W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Max Nieuwdorp
środa, 27 września 2023

 

Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci
Max Nieuwdorp
Tłumaczenie: Olga Niziołek 
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 27.09.2023
Liczba stron:  352
Opis

W jaki sposób hormony pomagają na stres psychiczny? Jak hormony głodu i sytości wpływają na zachowanie nastolatków? Dlaczego czasem reagujemy złością, choć tego nie chcemy?

Hormony silnie wpływają na całe nasze życie, w tym na osobowość. Ich nierównowaga może wywrócić wszystko (dosłownie!) do góry nogami. To one w dużym stopniu decydują o naszym rozwoju.

Centrum dowodzenia hormonami mieści się w samym środku mózgu, zaraz za oczami. To tam znajdują się podwzgórze i przysadka – wielkości odpowiednio truskawki i ziarnka grochu – które niczym generałowie sterują naszym układem nerwowym i hormonalnym.

Wybierz się z Maxem Nieuwdorpem, doświadczonym internistą i endokrynologiem, w fascynującą podróż po świecie ludzkich hormonów. Odkryj związek twoich doświadczeń i samopoczucia z czynnikami hormonalnymi, którym dotychczas nie poświęcałeś uwagi. Przekonaj się, że hormony rządzą!

Dzięki tej książce zrozumiesz własny organizm i skutecznie poprawisz jego funkcjonowanie.


Wiedzieliście, że ,,Pojęcie hormon zostało użyte po raz pierwszy w 1902 roku. Posługiwali się nim Ernest Starling i jego szwagier William Bayliss, brytyjscy fizjologowie, którzy wspólnie badali działanie układu trawiennego". 

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Maxa Nieuwdopro to książka, której tematyka bliska jest każdemu z nas. Układ hormonalny wpływa na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa na różne organy. Tytuł ten zwrócił moją uwagę  przede wszystkim ze względu na często przytaczanego guza przysadki mózgowej i samo działanie tego gruczołu. Ta książka oferuje czytelnikowi znacznie więcej, ponieważ autorowi udało się przedstawić sporo aspektów naszego układu endokrynnego w skondensowanej dawce wiedzy.  Zgodnie z tym co obiecuje podtytuł Max Nieuwdopro wskazuje jak hormony wpływają już na nas od etapu płodu płód, przez kolejne okresy życia, aż do starości, która coraz częściej nie jest pomijana w literaturze. Każdy z tych okresów życia zostały w sposób szczegółowy opisany od strony hormonalnej. Z uwzględnieniem, jak ułatwiają bądź utrudniają nam życie. Jest to w miarę chronologicznie uporządkowane publikacja

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" nie jest odosobniona pod względem konstrukcji i układu rozdziałów od innych książek tego typu. Autor wychodzi od historii swoich pacjentów. (nie w każdym rozdziale, czasem po prostu przytacza medialny przypadek medyczny), by ukazać dany problem, ale nie jest ona obszerna i dominująca. Staje się tylko emocjonalnym  zaczepieniem dla czytelnika, a zarazem pretekstem do rozwinięcia zagadnienia. Maxa Nieuwdorpa pod koniec rozdziału powraca do  swoich pacjentów z rozwiązaniem ich problemów. I to jest świetny, satysfakcjonujący zabieg.

Uwielbiam historyczne anegdotki w tej książce i przytoczone historie. Sporadycznie pomiędzy rozdziałami autor w sposób naukowy wyjaśnia zjawiska, wokół których powstało sporo popularnych teorii spiskowych. Omawiane treści czasami przedstawione są na schematach i zdjęciach. Max Nieuwdorp powołuje się w swojej książce na liczne badania i swoich kolegów po fachu.  Wszystko jest bardzo dobrze udokumentowane w przypisach. 

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Maxa Nieuwdopra została napisana prostym, przestępnym językiem. W tekście oczywiście znajduje się medyczna  terminologia i żargon, ale wszystko zostało opisane w  sposób zrozumiały dla czytelników znających tylko podstawy z biologii, chemii oraz anatomii. Autor świetnie uporządkował aktualnie dostępną widzę. Zwracał przy okazji uwagę, że nauka w tym zakresie wciąż się rozwija, zostało jeszcze wiele do odkrycia i zbadania. 

Max Nieuwdorp jest internistą i endokrynologiem, profesorem na Amsterdam Universitair Medische. Postanowił napisać ,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" po ponad dwudziestu latach pracy z pacjentami w odpowiedzi na ich częste pytania. W książce zwraca uwagę na wielkie znaczenie układu hormonalnego, jego wpływu na mózg i układ trawienny, a także tożsamość płciową i preferencje seksualne. 

,,Hormony rządzą. Jak hormony kształtują twoje życie od narodzin do śmierci" Maxa Nieuwdorpa to książka, w której zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. To ciekawa pozycja popularnonaukowa, którą świetnie się czyta. Sama z pewnością wrócę do poszczególnym fragmentów, które sobie zaznaczyłam. To fascynująca książka opowiada o mechanizmach funkcjonowania naszego organizmu. 

Współpraca: Wydawnictwo Otwarte 

6 komentarzy:

 1. Myślę, że mogłabym się sporo dowiedzieć z tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka tej publikacji mnie interesuje. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja, treść dotycząca każdego. Podoba mi się, że działanie hormonów zostało przedstawione na przykładzie konkretnych przypadków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co prawda nie dla mnie, ale podałaś mi świetny pomysł na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że tą książkę warto przeczytać :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach tę książkę już od kiedy zobaczyłam zapowiedź i cieszy mnie, że jest warta uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna