania, więc przesunęło się to w czasie. 

W kwietniu państwowy instytut wydawniczy poinformował, że umarła tłumaczka Barbara Kopeć-Umiastowska. Przełożyła wiele książek literatury pięknej, w tym powieści Henry’ego Jamesa, Samuela Becketta, Paula Bowlesa. Tłumaczyła również reportaże. Jednym z ostatnich jej tłumaczeń była książka ,,Matka wszystkich pytań" Rebecci Solnitt. W tym samym miesiącu zmarł Jack Higgins. Autor kryminałów i thrillerów. 


W kwietniu zdecydowanie dużo się działo. Miałam nieciekawą podróż kolejami. Ogłoszono postęp prac nad kilkoma produkcjami, którymi interesowałam się od dawna. O wszystkich z nich pisałam na swoim Instagram Story (kiedyś ożywię mojego fanpage, a na razie na Instagramie jest centrum dowodzenia. Na blogu chciałabym, jednak wyróżnić news o wybraniu aktora do roli Percy'ego Jacksona.  Seria ,,Percy Jackson i bogowie Olimpijscy" jest dla mnie ważna. Dzięki Harry'emu Potterowi pokochałam czytanie, dzięki Percy'emu dziś piszę tego posta. 


Rolę Percy'ego dostał Walker Scobell, którego mogliście zobaczyć niedawno w ..The Adam Project".  W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się kto zagra Grovera i Annabeth. O tym napiszę w podsumowaniu maja, ale ufam Rickowi i całemu zespołowi. Jeśli oni uważają, że Leah wypadła najlepiej podczas castingu do roli Annabeth to tak musi być. 


Disney wraz z przejęciem Foxa przejął także Blue Sky, studio odpowiedzialne za ,,Epokę lodowcową" i inne animacje. Włodarze Myszki Miki zamknęli studio i anulowali część projekt (Netflix uratował Nimone". Pozostały jakieś dodatki do ,,Epoki lodowcowej" z Buckiem i oposami oraz ,,Scraft tales".  Animatorzy jednak chcieli się pożegnać na swoich zasadach i po pracy stworzyli krótkometrażówkę, w której Scraft w końcu zjadł orzecha. 

Blumhouse na tydzień przed startem produkcji zadecydował, że film ,,Dracula" Karyn Kusama. W zeszłym roku poinformowano, że Chloe Zhao również dlatego studnia stworzy film na motywach ,,Draculi" tylko w klimacie westernowym. Wówczas zapewniano, że ten projekt nie będzie miał wpływu na  projekt Kusam i prawdopodobnie nie miało to wpływu, bo według reportów, drugie studio współfinansujące projekt - Miramax Film miało opuścić projkt. Dodatkowym czynnikiem mogło być wzrost filmów na podstawie ,,Draculi". Aktualnie powstaje wiele adaptacji ,,Draculi" w tym jedna z Nicolasem Cagem. 

Poznaliśmy nominacje do 13 edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.  

Ujawniono długą listę Nagrody Wielkiego kalibru do tego tematu, jednak wrócimy, gdy poznamy, krótką listę. 

Przechodząc już do czytelniczego podsumowania. 

Książki przeczytane: 

 • ,,Mroźny szlak" Marcin Mortka
 • ,,Oskar i pani Róża" Éric-Emmanuel Schmitt
 • ,,Wojna makowa" Rebecca F. Kuang 
 • ,,Sekretne życie Grety O." Cary Fagan 
 • ,,Rdza" Jakub Małecki 
 • ,,Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow
 • ,,Diana i Chaos" Mimi Noxa
 • ,,Wschód" Andrzej Stasiuk 
 • ,,Dziewczyna, która skoczyła do morza" Axie Oh
 • ,,Niepoprawna młodość" zbiór opowiadań 
 • ,,Z mgły zrodzony" Brandon Sanderson
Książki zrecenzowane: 
 • ,,Krew i popiół" Jennifer L. Armentrout
 • ,,Sekret bóstwa ptaków" Mimi Noxa
 • ,,Księga bezimiennej akuszerki" Meg Alison 
Skoro już mowa o książkach zrecenzowanych, to również dziele się swoimi opiniami na Instagramie. Zazwyczaj są to inne książki niż te, o których pisze na blogu. W tym miesiącu na IG pisałam o:
 • ,,Kołysance dla czarownicy"  Magdaleny Kubasiewicz
 • ,,Nazywam się. Moja historia" Chanel Miller
 • ,,ReDawn" Brandon Sanderson, Janci Patterson 
 • ,,Wszystko pochłonie morze" Magdaleny Kubasiewicz 

Też na Instagram Story po przeczytaniu na szybko dzielę się swoją opinią w kilku zdaniach i piszę  tam na bieżąco o newsach książkowych. 

Na blogu również pojawiły się dwa wpisy z kategorii ,,W kręgu adaptacji". Pierwszy post skupiał się wokół trzech produkcji 


Dzisiaj miałam napisać jeszcze o nowej wersji Batmana, która w kwietniu trafiła na HBO Max, ale chyba ten post jest już za długi, więc może kiedyś  jeszcze nadarzy się ku temu okazja. Tymczasem daruje sobie dłuższy wywód, a ograniczę do kilku punktów. Jest to w pewnym sensie świeże ukazanie Batmana. Podoba mi się sposób przedstawienia Catwoman, ale nie do końca gra aktorska Zoë Kravitz. Jeffrey Wright jako Jim Gordon jest świetny, podoba mi się jego relacja i współpraca z Batmanem.  Andy Serkis i Colin Farell mają mało czasu na ekranie, ale wykorzystują każdą sekundę w 100%  Bardzo w tym filmie lubię soundtrack i zdjęcia. Mam nadzieję, że twórcy pójdą o krok dalej i zdecydują się wprowadzić Dicka. 

4 komentarze:

 1. Gratuluję udanego miesiąca. Nie mam Instagrama.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jack Higgins to legenda literatury sensacyjnej. To wielka strata. Fajne to Twoje podsumowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazdroszczę liczby przeczytanych książek! Piękny wynik ^_^

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna