W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Misrule" Heather Walter
środa, 31 maja 2023


Misrule
Heather Walter
Tłumaczenie: Ewa Skórska 
Wydawnictwo: You&YA
Liczba stron: 384
Data premiery: 23.04.2023

Królestwo Briaru leży w gruzach. Nieliczni ocaleli ludzie kryją się przed „bestią,” a ostatnia księżniczka, potomkini legendarnej Leythany, spoczywa w bibliotece, pogrążona we śnie, w który zapadła wskutek klątwy. Obudzić ją może pocałunek. Każdy poza pocałunkiem Alyce – pół-Vili, pół-Zmiennokształtnej, bestii, która podbiła Briar. Ta Mroczna Łaska zakochała się w księżniczce z wzajemnością. Klątwa zakłada, że po przebudzeniu Aurora nie pozna swej ukochanej. Alyce nie może się z tym pogodzić. Przyjmuje imię Nimara i za wszelką cenę stara się przechytrzyć los. Niestety bezskutecznie.

Sto lat później Mroczny Dwór pełen jest goblinów, chochlików, Vil, demonów i zmiennokształtnych, którzy ściągnęli tutaj z najbardziej odległych krain, zostali odnalezieni, odbici i uratowani. Ludzcy mieszkańcy Briaru stali się służącymi związanymi z Nimarą przysięgą krwi albo wylądowali w lochach.

A księżniczka Aurora wciąż śpi w chronionej magią pradawnej bibliotece. Mroczny Dwór nic o niej nie wie…

Kto obudzi księżniczkę? Czy Mroczna Łaska odzyska względy ukochanej?

 


,,Misrule" Heather Walter to drugi i ostatni tom retellingu o ,,Śpiącej królewnie", który przedstawia historię Aurory i Alyce. 

Pod koniec powieści ,,Malice" doszło do zmiany układu sił w królestwie Briar. Alyce, która była pogardzana i wytykana palcami pod wpływem tragicznych wydarzeń i negatywnych emocji uległa mrokowi i zaczęła się mścić.  Aurora jako jedna z nielicznych osób nie widziała w niej tylko Mrocznej Łaski zapadła w długi sen przez klątwę. Alyce nie zaprzestała prób złamania klątwy z księżniczki, tworzy Mroczny Dwór, w którym mogą się schronić wszystkie magiczne istoty. Przyjmuje imię Nimora i kontynuuje wojnę z Etherinami. 

Heather Walter w drugim tomie wprowadziła sporo nowych postaci drugoplanowych, jednak nie rozwija ich w równym stopniu, przez co niektóre emocjonalne sceny nie wybrzmiewają. 

Zdecydowanie najciekawszą postacią w tej części jest Alyce, którą w pewnym sensie można nazwać antagonistką, ale w historii stworzonej przez Heather Walter nic nie jest jednoznaczne. Dla jednych jest bohaterką, którą uratowała wiele istnień, dla innych jest niebezpiecznym ,,zwierzakiem" i zmartwieniem. Podejmuje okrutne i złowrogie decyzje. które mają swoje źródło w  tym, jam mieszkańcy Briar traktowali ją wcześniej. Autorka w kreacji tej postaci świetnie wykorzystała motyw zamiany ról i pewnych uprzedzeń. 

O Alyce mogłabym jeszcze wiele napisać w przeciwieństwie do Aurory, której rola w drugim tomie sprowadzała się do bycia wybranką głównej bohaterki. Poza szokiem jest ona tą samą dziewczyną, którą była w pierwszej części. Jest wciąż nieufna i stanowcza, gdy wymaga tego sytuacja. Wyrozumiała, otwarta i inteligentna Aurora, która była przygotowana do jednej roli. 

Z nowych postaci drugoplanowych warto wspomnieć o Reganie. Jednej z pierwszych Vile, którą zainspirowała Alyce. Jej wątek jest bardzo subtelny, ale łatwo zorientować się w jej intencjach. Autorka ciekawie i naturalnie wplotła w jej historię całą opowieść. 

Derek zrobiłby wszystko, by ocalić swoich bliskość. Wzbudza sympatię, ale i podejrzliwość. Podobnie, jak wielu bohaterów w tym tomie ma swoje sekrety i nadzieję. 

Postaci Neve jest mało w książce, ale ma bardzi ważną rolę w tej historii. Zdecydowanie ciekawie wypada w kontakcie z Nimorą / Alyce. 

Złoczyńca tego tomu jest trochę kreskówkowy, przynajmniej jego wizerunek, który powstał z opowieści mieszkańców dworu. Autorka tworząc, jego kreacje świetnie podkreśliła próżność, arogancję przebiegłość i poczucie wyższości. 

 ,,Gdy dojdzie do tragedii, dowiadujemy się wielu rzeczy o innych i o nas samych". 

Walter postawiła miłość i relację pomiędzy Alyce i Aurorą w trudnym położeniu. Między obiema bohaterkami widać pewną zażyłość i próbę zrozumienia drugiej strony i postawienia się w ich sytuacji. Trudno wybaczyć i zaakceptować pewne zachowania. Na nowo muszą poukładać swoją relację i poukładać sprawy z przeszłości. 

Autorka w drugim tomie zdecydowanie rozbudowała świat. , choć widać w nim pewne inspiracje innymi popularnymi seriami dla młodzieżowy. Jest większa  reprezentacja różnorodnych postaci z magicznymi zdolnościami. Rozbudowany system magiczny był głównie wytłumaczony poprzez ekspozycje. Ciekawie łączy się z istnieniem Fae. 

Na przestrzeni całej książki autorka zmienia tempo narracji. Początkowo fabuła rozwija się powoli. Przyśpiesza przy scenach batalistycznych i zwalnia, gdy muszą wybrzmieć wszystkie emocje. Niektóre fragmenty się powtarzają 

Kontynuacja ,,Malice" to dobrze napisana książka. Walter zdecydowała się na narrację pierwszoosobową z perspektywy Alyce. Dialogi są często nacechowane negatywnymi emocjami, ale wypadają bardzo naturalnie.  Klimat drugiegp tom jest bardziej mroczniejszy i brutalniejszy.. 

,,Misrule" Heather Walter to powieść pełna intryg, sekretów i zdrad, która jest niejednoznaczna. Nie zawiodłam się na ostatnim tomie. Ma świetne zakończenie, słodko-gorzkie. To książka o podziałach i rasizmie oraz problemach z nich wynikających. ,,Milsure" to powieść, która pokazuje, że człowiek nie jest z natury zły. Może być próżny i arogancki, ale przede wszystkim liczy się, jak traktujemy innych. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuje wydawnictwu: You&YA.

Zrecenzowane książki z serii Malice: 

Malice | Misrule 

20 komentarzy:

 1. Jak ja uwielbiam take intrygi i sekrety.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale jestem ciekawa tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że klimat podobny jest do Dworu Cierni i Róż. Myślę, że mogłaby mi się spodobać ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę mam w planach, ale najpierw muszę przeczytać 1 tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna zastanawiam się nad sięgnięciem po pierwszy tom. I tak sobie myślę, że chyba trzeba się w końcu przełamać i sięgnąć po tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja chyba jednak wolę klasyczną disneyowską opowieść o śpiącej królewnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede mną jeszcze część I, ale fajnie, że kontynuacja też porywa.

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię takie inspiracje - choć rzadko trafiam na naprawdę dobre opowieści

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie, że jesteś zadowolona z kontynuacji 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że może skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki pełne intryg. Kto wie, może książka kiedyś wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam serdecznie ♡
  Ciekawa seria, muszę ją koniecznie bliżej poznać. Bardzo interesująca, według mnie, historia. Lubię takie klimaty, odnajdę się w tym tytule :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 13. Fabuła mogłaby mnie zaciekawić i wątki jakie przedstawia ta propozycja książkowa.

  OdpowiedzUsuń
 14. fajny ten klimat podoba mi się

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś dla mnie, chciałbym poznać ten cykl 😊

  OdpowiedzUsuń
 16. Planuję przeczytać tę książkę, jak już nadrobię poprzednią część. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie intrygi, muszę ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Też czytałam :D I muszę przyznać, że zakończenie jest świetne, nie wyobrażałam sobie innego :D Ogólnie ta część podobała mi się bardziej niż poprzedniczka :D "Malice" nie była zła, ale "Misrule" jest takie...bardziej :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawa książka, z chęcią po nią sięgnę bo muszę przyznać że jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety jeszcze nie czytałam pierwszego tomu ;<

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna