Kilka miesięcy temu Netflix ogłosił sporo polskich produkcji, które trafią na streamingowego giganta. Wśród głośnych polskich adaptacji znalazł się ,,Znachor" i ,,Pan samochodzik i templariusze".
Jestem pokoleniem, dla którego seria Zbigniewa Nienackiego w momencie zapowiedzi filmu była nieznana, podobnie jak serialowa adaptacja z 1971 r., więc nie mam żadnych oczekiwań, czy konkretnych wyobrażeń. W przypadku polskich produkcji trudno znaleźć informacje o procesie powstawania danego filmu. Stanowisko reżysera objął Antoni Nykowski a scenariusz napisał Bartosz Sztybor. Zdjęcia kręcona w Malborku i na Litwie.
Zwiastun
Opis
Historyk sztuki znajduje średniowieczny krzyż templariuszy i łączy siły z nietypowymi pomocnikami, aby odkryć tajemnice niezwykłego skarbu.
Seria książek przygodowych Pan Samochodzik składa się z 15 tomów. Była wydawana na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Ponadto po śmierci autora kontynuowali ją także inni pisarze. Seria ta ma kilka wydań, które różnią się kolejnością tomów. Część ,,Pan samochodzik i templariusze" po raz pierwszy została wydana w 1966.
Seria książek opisująca przygody Tomasza historyka sztuki, tropiciela przemytników i złodziei skarbów narodowych. Nazwano go Panem Samochodzikiem w związku z wehikułem, którym jeździł. Otrzymał go w spadku po wuju, który zbudował śmieszną karoserię, kryjącą wspaniały silnik Ferrari 410 i wyposażył tę śmieszną konstrukcję w wiele ciekawych i pożytecznych wynalazków własnego pomysłu. Panu Tomaszowi w rozwiązywaniu zagadek pomagają przyjaciele harcerze. Książki Nienackiego należą do tych, które czyta się z zapartym tchem. Ponadto wyrabiają ogromny szacunek dla zabytków i historii polskiej.
Jeśli tak jak, ja nie kojarzycie ani autora, ani jego książek, to już niedługo będzie okazja do poznania sylwetki Zbigniewa Nienackiego. Już w sierpniu wydawnictwo Prószczyński i S-ka wyda biografia twórcy Pana Samochodzika - ,,Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika" autorstwa Jarosława Molendy.
Ojciec najsłynniejszego muzealnika-detektywa, odkrywca Skiroławek, określany mianem naczelnego pornografa partii. Arogant, który osiągnął sukces, po czym zaszył się na mazurskiej wsi, by stamtąd toczyć wojny z krytykami w Warszawie, nazywanymi przez niego „zatabaczonymi nauczycielami gimnazjalnymi z dawnej Kongresówki”. Prywatnie pogromca kłusowników i piratów drogowych. ORMO-wiec z powołania, „ortodoksyjny komunista” z zamiłowania, współpracownik bezpieki z wyboru, apologeta generała Jaruzelskiego i stanu wojennego. Konformista z kompleksem odrzucenia, autor paszkwili, ukrywający się pod pseudonimem Ewa Połaniecka, i taśmowy producent bestsellerów jako Zbigniew Nienacki. Człowiek zakłamany, uwięziony w szponach namiętności do nastolatek, papierosów i alkoholu. Po prostu skandalista od Pana Samochodzika.
Jarosław Molenda – członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, jego teksty ukazywały się m.in. ma łamach „Focus Historia”, „Dookoła Świata”, „Gazeta Wyborcza. Ale Historia”, „Globtroter”, „Mówią Wieki”, „Odkrywca”, „Rzeczpospolita. Plus Minus”, „Wiedza i Życie”, „Voyage”. Członek kolegium redakcyjnego „Geograficznej Encyklopedii Świata”. Autor pięćdziesięciu książek, odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za propagowanie historii Polski oraz medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książka ukaże się w 22 sierpnia.
Z kolei film będzie dostępny na platformie już 12 lipca.
Źródło: 1