W tej witrynie są wykorzystywane pliki cookie, których google używa do świadczenia swoich usług i analizowania ruchu. Twój adres ip i nazwa klienta użytkownika oraz dane dotyczące wydajności i bezpieczeństwa są udostępniane firmie google, by zapewnić odpowiednią jakość usług, generować statystyki użytkowania oraz wykrywać nadużycia i na nie reagować.
,,Skalpel'' Tess Gerritson
poniedziałek, 3 czerwca 2019

Skalpel
Tess Gerritsen 
Seria: Autonomia zbrodni #3 | Rizzolli \  Isles
Ilość stron: 400
Rok wydania:  2013 \ 2016
Wydawnictwo: Albatros
Opis: 
,,Koszmar z przeszłości Jane Rizzoli powraca... Aresztowany przez nią Chirurg - psychopatyczny morderca samotnych kobiet - od roku gnije w celi. Czy na pewno? Czy kraty więziennych okien są dość mocne, by oprzeć się skalpelowi szaleńca?

Jane musi zadać sobie te pytania, bo oto staje na miejscu zbrodni, które łudząco przypomina te ze spraw Chirurga. Ale skoro on jest pod stałym nadzorem, to jaki szaleniec zdecydował się kontynuować jego dzieło...?''
,,Skalpel'' to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z ,,Chirurga'', ale dalej uważam, że można tą serię czytać jako antologię, gdyż w tej części autorka dość zgrabnie i nienachalnie przedstawiła wydarzenia z pierwszej części , które okazały się istotne dla fabuły tej książki.

Chirurg aresztowany przed rokiem przez Jane Rizzoli siedział w więzieniu, jednak po roku udało mu się uciec. Policjanci ponownie rozpoczęli wyścig z czasem o życie ludzi. Na domiar złego okazuję się, że wrócił on do korzeni i znalazł sobie nowego partnera w zbrodni, które  ma podobne upodobania do niego. Sytuacja na tyle zrobiła się poważna, że w sprawę zaangażowało się w FBI, co nie do końca się się wszystkim podobało.


W drugiej części serii  ,,Rizzoli & Isles'' w końcu zadebiutowała druga tytułowa bohaterka Maura oraz Agent Gabriel Dean, którego może już niektórzy kojarzą. W tej części rola Thomasa Moore została znacząco ograniczona, a jego miejsce jako partnera Jane zajął Korsak, który ma inne podejście do nieustraszonej pani detektyw. Autorka wplotła też na krótki moment wątek z jego żoną.

Już w poprzedniej części czytelnik miał wrażenie, że Jane Rizzoli wytwarza wokół siebie pozory, by nie zginąć i wyróżnić się swoją precyzją i zaangażowaniem wśród mężczyzn pracując na bostońskiej komendzie. Dodatkowo teraz udaje, że sprawa przed roku wcale nie odbiła się na niej emocjonalnie.

Maura w tej części w tej części przedstawiona jest od strony  jej pracy. Autorka póki co nie zagłębiała się w jej życie i osobowość.
Ważną postacią w tej części okazał się tajemniczy agent  Gabriel Dean, który nie jest zbyt wylewny w emocjach, a na dodatek Jane uważa go za wroga, ponieważ podważa jej kompetencję i zwraca uwagę na dziwną więź z Chirurgiem =

Podobnie jak w poprzedni tomie akcja jest szybka i wartka. Książka ta do samego końca trzyma w napięci, powodując, że czytelnik nie może się oderwać. Autorka w tym tomie  zwróciła uwagę na to, że żyjemy teraz w dziwnych czasach, w których zwykły człowiek fascynuję się recydywistą. W tym przypadku jest to jeszcze bardziej uderzające, że to kobiety potrafią podziwiać mężczyznę, który potrafił zgwałcić i zamordować inną dziewczynę w tym przypadku chodzi o Worrena Hoyta.

,,Skalpel'' to udana kontynuacja, która utrzymuje poziom pierwszego tematu. To jedne z lepszych kryminałów a już na pewno jeden z lepszych thrillerów medycznych.

Zrecenzowane książki z serii  Rizzoli \ Isles 

ChirurgSkalpelGrzesznik| SobowtórAutopsja| Klub Mefista| Mumia| Dolina umarłych| Milcząca dziewczyna| Ostatni, który umrze| Umrzeć po raz drugi| Sekret, którego nie zdradzę  

Niezależne książki autorki

Kształt nocy 18 komentarzy:

 1. Aż mi wstyd,że nie znam jeszcze twórczości tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze "Chirurga" więc wolę zacząć od początku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś przeczytałam prawie wszystkie tomy z tej serii o Jane i Maurze, bardzo je lubiłam ;). Może sobie kiedyś zrobię reread tych książek...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie sięgnę po tę serię :) Ta tematyka zdecydowania mnie interesuje

  OdpowiedzUsuń
 5. jakoś do tej pory nie czytałam nic tej autorki i thrillery medyczne nie były wśród moich zainteresowań, ale ta seria mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno zapiszę książkę bo jest w moim stylu :D

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od dawna mam zamiar poznać twórczość autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie skuszę się przeczytać :/
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Cała seria wydaje się intrygująca, jednak nie wiem czy dam jej szansę, nie jest to do końca mój gatunek... Sama ni wiem, zobaczę jak to będzie. Jak kiedyś wpadnie mi do rąk to dam jej znać, skoro tobie się podoba, to może ze mną będzie podobnie.
  Buziaki :**

  OdpowiedzUsuń
 10. Kryminały to jeden z moich ulubionych gatunków. Dodatkowo lubię, gdy główną rolę gra kobieta :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że kontynuacja przypadła Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Liczę, że będę zadowolona, gdyż po przeczytaniu pierwszego tomu, zamówiłam prawie wszystkie z tej serii. ;D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam o tej serii :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Chętnie sięgnę, ale najpierwej pierwszy tom ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Och tyle świetnych książek z tej serii jeszcze przed Tobą, powiem szczerze, że zazdroszczę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie w takie klimaty czytelnicze lubię najbardziej wchodzić, świetnie się przy nich relaksuję, choć może to się wydawać dziwnym. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawa okładka,ale ksiązka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

© 2020 | graphic-luna