W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Stan zdumienia"  Ann Patchett
niedziela, 12 grudnia 2021

Stan zdumienia 
Ann Patchett
Tłumaczenie: Anna Gralak 
Wydawnictwo: Znak 
Liczba stron: 400
Rok wydania: 2011 / 2021
Opis 

„Piszę, by przekazać przykrą wiadomość o doktorze Eckmanie, który zmarł dwa dni temu” – wiadomość od doktor Swenson zszokowała wszystkich w laboratorium. Był to pierwszy list od niej od dwudziestu sześciu miesięcy. Anders Eckman został wysłany do brazylijskiej dżungli, by odnaleźć słynną badaczkę i nakłonić ją do powrotu do domu. Miało go nie być tylko dwa tygodnie. Teraz nie żyje, a ktoś musi sprawdzić, co tak naprawdę się wydarzyło. Marina nie ma wyjścia – choć bardzo nie chce, wie, że musi tam pojechać. Nie jest tylko pewna, co przeraża ją bardziej: to, co odkryje w środku dżungli, czy sama Annick Swenson…

Stan zdumienia to opowieść o podróży do jądra ciemności, świata, w którym nic nie jest jednoznaczne, gdzie granica między dobrem a złem niebezpiecznie się zaciera. Relacje międzyludzkie, przyjaźń i miłość zostają wystawione na próbę, a naukowcy każdego dnia muszą odpowiadać sobie na pytanie, jak daleko mogą posunąć się w swoich badaniach. 

,,Stan zdumienia” to książka wielokrotnie nagradzanej autorki, Ann Patchett, która została określona przez wiele osób  jako współczesna wersja ,,Jądra ciemności" Josepha Conrada. 


Autorka zabiera czytelników w podróż do brazylijskiej dżungli gdzie od wielu lat swoje badania nad lekiem na płodność prowadzi doktor Annick Swenson. Główna bohaterka wyrusza w miejsce jej badań, by dowiedzieć się co dokładnie stało się z jej Andersem, który zmarł nagle. Wcześniej to mężczyzna został wysłany Amazonii, by sprawdzić postępy pracy nad przełomowym lekiem. Dotarcie do nie jest łatwe, ale Marianna w przeciwieństwie do swojego przyjaciela w przeszłości poznała już zawodząca za nas koncert farmaceutyczny doktor. 

Wiesz, nadzieje to straszna rzecz. Nie mam pojęcia, kto postanowił uznać ją za cnotę, bo wcale nią nie jest. To utrapienie. 

W centrum tej historii mamy dwie kobiety i grupę innych naukowców oraz pewne małżeństwo, którzy pełnią bardziej tło opowiadanej historii, ale w pewnym momentach ich postawy fajnie uwypuklającą różne stanowiska w pewnych kwestiach. Oczywiście są jeszcze mieszkańcy dwóch plemion. 


Dr. Annick Swenson to kobieta, która walczyła o swoje miejsce w świecie nauki, gdy jeszcze kobiety nie były traktowane na równi z mężczyznami  Jest ona bardzo praktyczną, surową, władczą i spokojna  postacią. Annick Swenson jest  autorytetem, który wiele osób podziwia, ale i się jej boi. 

W czasach studenckich podziwiała ją Marianna, jej była uczennica ich drogi jednak się rozeszły w niezłych przyjemnych okolicznościach. W życiu dwóch osób zmieniło to wszystko, w życiu jednej była to tak błaha sprawa, że po latach już o tym nie pamięta. Dr. Marina Singh jest bardziej ostrożną osobą, która nauczyła się działać w krytycznych sytuacjach. 


Paralelę między tymi dwiema kobietami są fascynujące, choć nie wszystkie ujawnione są na pierwszych stronach. Niektóre dopiero zaczynają być widoczne w końcowych rozdziałach. 

W tym wszystkim jest jeszcze młody chłopak z plemienia, Easter. Nie słyszy i nie mówi, ale z łatwością zdobywa sympatie wszystkich wokół. Najbardziej niewinna i ufna postać w całej powieści, 


Świetnie zostały ukazane dwie relacje mistrz-uczeń, tak bardzo podobne do siebie, a jednak tak różne, jeśli chodzi o postrzeganie swojego mentora. 

nigdy nie skupiaj się za bardzo na tym, czego szukasz, by nie przeoczyć tego, co już znalazłaś

Z tej powieści bije emocjonalny chłód i zdystansowanie oraz pewne wyrachowaniem w dążeniu do celu za wszelką cenę.  W miejscu,  gdzie zachowania wobec rdzennych mieszkańców Amazonii nie może nikt osadzić, a sami mieszkańcy plemienia nie zdają sobie sprawy, że pewne zachowania naukowców są złe. 


W ,,Stanie zdumienia"  jest poruszanych wiele kwestii moralnych, które autorka pozostawia do osadzenia przez czytelników, ponieważ sami bohaterowie do swoich działań podchodzą bezkrytycznie. Ann Patchett pochyliła  się jeszcze nad kwestią zmieniany tradycji i zwyczajów innych grup społeczny oraz niedocenianie ich.


Książka napisana jest z perspektywy trzecioosobowej narracji. Powieść głównie przedstawia wydarzenia teraźniejsze, ale autorka dość naturalnie wplata wydarzenia z przeszłości.  Szczególną rolę w ,,Stanie zdumienia"  odgrywa wątek oniryczny. Tempo jest wolne, ale opisy przyrody i niejasny kierunek fabuły  sprawiają, że ta książka hipnotyzuje od początku do końca.


,,Stan zdumienia” Ann Patchett to bardzo dobra książka, od której nie da się oderwać .Napisana piękny wręcz lirycznym językiem. To historia, w której do głosu dochodzą fascynacje naukowe, a zanika głos sumienia. Ukryte nawiązania i podobieństwa sprawiają,  że czytanie jej i analizowanie staje się jeszcze ciekawsze. 


Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak 




18 komentarzy:

  1. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce. Będę miała ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam jeszcze tej autorki. Z chęcią bym przeczytała tę książkę, kusi mnie brazylijska dżungla będąca miejscem akcji. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna okładka i sama historia też. Zapisuję sobie tytuł. W tym roku nie mam zamiaru już niczego kupować, bo stanowczo przesadziłam - jak na siebie - z książkami, ale z pewnością będę o niej pamiętać. Zresztą rok prawie się kończy, więc... ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Czuję się naprawdę zaintrygowana :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wydaje mi się, że już czytałam coś tej autorki.
    Jestem ciekawa prezentowanej przez Ciebie powieści.

    OdpowiedzUsuń
  6. Chętnie bym przeczytała, nawet bardzo chętnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Szczerze, bardzo mocno zakręciłaś mnie do przeczytania książki.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie znam tej książki, ale raczej się na nią nie skuszę, gdyż nie przepadam za lirycznym językiem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam ją w najbliższych planach :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Chętnie bym przeczytała - zwłaszcza, że autorka znana i lubiana

    OdpowiedzUsuń
  11. Autorkę znam już z jej poprzednich książek. Na tą pozycję też się skuszę. :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Przepiękna okładka, a po twojej recenzji stwierdzam, że książka może mi przypaść do gustu

    OdpowiedzUsuń
  13. Już okładka zwróciła moją uwagę, a po Twojej recenzji to już w ogóle czuję się "kupiona" :D

    OdpowiedzUsuń
  14. Zastanowię się jeszcze ^^ może w nowym roku się za nią rozejrze :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Będę pamiętać o tej książce :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Książka nie dla mnie, ale okładka przepiękna.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten komentarz będzie podzielony na dwie części. Chciałam napisać pod najnowszym postem, że zainteresowałaś mnie tym filmem i książką, bardzo chętnie się przyjrzę. Coś mnie zaintrygowało. Jeśli zaś chodzi o tę recenzję, to bardzo mi się podoba. Książka mnie zainteresowała, szczególnie te cytaty. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna