Maj był bardzo intensywnym i zaskakującym okresem. W ubiegłym miesiącu raczej sięgałam po lżejsze książki.
Niestety.w maju obiegła internet tragiczna informacja. Zginęła pierwsza dama polskiej fantastyki - Maja Lidia Kossakowska.
W ubiegłym miesiącu pożegnaliśmy także Jerzego Trelę, aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, który na deskach teatru zagrał w wielu dramatach na podstawie dzieł Mickiewicza, Wyspiańskiego, Marlowe, Gombrowicza i Fredry.
PAP/ P. Polak |
Zmarł także Ray Liotta, ceniony aktor, który grał u świetnych reżyserów. Pośmiertnie zostanie wydanych z nim jeszcze kilka filmów i seriali.
PAP |
Świat muzyki w maju pożegnał Andrew Fletcher z Depeche Mode i Alan White
Nagrodę wielkiego kalibru otrzymał Grzegorz Dziedzic za swój debiut ,,Żadnych Bogów, żadnych panów", który wydało wydawnictwo Papierowy księżyc.
Chicago, rok 1918. Sierżant Teodor Rucki dopiero rozpoczyna karierę w policji, ale brak doświadczenia nadrabia ulicznym sprytem i szybkimi pięściami. W polskiej dzielnicy ktoś podrzuca bestialsko okaleczone zwłoki, a na płocie i w pobliskim kościele maluje farbą anarchistyczny napis. Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny i teatralny sposób, a na mieszkańców imigranckich dzielnic pada strach przed seryjnym zabójcą, nazwanym przez prasę Diabłem z Michałowa. Szybko okazuje się, że wokół młodego polskiego detektywa toczy się gra pozorów, a on sam musi stanąć ponad prawem i zmierzyć się z demonami przeszłości.
"Żadnych bogów, żadnych panów" to czarny kryminał historyczny odsłaniający zapomniane i wyparte przez Polonię oraz praktycznie nieznane w Polsce fragmenty historii polskiej diaspory w Chicago – mieście ciężkiej pracy, korupcji i zbrodni. Historii, która była taka, jak ta książka – brutalna, surowa i bezlitosna.
Przyznano także nagrogę Czytelników, którą przyznano Joannie Opiat-Bojarskiej za powieść ,,Oni". Z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Rozenberg za debiut ,,Maski pośmiertne".
W maju ogłoszono kto zagra Annabeth Chase i Grovera w nadchodzącym serialu na podstawie serii Ricka Riordana. Role otrzymali: Leah Sava Jeffries i Aryan Simhadiri.
Mnie wybór ten konkretnie nie dziwi, ponieważ Rick Riordan od dawna "przygotowywał" na to fanów, na swoim blogu, ponieważ niejednokrotnie podkreślał, że szukając aktorów do serialu nie zwracał uwagę na wygląd (jest to dla niego sprawa drugorzędna), a szukał. Młodych aktorów, którzy rozumieją sedno postaci.
Leah Sava Jeffries jest już doświadczoną młodą (niespełna 12) aktorką grała u boku Idrisa Elby. `Jestem bardzo ciekawa jak zaprezentuje się w roli córki Ateny.
Oczywiście na młodą aktorkę wylało się wiadro pomyj, ponieważ nie wygląda tak jak większość osób sobie wyobrażała Annabeth. Argumentowali to, iż ta decyzja castingowi uderza w sens istnienia Ann jako postaci, która cały czas musiała mierzyć się ze stereotypem pustej blondynki i udowadniać, że jest mądra i inteligenta. Przypominali, że w książkach Ricka jest wiele reprezentacji, i że Leah byłaby idealną Hazel z Olimpijskich Herosów. W książkach Ricka jest dużo postaci POC i reprezentacji, ale dopiero w kolejnych seriach, w PERCYM mamy tylko Charlesa i to w bardzo małej roli. Uważam, że obsadzenie Leah w roli Annabeth nie sprawi, że wątek tej postaci przestanie mieć znaczenie, a nawet go pogłębi, ponieważ w stosunku do osób ciemnoskórych wciąż istnieją krzywdzące przekonania oraz rasizm, więc spokojne mogę sobie wyobrazić, że mądrość serialowej Annabeth będzie podważana. Poprzednia aktorka, która grała córkę Ateny też mierzyła się z dużym hejtem, ponieważ Alexandra Daddario była w nieodpowiednim wieku i nie miała w pierwszej części blond włosów.
Myślę, że wielu piszących komentarze zapomina., że po drugiej stronie jest jeszcze dziecko, króre bardziej do siebie bierze negatywne słowa kierowane pod jej adresem. Mimo wszystko nikt nikomu nie zabiera książkowej Annabeth
Pisząc ten post mam zastój czytelniczy, więc tymbarskiej cieszą mnie przeczytanie książki w maju.
- ,,Płoń dla mnie" Ilona Andrews
- ,,Republika smoka" Rebbeca FKuang
- ,,,,Dwór miodu i popiołu" Shannon Mayer, Kelly St. Clare
- ,,Bóg maszyna" Joanna W. Gajzler
- ,,Dzieci gildii" Małgorzata Stefanik
- ,,Extasia" Claire Lengard
- ,,Jadąc" Eustachy Rylski
- ,,Loveless" Alice Oseman
- ,,Drapieżne bestie" Ayana Gray
- ,,A kiedy zniknie pustynia" Marie Pavlenko
- ,,Studnia wstąpienia" Brandon Sanderson
- ,,BLUE" L.E. DeLano
- ,,Dwór miodu i popiołu" Shannon Mayer, Kelly St. Clare