W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Rzeka zaklęta"  Rebecca Ross
wtorek, 10 stycznia 2023

Rzeka zaklęta 

Rebecca Ross 

 Tłumaczenie: Ewa Skórska 

Wydawnictwo: You&YA

Data premiery: 11.01.2023

Liczba stron: - 

"Dom Ziemi" i "Krwi" Sarah J. Maas spotyka Serce wiedźmy Genevieve Gornichec w genialnej powieści fantasy Rebekki Ross.


Jack Tamerlaine od dziesięciu długich lat nie postawił stopy na Cadence. Opuścił wyspę jako chłopiec, by uczyć się na barda. Początkowo zagubiony i osamotniony z czasem pokochał kontynent. Po latach nauki miał właśnie zostać asystentem na uniwersytecie.

Kiedy jednak młode dziewczęta zaczynają znikać z wyspy, mężczyzna odpowiada na wezwanie przywódcy klanu i wraca, by razem z Adairą, swoją nemezis i odwieczną rywalką z dzieciństwa, pomagać w poszukiwaniach zaginionych. Oboje szybko odkrywają, że są lepszymi sojusznikami niż wrogami, a ich pełna rezerwy współpraca powoli zamienia się w coś więcej.

Na Cadence nie można jednakże nigdy tracić czujności. Wyspa pełna jest zaklęć, a rządzące nią duchy żywiołów pokazują swoje kapryśne oblicze. Obłaskawić je może tylko muzyka. Niestety z każdą wybrzmiewającą nutą staje się jasne, że problemy z duchami są znacznie poważniejsze, niż początkowo się wydawało, a starszy, jeszcze mroczniejszy, niż zaginięcia dziewcząt, sekret czai się pod powierzchnią, grożąc unicestwieniem wszystkich i wszystkiego.


 ,,Rzeka zaklęta" Rebekki Ross to dobra książka, która pod pewnym aspektem wyłamuje się z obecnych trendów i zaskakuje.

Gdy nie boisz się umrzeć, kiedy tańczysz i płoniesz przez całą wieczność. I myślę, że to musi być strasznie nudne i że zrobisz wszystko, żeby znowu poczuć, że żyjesz. 

Jack po dziesięciu latach spędzonych na kontynencie wraca na wyspę, gdyż poprosił go o to jego  Lairda. Na wyspie Cadence dowiaduje się, że z ich części wyspy giną małe dziewczynki Wraz z Adairą postanawiają szukać zaginionych na własną rękę, w dość niekonwencjonalny sposób, gdy w tym samym czasie Torin prowadzi tradycyjne poszukiwania ze swoimi strażnikami. Pogoń za dziećmi prowadzi ich do dawno skrywanych prawd.

Bohaterowie ,,Rzeki zaklętej" przechodzą ciekawą drogę w pierwszym tomie. Muszą zmierzyć się z od dawna skrywaną prawdą, własnymi emocjami, ale zabrakło im charyzmy. Większość postaci wydaje się bardzo papierowa, jednowymiarowa. Wydają się postaciami zbyt idealnie skrojonymi pod ich role. Niestety nie  mają żadnych wyraźnych wad. Przez co odnosi się wrażenie, że są mało ludzcy, dlatego też tracą relacje między bohaterami. 

Adaira dziedziczka i przyszła laidra, która chce jak najlepiej dbać o swój lud. Zażegnać dawne konflikty. Stwarza wokół siebie pozory, by uspokajać innych. 

Jack z początku wydaje się bardzo porywczym i impulsywnym chłopakiem, który świetnie potrafi ukrywać swoje prawdziwe uczucia. 

Sidra to typowa uzdrowicielka. Każdemu pomoże i doradzi dobrą radą, jednak jej siła i wiara zostają wystawione na próbę.

Torin strażnik klanu Tamerlain, oddany pracy i ochronie swoich ludzi bez względu na cenę. Jest uparty i wierzy w swoje przekonania, przez co odrzuca inne możliwości.  

W przypadku niektórych relacji zabrakło mi większego zaangażowania w ich przedstawienie. Zwłaszcza na linii rodzic - dziecko. Uczucie łączące dwójkę głównych bohaterów jest dość przewidywalne, ale wiarygodnie zostało przedstawione. O wiele ciekawsza wydaje się wieź łącząca Torina i Sidrę.  

Pomimo tego, że bohaterowie są słabszym elementem ,,Rzeki zaklętej", to autorka po części wynagradza to czytelnikom świetnie wykreowanym światem i systemem magicznym który, choć opiera się na znanych żywiołach, ale są ciekawie i oryginalnie  wykorzystane. 

Rebecca Ross  na potrzeby książki stworzyła interesujące legendy i opowieści opowiadane od pokoleń na wyspie Cadence. Klan ma rozbudowany system wierzeń, a także kulturę i autorka spędziła dużo czasu na ich przedstawieniu. Duchy i żywioły mają bardziej kapryśne i figlarne charaktery od ludzkich bohaterów. 

Język nie jest wyszukany, dzięki temu ,,Rzekę zaklętą" pomimo wolniejszego tempa akcji od tego, do którego przyzwyczaiły nas współczesne popularne książki, czyta się szybko. Narracja jest trzecioosobowa z perspektywy kilku bohaterów. Autorka przechodzi bardzo płynnie pomiędzy dwiema różnymi liniami czasowymi: teraźniejszością i przeszłością. Akcja na początku rozwija się powoli, ale w odpowiednich momentach nabiera tempa. Ross potrafi budować klimat. 

,,Rzeka zaklęta" Rebecci Ross to książka, przy której dobrze spędziłam czas, pomimo paru słabszych elementów, o których pisałam powyżej. W pierwszym tomie autorka przedstawiła dość interesujący, ale hermetyczny klan. Jestem bardzo ciekawa reszty tego świata i dalszych losów bohaterów. ,,Rzeka zaklęta" to książka o miłości, odwadze i gorzkich tajemnicach, które ranią jak ostry miecz. Daj się porwać nurcie wody i muzyce barda z wyspy Cadence. Ja z przyjemnością sięgnę po drugi tom. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu You&YA

30 komentarzy:

 1. Myślę, że mimo tych kilku mankamentów, mogłabym się skusić się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One aż tak bardzo nie wpływają na odbior książki.

   Usuń
 2. To raczej nie do końca są moje klimaty czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem, ale czasem warto spróbować czegoś nowego.

   Usuń
 3. Witam serdecznie ♡
  Brzmi intrygująco :) Przyznam, że o tytule wcześniej nie słyszałam, zapisuję! Sądzę, że to może być książka dla mnie :) świetna recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam w moich skromnych prograch 😉.
   Bardzo się cieszę, że „Zaklętą rzeka" brzmi dla ciebie intrygująco. Dziękuję.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Książka do mnie przyszła dzisiaj i chociaż nie jet idealna, to bardzo ale to bardzo urzekła mnie fabuła. Jestem ciekawa jak ja odbiorę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że miło spędzisz z nią czas.

   Usuń
 5. Lubię gdy w książkach nawet kryminalnych akcja nie leci na łeb na szyję, tylko rozwija się spokojnie. Tytuł zapisuję, bo może mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie to może być książka dla ciebie. Musisz to tylko sprawdzić 😉

   Usuń
 6. Nie znam tej ksiazki ale zdecydowanie bardzo mnie zaciekawiła!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oby drugi tom był równie satysfakcjonujący 😉

  OdpowiedzUsuń
 8. Intrygująca historia. Chętnie poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 9. podobają mi się imiona bohaterów:D takie oryginalne acz pasujące do koncepcji fabuły i klimatu

  OdpowiedzUsuń
 10. Zupełnie nie moje klimaty, ale za to mój mąż byłby chętny bo zawsze widzi potencjał w takich książkach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapisuję sobie tytuł, bo okłada już parę razy rzuciła mi się w oko na Instagramie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że w wolnym czasie będę mogła dać szansę tej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Okładka ma w sobie jakiś magnez, który przyciąga wzrok i ciężko go oderwać. Ciekawa jestem czy tak samo działała by na mnie treść tej książki

  OdpowiedzUsuń
 14. Ogólnie nie mówię nie, ale na razie raczej nie znajdę na nią czasu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie znam twórczości tej autorki, ale zapowiada się interesująco. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się nie mylę, to dopiero jej druga książka wydana w Polsce.

   Usuń
 16. Nie do końca moje klimaty, ale fabuła dosć ciekawie się zapowiada

  OdpowiedzUsuń
 17. Może jak będę miała więcej czasu i okazję to sięgnę po tę książkę, ale póki co dam sobie z nią spokój :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się przeczytać wszystkich książek, które nas ciekawią bądź zwrócą naszą uwagę.

   Usuń
 18. Myślę, że mogłaby mi się spodobać ta książka 😊

  OdpowiedzUsuń
 19. Powieści fantasy to nie moja bajka, ale wiem komu się spodoba, więc dzięki za pomysł na prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie. Mam nadzieję, że to będzie udany prezent.

   Usuń

© 2020 | graphic-luna