W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Wyczekiwane, styczeń 2020
wtorek, 31 grudnia 2019
O wielu styczniowym premierów wielu pisało już na początku grudnia, więc możliwe, że o nich już słyszeliście,  a może nawet macie niektóre na oku. Nie przedłużając... 

Gdyby to nie był Everest 
Piotr Trybalski , Leszek Cichy
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 29.01.2020

,,Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest

Opowieść Leszka Cichego - legendarnego lodowego wojownika
O ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata
Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli - to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!

Jak do tego doszło? Dlaczego polscy himalaiści zdecydowali się oblegać szczyt Góry Gór zimą? Przecież powszechne było przekonanie, że Mount Everestu o tej porze roku zdobyć się nie da. Grupa śmiałków dowodzona przez Andrzeja Zawadę podjęła wyzwanie.

Leszek Cichy ze swadą i szczerością opowiada o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. Już opis samych przygotowań do wyprawy w końcówce lat 70-tych powoduje szybsze bicie serca. I zdumienie - ekipa dysponowała jednym porządnym namiotem szturmowym, a Krzysztof Wielicki wspinał się w... okularach do spawania.

Odwaga i strach, racjonalizm i brawura, ambicja, brak pokory i chęć zapisania się w historii z jednej strony, z drugiej liczne chwile zwątpienia i słabości. Książka Gdyby to nie był Everest, ukazująca się w czterdziestą rocznicę pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata to świetny dokument, w którym Leszek Cichy i słuchający jego wspomnień Piotr Trybalski nie tylko odtworzyli całą drogę na szczyt Everestu, ale też uchwycili niezwykły moment narodzin złotej epoki polskiego himalaizmu.''


Królestwo Mostu
Danielle L. Jensen
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 400
Data wydania: 15.1.2020

,,A gdybyście zakochali się w tej jednej osobie, którą przysięgaliście zniszczyć?

W dniu ślubu Lara ma dla męża tylko jedną myśl: rzucę twoje królestwo na kolana. Jako księżniczka szkolona od najmłodszych lat, by być śmiertelnie niebezpiecznym szpiegiem, wie, że Królestwo Mostu symbolizuje jednocześnie legendarne zło - i legendarną obietnicę. Jako jedyna droga przez pustoszony burzami świat, Królestwo Mostu kontroluje handel i podróże między krajami, co pozwala jego władcy się wzbogacać, a swoich wrogów- w tym ojczyznę Lary - rujnować. Kiedy więc Lara - pod pozorem wypełniania zapisów traktatu pokojowego - trafia do niego jako narzeczona władcy, jest gotowa zrobić wszystko, by osłabić obronę nieprzeniknionego Królestwa Mostu.
Ale kiedy Lara trafia do nowego domu - porośniętego bujną roślinnością raju otoczonego przez wzburzone morza - i poznaje przyszłego męża, Arena, zaczyna się zastanawiać, gdzie leży prawdziwe zło. Wokół siebie widzi królestwo walczące o przetrwanie, a w Arenie mężczyznę, który zajadle broni swoich poddanych. Dzięki swojej misji Lara coraz lepiej rozumie konflikt o most, a jednocześnie nie może dłużej ignorować uczucia, które zaczyna ją łączyć z Arenem.
A mając cel niemal w zasięgu ręki, musi podjąć decyzję - czy zniszczy króla, czy wybawi własny lud?''Arktyczne marzenia 
Ben Lopez
Wydawnictwo: Marginesy
Ilość stron: 528
Data wydania:  15.1.2020


Najważniejsza książka Barryego Lopeza, nagrodzona m.in. National Book Award.

Niepowtarzalna opowieść o dalekiej Północy i jej cudach: skarłowaciałych lasach, zorzach polarnych i skutych lodem morzach, o wołach piżmowych, niedźwiedziach polarnych i narwalach. Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i - często zakończonych tragicznie - wypraw śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży.

To opowieść o zapadającej w pamięć czystości wyrazu, przypominająca pod tym względem krainę, którą Lopez opisuje. Arktyczne marzenia to niezaprzeczalnie arcydzieło.

Ta książka jest jak literacka Cieśnina Beringa - ze wszystkich stron migruje przez nią całe bogactwo arktycznego życia. Lopeza czyta się w nieprzerwanym zachwycie; po pierwsze względem jego pisania, po drugie - tej planety i rządzących nią praw. Nie znam żadnego innego autora z tak wielkim sercem dla natury. Nic, tylko patrzeć mu przez ramię i słuchać. Wybitne!
Adam Robiński

Od wielu lat, odkąd wreszcie udało mi się tę książkę przeczytać, twierdzę, że to najlepsza książka o Arktyce, jaką miałem przyjemność poznać. Nie da się jej połknąć w jeden wieczór, choć gdy się ją czyta, trudno się oderwać. Czytałem ją ponad rok, za każdym razem po kilkanaście stron. Nie potrafiłem szybciej i po każdej dawce musiałem trochę odpocząć, żeby to na spokojnie przetrawić. Barry Lopez zawsze zdaje się sięgać głębiej, dociekać uważniej niż inni autorzy. To książka pełna pięknej mądrości, a zdumionego czytelnika pochłania mnogość faktów i tajemnych więzi, które Lopez odkrywa i przedstawia tak, że nagle przyrodnicze, geograficzne i filozoficzne splątanie północnego świata staje się oczywiste. To fantastyczna uczta i choć może trwać bardzo długo, to i tak czuje się żal, kiedy się kończy.
Mikołaj Golachowski


Nie patrz 
Marcel Moss
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 29.1.2020
Ilość stron: 


,,Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten koszmar kiedyś się skończy?`

Ewa na co dzień jest szanowanym psychoterapeutą. Skrywa jednak mroczną tajemnicę, którą poza nią zna tylko jedna osoba.

Pewnego dnia kobieta dostaje na Instagramie wiadomość video od swojej byłej pacjentki, Martyny, która przebywa na leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Gdy odtwarza filmik, widzi sceny, o których wolałaby zapomnieć.

Tylko Martyna wie, co Ewa zrobiła przed laty. Teraz grozi, że upubliczni nagranie, jeżeli lekarka nie pomoże jej w rozwiązaniu sprawy głośnego morderstwa sprzed kilku miesięcy. Ewa wie, że musi się zgodzić. W miarę zgłębiania się w kryminalną sprawę, odkrywa coraz więcej powiązań między śmiercią 40-letniego mężczyzny a swoją mroczną i bolesną przeszłością.

Nigdy nie uciekniesz od przeszłości...''Żyję. Moja tragedia na Nanga Parbat 
Elisabeth Revol
Wydawnictwo: Agora
Ilość stron: 240
Data wydania: 22.1.2020

,,W styczniu 2018 roku Tomasz `Czapkins` Mackiewicz i Elisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa, szybko tracił siły i coraz gorzej widział. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m. poniżej szczytu, gdzie został na zawsze. - Jest mi zimno, chcę odpocząć - miał powiedzieć w ostatnich słowach, które wspomina Francuzka.
Ocalała dzięki brawurowej akcji ratowniczej prowadzonej przez himalaistów, którzy w tym czasie uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 - Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubkę i Piotra Tomalę.
Revol po raz pierwszy z takimi szczegółami wspomina przebieg tych tragicznych wydarzeń. Szczera do bólu konfrontuje się z własną traumą i emocjami, by swoimi słowami opowiedzieć tę intymną historię, która wydarzyła się na oczach milionów internautów.

Muszę żyć z tym ostatnim obrazem Tomka, tam na górze, z jego zachrypniętym głosem i z tymi słowami pełnymi nadziei, które mu wtedy zostawiłam, wierząc, że jeszcze przyjdzie pomoc
- mówiła Elisabeth w wywiadach po francuskiej premierze swojej książki.

O tym, jak pisanie pomogło jej przetrwać i jak poradziła sobie z traumą za pomocą terapii oraz uniknęła amputacji odmrożonych rąk i stóp pisze w książce `Żyję. Moja tragedia na Nanga Parbat`.

Revol jest pierwszą kobietą na świecie, która w ciągu 16 dni zdobyła trzy ośmiotysięczniki bez tragarza i tlenu (2008r). W 2017 roku weszła na Lhoste - czwarty najwyższy szczyt świata - bez tlenu. Z zawodu Elisabeth jest wuefistką, jednak po pamiętnych wydarzeniach pod Nanga Parbat nie wróciła już do pracy. W wiosce w Prowansji, obok domu Elizabeth, pojawiło się wielu dziennikarzy, zadających pytania, na które nie była gotowa. Przez długi czas nie była także gotowa na powrót w góry. Ostatecznie przełamała i tę barierę i ruszyła ponownie w góry.

Moje podejście się zmieniło. Po Nanga Parbat aspekt sportowy nie jest dla mnie tak istotny. Szukam tego, co mnie pociąga w górach, i emocji, które w nich przeżywam. Podążam w stronę fascynacji i kontemplacji zamiast wyczynu - mówiła w wywiadach po premierze swojej książki we Francji.''

Położna z Auschwitz
Magdalena Knedler
Wydawnictwo: Mando
Ilość stron: 304
Data wydania: 15.1.2020


,,Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej W piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci.

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć...

W Auschwitz nie była Stanisławą Leszczyńską. Była Mamą. Była nadzieją. Położna z Auschwitz to dramatyczna opowieść inspirowana bohaterskim losem Stanisławy Leszczyńskiej. Polska położna odebrała w Auschwitz ponad 3000 porodów, podczas których nie umarło żadne dziecko, żadna kobieta.

Powieść Magdy Knedler przedstawia losy niezwykłej, heroicznej kobiety, która w dramatycznych warunkach obozu koncentracyjnego niosła pomoc kobietom ciężarnym i ich przychodzącym na świat dzieciom, najmniejszym i najbardziej bezbronnym ofiarom KL Auschwitz - Teresa Wontor-Cichy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau''
Ktoś, kogo znamy
Shari Lapena
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Data wydania: 29.1.2020


,,Porywający thriller, pokazujący niespodziewane konsekwencje, jakie powstają, kiedy ludzie zbyt intensywnie zaczynają się interesować sprawami swoich sąsiadów...

`Bardzo trudno jest mi napisać ten list. Mam nadzieję, że zanadto nas nie znienawidzicie... Ostatnio, kiedy nie było państwa na miejscu, mój syn włamał się do waszego domu... `

Na cichym przedmieściu pewnego miasteczka, położonego w odległości dwóch godzin jazdy od Nowego Jorku, ktoś włamuje się do domów - i przede wszystkim do komputerów ich właścicieli. Poznaje ich głęboko skrywane sekrety i prawdopodobnie część z nich wkrótce ujawni. Mieszkańcy zaczynają się bać...

Kim jest włamywacz i czego mógł się do tej pory dowiedzieć? Po dwóch anonimowych listach z przeprosinami, które otrzymały ofiary włamań, w okolicy zaczynają krążyć plotki na temat sprawcy, piętrzą się podejrzenia. A po zamordowaniu kobiety, do której wcześniej także się włamano, napięcie sięga zenitu.

Kto i dlaczego ją zabił? Kto wie o sąsiadach znacznie więcej, niż chce ujawnić? I jak daleko się posuną ci wszyscy z pozoru przemili sąsiedzi z przedmieścia, aby ochronić swoje tajemnice...''Podróż Cilki 
Heather Morris
Wydawnictwo: Marginesy
Ilość stron: 400
Data wydania: 15.1.2020

,,Historia młodziutkiej dziewczyny, którą Lale Sokołow, tatuażysta z Auschwitz, uważał za najdzielniejszą osobę, jaką kiedykolwiek poznał.
Uroda ją uratowała - i skazała na piekło. Cilka ma zaledwie szesnaście lat, kiedy trafia do Auschwitz. Tam szybko się uczy, że uroda daje siłę, a ta oznacza przetrwanie. Kiedy po trzech latach Armia Czerwona wyzwala obóz, dziewczyna nie odzyskuje wolności: zostaje oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację i skazana na piętnaście lat łagru w Workucie.
Tak zaczyna się długa i bolesna podróż Cilki. Na Syberii staje przed wyzwaniami zarówno nowymi, jak i boleśnie znanymi, w tym niechcianą uwagą strażników. Młoda kobieta, która podczas Zagłady straciła całą rodzinę, musi się zmierzyć nie tylko z trudnymi warunkami życia na nieludzkiej ziemi i pracą ponad siły, ale i ciążącym nad nią poczuciem winy.
W sowieckim łagrze spotyka ludzi dobrych i okrutnych, mądrych i zaślepionych, codziennie zmaga się ze śmiercią i terrorem. Ale odkrywa w sobie siłę, o którą się nigdy nie podejrzewała i widzi, że pomimo wszystkiego, co jej się przydarzyło, w jej sercu jest miejsce na miłość - miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości.
To opowieść o cierpieniu, ale także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa. Opowieść o sile, niezłomności, człowieczeństwie i - przede wszystkim - nadziei, nawet w najgłębszych ciemnościach.
Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Australii. Pracując w szpitalu państwowym w Melbourne, przez kilka lat czytała i pisała scenariusze, W 2003 roku spotkała starszego pana, który `miał historię wartą opowiedzenia`. W miarę, jak rozwijała się ich przyjaźń, Lale Sokołow otwierał przed nią najgłębsze zakamarki duszy, powierzając jej tajemnice życia w czasach Zagłady. Powieść Tatuażysta z Auschwitz stała się bestsellerem wszędzie, gdzie się ukazała.''Królowa niczego 
Seria: Tom 3
Holly Black
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 360
Data wydania: 15.1.2020,,Jude nudzi się na wygnaniu. Dla zabicia czasu i dla pieniędzy przyjmuje delikatne zlecenia. Ktoś pożera elfy przebywające w krainie ludzi i należałoby położyć temu kres? Oto zadanie w sam raz dla Jude!

Niezbyt mile widzianym urozmaiceniem codzienności są odwiedziny Taryn. Bliźniaczka domaga się od Jude szczególnej przysługi: wygnanka z królestwa elfów ma narazić się na hańbiącą śmierć, byle ocalić siostrę przed konsekwencjami pewnego krwawego nietaktu. Jude ma jednak swoje powody, żeby się zgodzić. Przecież to wyborny pretekst, żeby nieco zamącić w bajecznym Elysium. Wie, że czeka ją konfrontacja z Cardanem. Jude jest śmiertelnie niebezpieczną przeciwniczką dla swoich wrogów, ale czy dość potężną, by pokonać magię? Czy zwykła śmiertelniczka przemocą lub przemyślnością zdoła przełamać klątwę?

Jude jak mało kto umie się narazić dumnym elfom, jednak posiada też szczególną zdolność zjednywania sobie niezwykłych, cennych sprzymierzeńców. Dzięki ich wsparciu i własnym dobrym pomysłom staje przed ostatecznym wyborem, ale wtedy już nikt jej nie może jej pomóc. Tam, gdzie zawodzi nawet Mateczka Szpik, Jude musi sama znaleźć rozwiązanie zagadki tkwiącej w mrocznej przepowiedni.

Stawką jest przetrwanie królestwa, los Jude i przyszłość elfowego dziecka, które jest następcą tronu.''


Poranki o zapachu kawy
Malwina Ferenz
Seria: Tom 3
Wydawnictwo: Czwarta strona
Data wydania: 29.01.2019

,,Tej zimy wszystkie wydeptane w śniegu ścieżki prowadzą do Neon Café. Przygotuj się na wizytę w najbardziej tajemniczej kawiarni Wrocławia.

W samym sercu otulonego białym puchem miasta skrywa się bezpieczna przystań. Rozświetlone blaskiem kominka wnętrze wypełnia aromat świeżo zaparzonej kawy. Czarnooki kelner, dobry duch tego miejsca, czeka już na gości. Pora zaczynać.

Szanowany naukowiec wspomina dzień, w którym czas zatrzymał się dla niego na dobre. Zmęczony szarą codziennością ojciec opowiada o tym, jak jedno powitanie może odmienić los. Towarzyszy im policjant, który, chcąc nie chcąc, spełnia się w roli anioła stróża. Do którego z nich dołączysz?

Każdy z nas nosi w sobie inną historię. Odwiedź Neon Café i wsłuchaj się w ton niespiesznych rozmów wypełniających to niezwykłe miejsce.''

Nie pisałam znowu o drugiej cześć ,,Małych kobietek'' od wydawnictwa MG i innego wydania filmowego, ponieważ o nich dłużej pisałam w innym poście. Byłam też w 100% pewna, że w styczniu wychodzi trzecia część trylogii Białego miasta pod tytułem ,,Władcy czasu'' i bardzo się zdziwiłam kiedy zobaczyłam na kilku różnych stronach, że ma mieć dopiero premierę w lutym. 
Zainteresowało Was coś z tej listy?

30 komentarzy:

 1. Ja również czekam na książki Nie patrz, Położna z Auschwitz i ktoś kogo znamy. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe zapowiedzi. Kilka tytułów zapisałam :) Głównie o tematyce górskiej i arktycznej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Thriller Marcela Mossa będę niebawem czytać przedpremierowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Ktoś kogo znamy" to lektura warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Większość zapowiada się ciekawie. Wszystkiego dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Styczeń zapowiada się ciekawie pod względem nowości :)
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Z wymienionych przez Ciebie książek ja czekam na "Położną z Auschwitz", bo tematyka obozowa bardzo mnie interesuje. A poza tym czekam na "Dobre żony", czyli kontynuację "Małych kobietek", którą wydawnictwo MG wydaje w cudnym nowym wydaniu z ilustracjami ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Różnorodne pozycje ^^ i dobrze jestem ciekawa twoich recenzji:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba nic mnie z tych propozycji nie ciekawi. Mój portfel odetchnął z ulgą. :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ukrywam, że odliczam dni do "Królowej niczego", dwa poprzednie tomy mnie zaczarowały, wpadłam w tę historię jak śliwka w kompot. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym przeczytać całą serię Malwiny Ferentz. Skusiłabym się też na jakiś thriller

  OdpowiedzUsuń
 12. Uuu ciekawe zapowiedzi najbardziej mnie zaciekawiła książka Nie patrz autora Marcel Moss :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie sięgnę po książkę "Królowa niczego",
  gdy przeczytam poprzednie tomy :D
  Życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2020!
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Arktyczne marzenie brzmi świetnie. Też poluję na ten tytuł :) ale wpierw stos hańby!

  OdpowiedzUsuń
 15. Morderstwo mostu mnie zainteresowalo

  OdpowiedzUsuń
 16. Arktyczne Marzenia i Położną z Auschwitz mam na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem bardzo ciekawa książki "Królestwo mostu" :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakoś mało ciekawych zapowiedzi na styczeń jest. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dwie miałam już w planach, a teraz dopisuję również panią Shari Lapena :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Też czekam na kilka premier ♥

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciekawe propozycje jednak najbardziej zainteresowała mnie P"z Auschwitz". Nie lubię czytać o tamtych czasach, ale tutaj temat bardzo ciekawi

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja najbardziej czekam na styczniową premierę książki "Tylko bądź przy mnie" :)

  OdpowiedzUsuń
 23. "Ktoś kogo znamy" mnie zaciekawił! ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo mnie ciekawi książka Marcela Mossa i "Ktoś kogo znamy" zapowiada się interesująco 😊
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Z tych pozycji, które pokazałaś najchętniej sięgnęłabym po dwie książki z tematyki Auschwitz :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Zaciekawił mnie tytuł Położna z Auschwitz, ale muszę mieć odpowiedni nastrój na ta pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 27. Najbardziej zainteresowała mnie pozycja Królestwo Mostu Danielle L. Jensen oraz literatura obozowa - wpisuję na swoją listę, mam nadzieję, że znajdę ebooki.

  OdpowiedzUsuń
 28. Fajne propozycje do przeczytania. Nie miałam okazji ich jeszcze mieć, ale widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 29. Położna i Cipkę bym chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna