W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
Wyczekiwane, lipiec 2021
czwartek, 24 czerwca 2021

 Nawet nie wiem kiedy (prawie) minął mi czerwiec tyle się działo, ale tradycyjnie musi pojawić się post z zapowiedziami wydawniczymi na kolejny miesiąc. 


Lato 

Ali Smith 

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski 

Wydawnictwo W.A.B.

Data premiery: 14.07.2021

Seria: Pory roku

Liczba stron: 384


Czwarty tom bestsellerowego i nagradzanego cyklu „Pory roku” najwybitniejszej współczesnej pisarki szkockiej.

W teraźniejszości Sacha wie, że świat boryka się z problemami. Robert, jej brat, stwarza problemy. Ich rodzice mają problemy. Tymczasem świat pogrążył się w kryzysie – a prawdziwy kryzys jeszcze się nawet nie zaczął. W przeszłości – cudowne lato. Inne rodzeństwo wie, że czasu jest coraz mniej.

Jest to opowieść o ludziach w przededniu zmiany. Są rodziną, ale uważają się za obcych. Więc: gdzie się zaczyna rodzina? I co łączy ludzi, którzy myślą, że nie łączy ich nic?

Lato.
Grombeladzka legenda. Serce gór.

Feliks W. Kres 

 0 oceny i 0 recenzji

Wydawnictwo: Fabryka Słów 

Data premiery:16.07.2021

Seria: Księga całości #3


Przed wiekami Szerń stoczyła morderczą walkę z wrogą Potęgą - Alerem. Nad Grombelardem obie Potęgi ponosiły klęski, okaleczały się, gubiły Pasma i Wstęgi. Wreszcie jedna z nich odniosła zwycięstwo. I nakryła całą krainę całunem wiecznych chmur. Bo Grombelard jest pobojowiskiem.


Grombelard to mokry kamień. Odwieczne, nieprzebyte Góry Ciężkie. Kilka miast-warowni i kilka wiosek zamieszkałych przez zdziczałych rozbójników, gotowych mordować za garść srebra albo po prostu dla rozgrzewki. Wieczny deszcz i nieśmiertelny wiatr. To jest Grombelard. Ale wiatr może być też Oddechem Gór, rozbójnik może być ich Królem, a skała, gdy przyłożyć do niej rękę, może pulsować w rytmie bicia serca. Na szlaku spotkać można łuczniczkę o szarych, niepasujących do twarzy oczach. Życie stracić z ręki nieszczęśliwej kocicy, uwięzionej w ciele człowieka. Oszaleć i powoli nadziać się na własny miecz, tylko dlatego, że Sęp rozkazał. Tak, to wszystko legendy. Ale bez legend Grombelard to tylko deszcz i wiatr.Monteperdido 

Augustin Martinez 

Tłumaczenie: Joanna Ostrowska 

Wydawnictwo Literackie

Data premiery: 28.07.2021

Liczba stron: - 


Zapierający dech w piersiach thriller rozgrywający się pod groźnymi szczytami Pirenejów.


Jesteście pewni, że chcecie poznać całą prawdę o tym, co wydarzyło się w Monteperdido?


Ana i Lucía, sąsiadki i przyjaciółki z małej wioski w Pirenejach, wychodzą ze szkoły i kierują się do swoich domów. Nigdy jednak nie docierają do celu. Całe miasteczko pogrąża się w żałobie.


Pięć lat później wśród szczątków rozbitego samochodu w pobliskim wąwozie służby odnajdują ciało mężczyzny i nastolatkę, ciężko ranną i zdezorientowaną. Okazuje się, że to Ana.


Śledztwo zostaje wznowione. Kim jest kierowca? Czy to on porwał dziewczęta? Czy Lucía nadal żyje? Odpowiedzi na te pytania kryją straszne informacje, z którymi wielu mieszkańców Monteperdido zmaga się od dawna.


Inspektor Sara Campos i jej szef Santiago Bain zmuszeni są do współpracy z lokalną policją. W przeszłości popełniono fatalne błędy w śledztwie i jedno jest pewne – to nie może się powtórzyć. Nieustępliwa i zdeterminowana Sara zrobi wszystko, żeby rozwiązać sprawę, ale Monteperdido ma swoje własne zasady…


Serial na podstawie powieści "Monteperdido" wyprodukowała hiszpańska telewizja RTVE – La Caza Monteperdido. To świetna i klimatyczna alternatywa dla skandynawskich thrillerów.Obcy 

Alan Dean Foster

Wydawnictwo Vesper

Tłumaczenie:  Maciej Wacław 

Data premiery: 14.07.2021

Seria: Obcy #3

Liczba stron: 256


Fiorina, zwana też Furią 161, to mroźna, nieprzyjazna planeta, gdzieś na skraju znanego ludziom wszechświata. Przez wiele lat funkcjonowała tu kopalnia, obecnie nieczynna. Olbrzymi kompleks pełni rolę kolonii karnej dla dwudziestu pięciu wyjątkowo zwyrodniałych przestępców, tworzących fanatyczną, religijną społeczność. Na planecie rozbija się kapsuła ratunkowa, w której znajdują się zahibernowane ciała ocalałych z akcji ratowniczej na opanowanej przez ksenomorfy planecie Acheron. Katastrofę przeżywa jedynie porucznik Ellen Ripley. Wkrótce okazuje się, że wraz z nią na Furię 161 przybył Obcy. Ripley po raz kolejny musi stanąć do walki z przerażającym, bezlitosnym przeciwnikiem.Syn Escobara. Pierworodny 

Opracowanie zbiorowe

Tłumaczenie: Piotr Kuś

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Data premiery: 27.07.2021

Liczba stron: 352


Pablo Escobar był kolumbijskim baronem narkotykowym o światowej sławie. Stał się jednym z najbogatszych ludzi na ziemi. Zanim w 1993 roku został zastrzelony przez policjantów, kontrolował 80 procent światowego handlu kokainą. Oto długo oczekiwana książka o nim autorstwa jego najstarszego syna - Roberto Sendoya Escobara.


Tę pasjonującą historię otwiera atak dwóch helikopterów z agentami MI6 i żołnierzami kolumbijskimi na pokładzie, nadlatującymi nad małą wioskę, aby zlikwidować ludzi Pablo Escobara. Życie zachowuje jedynie pewien chłopiec, niemowlę. To autor książki, Roberto Escobar. Dziwacznym zrządzeniem losu natrafia na niego najważniejszy spośród agentów MI6, lituje się nad losem dziecka i ostatecznie je adoptuje. Escobar wielokrotnie próbuje odzyskać syna, co prowadzi do śmierci wielu ludzi.


Gdy ojciec adopcyjny Roberto leży na łożu śmierci, wręcza przybranemu synowi kartkę z szyfrem, który – jak twierdzi – zawiera informację o tajnym miejscu, w którym ukryte są zaplombowane beczki z milionami dolarów. Chociaż autor poprosił o pomoc kryptologów, nie zdołał złamać szyfru, postanowił więc po raz pierwszy opublikować go w tej książce…


Życie Pablo Escobara stało się inspiracją dla ogromnie popularnego serialu Netflixa "Narcos".Ślad dymu. 

Patricia Briggs 

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Data premiery: 16.07.2021

Seria: Mercedes Thompson #12


Nazywam się Mercedes Athena Thompson Hauptman.

Mam tylko dwie supermoce – umiem zmienić się w kojota i naprawić każdego Volkswagena. Ale mam niecodziennych przyjaciół i wspiera mnie stado wilkołaków. Na szczęście, bo wygląda na to, że tym razem będę potrzebowała pomocy ich wszystkich. 


Wieki temu magiczne istoty mieszkały w Podgórzu, czarodziejskiej krainie. Ta jednak zatrzasnęła przed nimi swe podwoje. Pradawni pozostawili po sobie wielkie zamki i skarbce pełne magicznych artefaktów. Porzucili swoich więźniów i pupili. Pozostawione samym sobie stwory zaczęły swobodnie grasować w Podgórzu siejąc chaos i spustoszenie. Przeżyły tylko te najbardziej zabójcze.


Teraz jeden z tych więźniów przedostał się z magicznej krainy do naszego świata. Żyje, by siać chaos i zniszczenie. Może przybrać kształt każdego człowieka, każdej istoty, którą wybierze. A dzięki ugryzieniu może przejąć kontrolę nad umysłem każdego i zmusić go do wszystkiego - nawet zabicia ukochanej osoby. Teraz, ten potwór jest tutaj, w Tri-Cities. Na moim terytorium. 


Nie może tu pozostać.

I nie pozostanie.

Nie, jeśli ja mam w tej sprawie coś do powiedzenia.
Pani Cisza.

Arkady Saulski 

Wydawnictwo: Fabryka Słów 

Data premiery: 09.07.2021 

Seria: Zapiski stali #2 


Bogowie dali mu kiedyś szansę na odkupienie i wieczny spokój… ale wrócił do żywych, jak upiór. Teraz śmierć podąża za nim, zabierając innych, skoro nie mogła zabrać jego. 


Klan Nagata umiera. Wiekowy daimyo nie poprowadzi już swoich wojowników do żadnej walki. Jego kilkuletni, chory syn z całą pewnością umrze jeszcze przed ojcem. Klan Węża podstępem wpełza w granice prowincji i zatruwa swym jadem wszystko, co napotka . Armię bandytów bez honoru prowadzi istota, której nawet Duch będzie musiał się pokłonić. Na granicy nieprzeliczone oddziały Manduków czekają tylko na sygnał do ataku. 

Tak, dni klanu Nagata są policzone.


Zanim jednak zapłoną stosy pogrzebowe, stary samuraj o żelaznej duszy pośle po umierającego chłopca wojownika, którego zrodziła magia.


Magia. To ona rozpoczęła to wszystko. I ona też tę historię zakończy.D.O.G.S. 

M.A. Bennett 

Tłumaczenie: Maciej Potulny 

Wydawnictwo: Media Rodzina

Data premiery: 28.07.2021

Seria: STAGS #2

Liczba stron: 456


DOGS M.A. Bennett to znakomita, druga część cyklu zapoczątkowanego przez poruszający thriller dla młodzieży - STAGS.


Akcja powieści DOGS M.A. Bennet rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu fabuły STAGS. Po dramatycznych wydarzeniach ostatnich tygodni Greer Macdonald próbuje się skupić na szkole. Szukając dramatu, który mogłaby wyreżyserować w ramach egzaminu, otrzymuje niespodziewaną pomoc. Ktoś wsuwa pod jej drzwi bezcenny, zaginiony od lat rękopis – „Wyspę psów” Bena Jonsona. Za panowania Elżbiety I dramat uznano za tak niebezpieczny, że autorowi zarzucono bluźnierstwo, podżeganie do buntu, zdradę, promowanie diabelskich rytuałów i czarnej magii – cały wachlarz grzechów potępianych w epoce elżbietańskiej, a wszystkie egzemplarze tekstu spalono. Wszystkie... oprócz jednego. Greer marzy o studiach w Oksfordzie, a co zapewni jej miejsce na elitarnej uczelni jeśli nie wyreżyserowanie zaginionej sztuki z szesnastego wieku?Suknia 

Jennifer Robson 

Tłumaczenie: Katarzyna Makaruk

Wydawnictwo Literackie

Data premiery: 28.07.2021

Liczba stron: - 


Pozycja obowiązkowa dla fanów serialu The Crown!


Historia powstania jednej z najsłynniejszych sukni XX wieku – tej, którą w dniu ślubu miała na sobie królowa Elżbieta II. Opowieść o sile miłości i wyjątkowej kobiecej przyjaźni rozgrywającej się w szarym powojennym Londynie. Londyn, 1947 Mieszkańcy miasta, zamiast cieszyć się niedawnym zwycięstwem, trwają pogrążeni w milczącej desperacji. Cierpią z powodu braków żywności i dokuczliwych mrozów podczas najsroższej zimy od lat. W Londynie mieszkają Ann Hughes i Miriam Dassin, przyjaciółki i utalentowane hafciarki pracujące w domu mody Normana Hartnella. Nadzieję na lepszą przyszłość rozbudza w nich możliwość współpracy przy tworzeniu sukni ślubnej dla królowej Elżbiety II. Czy wykorzystają tę życiową szansę? Toronto, 2016 Ponad pół wieku później Heather Mackenzie dostaje w spadku po babci Ann zestaw haftowanych kwiatów. Jak to możliwe, że tak bardzo przypominają one motywy z TEJ sukni? Co wydarzyło się za czasów jej młodości w Wielkiej Brytanii i dlaczego nigdy o niej nie opowiadała? Heather wyrusza w podróż w przeszłość, stopniowo odkrywając tajemnice życia babci. Jennifer Robson zabiera nas do pracowni, w której powstała jedna z najsłynniejszych sukien ślubnych w historii. Zdradza zakulisowe szczegóły i przybliża nam portret londyńskiego społeczeństwa lat 40. Spotykamy Elżbietę II w dniu jej ślubu z księciem Filipem, królową matkę i… Christiana Diora! To idealna lektura dla miłośników The Crown, czekających na kolejny sezon serialu, a także dla osób zainteresowanych najważniejszymi pokazami mody.


Gdy zaczynają się próby, sprawy przyjmują coraz mroczniejszy obrót i prowadzą Greer do miejsca, którego nie zamierzała już nigdy odwiedzać – Longcross Hall.

Tam dokonuje nieprzyjemnego odkrycia, że nie tylko Zakon Jelenia przetrwał niedawne zdarzenia bez szwanku. Być może duchy z przeszłości także…Ośmioro kuzynów 

May Louisa Alcott 

Tłumaczenie: Joanna Wadas

Wydawnictwo Mg

Data premiery: 28.07.2021

Liczba stron: 400


Trzynastoletnia Rose po śmierci ojca trafia do domu sędziwych ciotek. Dziewczynka sprawia wrażenie chorowitej i przygnębionej. Wszystko zmienia się, gdy z zamorskich podróży wraca jej wuj i opiekun prawny. Doktor Alec z miejsca zaczyna wprowadzać prostą, ale skuteczną terapię: dużo ruchu na świeżym powietrzu, zdrowe posiłki, pożyteczne zajęcia i towarzystwo rówieśników. W ciągu roku Rose ulega cudownej przemianie, w której ma również swój udział jej siedmiu wesołych i rozbrykanych kuzynów. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mimo upływu niemal półtora wieku propozycje doktora Aleca byłyby znakomitym lekiem na wiele bolączek współczesnej młodzieży.Nagie serca 

Colleen Hoover 

Tłumaczenie: Matylda Biernacka

Wydawnictwo Otwarte

Data premiery: 28.07.2021

Liczba stron: 336


"− Nie zamierzałam kończyć tych wakacji ze złamanym sercem.

Samson przechyla głowę i przygląda mi się bacznie.

− Nie martw się. Serce nie kość, nie da się go naprawdę złamać."

Ponure życie i nazwisko to jedyne, co rodzice dali Beyah.


Resztę zawdzięcza samej sobie. Ciężko pracowała, żeby zdobyć stypendium i dostać się na wymarzone studia.

Kiedy dwa miesiące przed wyjazdem na uczelnię jej matka niespodziewanie umiera, Beyah traci dach nad głową. Musi spędzić resztę lata z ojcem, którego prawie nie zna. Zamierza nie wychylać się i bezproblemowo przeczekać czas do studiów, ale jej nowy, przystojny sąsiad Samson torpeduje ten plan.


Na pozór nic ich nie łączy. Ona wychowała się w biedzie, on pochodzi z bogatej rodziny.


Jednak oboje lubią smutne rzeczy i natychmiast wyczuwają swoją wrażliwość. Kiedy sympatia przeradza się w namiętność, wspólnie postanawiają, że połączy ich tylko wakacyjny romans. Jednak gdy prawda o przeszłości Samsona wychodzi na jaw, Beyah musi się wycofać lub zaryzykować kolejny cios prosto w serce…Żniwiarz dusz. 

Rena Barron 

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek 

Wydawnictwo: Jaguar

Data premiery: 21.07.2021

Seria: Królestwo dusz #2 


Książę, którego magia odrzuca.

Król, który poprzysiągł zemstę.

Szamanka, która nie jest już sama.


Po wielu latach tęsknoty za darem magii, Arrah zdobyła to, czego zawsze pragnęła – ale zapłaciła za to zbyt wysoką cenę. Teraz ostatnia znachorka ma uratować tę samą rodzinę, która ją zdradziła, pogrążone w chaosie królestwo i niemożliwą do spełnienia miłość.

Kiedy Arrah wróciła na plemienne ziemie, by odnaleźć tych, którzy przeżyli atak demonów, jej ukochany Rudjek poluje na ostatnich ocaleńców z demonicznej armii – i odkrywa intrygę, która ma zniszczyć wszystko, co pozostało z ich świata.

Król Demonów pragnie Arrah, a jeśli ona i Rudjek nie rozwikłają jego planów, zniszczy wszystko i wszystkich, którzy staną mu na drodze.Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki 

Geert Mak 

Tłumaczenie: Małgorzata Diederen-Woźnia

Wydawnictwo Czarne

Data premiery: 28.07.2021

Seria: Amerykańska

Liczba stron: 584


23 września 1960 roku John Steinbeck wraz ze swoim psem Charleyem wybrał się na wyprawę po Ameryce, by na nowo przyjrzeć się swojemu krajowi i jego mieszkańcom. Pięćdziesiąt lat później, z dokładnością co do godziny, Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka w podróż śladami pisarza i jego psa, by obejrzeć Stany Zjednoczone z perspektywy roku 2010. Jak przez pół wieku zmieniły się amerykańskie miasta i miasteczka? Czego pragną i o czym marzą dziś Amerykanie? Co pozostało z mitu ziemi obiecanej? Czy to w Ameryce jest teraz centrum świata? Co w XXI wieku łączy Europę i Amerykę?


Tak jak Steinbeck Geert Mak unika utartych szlaków. Mila za milą przemierza ziemniaczane pola Maine i niekończące się prerie Środkowego Zachodu, zasiada do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, zagląda na lśniące przedmieścia, mija zabite deskami sklepy, wytrwale szukając korzeni tego kraju, który od wieków rozbudza wyobraźnię.Mżawka 

Luis Landero 

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka

Wydawnictwo Sonia Draga

Data premiery: 21.07.2021

Liczba stron: 264


Żadna historia nie jest łatwa i niewinna. Zwłaszcza historia rodziny.

Osiemdziesiąte urodziny matki wydają się dobrą okazją, by zebrać ze sobą rodzinę i spróbować zażegać stare urazy, które odsunęły od siebie jej członków. Łagodna z natury i ugodowa Aurora, powierniczka wszystkich tajemnic i jedyna osoba, która wie, jaką moc mają nadal rodzinne demony z przeszłości, próbuje jednak odwieść od tego pomysłu Gabriela, obawiając się, że próba pojednania zaostrzy tłumione dotąd konflikty. I rzeczywiście, każda kolejna rozmowa telefoniczna zamienia się w coraz bardziej zaciętą kłótnię. Tak poznajemy życie Sonii, Andrei, Horacia, Aurory, Gabriela i matki, a wraz z nimi losy tej rodziny od czasów, gdy rodzeństwo było dziećmi. Dawne spory powracają niczym mżawka, która z czasem przerodzi się w ulewę i zagrozi powodzią…


Najlepsza powieść 2019 roku według opiniotwórczych dodatków kulturalnych magazynów „El País”, „El Mundo”, „Forbes” i „La esfera de Papel”.


Człowiek widmo 
Marcin Sobecki 
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 09.07.2021
Liczba stron: 400

"Gdy stajesz do walki z tyranem, bądź pewien, że poleje się krew Katastrofa malezyjskiego samolotu nad Ukrainą wstrząsa opinią publiczną. Wśród ofiar są wnukowie jednego z najbogatszych holenderskich biznesmenów Hansa von Houtena. Od tej pory w życiu zrozpaczonego mężczyzny liczyć się będzie tylko jedno – pragnienie dotarcia do prawdy o zamachu i ukarania winnych. Wszystko wskazuje na to, że zestrzelenie nie było przypadkowe, a jego inicjatorem była Rosja. Tylko jeden człowiek, Stanisław Solecki, może wypowiedzieć wojnę rosyjskiemu przywódcy, dając van Houtenowi to, za co jest gotów zapłacić każdą cenę – sprawiedliwość. Rozpoczyna się tajna operacja, która ma na celu nie tylko pomścić wnuki biznesmena, ale także zadośćuczynić wszystkim skrzywdzonym przez władcę Kremla. Tym razem jednak Polak ma przeciwko sobie jeden z najlepszych wywiadów świata i model rządów utrwalony przez wieki, a stawką będzie nie tylko jego życie…"Niepoprawna mnogość 
Lucy Caldwell 
Tłumaczenie: - 
Wydawnictwo Pauza
Data premiery: 01.07.2021
Liczba stron: 416

Antologia dwudziestu czterech najlepszych, najbardziej reprezentatywnych opowiadań współczesnych pisarzy irlandzkich, pod redakcją nagradzanej autorki i dramatopisarki Lucy Caldwell. W większości autorkami opowiadań są kobiety urodzone i wychowane w Irlandii Północnej, ale i takie, które do Belfastu przybyły i tu postanowiły żyć i tworzyć. W antologii znalazły się opowiadania m.in. Eimear McBride, Sally Rooney, Yan Ge, Nicole Flattery, Kit de Waal czy Lisy McInerney, Kevina Barry’ego czy Paula McVeigh.

Niepodważalnym walorem tego zbioru są wybitni polscy tłumacze, którzy postanowili przybliżyć polskiemu czytelnikowi współczesną prozę irlandzką, w szczególności w jej krótkiej formie. Znajdziemy tu tłumaczenia Łukasza Buchalskiego, Krzysztofa Cieślika, Anny Dzierzgowskiej, Dobromiły Jankowskiej, Michała Kłobukowskiego, Jerzego Kozłowskiego, Moniki Skowron, Łukasza Witczaka, Agi Zano oraz Jacka Żuławnika.Ostatni dom na zapomnianej ulicy
Catriona Ward 
Tłumaczenie: Martyna Tomaczek 
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: - 

Oto historia seryjnego mordercy, ale nie tylko. To także opowieść o porwanym dziecku, zemście i śmierci. Oraz o pewnym zwyczajnym domu na końcu zupełnie przeciętnej ulicy. 
Wszystkie te historie są prawdziwe, a jednocześnie w każdej z nich kryje się kłamstwo… 
Jedno jest pewne – pod ciemnym lasem na końcu zapomnianej ulicy czają się z dawna pogrzebane tajemnice. 

Być może uznaliście już, że dobrze wiecie, co mieści się w ostatnim domu na tamtej zwyczajnej ulicy. Myślicie, że znacie już tę historię. 
I tu się mylicie. Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej 
Lawrence Wright 
Tłumaczenie: Agnieszka Wilga
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 14.07.2021
Seria: Amerykańska
Liczba stron: 208

Ta sprawa rozpaliła Amerykę do czerwoności. Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. Początkowo zarzuty dotyczyły przemocy seksualnej w dzieciństwie, lecz stopniowo zaczęły również obejmować tortury i gwałty zaledwie sprzed paru tygodni od oskarżenia. Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji – w krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów, lecz także inni pracownicy biura szeryfa. Ponieważ w całym kraju notowano wówczas przypadki „odzyskanych wspomnień”, a sensacyjne doniesienia dotyczące działania satanistycznych sekt docierały z wielu stron, oskarżenia te przyjęto ze zgrozą, ale bez zaskoczenia. Nawet Paul Ingram i jego żona, którzy początkowo wszystkiemu zaprzeczali, wkrótce zaczęli sobie przypominać przedziwne wydarzenia, w których brali udział. Mało kto zwrócił uwagę, jak bardzo opowieści świadków i oskarżonych przypominały zeznania składane kilka wieków wcześniej podczas procesów czarownic…

Lawrence Wright z reporterską precyzją rekonstruuje przebieg tego niezwykłego śledztwa. Pokazuje też, co się dzieje, gdy aparatem pojęciowym współczesnej nauki zawładną nasze najbardziej pierwotne lęki.


Krzysztof Krawczyk życie jak wino 
Krzysztof Krawczyk, Andrzej Kosmala 
Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 14.07.2021
Liczba stron: 400

"Życie jak wino" – uzupełniona, oficjalna (auto)biografia Krzysztofa Krawczyka, opowieść na dwa głosy: artysty oraz jego menedżera – Andrzeja Kosmali.

Całe życie wielkiego piosenkarza aż po jego ostatnie dni. Tylko w tej książce przeczytacie o niespotykanej męskiej przyjaźni, dowiecie się, jak wyglądały kulisy sławy i barwne życie Krzysztofa Krawczyka, a także zapoznacie się z anegdotami i wcześniej nieznanymi faktami. Całość dopełniona wypowiedziami współpracowników artysty i jego najbliższych przyjaciół. Wielką gratką dla fanów artysty będzie bogaty materiał ilustracyjny – zdjęcia z prywatnego archiwum Artysty.

"Kończę Drugi Rozdział, ten ostatni, książki "Życie jak wino". W tej odsłonie towarzyszyłeś mi duchem, przywoływałeś pamięć, prowadziłeś pióro w mojej dłoni. I zaprosiłeś do wspomnień swoich najbliższych Przyjaciół i Współpracowników.

Ty już wypiłeś wino swego życia. Ja dopijam swoje i zastanawiam się, kiedy skosztuję jego ostatni haust. Ty, wędrując po winnicy niebiańskiej, raczysz się nektarem z jej owoców. Czy to drugie życie też jest jak wino? Choć w wieczystej rzeczywistości zapewne smakuje inaczej. A Ty, wznosząc kielich wina, nucisz naszą piosenkę:

Życie jest za krótkie, żeby pić marne wino,

Życie jest za krótkie, by miłości dać zginąć,

Życie jest za krótkie, żeby się nie spieszyć,

Życie jest za krótkie, by się nim nie cieszyć!"

ANDRZEJ KOSMALA (maj, 2021)W nawiedzonym zamczysku 
Jan Łada 
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Data premiery: 06.07.2021
Liczba stron: 488

Historie płaszcza i szpady - a właściwie kontusza i szabli - osadzone w magii i folklorze kresowym.

Akcja W nawiedzonym zamczysku toczy się na Wołyniu w latach 1633-1635, w przededniu wojny domowej z Kozakami. Jest swoistym prologiem do Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. W historię walki dwóch rodów Miśniakowskich i Turobojskich wpleciona została opowieść o miłości rotmistrza Kazimierza i Hanny.

Jan Łada wspaniale kreśli krajobraz Wołynia i panujących tam obyczajów. Autora można zarazem uznać za prekursora polskiej powieści fantasy. Jest tu bowiem wszystko: piękna i namiętna Motra, córka bojara oskarżana o czary, trójka przyjaciół pieniaczy, okrutny i demoniczny Szczepan Turobojski, ojciec Symforian - bernardyn próbujący fortelami w stylu Zagłoby pogodzić zwaśnione strony, szaleńczo odważny, a zarazem prostolinijny Kozak Jurko. W tle nawiedzony przez duchy zamek Horodyszcze, w którym Kazimierz Miśniakowski próbuje wyrwać się z rodowej klątwy.

Wprost trudno uwierzyć, że ta powieść powstała przed stu laty. Ale po jej przeczytaniu rozumiemy,
 dlaczego największy przedwojenny wydawca zapłacił od razu za całość książki, gdy tylko autor siadł do jej napisania.

Trylogii Sienkiewicza przyświeca hasło: „Ku pokrzepieniu serc”, dzieło Jana Łady dodaje do tego: „I ku przestrodze”.Zaraza
Opracowanie zbiorowe 
Wydawnictwo Vesper
Data premiery: 14.07.2021
Seria: Grobowiec #1
Liczba stron: 548

„Grobowiec” to cyklicznie wydawana antologia prezentująca dzieła najciekawszych przedstawicieli polskiej literatury grozy. Każdy tom poświęcony jest jednemu, konkretnemu zagadnieniu. Tom pierwszy odnosi się do kwestii „zarazy”. Motyw przewodni stanowi jednak wyłącznie wstępną inspirację, która przetworzona przez indywidualną wrażliwość i styl każdego z autorów meandruje w odrębne i zaskakujące rejony. „Zaraza” pozostaje jedynie tłem opisywanych wydarzeń. Opowiadania przedstawiają historie ulokowane w dawnych czasach i odległej przyszłości. Nawet te, które prezentują świat znany nam z autopsji, ukazały temat bardziej poprzez pryzmat jednostkowych, indywidualnych zapatrywań kształtujących ludzkie działanie i zmuszających do podejmowania konkretnych decyzji. Tom pierwszy „Grobowca” nie jest więc antologią pandemii, a zapisem wewnętrznej walki bohaterów, których losy poznajemy w poszczególnych opowiadaniach.Picard: Odliczanie
Mike Johnson, Kirsten Beyer, Angel Hernandez 
Tłumaczenie: Marek Starosta 
Wydawnictwo: Egmont Polska
Data premiery: 28.07.2021
Seria: Star Trek
Liczba stron: 96

Album na podstawie kultowej sagi Star Trek! Tym razem statek Gwiezdnej Floty wyrusza na wyprawę pod dowództwem kapitana Jeana-Luca Picarda, jednego z najbardziej zasłużonych admirałów Gwiezdnej Floty. Zjednoczona Federacja Planet odkrywa, że Imperium Romulańskiemu zagraża wybuch supernowej. Rozpoczyna zatem akcję ratunkową o niespotykanej skali. Admirał wyrusza, by ewakuować jedną z kolonii imperium, jednak na miejscu dokonuje szokującego odkrycia. Wydarzenia te są wprowadzeniem do serialu „Star Trek: Picard”.

Autorami scenariusza są amerykańska pisarka science-fiction Kirsten Beyer, znana fanom Star Treka jako autorka wielu powieści z tego uniwersum oraz scenariuszy do serialu „Star Trek: Dscovery”, oraz Mike Johnson, który przed rozpoczęciem przygody ze Star Trekiem współpracował z DC („Superman/Batman”). Rysunki do tego tomu wykonał Angel Hernandez („Nieskończony kryzys”). Album zawiera zeszyty „Star Trek: Picard – Countdown” # 1–12.

Kobro. Skok w przestrzeń 
Małgorzata Czyńska 
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 14.07.2021
Liczba stron: 264

Katia von Kobro już jako dziecko „miała diabła za skórą” i bunt we krwi. Dzieciństwo spędziła w dostatnim mieszczańskim domu, przyszło jej jednak dojrzewać i kształtować się zawodowo w okresie rewolucji, która zmiotła ten dom z powierzchni ziemi. Katarzyna dała się uwieść nowym ideałom, chociaż później nie bardzo wiedziała, jak je realizować w życiu. Jej życiowym celem i powołaniem okazała się sztuka rodząca się w nowym bolszewickim państwie.

Kobro, dotąd znana głównie jako żona Władysława Strzemińskiego, była awangardową rzeźbiarką i propagatorką najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce. Ambitna, pewna siebie i swoich koncepcji. „Moja rzeźba – mówiła – nie jest tym, czego by chcieli w swych salonach zbankrutowani i spatynowani fabrykanci”.

Należała do grup Blok i Praesens i „a.r.”. Spotykała na swojej artystycznej drodze wybitnych twórców awangardowej sztuki, Rosjan – Kazimierza Malewicza czy Wassilego Kandinskiego, i Polaków – Mieczysława Szczukę, Teresę Żarnowerównę, Helenę i Szymona Syrkusów, Bohdana Lacherta, Juliana Przybosia, Jana Brzękowskiego. Gdzieś przemknął też Witkacy. Życie i twórczość poprowadziły ją przez hanzeatycką Rygę, Moskwę okresu rewolucji, Smoleńsk w czasie wojny polsko-bolszewickiej, aż po Wilno, Szczekociny, Brzeziny, Żakowice, Koluszki i Łódź, w której ostatecznie znalazła swoje miejsce i gdzie zmarła 21 lutego 1951 roku.

W pogrzebie na prawosławnym cmentarzu na Dołach uczestniczyło zaledwie parę osób – córka i kilkoro przyjaciół. Władysław Strzemiński nie przyszedł.Dziedzictwo zbrodni 
Adrian Bednarek 
Wydawnictwo: Zaczytani
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 332

On pragnie jej śmierci, ona jego. Czy wspólny wróg sprawi, że podejmą współpracę?

Dominik wraz z ojcem prowadzą nietypowy biznes – są płatnymi zabójcami. Najnowsze zlecenie to czteroosobowa rodzina Grabowskich.
Marysia Grabowska to beztroska dwudziestolatka, której życie zmienia się w piekło, gdy zamaskowani mężczyźni atakują dom jej rodziców. Dziewczyna cudem unika śmierci. Wie, czym zajmuje się jej familia, więc nie chce iść na policję. Postanawia dowiedzieć się, kto i dlaczego chciał ich zabić.
Tymczasem Dominik próbuje odnaleźć Marysię, żeby naprawić swój błąd i dokończyć zadanie. W innym wypadku sam wpadnie w poważne tarapaty.
Żadne z nich nie jest świadome, że mają wspólnego wroga, a prawda o rodzinie Grabowskich jest zupełnie inna, niż podejrzewają…


Milczący zamek 
Kate Morton 
Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 14.07.2021
Seria: Seria butikowa
Liczba stron: 560

Wspaniały romans z elementami powieści gotyckiej i mnóstwem dramatycznych tajemnic. 
Teraz w eleganckim wydaniu w twardej oprawie z obwolutą i złoceniami. 

Zagubiony list
Wszystko zaczyna się od dostarczonego po pięćdziesięciu latach listu, który w pewne niedzielne popołudnie trafia w ręce Edith Burchill, młodej redaktorki, i jej matki. Adres zwrotny: Zamek Mildehurst, nadawca: Juniper Blythe. Edie wyrusza w podróż do hrabstwa Kent, do zamku, w którym jej matka, ewakuowana razem z innymi dziećmi w 1939 roku z Londynu, spędziła półtora roku.

Trzy siostry
Zamek Mildehurst należał niegdyś do słynnego Raymonda Blythe’a, autora baśniowej opowieści o Człowieku z Błota, ulubionej książki z dzieciństwa Edie. Teraz mieszkają w nim trzy córki Blythe’a: bliźniaczki Percy i Saffy oraz Juniper. Starsze siostry większą część dorosłego życia poświęciły opiece nad Juniper, która po tajemniczym zniknięciu narzeczonego w 1941 roku popadła w szaleństwo.

Milczący zamek
Tymczasem Edith dostaje zaskakujące zlecenie napisania wstępu do „Prawdziwej historii Człowieka z Błota” i wyjaśnienia zagadkowej genezy utworu. W starych murach zamku stara się odszukać ślad dzieciństwa swojej matki i wkrótce odkrywa, że posiadłość kryje niejedną tajemnicę, która od dawna czeka, by ktoś wydobył ją z cienia…


Pan Lodowego Ogrodu
Jarosław Grzędowicz 
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data premiery: 09.07.2021
Seria: Pan Lodowego Ogrodu #2

Mówią, że zimna mgła żyje. Inni uważają, że to oddech bogów albo brama zaświatów. 
Midgaard. Planeta, gdzie nas, ludzi, postrzega się jako istoty o rybich oczach. Gdzie trwa wojna bogów, a samozwańczy demiurgowie hodują okrucieństwo kwitnące w mroku zła. Gdzie więdną najnowsze ziemskie technologie, a człowiek stawić musi czoła swoim koszmarom. I zostaje zupełnie sam…
 
Kto czytał tom pierwszy wie, że nie spocznie, póki nie skończy. Kto nie czytał, powiększy grono ogrodników.
Lalka 
Włodzimierz Antkowiak 
Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 256

Zbiór zatytułowany „Lalka. 3 opowiadania” składa się z trzech długich próz – „Lalka”, „Saga” i „Stokrotka”. „Lalka” ukazała się jesienią 2019 roku, „Saga” była przyjęta do druku w „Twórczości” i miała ukazać się w pierwszej połowie 2021 roku. „Stokrotka” ukończona została w styczniu 2021 roku i jej fragmenty autor mógł zaproponować tylko cyfrowemu Magazynowi Twórczemu „Polska – Canada”.

Zbiór „Lalka” to trzy współczesne, pisane w pierwszej osobie opowiadania, których akcja toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Są to opowiadania o miłości, bliskości, stracie i śmierci. Każde z nich jest podsumowaniem jakiegoś aspektu życia narratora.

Poprzedni zbiór opowiadań Włodzimierza Antkowiaka, zatytułowany „Kukułka”, ukazał się w Bellonie w 2015 roku. Olga Tokarczuk, która czytała te teksty przed publikacją i której słowa znalazły się na okładce książki, oceniała, że jest to „piękna, gęsta proza (…), pisana przez uważnego i wrażliwego narratora i człowieka, który żyje swoje życie”.Buszujący w zbożu
J.D. Salinger 
Tłumaczenie: Magdalena Słysz 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 16.07.2021
Liczba stron: 304

Kultowa powieść, która uwodzi kolejne pokolenia młodych czytelników.

Symbol młodzieńczego buntu wobec świata dorosłych.

Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem, ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego.

Historia tych paru dni, opowiedziana barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka zabawna, jednakże wkrótce spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe...

Zaliczana do grona 100 najważniejszych powieści XX wieku.

Znajduje się również na liście 20 najlepiej sprzedających się książek wszech czasów.


Świat według pszczół
 Sarah Hambro
Wydawnictwo Mova
Tłumaczenie: Barbara Bernat Joanna 
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 208

Piękna historia wzajemnej troski ludzi i pszczół. Poruszająca opowieść o tym, co możemy utracić.
W ostatnich latach większa uwaga poświęcona klimatowi, zrównoważonemu rozwojowi, śmiertelności pszczół oraz diecie doprowadziła do ponownego zainteresowania zarówno pszczelarstwem, jak i miodem. Sarah Hambro, dziennikarka z Oslo, napisała fascynującą książkę, która jest odpowiedzią na to zainteresowanie, skarbnicą wiedzy i anegdot, a także literackim manifestem w obronie życia pszczół. 

Spośród ponad dwudziestu tysięcy gatunków pszczół Hambro wybrała pszczoły miodne i stworzyła piękną opowieść o ich krótkim, ale intensywnym życiu. To także opowieść o relacji człowieka z pszczołami i tym, jakie mają znaczenie dla nas i naszego rozwoju. O mrówkach i dinozaurach
Liu Cixin 
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski 
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data premiery: 27.07.2021
Liczba stron: 248

Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji.

Cixin Liu, jakiego dotąd nie znaliście!

Ziemia. Okres kredy.

Mrówki i dinozaury – stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające – z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne.

Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi?


Snajper wchodzi pierwszy
Michał Wójcik, Przemysław Wójtowicz 
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 320

To  nie jest książka dla grzecznych chłopców. Ta historia to krew, pot i niekoniecznie łzy.

Dla swoich jest aniołem stróżem, dla wrogów – bogiem, od którego zależy życie.

"Nie wstrzymuj oddechu, musisz strzelać instynktownie. Naciśnij spust. Szybko przeładuj. Sprawdź, czy trafiłeś. Pamiętaj – saper myli się raz, snajper nie może pomylić się ani razu. Bo twój błąd oznacza śmierć twoich kumpli."

Do akcji zawsze wkraczał pierwszy. Od jego umiejętności zależał los całego oddziału. Często chodziło o jeden strzał – jak ten w Zana Khan, kiedy trafił w stanowisko wroga z odległości ponad 1400 metrów.

Jak chłopak z bloku w Nowej Hucie znalazł się w elitarnym oddziale? Dlaczego nikt w Wojskach Lądowych nie miał takiej swobody jak on?

Przemysław Wójtowicz – najskuteczniejszy polski snajper w Afganistanie – w pierwszej tak szczerej i bezkompromisowej rozmowie przedstawia kulisy swoich szkoleń oraz wojennych akcji snajperskich. Mówi o tym, jak strzela się do żywego celu i jak nauczyć się wchodzić w umysł wroga. Zdradza wstrząsające szczegóły misji, która tylko z nazwy była pokojowa, i opowiada, jak jego oddział posłano na pewną śmierć.Pies w domu. Instrukcja obsługi 
Barbara Sieradzan 
Wydawnictwo RM
Data premiery: 14.07.2021
Liczba stron: 160

Oto zwięzły, przejrzysty i zabawny poradnik dla osób, które debiutują w roli opiekunów psów. Z książki skorzystają także ci, których pupile sprawiają im kłopoty.

Może już w twoim domu pojawił się – lub wkrótce się pojawi – słodki szczeniaczek albo całkiem dorosły pies, wspaniały adopciak, a ty musisz się z nim dogadać, bo przecież od tej chwili będzie razem na dobre i na złe. Zanim zaczniesz czegokolwiek od niego wymagać, musisz go poznać, zrozumieć i wyszkolić, okazując przy tym cierpliwość i konsekwencję. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj tę książkę!

Barbara Sieradzan, dziennikarka związana przez wiele lat z czasopismami „Mój Pies” i „Przyjaciel Pies”, prywatnie opiekunka yorshire terrierki Biuteks i dwóch rudych kocurów, w tej bardzo osobistej książce dzieli się swoim doświadczeniem z życia z psami… od zawsze. Serdecznie, ze zrozumieniem uczy stawiać pierwsze kroki w roli mądrego opiekuna psa. Odsłania tajemnice psiego języka, podpowiada, jak wprowadzić podstawowe komendy, podsuwa pomysły na psie sporty i zabawy, instruuje, jak zapewnić psu odpowiednią opiekę weterynaryjną, daje wskazówki, jak go żywić i pielęgnować.

"Pies w domu" to poradnik o tym, jak się dogadać z psem, jak być jego prawdziwym opiekunem – dającym mu poczucie bezpieczeństwa, mądrze zaspokajającym jego psie potrzeby i przede wszystkim – pozwalającym mu na bycie psem!Płonące dziewczyny 
C. J. Tudor 
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński 
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: - 

Witajcie w Chapel Croft.

W tej uroczej angielskiej wiosce w XVI wieku na stosie spalono grupę wieśniaków, w tym dwie nastolatki.   Trzydzieści lat temu zaginęły tam dwie dziewczyny, a przed dwoma miesiącami samobójstwo popełnił proboszcz miejscowej parafii.

Jack Brooks – pastorka Kościoła anglikańskiego oraz samotna matka piętnastoletniej córki – przybywa do wioski, aby objąć parafię po zmarłym poprzedniku. Wśród jego rzeczy znajduje między innymi zestaw do egzorcyzmów i notkę z cytatem z Pisma Świętego. „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajnego, co by się nie stało wiadome”.

Im lepiej Jack i jej córka Flo poznają wieś i jej mieszkańców, tym głębiej zostają wciągnięte w podziały, tajemnice i podejrzenia. A kiedy Flo nawiedzają wizje w starej kaplicy, staje się jasne, że w Chapel Croft są duchy, które nie mogą znaleźć spokoju.

Jednak odkrycie prawdy może być niezwykle trudne. W Chapel Croft każdy ma coś do ukrycia i nikt nie ufa obcym.Pan Kamienia Wschodu 
Joanna Lampka 
Wydawnictwo AlterNatywne
Data premiery: 09.07.2021
Liczba stron: 296

Historia lubi zaskakiwać, a konsekwencje podjętych działań potrafią być nieprzewidywalne.

Nie ma litości dla tej, która sprzeniewierza się surowym zasadom Królestwa. Jednak to ona jest iskrą, która rozpala płomień buntu. Gdy Aline, córka władcy Królestwa Żeglarzy, zostaje oskarżona o zdradę państwa, nie pozostaje nic innego, jak ruszać tam, gdzie istnieje szansa na przeżycie. Na Północ.

Ani obecny mąż, ani były kochanek, nikt nie powstrzyma dziewczyny, zwłaszcza że nie walczy tylko o siebie...Tajemnica rzekomego małżonka 
Jeff Cohen, E.J. Copperman 
Tłumaczenie: Matka Witkowska
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 20.07.2021
Liczba stron: 368

Zwariowany jak Monk, przenikliwy jak Poirot.

Samuel Hoenig, miłośnik baseballu i Beatlesów, postanowił wykorzystać swój niezwykły dar, zespół Aspergera, aby odpowiadać na pytania wymagające wyjątkowej wnikliwości i logicznego myślenia. Otworzył nawet biuro, w którym przyjmuje osoby zainteresowanie korzystaniem z jego usług.

Pewnego dnia zgłasza się do niego klientka z dosyć nietypową sprawą. Chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat… własnego męża, a raczej poznać prawdziwą tożsamość mężczyzny podającego się za niego. Samuel Hoenig zgadza się kobiecie pomóc, licząc na to, że w sprawach związanych z delikatną materią małżeńską, o której sam zbyt wiele nie wie, będzie mógł skorzystać z pomocy swej dawnej współpracowniczki, niezastąpionej Janet Washburn.

Z początku całkiem nieźle im idzie, potem jednak znajdują we własnym biurze… ciało rzeczonego małżonka. Samuel dochodzi do wniosku, że ktoś sobie z nim pogrywa, więc tym chętnie zgadza się udzielić odpowiedzi na kolejne pytanie: kto zabił rzekomego męża?Wszystkie barwy marzeń 
Natascha Lusenti 
Tłumaczenie: Monika Wożniak 
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 14.07.2021
Liczba stron: - 

Jakie barwy mają poranne marzenia?

Czy proste historie mogą uleczyć zranione dusze?

Opowieść o magii wyobraźni i wdzięczności za każdy nowy dzień

Z dwoma ukochanymi kotami i skąpym bagażem złożonym głównie z książek Emilia wprowadza się do kamienicy, w której nikogo nie zna. Nie może otrząsnąć się z bolesnych wspomnień, tak wiele smutku było ostatnio w jej życiu. Ucieka przed światem, a jednocześnie marzy o bliskości, zwierzeniach przy kawie, kojącym cieple przyjaźni. Chcąc poczuć się mniej samotna, nieśmiała dziewczyna każdego ranka zamieszcza na tablicy ogłoszeń krótkie opowieści – o placku, który mama piekła, gdy miała gorszy dzień, tęsknocie za tym, co bezpowrotnie minęło, radości z drobnego upominku… Intymne listy do anonimowych adresatów. Ale nie wszystkim sąsiadom to się podoba. Decyzją zarządcy nieruchomości kartki mają zniknąć z tablicy. I wtedy właśnie sprawy przyjmują zupełnie nieoczekiwany bieg… Czy pośród obcych ludzi Emilia znajdzie w końcu przyjaciół? A w sobie siłę, aby zacząć wszystko od nowa? Zaufa życiu i dojrzy w nim jasną stronę?

Czasem wystarczy poczekać, a rzeczy same się ułożą.

Wszystkie barwy marzeń opowiadają historię nas wszystkich, kiedy zaczynamy coś od zera, przerażeni i szczęśliwi zarazem. Zapominamy, że piękno życia tkwi w drobiazgach, w autentycznych relacjach międzyludzkich, uśmiechu i w oczach nieznajomej osoby, w naiwnym postrzeganiu świata przez dziecko.


Jeszcze o Paddingtonie 
Michael Bond 
Tłumaczenie: Aleksandra Kamińska 
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 160

Paddington, elegancki niedźwiadek w kapeluszu, przybysz z dalekiego Peru, już wie, że kanapka z marmoladą najlepiej smakuje we własnym domu. Zwłaszcza gdy przygotuje ją pani Bird. Dla rodziny Brownów miś byłby w stanie zrobić wszystko! Więc gdy ginie ważna rzecz pana Henry’ego, Paddington rusza z pomocą. Czy w sercu niedźwiadka jest dość odwagi, by w ciemną noc przeprowadzić śledztwo w poszukiwaniu złodziejaszka?

Paddington to niezwykły przyjaciel twojego dziecka. Mały niedźwiadek o wielkim sercu. Wielbiciel marmolady, dobrych manier i przygód! Opowieści o nim to klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu. Seria przetłumaczona na ponad 30 języków, która już od przeszło 60 lat rozgrzewa serca maluchów i pokazuje, że gafy zdarzają się nawet najlepszym. I misiom, i dzieciom.

Dla wszystkich, którzy mają misia w sercu.

A szczególnie dla dzieci w wieku 4+Gdybym miała twoją twarz
Frances Cha 
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo Mova
Data premiery: 14.07.2021
Licczba stron: - 

Głośna powieść, w której z mroku i sprzeczności współczesnego Seulu wyłania się portret kobiet gotowych zrobić wszystko, aby żyć godniej.

Młode koreanki: Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna, próbują pozostać sobą w świecie, który wymaga od nich niewiarygodnie dużo. Współczesny Seul nie jest wyrozumiały dla kobiet, zwłaszcza biednych. Aby uzyskać przepustkę do lepszego świata, trzeba wpisywać się w wyśrubowany kanon urody. Cena piękna jest wysoka, a operacje plastyczne to konieczność.
 
Wiedzą o tym Gyuri, ekskluzywna kobieta do towarzystwa dla najbogatszych biznesmenów w kraju, oraz Sujin, która zrobi wszystko, aby być jak Gyuri. Miho, artystka z dyplomem amerykańskiej uczelni, romansująca z apodyktycznym mężczyzną, i Ara, obsesyjnie zakochana w gwieździe k-popu. Oraz Wonna, która staje wobec dylematu: marzy o dziecku, lecz nie ma środków na jego wychowanie.Echa nad światem
Dabos Christelle
Tłumaczenie:  Paweł Łupiński 
Wydawnictwo Entliczek
Data premiery: 09.07.2021
Seria: Lustrzanna #4
Liczba stron: 568

W czwartym, finalnym tomie "Lustrzany" świat wpadł w totalny zamęt. Rozpad arek rozpoczął się na dobre.

Jedyny sposób, żeby go zatrzymać, to znaleźć sprawcę. Odszukać Innego. Tylko jak tego dokonać, skoro nikt nie wie, jak on właściwie wygląda? Ofelia i Thorn ruszają razem tropem echa. To powtarzające się zjawisko wydaje się kluczem do wszystkich zagadek. Muszą w tym celu nie tylko zajrzeć za kulisy Babel, ale też zgłębić własną pamięć. Tymczasem Bóg trafił na Łuk Tęczy i być może wkrótce wejdzie w posiadanie mocy, której tak pożąda. Która z tych dwóch postaci – on czy Inny – stanowi większe zagrożenie?


Tęczowy Most. Opowieści czworonożnych przyjaciół z nieba 
Kristy Robinett 
Tłumaczynie: Katarzyna Dumińska 
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 28.07.2021
Liczba stron: 300

Śmierć zwierzęcia wywołuje jeden z najsilniejszych rodzajów bólu. Nawet jeśli wiemy, że nadszedł już jego czas, aby odejść, nie przestajemy cierpieć i tęsknić. Ta książka jest jak kojący kompres na złamane serce – przypomina nam, że nawet po opuszczeniu ciał fizycznych zwierzęta dalej żyją w formie duchowej i obdarzają nas niesłabnącym uczuciem. 

Znajdziesz tu fantastyczne i inspirujące historie o znakach, symbolach i wiadomościach wysyłanych przez naszych podopiecznych. Dowodzą one, że ukochane zwierzęta ciągle na nas czekają, a nawet pomagają nam z Drugiej Strony.

Kristy Robinett wzruszy cię i rozbawi do łez, prezentując historie czworonogów i ich sposoby przypomnienia o swojej obecności – od doświadczeń na pograniczu śmierci, po doniesienia o zwierzętach ratujących nam życie. W tej podnoszącej na duchu książce znajdziesz też pomysły na to, jak poradzić sobie z żalem, oraz wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób nawiązać połączenie z twoim zmarłym towarzyszem. 


Na dnie w Paryżu i Londynie
George Orwell 
Tłuaczenie: Marcin Baeski 
Wydawnictwo: Vis-a-Vis Etiuda
Data premiery:01.07.2021
Seria: George Orwell - Utwory
Liczba stron: 224

George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz, dziennikarz, uczestnik wojny hiszpańskiej po stronie republikańskiej, socjalista z przekonań, ale zarazem radykalny przeciwnik systemów totalitarnych. Uznawany za twórcę najwybitniejszych dystopii XX wieku – Folwark zwierzęcy  i Rok 1984.

Na dnie w Paryżu i Londynie to pierwsza powieść Erica Blaira, który nie chcąc narażać swojej rodziny na nieprzychylne plotki i złośliwości postanowił opublikować ją pod pseudonimem George Orwell. Książka ta jest bowiem relacją o życiu w (nieraz skrajnej) biedzie, o desperackim chwytaniu się najlichszych zajęć, autobiograficznym reportażem o bezdomności i włóczędze, na które autor zdecydował się dobrowolnie, odrzucając komfortowy (acz próżniaczy) styl życia, gwarantowany mu przez rodzinny majątek. Nocowanie w najtańszych paryskich hotelikach i angielskich przytułkach dla bezdomnych, częste brutalne oszustwa i wyzysk dorywczych pracodawców, brud, głód i obezwładniająca beznadzieja, słowem - życie w nędzy. Ale jakże fascynujące, pełne barwnych postaci, przygód i humoru, dzięki którym relację tę czyta się z zapartym tchem. A styl zdradza już późniejszego mistrza, zaś treść pozwala zrozumieć jak celnym i krytycznym obserwatorem systemu społecznego potrafił być już na początek swojej drogi twórczej. Co niestety szczególnie poruszające, wiele spośród celnych obserwacji Orwella można dzisiaj łatwo odnieść do realiów współczesności, także naszej, polskiej rzeczywistości.

Tak prezentują się niektóre zapowiedzi wydawnicze w lipcu. Możliwe, że część jeszcze zostanie ogłoszona w lipcu.  Jakieś książki zwróciły waszą uwagę? Może mi umknęła jakaś ciekawa premiera?

49 komentarzy:

 1. Witam serdecznie ♡
  Same ciekawe propozycje. Wszystkie mają coś w sobie, każdą chętnie poznałabym bliżej. Nowości wydawnicze zapowiadają się bardzo interesująco! :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak już wielokrotnie wspominałam, bardzo lubię Twoje zestawienia premier książkowych ;).
  Ja sama mam w planach "Suknię", "Ośmioro kuzynów", "Tajemnicę rzekomego małżonka", "Milczący zamek" oraz "Świat według pszczół". Z twojego zestawienia zaciekawiły mnie natomiast: "Wszystkie barwy marzeń" i "O mrówkach i dinozaurach"

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się piękne wyczekiwanie. Łada ❤ Ali ❤ Obcy i wiele wiele innych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Grombeladzka legenda. Serce gór pana Kresa to coś nowego? Czy po prostu wznowienie? Pytam, bo ten pan to wg mnie najlepszy polski autor fantasy, na równi z Sapkowskim. I zastanawiam się, czy znów zaczął pisać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooo... ciekawi mnie książka o Krawczyku <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zróżnicowane propozycje. Z tych książek czytałam tylko "Pana Lodowego Ogrodu". Kilku książkom na pewno się przyjrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka Colleen Hoover najbardziej mnie zaciekawiła :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam szczerze, że ja też nie wiem, kiedy ten czerwiec tak uciekł ;) A jeśli chodzi o zapowiedzi, to widzę tutaj kilka ciekawych tytułów, po które z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się wielkie lipcowe czytanie. Kilka tytułów zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Najchętniej wszystkie bym zabrała do siebie :D

  OdpowiedzUsuń
 11. D.O.G.S., Żniwiarz dusz, Jeszcze o Paddingtonie na pewno przeczytam. Spory wybór.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno jest w czym wybierać, chętnie skuszę się na pewno na powieść Colleen Hoover.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow! Bardzo bogaty przegląd, znalazłam tu naprawdę kilka pozycji, których z pewnością poszukam :) opisy też są zwięzłe i napisane konkretnie. Zawsze czytam książki długo po premierze. Czekam aż emocje innych opadną. Narazie czytam słowiańską wiedźmę Dobromiły Agiles.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow, to będzie bardzo bogaty nadchodzący miesiąc! Wiele ciekawych premier. Jest kilka perełek, które mnie zaintrygowały :D. I jestem zaskoczona (pozytywnie), że wznawiają Orwella. Mnie się ostatnio cudownym trafem udało odkupić na Vinted starsze wydanie. Więc cudnie! Bo już była praktycznie niedostępna.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja oczywiście polecam książkę Adriana Bednarka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z tej gromady najbardziej zaciekawiła mnie książka Colleen Hoover :) Od dawna mam chęć na przeczytanie jakiejś książki tej autorki, bo jeszcze nie miałam okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Z tych książek zaciekawiła mnie "Mżawka", bo lubię czytać o skłóconych rodzinach. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba tylko dwie pozycje zaintrygowały mnie w lipcu. Ale cóż, sezon ogórkowy w pełni :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Są tu książki, na które i ja czekam

  OdpowiedzUsuń
 20. tym razem na szczęście jest trochę mniej propozycji dla mnie, ale muszę się w końcu skusić na buszującego w zbożu

  OdpowiedzUsuń
 21. Ileż ciekawych nowości! Zanotowałam aż 11 tytułów!

  OdpowiedzUsuń
 22. Piętnaście tytułów z tej listy to książki, z którymi koniecznie muszę się spotkać. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Oby wszystko udało Ci się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 24. o widzę i kilka perełek dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 25. wiele ciekawych propozycji, jednak to książka Syn Escobara. Pierworodny najbardziej mnie zainteresowała, jestem fanką NARCOS

  OdpowiedzUsuń
 26. w zasadzie żadnej z tych propozcyji nie miałam na oku ale może te nagie serca ..

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ciekawa jestem Ali Smith, Kate Morton i "Świata według pszczół".

  OdpowiedzUsuń
 28. Lipiec obfituje w ciekawe premiery. Z Twojego zestawienia ciekawi mnie kilka, ale o tym u mnie w niedzielę. :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Na pewno skuszę się na pozycję o Paddingtonie i na tym się pewnie nie skończy.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zapowiada się wspaniała uczta czytelnicza :D Choć zwykle nie sięgam po tego typu książki, to naprawdę się nad nimi zastanowię

  OdpowiedzUsuń
 31. Najbardziej zainteresowała mnie książka ,,Nagie serca''.

  OdpowiedzUsuń
 32. A u ciebie kolejna dawka czytelnicza dla pasjonatów książkowych:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 33. Biorę wszystko, to nic że zabraknie mi czasu :D

  OdpowiedzUsuń
 34. Ciekawi mnie książka Nagie serca autorki Colleen Hoover oraz Milczący zamek
  Kate Morton, zaintrygowały mnie te elementy gotyckie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Czekam na Kresa oraz Saulskiego, a i ten album Egmontu mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 36. W tym roku w wakacje będzie można zagłębić się w wiele ciekawych publikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też liczę na to, że w końcu będę mieć więcej czasu na zaległe lektury.

   Usuń
 37. Widzę tu kilka perełek wartych uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 38. Lista książek długa, ale przynajmniej kilka pozycji dla mnie ;) Obcy, to o synu Escobara, snajper z Afganistanu... nie znałam wcześniej tych książek, dzięki za tę listę!

  OdpowiedzUsuń
 39. Już któryś raz widzę jak ktoś recenzuje "lato" i chyba to w końcu przeczytam, bo kusi. Dzięki za wyczerpujące i zwięzłe zestawienie :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Te echa nad światem też mnie kuszą

  OdpowiedzUsuń
 41. Zaintrygowała mnie książka "Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej", ale tak naprawdę bardzo czekam na "Gdybym miała twoją twarz". Zdziwiło mnie nowe wydanie "Na dnie w Paryżu i Londynie" - moja koleżanka pisała o tej książce pracę magisterską i nie był to bardzo znany utwór Orwella.

  OdpowiedzUsuń
 42. Super przegląd! Najchętniej sięgnę po nową Colleen oraz po thriller w Pirenejach - zdecydowanie lubię takie klimaty

  OdpowiedzUsuń
 43. Wiele ciekawych propozycji. "Buszującego w zbożu" czytałam, a zainteresowały mnie m.in. zbiór "Niepoprawna mnogość" i "W nawiedzonym zamczysku". :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Jeszcze nie przeczytałam "Króla bezmiaru", a tu już kolejny Kres wychodzi... Chyba długo poczeka na swoją kolej. "Buszującego w zbożu" czytałam w innym wydaniu, nie jestem jakoś szczególnie zachwycona tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo jestem ciekawa twórczości Ali Smith, ale wydawnictwa Pauza i Albatros jak zwykle kuszą!

  OdpowiedzUsuń
 46. Myślę że coś z twoich propozycji spokojnie bym dla siebie wybrała. Dzięki za polecajki

  OdpowiedzUsuń
 47. Z Twojego podsumowania czekam tylko na Echa nad światem :)

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna