W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrolę i zyskać luz" Katherine Morgan Schafler
środa, 3 kwietnia 2024


Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrolę i zyskać luz

Katherine Morgan Schafler


Tłumaczenie: Nina Wum


Wydawnictwo: Muza 


Data premiery: 27.03.2024


Liczba stron: 416


Czy perfekcjonizm musi być źródłem frustracji i stresu? Absolutnie nie!

Rzuć wyzwanie swojemu patrzeniu na perfekcjonizm i na siebie. Gdy zidentyfikujesz swój unikatowy profil perfekcjonisty, dowiesz się, jak zarządzać każdą formą perfekcjonizmu, aby działała dla ciebie, a nie przeciwko tobie. Ta pełna empatii książka pokaże Ci, jak przeprowadzić największą transakcję, jakiej kiedykolwiek dokonasz w swoim życiu - zamienić powierzchowną kontrolę na prawdziwą władzę.

Dzięki tej książce masz szansę na zawsze zmienić sposób, w jaki postrzegasz perfekcjonizm i siebie.


Katherine Morgan Schafler jest psychoterapeutką, pisarką i mówczynią pracującą dla Thrive Global i Google, współpracującą z TIME i Business Insider, The New York Times, Huffington Post, ELLE, Glamour, Bustle oraz Buzz Feed.

,,Powiedzmy to sobie szczerze: jest on [perfekcjonizm] wspaniałym sługą i okropnym panem". 

O perfekcjonizmie napisano już wiele publikacji, można to łatwo sprawdzić, przeglądając, chociażby tylko polski rynek wydawniczy pod tym kątem. Katharine Morgan Schafler zaczęła swoją książkę  ,,Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrole i zyskać luz"  od zauważenia, że do tej pory był on przedstawiany, jako coś negatywnego, a przynajmniej to sugerują pejoratywnie nacechowane podtytułu innych książek. W swojej pracy psychoterapeutka chce pokazać, że perfekcjonizm może być również darem i siłą (a nie blokadą), którą można przekształcić w zaletę. Jednocześnie nie jest to książka pisana pod tezę, ponieważ autorka dość wyraźnie rozgranicza i omawia podkategorie perfekcjonizmu: adaptacyjnego i dezadaptacyjnego 

 Na początku Schafler oczywiście wprowadza czytelników do tematu: charakteryzując pięć typów perfekcjonizmu. Z czasem przedstawi także przejawy perfekcjonizmu. Dla lepszego zobrazowania omawianych tematów, w książce autorka posługuje się zmodyfikowanymi historiami swoich pacjentek. Książka ,,Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrole i zyskać luz"  nie została w sposób wyraźny podzielona (poza rozdziałami), ale bardzo odczuwalne są dwie części. Pierwsza jest naukowo-informacyjnym wprowadzeniem do tematu. W drugiej części znajduje się więcej wskazówek i porad autorki.. 

Co najważniejsze Schafler nie pozostawiła dziedziny zajmującej się perfekcjonizmem  w izolacji. Tak, jak na nasz charakter ma wpływ wiele czynników, tak na perfekcjonizm mają wpływ inne  uwarunkowania społeczne, kulturowe, płci itp. Przytacza także inne gałęzie zdrowia psychicznego, teorie oraz badania. Powołuje się na prace innych psychologów:żki i naukowców:wczyń.  Wszystko jest dokładnie poparte bibliografią.

Autorka zwraca dużą uwagę na ważną rolę języka w codziennym funkcjonowaniu, który kształtuje naszą rzeczywistość i drobne różnice w definicji słowa, które potrafią bardzo zmienić perspektywę.  W książce ,,Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrole i zyskać luz" charakteryzuje żargon psychologiczny, ale  autorka w sposób przystępny wszystko przedstawia. W tekście znajdziemy sformułowania kojarzone z internetowym przekazem

Po ,,Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrole i zyskać luz" spodziewałam się książkę wpisującą w formułę poradnika, a dostałam coś znacznie więcej: kompendium wiedzy o perfekcjonizmie. Popartą udokumentowanymi badaniami, jakimi dysponuje społeczeństwo na dzisiaj. Była to bardzo ciekawa i angażująca lektura. 

Ten link przeniesie was na stronę autorki, gdzie znajdziecie  quiz Schafler, Pozwoli on wam określić jakim typem perfekcjonisty jesteście, z krótkim podsumowaniem. Oczywiście w książce są one lepiej scharakteryzowane i bardziej szczegółowo.

Współpraca reklamowa (barter) wydawnictwo Muza

3 komentarze:

  1. Widzę, że to dość ciekawy poradnik, a takie bardzo lubię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie perfekcjonizm nie grozi, więc poradnik nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Coś czuję, że przydałaby mi się ta książka!

    OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna