W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Wyczekiwane, marzec 2021
czwartek, 25 lutego 2021

Tym razem rozsądnie będzie uprzedzić, że przeglądanie marcowych premier może doprowadzić do chęci ich posiadania, a tym samym do bankructwa. W przyszłym miesiącu na czytelników czeka wiele świetnie zapowiadających się książek. Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia 

Carl Rollyson

Tłumaczenie: Magdalena Rychlik

Wydawnictwo: Prószczyński i S-ka

Liczba stron: 384

Data premiery: 11.03.2021

"Ostatnie dni Sylvii Plath" opowiadają głównie o ciągu niefortunnych zdarzeń, które położyły się cieniem na siedmiu miesiącach poprzedzających śmierć poetki, kiedy to próbowała odzyskać własne życie pod obstrzałem gróźb i próśb jej męża, Teda Hughesa. Przyjaciele, rodzina i współpracownicy Hughesa, omamieni jego charyzmą, widzieli w Sylvii zagrażającą mu gorgonę. W tej atmosferze oblężenia udręczona Plath nadal pisała, utrzymywała kontakt z bliskimi i opiekowała się dwójką małych dzieci. Carl Rollyson zwraca honor wizerunkowi kobiety nazbyt często przedstawianej z punktu widzenia męża i jego świty, czyli ofiary własnej histerycznej natury.  Dlaczego Ted Hughes uznał relację z terapeutką za szkodliwą dla swojej żony? W jaki sposób on i jego poplecznicy zinterpretowali wydarzenia poprzedzające śmierć poetki? Próba odpowiedzi na podobne pytania to część tej skondensowanej, kontrowersyjnej opowieści.


Carl Rollyson jest pierwszym biografem, któremu udało się uzyskać dostęp do dokumentów kluczowej postaci w życiu wielkiej poetki, psychoanalityczki Ruth Tiffany Barnhouse. Przechowywane w bibliotece Smith College zbiory archiwalne to listy i notatki z terapii Sylvii Plath. Można zaryzykować stwierdzenie, że terapeutka była jedyną osobą, przed którą Plath potrafiła się całkowicie odsłonić. Poetka traktowała ją bardziej jak sprzymierzeńca niż psychiatrę. Barnhouse przyjęła tę rolę, nie bacząc na ograniczenia wynikające z jej zawodu i próbowała pomóc pacjentce wydostać się spod zniewalającego wpływu charyzmatycznego Teda Hughesa oraz zwerbowanego przez niego orszaku podtrzymującego negatywny wizerunek Sylvii Plath.

Autor w niniejszym opracowaniu korzysta również z udostępnionych niedawno akt sądowych, materiałów archiwalnych, wywiadów oraz krytycznej analizy wspomnień onieśmielającego lobby Teda Hughesa.
Tancerka krawędzi 

Brandon Sanderson

Tłumaczenie: Anna Studniarek 

Wydawnictwo Mag

Liczba stron: 160

Data premiery: 24.03.2021


Przed trzema laty Zwinka poprosiła boginię, by ta powstrzymała jej dorastanie – i wierzyła, że to życzenie zostało spełnione. W Tancerce Krawędzi młodziutka Świetlista odkrywa, że czas nie czeka na nikogo. A choć młody cesarz Aziru zapewnił jej ochronę przed katem, któremu nadała przydomek „Ciemność”, Zwinkę przytłacza duszna atmosfera dworu. Kiedy więc dowiaduje się, że nieubłagany Ciemność udał do Yeddawu i tam krzywdzi ludzi podobnych do niej, których moce dopiero się przebudziły, podąża za nim. Uciemiężeni w Yeddawie nie mają obrońcy, a Zwinka wie, że musi wziąć na siebie na siebie tę wspaniałą odpowiedzialność.Gangsterska gra

Dominika Smoleń 

Wydawnictwo WasPos

Data premiery: 29.03.2021

Liczba stron: 300


Maksymilian ma niebawem objąć funkcję bossa w swojej familii, która od lat zajmuje się nielegalnymi interesami. Biznes idzie świetnie, jego rodzinie prawie nic nie zagraża. W dodatku niebawem ma poślubić przepiękną Jasmine, a małżeństwo zapewni mu jeszcze większą władzę. Pewnego dnia na jego drodze staje Erika - słynąca z ciętego języka pisarka erotyków i barmanka w klubie należącym do Maksa. Swoimi niewybrednymi ripostami przyciąga uwagę szefa, który czuje się zaintrygowany kobietą z pazurem, tak inną od jego narzeczonej. Mężczyzna obiecuje sobie, że przed ślubem przynajmniej raz prześpi się z Eriką, żeby wypędzić ją ze swoich myśli. Problem w tym, że nie wszystko idzie zgodnie z jego planem...Odprysk świtu

Brandon Sanderson 

Tłumaczenie: Anna Studniarek 

Wydawnictwo Mag

Data premiery: 24.03.2021

Seria: Archiwum burzowego światła

Liczba stron: 176


"Odprysk Świtu", którego akcja dzieje się między "Dawcą Przysięgi" a "Rytmem Wojny", podobnie jak wcześniej Tancerka Krawędzi daje szansę zabłysnąć postaciom drugoplanowym.


Po odkryciu statku-widma, którego załoga najprawdopodobniej zginęła, próbując dotrzeć do otoczonej sztormami wyspy Akinah, Navani Kholin musi wysłać ekspedycję, by upewnić się, że wyspa nie wpadła w ręce wroga. Podlatujący zbyt blisko Świetliści Rycerze nagle tracą całe Burzowe Światło, więc podróż musi się odbyć drogą morską.


Właścicielka statku Rysn Ftori utraciła władzę w nogach, ale zyskała towarzystwo Chiri-Chiri, żywiącego się Burzowym Światłem skrzydlatego skowrończyka – istoty należącej do gatunku uważanego za wymarły. Teraz podopieczna Rysn choruje, a jedyną nadzieją na jej wyzdrowienie jest udanie się do starożytnego domu skowrończyków – Akinah. Z pomocą Lopena, niegdyś jednorękiego Wiatrowego, Rysn musi przyjąć misję powierzoną jej przez Navani i wpłynąć w niebezpieczny sztorm, z którego nikt nie uszedł z życiem. Jeśli załodze nie uda się odkryć tajemnic ukrytego miasta na wyspie, zanim spadnie na nich gniew jego starożytnych strażników, los Rosharu i całego cosmere zawiśnie na włosku.Damy Władysława Jagiełły

Kamil Janicki 

Wydawnictwo Literackie

Data premiery: 10.03.2021


Kolejna fascynująca książka Kamila Janickiego!


Kamil Janicki, autor m.in. bestsellerowych "Dam złotego wieku", powraca do historii kobiet i proponuje pasjonującą opowieść o czterech żonach jednego z najważniejszych władców w historii Polski.


Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska – żony Władysława Jagiełły - wielkiego monarchy, przebiegłego polityka i człowieka, który szczęście w miłości odnalazł dopiero u schyłku swego życia. Wraz z nim na tronie zasiadały kobiety niepospolite, kochane i znienawidzone przez poddanych, zawsze samotne na dworze wawelskim, gdzie ani na moment nie gasły polityczne intrygi.


Jak potoczyłaby się historia Polski, gdyby nie mariaże Jagiełły? Jaki wpływ wywarły żony na jego polityczne decyzje?Rytm Wojny (Tom 1.4)

Brandon Sanderson 

Tłumaczenie: Anna Studniarek 

Wydawnictwo Mag

Data premiery: 24.03.2021

Seria: Archiwum burzowego światła

Liczba stron: 656


Po utworzeniu koalicji ludzkich monarchów stawiających opór wrogiej inwazji, Dalinar Kholin i jego Świetliści Rycerze przez rok prowadzili przeciągającą się, brutalną wojnę. Żadna ze stron nie zyskała przewagi, a nad każdym strategicznym posunięciem wisi cień zdrady przebiegłego Taravangiana.


Teraz, gdy nowe wynalazki uczonych Navani Kholin zaczynają zmieniać oblicze wojny, wróg przygotowuje odważną i niebezpieczną operację. Następujący później wyścig zbrojeń może rzucić wyzwanie samemu sednu ideałów Świetlistych, a być może wyjawić również tajemnice starożytnej wieży, która niegdyś była sercem ich potęgi.
Utonęła 
Therese Bohman 
Tłumaczenie:  Justyna Czechowska 
Wydawnictwo Pauza
Data premiery: 03.03.2021
Liczba stron: 176

Krótkie, upalne szwedzkie lato i sielankowa atmosfera. Marina zostawia za sobą trudny związek oraz burzliwą karierę w Sztokholmie i jedzie w odwiedziny do swej siostry, Stelli. To jej pierwsza wizyta w nowym domu Stelli i pierwsze spotkanie z jej nowym partnerem, pisarzem Gabrielem.

Dom pełen książek, otoczony wspaniałym ogrodem jest tłem dla tej fascynującej, pełnej napięć powieści. Jesteśmy świadkami intensywnej psychologicznej gry. Nic nie jest takie, jakie się początkowo wydaje. Wszechobecny upał i gorąca zmysłowość ostro kontrastują z lodowatą i złowieszczą grozą tajemnic i strachu. To więcej niż zwykły skandynawski thriller. Książka ta zagłębia się w kobiecą duszę, a jednocześnie ujawnia wciąż obecny w rzekomo oświeconym i otwartym szwedzkim społeczeństwie ucisk wobec kobiet.
Trudno uwierzyć, że trzymacie Państwo w rękach debiutancką powieść Therese Bohman. Mroczna, dojrzała, napisana świetnym językiem, wciągająca od pierwszej strony, trzymająca w napięciu do ostatniej. Młode kobiety, starszy mężczyzna, tajemnica łącząca na zawsze, cierpliwość roślin i wypalony ślad na skórze – wszystko po to, aby pokazać postępującą przemoc ukrytą pod doskonale przyrządzoną piątkową kolacją i winem pitym na tarasie. Smutna opowieść o miłości, poddaniu, obsesji i umyśle tak fascynującym, jak niebezpiecznym. Bohman jest specjalistką od gorzkich bohaterek – po raz kolejny zabiera nas w kobiecy świat, który istnieje, ale nie bardzo chcemy go dostrzec.
Georgina Gryboś, „Literacka Kavka”Ropuszki 
Aneta Jadowska
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 21.03.2021
Liczba stron: - 

Nie wszystko, co dobre musi się kończyć! 

Idealna pozycja dla tych, którzy tęsknią za Thornem, Dorą Wilk i całą jej wesołą kompanią! 

Humor, przygoda i Wasi ulubieńcy w nowej porcji opowieści. 

Jak nastoletnia Dora poznała Leona? Jak wygląda muzyczny pojedynek nekromantów? Co się dzieje, gdy anioł zagłady wpada do miasta w ramach urlopu?

Od wizyty w egipskich zaświatach po huczne wilcze wesele. Tego po prostu nie możecie przegapić – każdy dzień w Thornie to nowa przygoda!

Twarda oprawa, zachwycające ilustracje Magdaleny Babińskiej i prawie 800 stron niesamowitych opowiadań!
W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój
Kapka Kassabova
Tłumaczenie:  Krzysztof Środa
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 31.03.2021
Seria: Sulina
Liczba stron: 512

Jezioro Ochrydzkie i Prespę łączą w głębi podziemne rzeki, ale na powierzchni dzielą je między siebie trzy kraje: Macedonia, Albania i Grecja. Taka jest też historia regionu – pełna wewnętrznych związków i zewnętrznych pęknięć. To stąd pochodzi część przodków Kapki Kassabovej. Geografia i polityka odcisnęły na ich losach piętno, a rodzinną traumę przekazywano kolejnym pokoleniom.

Pisarka wyrusza nad jeziora, by zrozumieć dzieje rodziny i uwolnić się od przytłaczającego dziedzictwa. Trafia w miejsce oszałamiające różnorodnością. To górzyste pogranicze przed wiekami było handlowym i duchowym centrum południowych Bałkanów. Wędrując wzdłuż pozostałości starożytnej Via Egnatia, można trafić na skalne cerkwie, średniowieczne monastyry i klasztory derwiszów, pozostałości okopów z czasów I wojny światowej i betonowe bunkry Envera Hoxhy. Nad wodą krążą pelikany i kormorany.
Przebudzenie powietrza
Elise Kova
Tłumaczenie: 
Wydawnictwo:  Galeria Książki
Data premiery:  29.03.2021
Seria: Przebudzenie powietrza
Liczba stron: 330

Uczennica z biblioteki
Książę czarodziej
I nierozerwalna magiczna więź

Jeden podbój dzieli Cesarstwo Solaris od zjednoczenia kontynentu, a rzadki talent magiczny, tkwiący w uśpieniu w siedemnastoletniej uczennicy z biblioteki, Vhalli Yarl, może zmienić przebieg wojny.

Vhalla od dziecka wiedziała, że tajemnicza organizacja czarodziejów zwana Wieżą jest czymś, czego należy się bać, i była szczęśliwa w swoim cichym świecie ksiąg. Jednak kiedy nieświadomie uratowała życie jednego z najpotężniejszych czarodziejów – następcy tronu księcia Aldrika – jego świat zaczął ją przyciągać. Teraz musi podjąć decyzję dotyczącą przyszłości – zaakceptować moc, która się w niej przebudziła, i porzucić dotychczasowe życie lub wyzbyć się magii i wrócić do tego, kim była wcześniej. Jednak w cieniach kryją się potężne siły, a niezdecydowanie Vhalli może ją wiele kosztować.

Kassabova poznaje przeszłość tej krainy i spotyka jej współczesnych mieszkańców: poetów i rybaków, duchownych i odmieńców, uciekinierów i wygnańców. Kolejne spotkania pozwalają jej uwierzyć, że jest nadzieja – można odrzucić brzmię nienawiści, pamięć krzywd i cierpienia, i zmienić przyszłość.Pudełko w kształcie serca
Joe Hill 
Tłumaczenie:  Paulina Breiter-Ziemkiewicz 
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 448

Debiutancka powieść Joego Hilla, nowego mistrza horroru!
Jedna z najlepszych książek 2007 roku według magazynu „Publishers Weekly”

Książka kucharska dla kanibali, pętla, na której powiesił się człowiek, film, na którym nagrane jest morderstwo… Judas Coyne ma naprawdę imponującą kolekcję makabrycznych rzeczy. Ale nic, co posiada, nie jest tak kuszące i tak straszne jak wizja posiadania prawdziwego ducha.
„Sprzedam ducha mojego ojczyma temu, kto da najwięcej” – mówi ogłoszenie. A Jude nie może oprzeć się pokusie i sięga do kieszeni. Tym samym staje się właścicielem należącego kiedyś do truposza garnituru.
Jude poradził sobie w życiu z kilkoma duchami: przemocowym ojcem, kochanką, którą bezdusznie opuścił, kolegami z zespołu, który zdradził… Ale kiedy otwiera pudełko w kształcie serca, w którym przywieziono garnitur, uwalnia coś o wiele bardziej namacalnego niż jego widma przeszłości. Coś, co lubi chować się za drzwiami, siadać w jego samochodzie, stać za jego oknem, patrzeć na niego z ekranu telewizora… I czekać – z błyszczącą brzytwą wiszącą na łańcuchu przytwierdzonym do jego ręki…Zima w Sokcho
Elisa Shua Dusapin
Tłumaczenie:  Maria Schneider
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data premiery: 03.03.2021
Liczba stron: 160

"Zima w Sokcho" to opowieść, w której spotykają się dwa światy - francuski z koreańskim, młody ze starym, świat Wschodu i Zachodu, marzeń i rozczarowań. To fascynująca, spokojna, wręcz poetycka proza, w której czytelnik zatopi się bez reszty. Znajdziemy w tej opowieści wszystko, co znamy, ale być może nie umieliśmy sami tego nazwać. To historia bliska każdemu z nas - o spotkaniu dwójki ludzi i o tym, co może się wydarzyć, kiedy ich światy i emocje wzajemnie się przenikną.


Strażniczka Słońca (okładka twarda)
Maja Lunde
Tłumaczenie: Milena Skoczko 
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 24.03.2021
Liczba stron: -

Nowa, urzekająca ilustracjami, mądra książka dla młodych czytelników stworzona przez autorki niezapomnianej "Śnieżnej siostry"!

Po zimie nadchodzi wiosna! Czy aby na pewno? Kłujące w nos promienie słońca są dla Lilii tylko majaczącym w zakamarkach dziecięcej wyobraźni wspomnieniem. Słońce zniknęło, gdy miała niespełna rok. Jej świat jest szary, ponury i zasnuty deszczem. Dzień zlewa się tu z nocą. A nasiąknięta wodą ziemia od dawna nie rodzi plonów…

Skąd zatem dziadek dziewczynki, jedyna bliska jej osoba, co trzy dni przynosi soczyste warzywa i owoce, by nakarmić mieszkańców wioski? Czy to możliwe, że udało mu się wyhodować te cuda w zapuszczonej szklarni, do której broni dostępu? A może skrywa inną tajemnicę? I gdzie, do licha, podziało się słońce? Pewnego dnia ciekawość zawiedzie Lilię do zakazanego lasu, na sekretną ścieżkę, do ukrytej, zielonej doliny…

Dziewczynka odnajdzie przyjaźń i znów poczuje na twarzy ciepłe promienie! Jednak czy mają one jedynie życiodajną moc? Strażniczka Słońca to pełna przygód opowieść o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, ale też o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Bo to właśnie zimę, wiosnę, lato i jesień norweskie autorki postanowiły uczcić cyklem pięknych książek.

O zimie opowiada obsypana nagrodami "Śnieżna siostra". "Strażniczka Słońca" to historia o tęsknocie za wiosną. A Maja Lunde i Lisa Aisato pracują już nad dwiema kolejnymi powieściami. Każda z nich zachwyci ilustracjami, wyciśnie wiadra łez i wywoła uśmiech na twarzach czytelników.Lolita 
Vladimir Nabokov 
Tłumaczenie: Michał Kłobu­kow­ski 
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 416

Najgłośniejsza powieść Vladimira Nabokova, uznawana za arcydzieło literatury światowej. Humbert Humbert – uczony, esteta i romantyk – zakochuje się bez pamięci w Dolores Haze, dwunastoletniej dziewczynce o jedwabistej skórze, która jest córką jego gospodyni. Czterdziestolatek ogarnięty obsesją na punkcie dziewczynki zgadza się na poślubienie pani Haze tylko po to, żeby być blisko Lolity. Kiedy dziewczyna zaczyna szukać uwagi gdzie indziej, Humbert zabiera ją w podróż po kraju, a to wszystko w imię miłości. Zabawna, ekstrawagancka, łamiąca serce i pełna pomysłowych gier słownych Lolita to niezapomniane arcydzieło obsesji, złudzeń i pożądania.

Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie
Peter Hessler
Tłumaczenie: Hanna Jankowska 
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 03.03.2021
Liczba stron: 552

Co łączy profesora z Cambridge, prowadzącego wykopaliska w Egipcie, i niepiśmiennego śmieciarza? Całkiem sporo. Obaj na podstawie swoich znalezisk potrafią powiedzieć bardzo wiele o życiu i zwyczajach mieszkańców Egiptu. I okazuje się, że przez ostatnie kilka tysięcy lat ten kraj nie zmienił się wcale tak bardzo, jak można by się spodziewać.

Peter Hessler, wieloletni korespondent „New Yorkera” w Chinach, w 2011 roku przeprowadza się z żoną i córkami do Kairu. Nie spodziewa się silnych emocji w tym leniwym mieście, tymczasem trafia w sam środek rewolucji. Żeby lepiej odnaleźć się w otaczającym go chaosie, uczy się języka i nawiązuje przyjaźnie – ze śmieciarzem Sajjidem i jego rodziną, ze sfrustrowanym egipską polityką lektorem arabskiego, z tłumaczem gejem, który boryka się z policyjnymi szykanami, i z drobnymi chińskimi przedsiębiorcami handlującymi damską bielizną (ich spojrzenie na Egipt ożywczo kontrastuje z obiegowymi opiniami formułowanymi na Zachodzie). To od nich, a nie od polityków, działaczy czy lokalnych przywódców, z którymi przeprowadza wywiady, dowiaduje się najwięcej i to oni będą w tym reportażu naszymi przewodnikami po arabskiej wiośnie i po kraju faraonów.Wehikuł czasu
Herbert George Wells
Tłumaczenie: Feliks Wermiński
Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 17.03.2021
Liczba stron: 120

"Wehikuł czasu", wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.
Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów 
Marek Rybarczyk
Wydawnictwo MUZA S.A.
Data premiery: 17.03.2021
Liczba stron: - 
Od lat śledzimy dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami Pałacu Buckingham. Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, "Kate na dopalaczach", jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – "Dianą plus".

Książka "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" powstała w historycznym momencie. Zmiana jest tuż-tuż. Królowa Elżbieta ma prawie 95 lat. Nadchodzi kres pewnej epoki i małżeństwa, którego dzieje stały się telenowelą przełomu XX i XXI wieku. W tle pojawiają się pytania – czy następca tronu książę Karol będzie w stanie udźwignąć ciężar korony? Czy Brytyjczycy zaakceptują jako swoją królową Kamilę? Jaka naprawdę była Diana? Jaki wpływ na decyzje podejmowane przez Harry’ego ma Meghan? Dlaczego Windsorowie stracili szansę na wspaniałą czwórkę – Meghan, Harry, Kate, Willliam?

Nasza wiedza na temat brytyjskiej monarchii bazowała dotąd głównie na plotkach i uproszczeniach. Książka Marka Rybarczyka pozwala przyjrzeć się z bliska pałacowym relacjom. Odsłania kulisy burzliwych książęcych związków. A przedstawione w niej meandry życia uczuciowego królewskich małżonków, rodzinne skandale i sekrety przedstawione w książce zadziwią nawet fanów serialu, "The Crown".Dziecko Rosemary
Ira Levin 
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 17.03.2021 
Liczba stron: 312

Lata sześćdziesiąte XX wieku, Nowy Jork. Świeżo upieczone małżeństwo, Rosemary i Guy Woodhouse’owie, decydują się na wynajem apartamentu w Bramford, jednej ze starych, luksusowych kamienic, i to mimo złej sławy, z jakiej słynie ten budynek. Szybko zaprzyjaźniają się z sąsiadami, Castevetami, którzy wykazują niezwykłe zainteresowanie młodą parą. Po pewnym czasie Guy, początkujący aktor, dostaje wymarzoną rolę, a zaraz potem para decyduje się na dziecko. Rosemary zachodzi w ciążę podczas suto zakrapianego przyjęcia u Castevetów. Niemal od samego początku dręczą ją koszmary i halucynacje, dokucza jej uporczywy ból brzucha, a wokół niej zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska. Rosemary podejrzewa, że jej sąsiedzi nie są tym, za kogo się podają...

„Dziecko Rosemary” to jedna z najsłynniejszych powieści grozy wszech czasów. Napisana w surowym, oszczędnym stylu, z niespieszną, misternie skonstruowaną fabułą i mistrzowsko budowanym napięciem została zekranizowana przez Romana Polańskiego. Filmowa wersja „Dziecka Rosemary” z popisową rolą Mii Farrow i niezapomnianą ścieżką dźwiękową, skomponowaną przez Krzysztofa Komedę, stanowi dziś kanoniczne dzieło w swoim gatunku.

Najnowsze, ilustrowane wydanie książki w nowym tłumaczeniu Janusza Ochaba zawiera dodatkowo posłowie znawcy literatury grozy i krytyka filmowego, Bartosza Czartoryskiego.
Lhotse. Lodowa siostra Everestu 
Monika Witkowska 
Wydawnictwo Bezdroża
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 376

Lhotse (8516 m n.p.m.), czwarta góra świata, to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez Monikę Witkowską. Stanęła na nim 16 maja 2019 roku. Książka, która trzymasz w ręku, stanowi relację z tej wyprawy, złożoną z opowieści o wspinaczce, o spotkanych ludziach, o chwilach szczęścia, ale także o prawdziwych dramatach.

Sporo wątków dotyczy Mount Everestu - wszak obie góry wznoszą się dosłownie po sąsiedzku i żeby wejsc na ich szczyty, trzeba pokonać drogę, która w trzech czwartych, łącznie z obozami, jest wspólna.

Z książki dowiecie się także:

dlaczego Lhotse jest górą trudniejszą od Everestu
jacy są w bezpośrednich relacjach słynni wspinacze (m.in. Ali Sadpara czy Nirmal "Nims" Purja)
jaka jest historia zdobywania Lhotse i kim byli Polacy,którzy na tej górze zginęli
jak przebiegało pierwsze zimowe wejście na Lhotse (wywiad z Krzysztofem Wielickim)
kto wyznacza drogę przez icefall i montuje osławione drabinki
co się stało z dłonię yeti z klasztoru w Pangboche
jaka jest historia psa, do którego prawdopodobnie należy rekord wysokości pośród czworonogów
jak w praktyce wygląda akcja ściągania śmieci ze stoków Everestu i Lhotse
jaki związek z górami ma Viagra i o czym warto wiedzieć z punktu widzenia medycyny wysokogórskiej
jakie angielskie słówka warto znać, jeśli się planuje wysokogórską wyprawęKoty Ultharu
Howard Phillips Lovecraft 
Tłumaczenie: Maciej Płaza
Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 17.03.2021
Liczba stron: 244

"Koty Ultharu" to zbiór dziesięciu opowiadań Howarda Phillipsa Lovecrafta, zaliczanych do literatury fantastycznej. Archaiczne świątynie zapomnianych bogów, upadłe cywilizacje, legendarne miasta, oniryczne wędrówki poprzez baśniowe, nierzeczywiste światy, w których człowiek styka się z magią i mitycznymi istotami oto główne tematy opowiadań.

W niniejszym tomie znajdują się następujące opowiadania: "Polaris", "Biały Statek", "Przyszła na Sarnath zagłada", "Koty Ultharu", "Celephaïs", "Wędrówka Iranona", "Inni bogowie", "Dziwny dom wysoko wśród mgieł", "Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka" oraz "Srebrny klucz".Czarny Lampart, Czerwony Wilk
Morlan James
Tłumaczenie: Robert Sudół 
Wydawnictwo: ECHA
Liczba stron: - 
Data premiery: 24.03.2021

Dziecko nie żyje. Nie pozostało nic więcej, by wiedzieć.

Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. By odnaleźć zaginione dziecko, sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników. A są tam wszyscy: od wiedźmy, przez smutnego olbrzyma, aż do zmiennokształtnego Lamparta. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Każde z nich pilnie strzeże swoich tajemnic.

Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci. Wątpliwości nie opuszczają Tropiciela ani przez chwilę. Kim jest tajemniczy chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I przede wszystkim – kto kłamie, a kto mówi prawdę?

Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny. Czarny lampart, czerwony wilk to opowieść niezwykle brutalna, osadzona w fantastycznej scenerii, a jednocześnie poruszająca. 

Finalista National Book Award 2019W górach szaleństwa. Album. Tom 2 
Howard Phillips Lovecraft 
Tłumaczenie: Maciej Płaza
Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 17.03.2021
Liczba stron: 64

Po wylądowaniu w nieznanym mieście Dyer i Danforth, kierowani naukową ciekawością i pragnieniem odnalezienia młodego Gedneya, weszli do części podziemnej, chcąc przeprowadzić wstępne badania. Pod lodem odkrywają gigantyczny kamienny labirynt, nietknięty od zarania dziejów, gdzie niezliczone, fascynujące płaskorzeźby opisują cywilizację, która tam żyła. Wkrótce jednak zauważyli koleiny pozostawione przez sanie Gedneya i podążyli ich tropem… aż do jego zwłok.

Jeśli Gedney już nie żył, to czyimi śladami podążali przez cały czas? Jakie istoty zdają się poruszać po tym mieście niczym stali bywalcy?

Zmarznięci, ogarnięci strachem, ale niezdolni do oparcia się pragnieniu dowiedzenia się czegoś więcej o starożytnych, dwaj mężczyźni schodzą coraz głębiej i głębiej w ten lodowy cmentarz, do granic przerażenia i szaleństwa…

To niewielkie opowiadanie Lovecrafta, sugestywnie opisujące zamarznięte pustynne krajobrazy, niewysłowione, odkryte w nienaturalnym stanie zachowania istoty sprzed milionów lat, dziwne geometryczne struktury na szczytach czarnych gór wyższych niż Everest... inspirowało całe pokolenia pisarzy i reżyserów – od Johna Carpentera, reżysera „The Thing”, po Guillermo del Toro, który wciąż marzy o przeniesieniu go na ekran.Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?
Oliwa Magda-Firlej
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 352

Młody czy starszy? Smakosz czy miłośnik dań wszelakich? Kanapowiec czy nieustraszony odkrywca? Każdy czworonożny pupil potrzebuje miłości wyrażanej nie tylko w smaczkach i głaskach, ale też troską o jego zdrowie. Twój ulubieniec także.

Pomoże ci o nie zadbać Magda Firlej-Oliwa – lekarka weterynarii z pasją, która przekaże ci swoją wiedzę i rozwieje twoje wątpliwości. A to wszystko w oparciu o prawdziwe historie z codziennej praktyki w krakowskiej lecznicy.

Dowiesz się, na jakie choroby może cierpieć twój zwierzak i jak rozpoznawać ich pierwsze objawy, co trzeba badać i z jaką częstotliwością. Poznasz prawdy i mity o zabezpieczeniach przed pchłami i kleszczami. Zrozumiesz, „dlaczego to wszystko tyle kosztuje…?” i zmierzysz się z jeszcze trudniejszymi tematami jak na przykład zwierzęca eutanazja.

Ta książka będzie twoim wsparciem na każdym etapie rozwoju zwierzęcia: od malucha do seniora. Odwdzięcz mu się za nieustanne towarzystwo, oddane spojrzenie i wierne serce – zadbaj o jego zdrowie!Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu
Gregory Maguire 
Tłumaczenie: Monika Wiśniewska-Wyrwas
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 23.03.2021
Liczba stron: 572

Niezwykła historia, która wciąga i zmusza do myślenia. Już nigdy więcej nie będziecie patrzeć na krainę Oz tymi samymi oczami.

Kiedy w klasycznej opowieści L. Franka Bauma Dorotka triumfuje nad Złą Czarownicą z Zachodu, poznajemy tylko jej część historii. A gdyby tak spojrzeć na te wydarzenia z perspektywy tajemniczej Czarownicy? Skąd się wzięła? Jaką drogę wybrała? Dlaczego stała się taka zła?

W świecie stworzonym przez Gregory’ego Maguire’a zwierzęta mówią i walczą o swoje prawa obywatelskie, Manczkinowie starają się wejść do klasy średniej, a Blaszany Drwal pada ofiarą przemocy w rodzinie. W tym świecie mała zielonoskóra dziewczynka o imieniu Elfaba wyrośnie na osławioną Złą Czarownicę z Zachodu. Bystra, zjadliwa i nierozumiana zmusi was do ponownego przemyślenia swoich przekonań na temat natury dobra i zła.

Na podstawie powieści Gregory’ego Maguire’a powstał musical Wicked, który odniósł niebywały sukces.Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów (okładka twarda)
David Quammen
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 24.03.2021
Liczba stron: 640

Światowy bestseller. Mistrzowskie śledztwo dziennikarskie.

"David Quammen jest mistrzem."
Bill Bryson, autor "Krótkiej historii prawie wszystkiego"

Podąża tropem śmiercionośnego wirusa w środku afrykańskiej dżungli. Łapie nietoperze w południowych Chinach i makaki skaczące po dachach świątyń w Bangladeszu. Odwiedza laboratoria o najwyższej klasie bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdzie badane są najgroźniejsze odmiany wirusów, gotowe w każdej chwili wymknąć się spod kontroli.

David Quammen robi wszystko, aby odkryć prawdę o najskuteczniejszych zabójcach naszych czasów i udzielić odpowiedzi na pytania dręczące ludzkość: Czy tajemnicza choroba X zabije nas wszystkich – i kiedy nadejdzie? Dlaczego tempo, z jakim pojawiają się pandemie, nieustanie się zwiększa? Czy sami ściągamy na siebie wyniszczające plagi? A przede wszystkim: Gdzie popełniliśmy błąd?

Wciągający niczym najlepszy thriller reportaż totalny na miarę Głodu Martína Caparrósa czy Cesarza wszech chorób Siddharthy Mukherjeego. Lektura obowiązkowa dla każdego fana mocnej literatury faktu. Kronika największych plag współczesności. Kronika naszych czasów.Projekt Prawda
Dante Medema
Tłumaczenie: Anna Urban i Miłosz Urban 
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data premiery: 31.03.2021
Liczba stron: 368

Jeśli twoje życie zostało zbudowane na kłamstwie, skąd możesz wiedzieć, czy cokolwiek w nim jest prawdą?

Siedemnastoletnia Cordelia Koenig chce szybko uporać się z projektem na zakończenie szkoły. Postanawia skorzystać z pomysłu starszej siostry i zbadać swoje etniczne pochodzenie. A wisienką na torcie ma być praca w zespole z Kodiakiem Jonesem, obiektem jej westchnień. Jedyne, co musi zrobić, to wysłać próbkę swojego DNA do laboratorium, napisać pracę i czekać na najwyższą ocenę.

Lecz cały świat dziewczyny się wali, kiedy otrzymuje wyniki testu. Cordelia zaczyna wątpić we wszystko, co dotychczas było dla niej oczywiste – przestaje ufać matce i nie wie, kim tak naprawdę jest osoba, która spogląda na nią z lustra. Pocieszeniem jest dla niej tylko Kodiak – chłopak z gitarą, który pisze wiersze. Ale Kodiak to również chłopak z mroczną przeszłością, od którego powinna trzymać się z daleka…

"Projekt Prawda" to poruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, ale także o przyjaźni i miłości – we wszystkich jej odcieniach – opowiedziana za pomocą mejli, esemesów oraz narracji stylizowanej na wiersz. Historia, od której nie można się oderwać.Później 
Stephen King
Tłumaczenie: Rafał Lisowski 
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 384

Tylko umarli nie mają sekretów.

Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co wszyscy znamy z genialnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. Wiedziała o tym matka Jamiego, Tia, kiedy namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Jednak taki talent nie może długo pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu.

Czasami dorastać znaczy stanąć twarzą w twarz z demonami, które cię prześladują.

Później, najnowsza powieść Stephena Kinga, to horror w najlepszym wydaniu – przerażający i poruszający. To także historia o straconej niewinności i konieczności wyborów między dobrem a złem. Uważny czytelnik znajdzie w niej echa jednej z najsławniejszych powieści Kinga – TO – i odpowiedź na pytanie, co trzeba zrobić, aby stawić czoła złu we wszystkich jego postaciach.
Napisz i spal 
Sharon Jones
Tłumaczenie: Agata Wróbel 
Wydawnictwo Otwarte
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 160
Napisz i spal” to polskie tłumaczenie książki „Burn atfer writing”, która stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii i wielu innych państwach na świecie. Jej autorką jest Sharon Jones – pochodząca z północno-wschodniej Anglii autorka oraz grafik.
 

O czym jest książka „Napisz i spal”?

Publikacja ta przyjmuje postać nietypowego dziennika. Czytelnik nie musi go jednak samodzielnie pisać, lecz pomaga mu w tym autorka. Zadaje skłaniające do autorefleksji pytania – najczęściej o charakterze otwartym. Zachęca również do wypisywania skojarzeń z określonymi słowami, wyboru wskazań z listy czy przedstawiania myśli za pomocą rysunków. Dzięki podpowiedziom umieszczonym obok pytań, prowadzenie dziennika staje się znacznie łatwiejsze. Sharon Jones przedstawia również własne porady, motywujące cytaty oraz przemyślenia na temat życia.

Autoterapeutyczny dziennik

Książka ta zaprasza do odważnej podróży w głąb siebie. Umożliwia lepsze samopoznanie i może pełnić funkcję autoterapeutyczną. Jest podzielona na 3 główne części – przeszłość, przyszłość oraz teraźniejszość, do których są przypisane poszczególne pytania. Skłaniają one do refleksji, m.in. na temat tego:

kim jesteśmy?,
co nas ukształtowało?,
dokąd zmierzamy?,
jakie są nasze prawdziwe wartości i przekonania?,
za czym tęsknimy?,
czego żałujemy?,
jakie są nasze cele oraz pragnienia?,
co nie pozwala nam być autentycznymi?,
jakich marzeń nie możemy spełniać z powodu lęków?,
jak wyglądało nasze dzieciństwo?,
jak czujemy się obecnie?,
co się stanie, kiedy uda nam się osiągnąć swoje cele?,
czy jest coś, co nie pozwala nam ruszyć do przodu?,
jak inni ludzie wpływają na nasze życie?.
Poradnik, który zachęca do autentyczności

Poradnik „Napisz i spal” pomaga przepracować doznane w życiu traumy i uporać się z trudnymi, bolesnymi emocjami. Poddając refleksji pytania zamieszczone w publikacji, można przywołać wspomnienia z dzieciństwa, przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu życiu i zaplanować przyszłe cele. Uzupełniając książkę, warto być całkowicie szczerym. Sharon Jones zachęca czytelników, aby po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania ukryli ją lub spalili. Można więc pisać wyłącznie dla samego siebie, bez jakiejkolwiek cenzury, chęci wywarcia na innych wrażenia czy lęku przed krytyką.

„Napisz i spal” to nietypowa książka, która łączy cechy poradnika oraz dziennika. Może ją współtworzyć sam czytelnik. Jest on zachęcany do napisania szczerej i głębokiej historii swojego życia, skłaniany do autorefleksji, a także odkrywania prawdziwego siebie.Beniamin Ashwood
A.C.Cobble
Tłumaczenie: 
Wydawnictwo: Fabryka Słów Sp. z o.o.
Data premiery: 26.03.2021
Seria: Beniamin Ashwood
Liczba stron:  -
„Problemem, jaki nastręcza życie w społeczeństwie dającym ci wolność jest to, że daje też ono wolność wszystkim innym.”

Życie Bena Ashwooda z osady Widoki miało swój rytm i porządek: warzenie 4 beczek piwa tygodniowo, wysłuchiwanie opowieści w gospodzie „Pod Baranim Rogiem” i doroczne walki na kije na Festynie z okazji Święta Wiosny. Nawet pojawienie się w okolicy krwiożerczego demona nie wprowadziło istotnych zmian w jego życiu. Co innego, pojawienie się Mistrza Mieczy i wyjątkowo poirytowanej czarodziejki. To wywróciło życie młodego Bena do góry nogami. I chociaż przygody, kiedy już jakaś rzeczywiście się zaczyna, wydają się znacznie bardziej przerażające niż w opowieściach, Ben postanowił wykorzystać swoją szansę i ruszyć na ich spotkanie. Przecież wróci, prawda? Wróci do swojego browaru, przyjaciół i ciepłego zapiecka. 

Być może, gdyby Ben wiedział, gdzie zawiedzie go ciekawość i żądza przygód, strach nie pozwoliłby mu uczynić pierwszego kroku. Na szczęście nie wiedział.
Czerwony śnieg na Etnie 
Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 03.03.2021
Seria: Sulina
Liczba stron: 232

Leonardo Sciascia nie mylił się, pisząc, że „Sycylia jest metaforą”. Bo jak inaczej mówić o miejscu uwodzącym różnorodnością odziedziczoną po wszystkich, którzy w ciągu wieków żeglowali przez Morze Śródziemne? W sycylijskich krajobrazach i miasteczkach jak w zwierciadle odbija się skomplikowana historia wyspy, a kontrasty nie dają o sobie zapomnieć: Wschód i Zachód, turyści i uchodźcy, mafia i praworządność, historia i nowoczesność.

Jarosław Mikołajewski i Paweł Smoleński, „jeden z Rzymu, drugi z Krymu”, zabierają nas w wyjątkową podróż po Sycylii. Spotkanie poetyckie w więzieniu, gwarny targ rybny, stare świątynie, wyludnione centra miasteczek, dzielnice imigrantów – to tylko kilka z licznych przystanków na trasie tej niezwykłej wyprawy.

Czerwony śnieg na Etnie to pełna głębokiego humanizmu opowieść o złożonej naturze sycylijskiego świata i sycylijskiej duszy – opowieść, w której poetycka czułość Mikołajewskiego i reporterska wnikliwość Smoleńskiego współtworzą barwny portret wyspiarskiej rzeczywistości.


Siostra gwiazd 
Marah Woolf 
Tłumaczenie:  Ewa Spirydowicz
Wydawnictwo: Jaguar
Data premiery: 24.03.2021
Liczba stron: 400

Oto czary w eleganckim, głównie kobiecym wydaniu. Siostrzeństwo. Szukanie siebie. Walka dobra ze złem. Dwaj mężczyźni. Wśród elementów fabuły typowych zarówno dla fantasy, jak i literatury young adult, znajdą się w tej książce także znakomicie nakreślone wątki z obszaru polityki i dyplomacji, przedstawione jak w najlepszym thrillerze.
We Francji, w magicznym lesie, znajduje się punkt, przez który demony mogą przenikać do świata ludzi. Nad tym, żeby tak się nie stało, czuwa loża i jej wielki mistrz, magowie od pokoleń. Magiczny świat funkcjonuje obok świata ludzi, ukryty przed naszym wzrokiem zaledwie za cienką zasłoną. Ale teraz właśnie nadchodzi moment, gdy ludzie poznają prawdę, bo dobiega końca pakt, który król Artur zawarł z królem demonów. Jeżeli mistrzowi loży nie uda się owego paktu przedłużyć, demony przenikną do naszego świata i wymordują ludzkość.
Mistrz loży to młody mężczyzna, który bardzo poważnie traktuje swoje zadanie. Dwa lata przed początkiem głównej akcji wysyła do zaprzyjaźnionej Kongregacji na Wyspach Brytyjskich trzy siostry, czarownice, z których jedna została ukąszona przez demona i jest w stanie krytycznym.

Siostry zamieszkują wśród tamtejszych czarowników i czarownic. Najmłodsza, Vianne, w końcu odzyskuje zdrowie, a wtedy wszystkie trzy wyruszają z powrotem do Francji w towarzystwie tajemniczego Asha,  który dopiero niedawno został członkiem Kongregacji. Zadaniem sióstr jest dowiedzieć się, czy wielki mistrz loży, Ezra, nie przeszedł na stronę demonów. Nie wiedzą, że Ash ma jeszcze dodatkowe zadanie.

Taki jest początek. Początek najpierw podróży do Francji, podczas których spotykają niejednego potwora. Początek drogi Vianne, która musi pozbyć się dziecinnej naiwności i przejrzeć na oczy. Początek politycznych machinacji Asha i Ezry. Okazuje się, że Kongregacja nie do końca ufa zabiegom Ezry i dobija z królem demonów własnego targu; w zamian za przedłużenie paktu zgadza się dostarczyć mu dziesięć młodych czarownic w celach reprodukcyjnych. Zrządzeniem losu albo złośliwości Kongregacji, jedną z wybranych jest Vianne. Kiedy król demonów chce zaprezentować swoją siłę, Vianne demonstruje własną  moc… Pytanie, czy jej umiejętności wystarczą, by powstrzymać króla demonów, ale tego dowiemy się dopiero z następnego tomu.
Dzieci Starych Bogów. Śmiech diabła. 
Agnieszka Miela 
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 16.03.2021
Seria: Dzieci Starych Bogów
Liczba stron: 480

Kiedy umiera nadzieja, nastaje czas obłędu. Gdy brakuje wybawców – rodzą się szaleńcy.

Wystarczyła jedna noc, by stracili wszystko, co było im najdroższe. Pozbawieni domu i wiary w lepszą przyszłość zdecydowali się poświęcić życie w imię poprzysiężonej zemsty. Jednak ktoś miał wobec nich inne plany. 

Aine i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, nie mają pojęcia, że ich losy zostały nierozerwalnie złączone z Ziarnami Relenvel – legendarnymi istotami niemal równymi Bogom. Nie podejrzewają też, że wyrządzone im krzywdy są jedynie elementem gry, której stawka jest wyższa, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Tym razem bowiem to ludzie zadecydują o wyniku starcia między bóstwami.

Czy dokonają właściwych wyborów?
Przedsionek piekła 
Tomasz Kaczmarek
Wydawnictwo: Uroboros
Data premiery: 24.03.2021
Liczba stron: 352

Ameryka alternatywnego XIX wieku. Daj się porwać światu, w którym technologia, zamiast pełzać, pomknęła naprzód.

Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znajduje się miasto Exmore – betonowa dżungla wieżowców, ciężkich fabryk i mrocznych zaułków. A pośrodku tego sztucznego tworu stoi potężna elektrownia, której źródłem energii jest technologia trzymana w głębokiej tajemnicy.

Staruszek Andrew Milton spędza czas w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale dla skazańców o szczególnie niebezpiecznym rodowodzie. Kathleen Turner trzymana w zamknięciu jak zwierzę czeka, aż nastąpi jej smutny koniec. Janusz Szewczyk, nastoletni syn polskich emigrantów, stara się przetrwać w niebezpiecznych dokach Exmore. Cała trójka jeszcze nie wie, w jaki sposób niepowstrzymana fala wydarzeń powiąże ich losy.

Szaleni naukowcy, okaleczeni pacjenci, szpitale psychiatryczne, tajne laboratoria i osobnicy nazywający siebie bogami-naukowcami. Historia o odkupieniu, zemście i ambicji.
Demon i mroczna toń
Stuart Turton 
Tłumaczenie: Jacek Żuławnik 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 24.03.2021
Liczba stron: 512

Nowa śmiała powieść autora kryminalnej zagadki z książki „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”.
„Demon i mroczna toń” nadaje nowy wymiar duetom detektywistycznym w stylu Holmesa i Watsona! 

Morderstwa na pełnym morzu. 
Niezwykły duet detektywów. 
Demon, który być może wcale nie istnieje.

Jest rok 1634. Samuel Pipps, najwybitniejszy detektyw swoich czasów, jest transportowany statkiem handlowym Saardam z holenderskich Indii Zachodnich do Amsterdamu, gdzie stanie przed sądem i być może zostanie stracony za straszliwą zbrodnię, której – choć nie jest to takie pewne – nie popełnił. Podróżuje z nim Arent Hayes, uczeń i wierny przyjaciel, który zamierza zrobić wszystko, by dowieść niewinności towarzysza. Gdy tylko statek wraz z sześcioma innymi wyrusza z portu, zaczyna prześladować go zły omen.

Zły omen… albo bardzo konkretny demon. Po pokładzie krąży trędowaty… który umarł, zanim statek wypłynął. Na żaglach zaczynają pojawiać się tajemnicze znaki. Ktoś zabija wszystkie zwierzęta na pokładzie. A wśród sześciu jednostek towarzyszących Saardamowi pojawia się siódma… statek-widmo. Tylko Hayes może podjąć się rozwiązania zagadki działającego na pokładzie demona. Zagadki, która sięga daleko w przeszłość i łączy wszystkich pasażerów. I wszystkich może kosztować życie.
Wiosna koloru słońca
Carina Bartsch 
Tłumaczenie: Emilia Kledzik 
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: -

"Wiosna koloru słońca" to trzecia (po "Lecie koloru wiśni" i "Zimie koloru turkusu") część historii o burzliwej miłości Emely i Elyasa.

Mogłoby się wydawać, że najtrudniejsze już za nimi - wyznali sobie miłość i zdecydowali, że chcą być razem. Nic bardziej mylnego: na drodze zakochanych wyrastają kolejne przeszkody. Jak ułożą się pierwsze miesiące ich związku? Czy będą umieli sobie bezgranicznie zaufać? Jak przyjaciele zareagują na szczęście Emely i Elyasa?

"Wiosna koloru słońca" iskrzy się dowcipnymi pojedynkami słownymi i bliskością tej pary młodych ludzi.
Kwarantanna 
Grzegorz Kalinowski 
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data premiery: 10.03.2021
Liczba stron: 480

Polska 2020 w przeddzień lockdownu, czyli zimowe ferie jakich jeszcze nie było…

Marcin i Leszek prowadzą wspólnie biuro projektowe. Łączy ich także pasja do gór, dlatego wyprowadzają się na Podhale. Mają duży dom na uboczu, więc wpadają na pomysł prowadzenia pensjonatu.

Gdy nadchodzi pandemia bohaterowie zmuszeni są spędzić dwutygodniową kwarantannę w zamknięciu, z grupą przypadkowych ludzi.

Bardzo szybko okazuje się, że każda z tych osób jest na swój sposób wyjątkowa, a pensjonatem zaczyna interesować się nie tylko lokalna społeczność, ale też dziennikarze i policja.

Zemsta, interesy, zawiedzione uczucia i frustracje, namiętności oraz ambicje które na progu epidemii każą zapomnieć o nadciągającej katastrofie.Korona światła. Shadowscent 
P.M. Freestone 
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki 
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data premiery: 24.03.2021
Seria: Shadowscent
Liczba stron: - 

W imperium Aramteshu zmysł powonienia jest królem wszystkich zmysłów, a zapach przenika każdy aspekt życia jego mieszkańców. Zapach to magia i sposób komunikowania się z bóstwami. Zapach może uleczyć, może też… zabić.

Drugi tom i jednocześnie zakończenie dylogii rozgrywającej się w oryginalnym świecie, stworzonym przez P.M. Freestone.

Po tym, jak Rakeli Ashowiudało się skomponować antidotum i uratować życie księciu, para przyjaciół jest zmuszona rozdzielić się. Rakel musi udać się poza granice Cesarstwa, by odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości jej rodziny. Gdy każde z nich podąża z własną misją, Imperium Aramtesh ustaje na krawędzi wojny domowej. Każdy z bohaterów musi wybrać, po której stronie stanie.

Atuty:

Wciągająca książka fantasy rozgrywająca się w oryginalnym, unikalnym uniwersum, w którym główną rolę gra zapach.
Przygoda, magia, tajemnica.
Świetnie skonstruowana para bohaterów-narratorów, mogą się z nimi utożsamiać i dziewczęta, i chłopcy.
Kantata 
 Klaudia Zacharska
Wydawnictwa Videograf S.A.
Data premiery: 24.03.2021 
Liczba stron: 376

Czasami powrót w rodzinne strony może obudzić dawne demony. A jednak Kinga, pseudonim Kantata, wokalistka popularnej kapeli rockowej, decyduje się z nimi zmierzyć. Robi to dla siostry, pragnącej w miejscu, w którym dorastały, wychowywać adoptowaną córkę Maję – dziewczynkę, która z niewiadomych przyczyn kilka razy wracała do domu dziecka z rodzin zastępczych. Wkrótce w ich otoczeniu zaczynają dziać się rzeczy coraz bardziej przerażające i niepokojące. Koszmary, halucynacje, niewyjaśnione zjawiska – mrok wokół nich zdaje się gęstnieć z każdym dniem. Czy rodzinny dom Kingi kryje w sobie coś więcej niż tylko wspomnienie tragedii? Czy wracając, popełniła fatalny błąd? Budzi się stary koszmar, lecz w nowych, przerażających barwach.

Tam gdzie rośnie czerwona paproć
Wilson Raws 
Tłumaczenie: - 
Wydawnictwo: Nowa Baśń 
Liczba stron: - 
Data premiery: marzec 2021 

„Tam gdzie rośnie czerwona paproć”, klasyk amerykańskiej literatury młodzieżowej, to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni między wrażliwym chłopcem i jego dwoma psami. Pełną emocji historię kilkunastoletniego Billy’ego czytelnik poznaje z perspektywy dojrzałego bohatera, który po latach przywołuje wspomnienia z dzieciństwa.Dla mnie obowiązkową lekturą są książki Brandonsa Sandersona i biografia Sylvii Plath. Jeszcze parę innych tytułów mam na oku. Jakiś tytuł zwrócił waszą uwage?

54 komentarze:

 1. Siostra gwiazd mnie zainteresowała, a siostrze polecę Gangsterską grę. Sporo premier się szykuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale będzie w czym wybierać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo długa lista i do tego różnorodna ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę dużo dobrego czeka nas w marcu, tylko będzie trzeba znaleźć czasu i pieniążki 🙂

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na razie omijam informacje o nowościach w marcu szerokim łukiem, bo mam tyle zaległości w ksiązkach, że nie wiem, kiedy się z nich wygrzebię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza książka wydaje się być niesamowitą. Bardzo chciałabym ją przeczytać. Na książkę Kinga właśnie czekam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Biografia Sylvii Plath i "Tam, gdzie rośnie czerwona paproć" bardzo mnie zaciekawiły! Zapisuję do przeczytania "na potem" ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Różnorodność premier jest tak duża, że jest w czym wybierać. Super.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja już czekam na nową książkę Stephena Kinga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książę Prawda również chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. absolutnie nie mogę czytać takich zapowiedzi, moja lista powiększyła się makabrycznie, nie wiem kiedy to wszystko przeczytam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dużo książek. Najbardziej ciekawa jestem "Gangsterskiej gry" 😉

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzeczywiście jest tu sporo ciekawych tytułów.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo jestem ciekawa biografii Sylvii Plath, bo jestem wielką fanką jej twórczości! Również z chęcią sięgnęłabym po propozycje wydawnictw Pauza i Czarnego, bo rzadko się zawodzę na ich książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kurczę w sumie tym razem większość książek z Twojego zestawienia sama mogłabym wpisać na moją listę tego na co czekam z marcowych nowości.

  OdpowiedzUsuń
 16. Osobiście czekam jedynie na premierę ,,Gangsterskiej gry''.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wyczekuję na kilka z nich :D Zwłaszcza na nowości od Vesper chyba :D

  OdpowiedzUsuń
 18. W sumie tylko jedna książka w moim klimacie. Reszta niestety nie koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kurcze! Tyle ciekawostek ma niedługo się pojawić? Faktycznie gdyby ktoś chciał je wszystkie, to można by niezłą kasę zostawić w księgarni ;) Szczerze, to kilka pozycji baaardzo mi się podoba i chętnie je kiedyś przeczytam. Tylko niech uporam sie z moim stosikiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie zainteresowało "W stronę Ochrydy" choć nie wiem, czy uda mi się ją kupić i przeczytać w marcu ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Czy one są też w wersji elektronicznej w formacie mobi ?

  OdpowiedzUsuń
 22. O matko, jaki rozstrzał! Z mojej perspektywy genialne, że jest tu tyle gatunków książek, każdy upatrzy coś dla siebie. Ja już znalazłam 4, mój portfel zapłakał xD

  OdpowiedzUsuń
 23. Czerwony śnieg na Etnie zapowiada się ciekawie, cały ten miesiąc będzie interesujący, jak widzę te premiery... :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Fascynujące, naliczyłam dwadzieścia dwa tytuły, które koniecznie muszą znaleźć się w mojej domowej bibliotece, a kilka też z miłą chęcią bym przytuliła. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Marzec znowu bardzo bardzo ciekawy. U mnie w planach książka Dominiki Smoleń :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Lubię Twoje zestawienia zapowiedzi, zawsze znajduję w nich ciekawe książki. Tym razem zainteresowały mnie dwie: "Damy Władysława Jagiełły" i "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów " ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo czekam na Damy Władysława Jagiełły. Ciekawa jestem czy Janicki znowu da radę. Wcześniejsze pozycje bardzo mi się podobały. O reszcie muszę jeszcze pewnie co nieco poczytać. Ale pozycja Janickiemu póki co i tak jest dla mnie numer jeden.

  OdpowiedzUsuń
 28. Sporo ciekawych tytułów widzę dla siebie, i na co się tu zdecydować?

  OdpowiedzUsuń
 29. Faktycznie masa nowości :) Trzymam kciuki, żeby trafiły do Ciebie wszystkie, których chcesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Widzę tu kilka fajnych pozycji dla siebie jak i dla męża :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Całego Sandersona biorę w ciemno, czekam też na dwie najnowsze pozycje z "Wehikułu czasu" Rebisu - "Ostatni brzeg" i "Kwestię sumienia".

  OdpowiedzUsuń
 32. Najbardziej mnie zaciekawiła książka pt. " Gangsterska gra" :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 33. Ciekawe propozycje, moze je kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Na pewno coś wybiorę z listy, choć ciężko się zdecydować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo tych propozycji na raz, ja wolę mniej i szybciej się wtedy na coś decyduję:)

   Usuń
 35. Strażniczka Słońca, jeszcze dziś będzie u nas rodzinne czytana, wiele się po niej spodziewamy, tym bardziej, że pierwszy tom nas zauroczył. :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Zatrzęsienie ciekawych publikacji w marcu :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Z przedstawionych przez Ciebie książek na pewno będę chciała sięgnąć po "Później" Stephana Kinga i "Kwarantanne" Grzegorza Kalinowskiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Czekam na "Wiosnę koloru słońca", gdyż poprzednie tomy wspominam bardzo pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Akurat na książki, które wymieniasz nie czekam w marcu, bo jest tyle premier, że aż trudno je ogarnąć ^^ Ale znalazłam jedną - "Zima w Sokcho" - która bardzo mnie zainteresowała!

  OdpowiedzUsuń
 40. I ja wyczekuję na Kinga. Uwielbiam jego powieści i opowiadania. Zainteresowałaś mnie też biografią Sylvii Plath - choć trochę mnie przeraża jak można omamić innych ludzi i zmanipulować ich, lubię czytać o takich rzeczach by móc unikać takich mechanizmów.

  OdpowiedzUsuń
 41. tancerka na krawędzi i gangsterska gra, obie spokojnie mogłabym sobie przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 42. Bardzo ciekawe pozycje:) Chciałabym przeczytać "Gangsterską grę"

  OdpowiedzUsuń
 43. Dużo tu książek fantasy, której niestety, ale nie czytam. Myślę, że fani gatunku mają na co czekać. Zainteresowała mnie natomiast książka "Pogrzebana" i ten tytuł z zainteresowaniem przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 44. Sandersona coś wychodzi? O, chętnie sprawdzę!
  Mam już z tej listy u siebie w domu Napisz i spal.

  OdpowiedzUsuń
 45. Jakie cudowne zestawienie! Już zapisuję hurtowo tytuły! :D

  OdpowiedzUsuń
 46. Na wiele czekam, ale niektóre już za mną, Projekt Prawda bardzo polecam!

  OdpowiedzUsuń
 47. Najbardziej mnie interesuje Siostra gwiazd, ale w marcu jest w czym wibierac jeśli chodzi o nowości. :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Sylvia Plath CZEKAM ❤❤❤❤

  OdpowiedzUsuń
 49. Jest tu sporo intrygujących pozycji. Szkoda, że czasu na czytanie jak zwykle za mało... ;)

  OdpowiedzUsuń
 50. Świetne zestawieni, naprawdę wiele niebanalnych pozycji. To będzie ciekawy miesiąc :-)

  OdpowiedzUsuń
 51. OJ wiele ciekawych premier ksiązkowych szykuje się w marcu, już nie mogę się doczekać na niektóre tytuły :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Właśnie czekam na książkę o rodzinie królewskiej i już nie mogę się doczekać ;)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna