W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie" Naomi Klein, Rebecca Stefoff
piątek, 30 września 2022

Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie
Naomi Klein, Rebecca Stefoff 
Tłumaczenie: Miłosz Urban 
Wydawnictwo: Muza / You&Ya
Data premiery: 21.09.2022
Liczba stron: 352
Opis 
 
Poradnik inspirujący młodych czytelników, jak zrozumieć zachodzące zmiany klimatu i walczyć z jego negatywnymi skutkami

Jeśli na półce dziecka czy nastolatka miałaby znaleźć się tylko jedna książka o zmianie klimatu, to zdecydowanie ta.

„Kirkus Reviews”

Wyższe temperatury. Pożary w Amazonii. Huragany. To tylko niektóre efekty zmiany klimatu, których już dziś doświadczamy. Klęski żywiołowe stają się naszą codziennością.

Ale wciąż możemy wszyscy coś z tym zrobić. Rozrasta się globalny ruch, którego celem jest nie tylko zwalczanie negatywnych skutków zmiany klimatu, lecz także walka o sprawiedliwość klimatyczną, by wszystkim zapewnić zdatną do życia przyszłość. Uratować planetę i siebie nawzajem! Młodzi ludzie nie są jedynie częścią tego ruchu – oni są jego liderami! Pokazują światu, że to zagrożenie jest także naszą wielką szansą – szansą na zmianę wszystkiego.

Książka Naomi Klein, zdobywczyni wielu nagród dziennikarskich i jednej z najbardziej znanych orędowniczki sprawiedliwości klimatycznej, pełna jest konkretnych informacji oraz inspirujących historii młodych liderów i liderek z całego świata. Daje ona młodym czytelnikom rzetelne spojrzenie na aktualny stan klimatu. Tłumaczy, jak znaleźliśmy się w tym miejscu, jednocześnie podsuwając narzędzia, których będą potrzebowali, by dołączyć do walki o ochronę – i zmianę – planety, którą w przyszłości odziedziczą.

Pozycja obowiązkowa, by przekonać nastolatków i nastolatki do konieczności podjęcia działań na rzecz obrony klimatu – już teraz.
Chcę przekazać światu, że zmiana klimatu postępuje, nawet jeśli inni nie widzą dramatycznych zmian w swoich okolicach: to się dzieje tu i teraz.

Muszę przyznać, że do tej pory nie miałam szczęścia do poradników, ponieważ albo zawierały oczywiste stwierdzenia, albo były autopromocją innych dzieł autorów. ,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie" Naomi Klein, Rebecca Stefoff  to moje największe pozytywne zaskoczenie tego roku. Pozycja reklamowana jako poradni dla młodzieży okazała się świetną książką łączącą formę reportażu i poradnika

Co roku w wiadomościach słyszymy o pożarach w Los Angeles, huraganach w zatoce meksykańskiej, trzęsieniach ziemi. Przed pandemią głośno było o pożarach w Australii, a w ostatnim czasie o powodziach w Pakistanie. Same zjawiska pogodowe nie są niczym niezwykłym, ale ich siła i częstotliwość występowania już tak. Te klęski żywiołowe dotykają rodziny i niekiedy odbierają im cały dobytek. Co przyczynia się do tak  szybkich zmian klimatu? Jak można temu zapobiec? Jak te zmiany wpływają na nasze codzienne życie? Dlaczego tak się dzieje? 

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy właśnie w ,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie" Naomi Klein, Rebecca Stefoff. Autorki podzieliły książkę na trzy części: pierwsza część przedstawia sytuację, w jakiej obecnie znajduje się planeta i ekologia, druga tłumaczy co, do tego doprowadziła, w trzeciej sugerowane są rozwiązania i działania mające na uwadze ochronę środowiska.  Nie są one oczywiste, a  bardziej wyszukane i angażujące młodych ludzi. 

Na całym świecie 2019 był rokiem takich rekordów kataklizmów związanych ze zmianą klimatu. 

 ,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie" to bardzo interesująca książka, ponieważ Klein i Stefoff w swojej książce poruszyły wiele zagadnień naukowych, medialnych i politycznych. W prosty sposób przekazują czytelnikowi dużą dawkę wiedzy i informacji. Opowiadają historię ruchów młodzieżowych, które zainspirowały tysiące ludzi na całym świecie. O Grecie Thunberg i jej strajkach szkolnych słyszał cały świat, a na kartach tej książki znajdziecie historię kolejnych młodych niezłomnych osób, które chcą lepszej przyszłości dla siebie i innych. Poznacie Nostrat Fareh, Catraine Lorenzo, Carlosa Manuela, Davida  Ackleya, Elizabeth Wanjiru Wathuti i wielu innych.  Dowiecie się o pierwszych skargach do ONZ, wnioskach sądowych w obronie środowiska. Wraz z nimi śledzimy jak od lat 80, a nawet 40 XX w. jak zmieniał się stosunek społeczeństw do ekologii.  Autorki przy okazji obalają argumenty, które bardzo często pojawiają się dyskursie o ochronie środowiska, po stronie osób,  negują wpływ ocieplania klimatu, i uważają zagadnienie to jako wymysł młodszych pokoleń. 

Efekty zmiany klimatu nie dotykają wszystkich w takim samym stopniu. Żyjemy w świecie rasowej, ekonomicznej i klimatycznej niesprawiedliwości, w którym jedni mają daleko więcej niż potrzebują, a drudzy nie posiadają nawet tyle. 

Klein i Stefoff odwołują się do klęsk żywiołowych oraz szkodliwego działania człowieka. Moją uwagę zwrócił rozdziały o paliwach kopalnianych i huraganie Katrina, ponieważ o tym drugim czytałam polską autobiografię osób przebywających wówczas w Nowym Orleanie. Książka pozwoliła spojrzeć na wydarzenia i podejmowane decyzje  tamtego okresu z szerszej perspektywy. Uwzględniły położenie Afroamerykańskich obywateli i chęć zysku prywatnych koncernów. Kosztem naszej planety  i najbiedniejszych. 

Autorki w ,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie" przedstawiają brutalne fakty i okrutną rzeczywistość, które mogą być przytłaczające, ale także dają nadzieję na lepszą wizję  przyszłość, dzięki zaangażowaniu młodych osób. Naomi Klein i  Rebecca Stefoff oddały w ręce czytelnika książkę napisaną prostym językiem, pojawiające się w tekście zagadnienia naukowe, tłumaczyły  w przystępny sposób. Udało im się zawrzeć dużo dat, faktów  i informacji, w tak ciekawy sposób, że nie mogłam się od tej książki oderwać, choć o części zagadnień podejmowanych w tej książce miałam już widzie. 

,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie" Naomi Klein, Rebecca Stefoff  to bardzo mądra i wartościowa książka, którą polecam każdemu niezależnie od wieku. Wręcz chciałabym, żeby po tę książkę sięgnął każdy.  Zawarte w niej informacje dodatkowo opatrzone są czarno białymi zdjęciami i schematami.  Ta książka to ostatni apel i ostrzeżenie przez negatywnym wpływem ocieplania klimatu, którego skutki przyczyniają się do większych i mniejszych zmian w naszym środowisku. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu You&Ya

20 komentarzy:

 1. Dobrze, że takie wartościowe i ważne tematyczne książki powstają. Chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że mam tę książkę, gdyż zapowiada się na bardzo wartościową lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że tak wartościowe książki powstają. Warto je czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać że wiele tematów porusza ta książka. Może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, że powstaje sporo książek o tej tematyce. Tę polecę dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że taka książka powinna trafić do jak największej grupy odbiorców. Szczególnie młodych, a sama także chętnie bym ją przeczytała 🙂
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. niezwykle ważny temat. czasami odnoszę wrażenie ze żyjemy tak jakby nas te sprawy nie dotyczyły

  OdpowiedzUsuń
 9. Joanna Postupalska-Bożek3 października 2022 23:38

  Fajnie że powstają takie książki. To znak naszych czasów.

  OdpowiedzUsuń
 10. w sumie mogłabym ją sobie przeczytać, tak w wolnej chwili :)
  dobrego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawie zapowiada się ta książka, na pewno przypadnie do gustu i młodszym i starszym czytelnikom :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Paulina Kwiatkowska4 października 2022 05:50

  Ogólnie nie mówię nie, na pewno warto jest się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja zdecydowanie widzę tą propozycję w swojej domowej biblioteczce i będę ja polecać podobnie jak Ty - każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 14. O, widzę, że to wartościowa lektura! Polecę ją młodszemu rodzeństwu. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że takie lektury są nam w obecnych czasach bardzo potrzebne, szczególnie własnie młodzieży, która może w przyszłości wiele zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie słyszałam o tej książce, ale myślę, że mogłaby mi się ona spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten tytuł już gdzieś mi się rzucił w oczy i muszę go sobie zapisać do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 18. Potrzebujemy takich publikacji :) Sama chętnie dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wydaje mi się, że spodobałaby mi się ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawa pozycja, chciałabym ją przeczytać. Dawno temu czytałam "No Logo" Naomi Klein.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna