W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Moja mroczna Vanesso" Kate Elizabeth Russell
niedziela, 19 lipca 2020

Moja mroczna Vanesso
Kate Elizabeth Russel 
Tłumaczenie: Robert Sudół 
Wydawnictwo: Otwarte 
Ilość stron: 384
Rok wydania: 2020
Opis 
Podporządkowała swój świat tylko jemu. A on totalnie nią zawładnął. On – czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury.
Nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, już jako dorosłe kobiety, szukają sprawiedliwości, bo zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Oczekują, że Vanessa będzie z nimi solidarna. A ona nie może tego zrobić, bo dla niej był dobry. Przecież to ją wybrał. Sama tego chciała. Wierzyła, że to miłość. Ale czy na pewno?
Zmuszona po latach do zdefiniowania na nowo dawnej relacji Vanessa miota się między przeszłością a teraźniejszością. Musi zdecydować: czy był to związek, czy została wykorzystana? Czy była to erotyczna fascynacja czy niezdrowy popęd? I czy była gotowa na taką relację, mając piętnaście lat?
Powieść "Moja mroczna Vanesso" zestawia pamięć i traumę dorosłej kobiety z podekscytowaniem nastoletniej dziewczyny – to prowokujący do myślenia i niemożliwy do stłumienia głos. Będziesz płakać z bezsilności i ze złością walić pięściami. Nie można czytać tej książki bez zaangażowania i nie można jej zapomnieć.


Książką Kate Elizabeth Russell ,,Moja mroczna Vanesso'' zainteresowałam się od momentu jej zapowiedzi w Polsce.  Wiedziałam, że wcześniej czy później  po nią sięgnę, ale nigdy nie spodziewałam się, że wywoła we mnie takie emocje i tak bardzo zaskoczy.  Pierwsza powieść autorki porusza bardzo trudny i delikatny temat gwałtu i molestowania seksualnego, który w ostatnich latach przestał być elementem tabu. Coraz więcej osób zaczęło  mówić otwarcie o swoich nieprzyjemnych  doświadczenia. Powstał ruch społeczny MeToo, wspierający ofiary przemocy seksualnej, do którego także odnosi się Kate Elizabeth Russell w swojej książce. 

,,Moja mroczna Vanesso" to książka, która jest zaliczana do gatunku powieści psychologicznych i pięknych, ale wywołuje dreszcze i trzyma w napięciu lepiej niż nie jeden thriller czy kryminał, który również starają się podjąć tą tematykę. Im dalej powieść się rozwija tym  bardziej staje się przerażająca. 

Nie chcę za dużo pisać o fabule, by nie zdradzać za wiele, bowiem w przypadku tego tytułu bardzo łatwo napisać za dużo.Książka Kate Elizabeth Russell zaczyna w momencie kiedy główna bohaterka jest już dorosła i powoli zaczyna analizować swoje życie z innej perspektywy i  rozumieć, że gdy miała piętnaście lat została wykorzystana przez swojego nauczyciela, którego darzyła miłością. Dla którego zaprzepaściła swoją przyszłość, chcąc go chronić, myśląc, że on także ją kocha, a tak naprawdę była jedną z wielu nastolatek w jego życiu.. Na przestrzeni całej książki poznajemy jej skomplikowaną relację z nauczycielem, reakcję otoczenia, rodzinny, szkoły, a także innych ofiar. 

Kate Elizabeth Russell nie siliła się na przedstawienie wielu bohaterów. W tym przypadku wydaje się być to dobrą decyzją, ponieważ skupiamy się przede wszystkim na Vanessie i Jacobie. Osoby, które chcą pomóc dziewczynie nie mają wyrazistego charakteru. Pamiętamy ich głównie z tego co zrobili dla bohaterki lub czego nie zrobili. 

Vanessa jest bardzo złożoną postacią. Dziewczyna jest samotną osobą, z nikim z Internatu nie utrzymywała większego kontaktu  co z łatwością wykorzystuje jej nauczyciel literatury. Ma talent, którego sama nie potrafi dostrzec. Strane dostrzegł jej talent, sprawił że poczuła się znowu kochana i zauważalna. Od początku Vanessa była mroczna i tajemnicza, a lata jej dzieciństwa odcisnęły duże piętno na jej dalszym życiu. Vanessa nie tylko boryka się  z syndromem sztokholmskim, ale także z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.

Jacob Strane to pozbawiony skrupułów manipulant, który wydaje się być bezkarny. Z łatwością wywiera poczucie winny, a także poświęca reputację młodych dziewczyn, by ratować swój własny wizerunek. 

W powieści Kate Elizabeth Russell znajdziemy odwołania do literatury. Szczególnie poezji Sylvii Plath oraz Emily Dickinson oraz ,,Lolity'' Vladimira Nabokova, którą autorka dość często cytuje w kontekście sytuacji bohaterów. 

W powieści ,,Moja mroczna Vanesso'' występuję jeden rodzaj narracji, ale akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. W przeszłości, kiedy główna bohaterka uczęszcza do szkoły oraz studia i w teraźniejszości,  kiedy ma 32 lata i coraz więcej młodych dziewczyn decyduje się mówić co działo się w murach Internatu. 

Oprócz głównego wątku Kate Elizabeth Russell w swojej książce przedstawia reakcję społeczeństwa na głośne wyznanie prawdy o molestowaniu. Krótko wspomina o systemie nauczania w Stanach Zjednoczonych i strzelaninach w szkołach. Nie będę zdradzaj wiele, ale zaskakująca jest dynamika pomiędzy Vanessą, a jej mamą, oraz decyzje jakie podejmują  rodzice  dziewczyny po poznaniu prawdy. 

,,Moja mroczna Vanessa'' to książka, którą nie da przeczytać się za jednym razem. Dawkuje się ją. Czasami nie mogąc uwierzyć jakie decyzje podejmują bohaterowie. Tak jak sugeruje tytuł jest mroczna, pozostawia pytania i refleksje. Ciężko o niej zapomnieć. Warto podkreślić, że jest to świetny debiut autorki.

66 komentarzy:

 1. Tak właśnie myślałam, ze książka niesie za sobą przesłania i prowadzi do różnych refleksji. Cudownie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym bardzo, aby ta książka trafiła w moje ręce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo, bardzo, bardzo chcę ją przeczytać. Myślę, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce. Lubię, gdy książka aż tak zaskakuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że mocne wrażenia czytelnicze, a ja lubię, kiedy zachowania postaci nie wpisują się w kanony, kiedy postępuję inaczej niż przyjęty przeze mnie system wartości, to jakby odkrywanie życia z nieco innej strony.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm zaintrygowałas mnie ta książka...zapisuje sobie ten tytuł :)
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką, myślę że po nią sięgnę, żeby przekonać się czy na mnie też zrobi ona takie wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie książki lubię najbardziej. Samotnica. Wielkim talentem..inna od wszystkich, wyjątkowa.. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach, bo czytałam bardzo dużo pozytywnych recenzji! I jeszcze okładka.. jest niepokojąco piękna i wydaje mi się, że odpowiada treści.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię książki, gdzie bohater jest złożoną postacią, a ja mogę dodatkowo patrzeć jak się zmienia, jak podejmuje dedycje. Ta książka może być dla mnie bardzo ciekawa na jakiś letni wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dość dużo opinii o niej widziałam, ale jakoś specjalnie się w nie nie zagłębiałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie jest to do końca książka dla mnie :) Zdecydowanie wolę siedzieć w fantasy. Ale recenzja ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaciekawiła mnie historia Vanessy, zachwyciła okładka... Chciałabym kiedyś znaleźć czas na tę książkę, zwłaszcza, że bardzo lubię powieści, które trzymają w napięciu. :)

  Pozdrawiam,
  Karolina z TAMczytam

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale czuję się nią zainteresowana... Nie przeczytam jej może szybko, bo ostatnio wolę zdecydowanie lżejsze klimaty, ale będę miała ją w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na chwilę obecną nie mam jej w planach. :) Ale może kiedyś, kto wie! :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa jestem czy we mnie też ta książka wzbudzi tyle emocji. Muszę koniecznie po nią sięgnąć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubię takie książki, także myślę, że i ta spodobałaby mi się. Gdyby tylko stos książek, które czekają na przeczytanie byłby mniejszy to od razu bym jej szukała. :D

  OdpowiedzUsuń
 18. podoba mi się opis, brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie jestem pewna czy to mój klimat, ale strasznie mnie zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 20. Z chęcią wpisuję tę książkę na swoją czytelnicza listę. Dzięki za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 21. bardzo lubię taką trudną tematykę i z chęcią zanurzyłabym się w tą historię, okładka też kusi, jednym słowem, biorę! ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czasami faktycznie trafiają się takie książki, które trzeba sobie dawkować, ale to nie oznacza od razu, że są złe. Skoro pozostaje w pamięci, chyba warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 23. No to jest właśnie taki tytuł jaki lubię najbardziej. Już szukam i zamawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Zazwyczaj nie czytam takich książek, ale po tą mam ochotę sięgnąć i mam nadzieję, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 25. Całkowicie nie moja tematyka, ale książka wydaje się mieć coś w sobie i zachęca do sięgnięcia po nią

  OdpowiedzUsuń
 26. Czasami nie ma sensu przedstawiać zbyt wielu bohaterów, bo łatwo się w nich pogubić podczas czytania :) Książka zapowiada się ciekawie, może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo piękna jest okładka tej ksiązki. Ja jednak wolę opowiadania które czyta się jednym tchem

  OdpowiedzUsuń
 28. Zaciekawiłaś mnie, wpisuję sobie na listę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Czytałam już o tej książce. Trudna tematyka, ale jestem nią jak najbardziej zainteresowana. Po pewnymi względami trochę przywodzi mi na myśl "Lolitę" Nabokova, jak sprawdzałam zarys fabuły.

  OdpowiedzUsuń
 30. Takie mroczne pozycje, to coś, co lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Wczoraj właśnie kupiłam swój egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Ostatnio coraz częściej widzę tą książek i wydaje się naprawdę ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Nie często sięgam po tak "trudne" książki, muszę jednak że ta wydaje się bardzo ciekawa. Szczególnie zaciekawiło mnie przedstawienie innych bohaterów niż Ci główni. ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. No biorąc pod uwagę to co opisałaś o fabule, to nawiązania do wspomnianej "Lolity" aż same się nasuwają. ;)
  Książka brzmi naprawdę intrygująco, zastanawiam się tylko czy charakter głównej bohaterki to nie przesada - uzależniona od alkoholu, narkotyków, z syndromem sztokholmskim i jeszcze molestowana? Naprawdę dużo.

  OdpowiedzUsuń
 35. Lubię takie książki. Wiele słyszałam o tej pozycji i chyba się skuszę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Mam ją w planach czytelniczych. Po przeczytaniu Twojej recenzji już wiem, że na bank będzie mi się podobać :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo wiele dobrego słyszałam o tej książce, ale są jakoś nie do końca jestem przekonana do niej. Może kiedyś się skuszę, ale na chwilę obecną podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Sama nie wiem, czy chciałabym ją przeczytać. Chyba, jako matka miałabym z nią problem. Natomiast sam opis i Twoja recenzja na pewno zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 39. Intrygujące. Literatura piękna i thriller w jednym. Nie czytałam jeszcze takiego połączenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo przekonująca recenzja. Lubię takie książki

  OdpowiedzUsuń
 41. Biorę sobie do serca, to co napisałaś, zapisałam tytuł i raczej sięgnę po tę książkę w listopadowe popołudnie. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 42. Jestem oczarowana tą okładką <# Bardzo chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 43. To musi być bardzo emocjonująca, ale trudna książka. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 44. Lubię takie klimaty - tajemnicze, trochę poetyczne, przykuwające uwagę. Myślę, że ta książka może pomóc czytelniczkom w podobnej sytuacji do głównej bohaterki <3

  OdpowiedzUsuń
 45. Brzmi intrygująco, jestem ciekawa czy i mi by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 46. Takie złożone postacie sprawiają, że bardzo lubię sięgać właśnie po takie tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 47. Lubię takie "mroczne" i "tajemnicze" książki, więc to chyba coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Skoro ta książka wywołuje dreszcze i trzyma w napięciu lepiej niż nie jeden thriller czy kryminał, to muszę koniecznie ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 49. Coś co chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 50. chyba jestem na nie, nie wiem po prostu nie czuję się przekonana do tej ksiązki :) ale innym na pewno sie spodoba

  OdpowiedzUsuń
 51. niesamowicie podoba mi się zarys fabuły, z chęcią bym się w nią zanurzyła, tak po uszy albo i czubek głowy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 52. Dla mnie to taka cięższa lektura, bliżej jesieni bym po nią sięgnęła, ale bardzo podoba mi się jej okładka:)

  OdpowiedzUsuń
 53. Lubię książki psychologiczne. Wydaje się bardzo ciekawa i podoba mi się jej okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Już wcześniej miałam na nią ochotę. Na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 55. Kurcze, nie da się skomentować najnowszego postu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważyłam, bo niektóre komentarze się powieliły. Nie wiem co się stało, ja nic nie zrobiłam, ale później już można było normalnie komentować.

   Usuń
 56. Coś dla mnie, zdecydowanie muszę na nią zapolować ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto na nią zapolować.
   Również pozdrawiam.

   Usuń
 57. Mnie już na wzmiankę o złym charakterze przechodzą ciarki i złość! Brrr!

  OdpowiedzUsuń
 58. intryguje mnie ta książka :) wydaje się być naprawdę dobrą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 59. Czytałam dużo dobrych opinii na jej temat, więc pewnie wcześniej czy później po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 60. Lubię takie projekty okładek, bardzo do mnie przemawiają, natychmiast mam chęć sięgnąć po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Super piszesz recenzje. Blog jest naprawdę cudowny.

  Kasia Dudziak

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna