W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
W kręgu adaptacji - ,,The Friend"
piątek, 4 kwietnia 2025

 


W 2018 roku Sigrid Nunez została laureatką prestiżowej nagrody National Book Award za powieść ,,Przyjaciel", którą w Polsce wydało wydawnictwo Pauza. Kilka lat później książką zainteresowali się producenci z Hollywood. 

Odtwórczynię głównej roli ogłoszono już w 2022 r., ale prace na planie filmowym ruszyły dopiero dwa lata później w Nowym Jorku. Scenariusz do filmu na podstawie książki napisali: Scott McGehee i David Siegel. Duet ten odpowiadał także za reżyserię. 

Obsada:  Naomi Watts, Bill Murray, Sarah Pidgeon, Carla Gugino, Constance Wu, and Ann Dowd.
Opis dystrybutora 

In The Friend, writer and teacher Iris (Naomi Watts) finds her comfortable, solitary New York life thrown into disarray after her closest friend and mentor (Bill Murray) dies suddenly and bequeaths her his beloved 150 lb. Great Dane. The regal yet intractable beast, named Apollo, immediately creates practical problems for Iris, from furniture destruction to eviction notices, as well as more existential ones, his looming presence constantly reminding her of her friend's problematic choices in both life and death. Yet as Iris finds herself unexpectedly bonding with the animal, she begins to come to terms with her past, her lost friend, and her own creative inner life.

 


Zanim film ,,The Friend" trafił do amerykańskich kin, pod koniec sierpnia miał światową premierę na Telluride Film Festival w Kolorado, a tydzień później był wyświetlany na festiwalu w Toronto. Obraz był jeszcze pokazywany na trzech festiwalach w Stanach Zjednoczonych. Sigrid Nunez uczestniczyła 21 listopada w  pokazie przedpremierowym w Las Vegas i wzięła udział w sekcji Q&A. Przyznała, że producenci zaproponowali jej cameo w filmie, ale odrzuciła tę propozycję. Jest zadowolona z adaptacji swojej książki. Autorka była także obecna na panelu dyskusyjnym podczas New York Film Festival. Na YouTube są dostępne całe nagrania z tego spotkania.  


Zwiastun 

Spoty telewizyjne 




Naomi Watts o filmie ,,Przyjaciel". W czasie promocji filmu towarzyszył jej Bing. 

Książka ,,Przyjaciel" Sigrid Nunez ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Pauza w przekładzie Dobromiły Jankowskiej. 

Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?

W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To również historia o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.

,,The Friend" od 28 marca był wyświetlany w limitowanej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych. Od 4 kwietnia jest dostępny w całym kraju. Niestety adaptacji książki 
Sigrid Nunez raczej nie będzie miała kinowej premiery w Polsce. Zapewne za jakiś czas pojawi się na VOD lub którejś platformie streamingowej. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. 

 

2 komentarze:

© 2020 | graphic-luna